Nem egészen.A modern személyzetes torony inkább az a gép,amin megvan a digitális kijelző.a tükőrreflexes,és a sima mechanikus nút is.Ezt akkor érted meg ha belenézel egy tükörreflexes fényképezőgépbe és egy digitális kijelzős fényképezőgépbe. Talán csak napjainkban kezdik elérni a digitális kijelzők azt a szintet, amit az emberi szem lát. A tükörreflexes fényképezőgép a személyzettel ellátott torony, míg a digitális a személyzet nélküli.
Tapasztalatom szerint a leggyakoribb hibák meglehetősen triviálisak.De ha nem fér hozzá a személyzet,egy triviális hiba is a hk vesztét okozza.A modern harckocsitervezésnél is számot kell vetni azzal, hogy a jövőben milyen körülmények között bocsátkozik harcba egy ilyen eszköz.
Értsd, ha a fenti problémák bármelyike fennáll, akkor lehet, célszerűbb a "szégyen a futás, de hasznos" elvet vallani és a nagy értékű fegyverrendszer a harcból kiválik.
Ezáltal kissé drága lesz szerepelteteni, ha az első kisebb géppuska, vagy optikai irányzék meghibásodásra ki kell állni, de ugyanakkor azt is mérlegelni kell a tervezőknek, hogy csak ezek miatt érdemes-e jelentősen reszkírozni a gép sziluettjét/kontúrját, növelni a tömegét, emelni a súlypontját, kockáztatni a nagy értékű kezelőszemélyzet életét.
Vagy nincs-e mód növelni ezen eszközök sérülésállóságát?
Ha nincs mód, akkor azt is meg kell nézni, hogy a jelenlegi hagyományos eszközök vajon mennyivel ellenállóbbak? Egy toronyra szerelt géppuska ugyanúgy áldozatává válik egy közelben becsapódó bombának, vagy közvetlen tüzérségi repeszgránát találatnak, akkor is, ha vannak a toronyban, vagy ha nincsenek.
De lehet,hogy egyszerűen konzervativ vagyok