Magazinok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
968
3 388
93
Nem értem miért divat szidni az AS-t. Mindig csak szidjátok, de soha senki nem idézett be egyetlen komoly tévedést sem. Ellenben a HT-ben bizony olvastam már azért hajmeresztő dolgokat régen.


Az első számtól vásároltam a TopGun/Aranysas lapot. A kilencvenes években – jobb híján - ittam minden szavát. Akkor az AFM-hez még csak pár havonta jutottam hozzá, a net meg még gyerekcipőben volt az egyetem.

De ez szép lassan ellaposodott. Kb. 2010 óta azt figyeltem meg magamon, hogy csak idegesít az a sok tévedés, találgatás, google első oldal, vagy 10-15 éves elavult kiadványok, mint forrás használat, ami az Aranysast jellemzi.

Jellemzően Zsig Zoltán írásai verték ki a biztosítékot. Nagyon sok keleti technikáról írt, tömegével használva, a könnyen elérhető, vélhetően angol nyelvű, nagyon durván pontatlan forrásokat. Ráadásul én lenézést hallottam ki az írásaiból. Ha valaki keleti technikáról ír, akkor ne angol forrást használjon. És ha már nem lelkesedik, legalább maradjon korrekt. Évekig rágódtam, terveztem többször, hogy írok a szerkesztőknek. Mint író jó, de mint szak író...

Majd végül szintén Zsig Zoltán MiG-27-esről szóló förmedvénye rákényszerített, hogy 25 év után abbahagytam az Aranysas vásárlását. Jobb ha nem tudom mit művel benne...

Hogy egyértelmű legyen, tudom mivel jár egy újságban írás. Nekem is jelent meg cikkem az Aranysasban. Sok pénzt fizettem saját pénztárcámból a fotósoknak a jogdíjakért. A fenti véleményemet, mint a lapot 25 évig vásárló olvasó írtam!

Persze vannak tiszteletre méltó írók is. Kedvelem Kővári László írásait. Ezeken nőttem fel, a weboldalán napjainkban is olvasom őket. Horváth Zoltán cikkeit is kedveltem, kellemes olvasmányos írások, köszönöm nekik. De manapság az Aranysast már arra sem méltatom, hogy letöltsem az orosz oldalakról.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Saját tapasztalatom, HT és Aranysas, Regiment, Körmenden 2 helyen is kapható, amíg van, a Tescoban, illetve a vasutállomáshoz közeli újságos, lottózós, kis üzletben. Itt szoktam én is megvenni.
Szombathelyen, a várost nem tudom, de a Tescoban 2 helyen is kaphatóak.
A benti újságos polcon, illetve az üzletsoron lévő újságosnál is.
Zalaegerszegen az Intersparban illetve a Tescoban tudom hogy kaphatóak ezek a kiadványok.
A többi passz, bár feltehetően másutt is meg lehet vásárolni őket.

Hej, még egy körmendi :)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Zsig Zoltánt személyesen ismerem. Komoly katonai múltja van, de nem magas rendfokozattal Francia is. Volt több forró helyen a világban, ahol tevékenykedett. Jelenleg is hadsereggel kapcsolatos munkát végez.Részleteket nem írok. A keleti és nyugati technikák közül elsősorban a szárazföldi haderőnem fegyverzetét ismeri, különösen a kézifegyverek, illetve lövészpáncélosok, gyalogsági harcjárművek. Több nyelven beszél. Én a keleti repülőtechnikás cikkeit úgy tudom aposztrofálni, hogy az ASAS magazin színvonalába (tehát 7-77 éves korig) beleférjen. Nem hiszem, hogy nagyon kilógna a sorból. Egyébként vannak még katonák a ASAS-nál, pld. Sáry Zoltán szolnoki helikopterpilota, Magó Karcsi a volt repülőmúzeum és a roncskutatás emblematikus alakja. Nem lehet tehát mondani, hogy csak műkedvelők írnak az ASAS-ba. és a Regimentbe sem). Más kérdés, hogy a profil és a tág célközönség miatt, hangévtele, tudományos értéke más, mint egy HT-ban megjelent cikknek. (most nem a sajátjaimra gondoltam, hanem különféle tudományos értékű tanulmányra).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 932
113
Bántás nélkül, magam is osztom Galcom véleményét abban, hogy ha katonai múltja van valakinek, KOMOLY, akár francia idegenlégiós etc. is, megjárta a világ forró pontjait, szagolt puskaport, nagyon ért a kézifegyverekhez, lövészpáncélosokhoz, akkor nem biztos, hogy a Mig-27 családról kell neki írnia. Meg amúgy lehet persze arról is, ilyen háttérrel, valóban úgy, hogy nem google első lap, meg szakmai hibák tömkelege ordít. Mert azért ez kétélű fegyver picit, ezzel takarózni, hogy úgy is 7-77 éves korig készül... Ez nem lehet indok arra, hogy egy újságban makettről/modellről tegyenek be képet, ami nem a modell magazin, hanem egy magát szakmainak is tartó repülős/haditechnikai tudományos kiadvány. A 7-77 éves korig készülő magazin, azt engedheti meg magának, hogy nem megy bele mondjuk olyan mélységben a technológiába, mint egy doktori értekezés, nem elemezgeti a doppler elvnél, a most futó új algoritmusokat, egy Elektronikai zavarós cikknél nem onnan indít, hogy kvarkok, fotonok, hullámhosszak, etc. De a tévedések szerintem akkor sem megengedettek, ha egyszerű, hétköznapi nyelven kell hogy megíródott, rövid, színes képekkel feldobott cikkekre van szükség, a közérthetőség miatt. Hozzáteszem, NEKEM, nem is a szakmai bakik, meg a közérthetőség felé elmozdulás volt az igazán zavaró sosem, hanem az a jelenség, ami azért tőlem függetlenül másnak is átjött: A keleti technikát, levezetni egy Desert Stormból, meg nyugati statisztikákból, s a nyugatiról meg állandóan leközölni a saját gyártó cégek propagandáját, 100% ban igaznak beállítva a reklám prosikban megtalálható adatokat, visszakérdezés nélkül, olyan, mint ha én vezetnék egy aktuál politikai műsort, ahol pl. folyamatosan úgy mondom el a véleményemet a közönségemnek, hogy csak a ballib oldalról hívok meg vendéget, és mindig egyet értek velük, meg még alájuk is kérdezek, majd közösen jókat kacarászva elmondunk mindenkit hülyének, aki nem a mi oldalunkon van, mi meg milyen faszák fagyunk kategória...

Ezzel is azért van főleg bajom akár ilyen szaklapnál is, mert a technológiáról szóló viszonylag tudományos cikket is, el lehet vinni nagyon egyik vagy másik irányba, ha valaki beleviszi a saját nézeteit is a cikkeibe, hiába nagyot nem csúsztat a technológia leírásánál, teljesen más lesz a kicsengése a végére, mint ami reális lenne. Sok olyan cikket olvastam, ahol azt elemezgették, hogy az USA milyen jól szerepelt Koreában, Vietnamban, Irakban, Afganisztánban, az Oroszok meg sehol sincsenek közben. A valóság szerintem mást mutatott, és mást mutat most is. Le lehet írni, hogy milyen über fasza az F-15 kill/loss aránya, csak mellé kell akkor írni azt is, hogy olyan népek ellen, ahol arab pilóták hiányos kiképzéssel, szar morállal, létszámhátrányban, minimum 1, de inkább 2 generációval régebbi gépekkel voltak az ellenfelek. S akkor rögtön máshogy néz ki azért a végső konklúzió... Mert az Iraki légierőt tényleg felmorzsolták, ahogy a Szerbet is. Meg tényleg 100+ : 0 az arány. S ez igaz. Csak hát a körülmények... S amikor tendenciózusan egy lap elkezdi ezeket a dolgokat egy nézőpontból megjeleníteni, onnan láttatni, az már baj. Szerintem...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Az iraki légierőt, de különösen a szerb légierőt nem morzsoltak fel a koalíciós erők. Az iraki légierő nem képezett egységes légvédelmi rendszert, olyan értelemben mint a VSZ anno egyesített légvédelmi rendszere, egymást fedő lérakkal, és köztük lévő sávokban vadászrepülőkkel. Néhány korszerűbb rendszerük volt, amellyel egyedileg próbáltak harcolni (elsősorban Mig-29, és Mirage F-1 gépek), utána meg egyes MiG-25-ös akciók. A szerbek kiválóan vizsgáztak. Megőrizték a túlerőben lévő ellenséggel szemben harcképességüket. A 29-es századot sem akarta légierő felsővezetése feláldozni, ott a századpk. is kardoskodott, meg a pilóták, hogy ők levegőben akarnak lenni (persze ez a harcok első napján volt). A NATO-t egyébként dicsérték, mivel nem szétb*szták a reptereket, hanem tényleg csak ideiglenesen működésképtelenné tették, úgy, hogy néhány hónap alatt vissza lehetett állítani azok műveleti képességét.
A SAS-ban sok olyan keleti technikáról szóló cikk volt (még Topgun-ként amely dicsérte azt (ez akkor volt mikor Vári Coca majd Topi "világbajnok :) lett. Akkor überfasza volt a 29-es, a Mi-24-esek stb. Aztán jött a Gripen és át kellett szabni a cikkek hangvételét szerintem. Másik dolog, hogy kevés keleti forrásból írt cikket lehet olvasni, tehát hiányzik a lapból az egyensúly. Azért pld. Kárpáti Endre ukrán cikkei - volt néhány - az orosz technikáról nem állít rosszat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 932
113
A Top Gun más volt még hangvételre, szerintem is, így van. Kiegyensúlyozottabb volt, bizony, nekem is úgy tűnik. Nem véletlenül abból van sok, a AS ből meg már nem, egy ideje egyáltalán nincs, van amit még én sem támogatok, már elvből sem... Szerintem ugyan azt mondjuk mi ketten mindketten, csak TE sokkal diplomatikusabban, mert egyrészt neked ott az újságíró mundér becsülete, no meg ahogy utaltál rá, a régi ismeretség is, de ez attól még létező jelenség amiről írok sajnos.

A Mig-29 ről is, pl. pont Vári Cocától hallottam, hogy nem volt ám az az avionikában sem annyira szar ahogy próbálták beállítani, és szerinte lehetett volna még abból kis upgraddel(legyen ez Orosz-Izraeli, bármi) olyan gépet csinálni, akár a gripenek helyett, ami nekünk bőven jó lenne a mai napig, vadász feladatkörben.

Egy riportban aztán olyat is talált mondani, hogy még a saját gépeink közt is volt komoly szórás, pl. radar képességben, mert egy egy jobb darab, földháttérben lévő légi célt az alap, régi radarjával 90km ről is kiszúrt. Ez nagyon nem az a lesajnálni való teljesítmény szerintem, mint gyakorlati érték, egy exportra szánt géptől, s én állandóan csak azt olvastam, hogy a Mig-29 avionikája egy rakás szar, meg semmire se való, csak műrepülésre... Na az ilyen cikkek miatt is lett többek közt elegem, a paradigma váltás után belőlük...
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
776
93
90-es évek vége , 2000-es évek vége fele volt egy nagyon jó sorozat a HT-ban , a szovjet légierő afganisztáni tevékenységéről. Amit az akkori Top-Gun is átvett. Igazi hiánypótló írás volt.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
968
3 388
93
90-es évek vége , 2000-es évek vége fele volt egy nagyon jó sorozat a HT-ban , a szovjet légierő afganisztáni tevékenységéről. Amit az akkori Top-Gun is átvett. Igazi hiánypótló írás volt.

Forró égbolt Afganisztán felett és társai. Az Aviacija i Vremja cikkeinek fordításai a szerző, Varsányi Mihály saját tapasztalatival megtoldva.

Varsányi Mihály írásai, toronymagasan kiemelkedtek az akkori cikkek közül! Az író és pilóta, aki képes volt, mind a nyugati, mind a keleti technikáról reálisan, elfogultság nélkül írni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 932
113
Abban az időben imádtam a Top Gun-t. Nagyon más volt még ott minden... No de sebaj, kár keseregni, Haditechnika még mindig van:p!
 
M

molnibalage

Guest
Egyesek úgy látom igen rossz memóriával bírnak. Az AS soha nem írt olyanokat, amiket itt egyesek állítanak. Soha.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Ha megnézi az ember a nyugati magazinokat (AFM, AI, CAM) stb. Ott elég sok keleti cikk jelenik meg, és sehol sem írják, hogy szarok az orosz repülőgépek. Más kérdés? hogy Mladenov, Butovkij, Jefim Gordon stb. a szerzőjük. Közöttük van aki 10+ éve már a keleti repülőgépekről ír. Az ASAS és a TopGun írói közül 1-2 kollégán kívül, már teljesen kicserőlődött a gárda. Amit engem az ASAS-ban rendkívül iritál, hogy olyan helyeken ahol Sasos munkatárs, vagy magyar is volt, oda is több esetben a főszerkesztő a f*m holland senkik cikkét rakja be, amelyek képanyaga kiváló (ők mindenhova behiénázzák magukat), de magát a cikket azt pld. Kővári Lacinak kell átírni/újraírni, mert se füle-se farka. A hollandok kurva sokan vannak. Mindenhova küldenek angol nyelvű cikkeket, és ha talál akkor ok, ők nem kérnek pénz (ami nekik aprópénz) de viszont faszán akkreditálnak vele hogy ennek-annak újságnak írói.. Szerintem közszégyen volt, hogy a "magyar" BAP-ról holland faszok cikke jelent az ASAS-ban. A HM csak 3-4 újságírót engedett ki és ezek közül is szakújságíró 2 volt, a többi index, mert egyéb bulvár....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Van benne valami, én sem láttam értelmét olvasóként a holland írásoknak.

Így van, szakmaiságnak nyoma sincs bennük, csak a kapcsolatoknak és a rohadt sok pénznek - egyrészt egyáltalán eljutnak/bejutnak oda, másrészt van pénzük olyan fotó-technikára, amivel technikailag tökéletes, borotvaéles képeket lehet csinálni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 932
113
Tehát akkor oda jutottunk, hogy marad a kevésbé szép, de tartalmilag korrektebb, elfogulatlanabb HT :D. Erről van szó, lehet ezt csűrni, meg csavarni, csak nem érdemes...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Tehát akkor oda jutottunk, hogy marad a kevésbé szép, de tartalmilag korrektebb, elfogulatlanabb HT :D. Erről van szó, lehet ezt csűrni, meg csavarni, csak nem érdemes...

Az AS-ban azért nemcsak a hollandok publikálnak.... és nemcsak Kővári, ha valakinek az ő nézőpontjával van problémája.... dehát szabad a vásár, és ráadásul van még más sajtó is....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 932
113
<blockquote rel="zsolti">Tehát akkor oda jutottunk, hogy marad a kevésbé szép, de tartalmilag korrektebb, elfogulatlanabb HT :D. Erről van szó, lehet ezt csűrni, meg csavarni, csak nem érdemes...

Az AS-ban azért nemcsak a hollandok publikálnak.... és nemcsak Kővári, ha valakinek az ő nézőpontjával van problémája.... dehát szabad a vásár, és ráadásul van még más sajtó is.... </blockquote>
Ezek is tények.