Magyar hadtörténelemmel kapcsolatos egyéb érdekességek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 310
26 272
113
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 849
82 397
113
Emlékhely épülhet az egykori laktanya helyén

Még az idén megvalósulhat az „Emlék Jel", vagyis az az emlékhely, amely az egykori Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola előtt hivatott tisztelegni.

Az „Emlék Jel” azon oktatási intézmény előtt tisztelegne, amely az 1898-as átadásától kezdődően 110 éven át adott otthont különböző katonai szervezeteknek, így például az I. Ferencz József honvéd gyalogsági laktanya néven az 1. honvéd gyalogezrednek, majd a műszaki tiszt- és a katonazenész képzéseknek egyaránt.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 310
26 272
113
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 849
82 397
113
A Magyar Honvédség fennállásának 175. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank új 100 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki...

x646c757def545370428011.jpg.pagespeed.ic.0MCm6o_gNf.webp
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
952
8 262
93
Volt már? Ha nem láttad akkor kötelező! Nézzed osszad :) Egész jók voltunk és vagyunk...csak hogymerjünk bátra és nagyok is lenni, kis történelmi adrenalin a mostani legvéresebb konfliktusok közepette:

 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 849
82 397
113
Talán jó ide, az előadó miatt.

1920-1945 Magyar fegyverfejlesztés 1/4 - Soós Péter, fegyvertörténész

1. rész: Kézifegyver fejlesztés
A két világháború között a gazdasági-politikai elszigetletség és az anyagi nehézségek ellenére a magyar mérnökök számos új fegyverkonstrukciót hoztak létre, amelyek egy része még a kommunista hatalmátvétel után is rendszerben maradt.

00:00 A magyar fegyvergyártás felfutása
13:09 Az 1935M puska születése
25:17 A golyószórók bevezetése
39:55 A Király géppisztoly születése
49:09 A magyar fegyverfejlesztés utóélete



1920-1945 Magyar fegyverfejlesztés 2/4 - Varga Imre, levéltári főelőadó

2. rész: Harckocsi fejlesztés
A két világháború között a gazdasági-politikai elszigetletség és az anyagi nehézségek ellenére a magyar mérnökök számos új fegyverkonstrukciót hoztak létre, amelyek egy része még a kommunista hatalmátvétel után is rendszerben maradt.

00:00 A kezdetek és a rejtés időszaka
10:42 A V3 harckocsitól a Toldiig
33:01 A Nimród születése
54:25 A Turán sorozat
1:07:30 A Zrinyi rohamlöveg
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 849
82 397
113
  • Tetszik
Reactions: migfun and Nemerson

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 189
14 423
113
Tágabb értelemben esemény --hisz nem egy eset, hanem egy egész időszakban zajló folyamat-- a hsz tárgya:

Az ebben a Yt-vidóban


...elhangzó érdekes és méltatlanul nem-figyelembe-vett megállapítást és tanulságát említenék meg.
Ez kb így hangzott(a videó három-negyedénél kb.): "...az Vörös hadsereg a zsákmányolt magyar harckocsikat és páncélozott eszközöket sikeresen alkalmazta és azokról megelégedéssel beszéltek, a sajátoknál jobb vélemény volt a magyar eszközökről!" A lényeget emeltem ki, lehet, hogy nem szó szerint!
A tanulság, ami --szerintem, a jelenlegi viszonyokra is érvényes ! --:
A tervezett szerepükben igenis jók voltak a hazai páncélosok --összevonva ez alá szinte az összes páncélozott hazai gyártású eszközt--, mert az összességében sajnos valóban gyászos szereplésük általánosságban annak tudható be, hogy a magyar haderő gyakorlatilag nem rendezett élvonalbeli (közepes-/nehéz-) harckocsival, ezért ezek a könnyű páncélos eszközök lettek bevetve a számbeli és minőségbeli fölénnyel szemben.
Ebben az aránytalan küzdelemben felmutatott rossz mérlegben nincs semmi semmi meglepő.

A kicsit is a korabeli szintet közelítő hazai gyártású páncélos eszköz --a véleményem szerint az orosznál jobban képzett és jobban motivált magyar személyzet miatt-- kiemelkedő győzelmi arányt tudott felmutatni a megjelenésekor már honvédő harcokban, a korabeli nemzetközi összehasonlításokban is.
Egyedül a "M-kir-haderő ilyet nyomokban tartalmaz" kifejezéssel jelezhető (Zrínyi II.-)mennyisége miatt nem jelenik meg ez a teljesítménye a Zrínyi rohamtaracknak a kor nemzetközi szakirodalmában.
Sajnálatos!

.