Langszoro az ott az elso kepen?
Nem tudom már pontosan melyik zalai dandár volt velünk. De a lángszórósok náluk voltak. Mi nem vittünk olyat.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Langszoro az ott az elso kepen?
Ott egy t-72 hatulja a jobb szelen. Szoval ez nem mind szombathelyi
Az egyik "főszereplő" egy haverom, aki egy napon született velem....
Én a lillafüredi filmre mondtam. De neked köszönhetően megint végignéztem a vén füttyös mit hablatyolA paralelogramma jelzéssel ellátott harcjárművek 1. hadtest. feltehetően mind Szombathely.
Én a lillafüredi filmre mondtam. De neked köszönhetően megint végignéztem a vén füttyös mit hablatyol
Szigorúan titkos (55 perc)
"A film archív felvételek és évtizedekig titkosított dokumentumok segítségével bemutatja a kommunisták harmadik világháborús elképzeléseit."
https://mediaklikk.hu/video/szigoruan-titkos/
(Csak az archív felvételek miatt érdekes, de nagy titkokra ne számítsatok. Elég hatásvadász.)
Harckocsizók, Abasár.
Csak beletekertem,de 88-89 és csupa T55?
Addigra már az is 35éves volt,hol voltak a 72-esek?
Ajánlom a HTÖ mellékletét figyelmedbe.Csak beletekertem,de 88-89 és csupa T55?
Addigra már az is 35éves volt,hol voltak a 72-esek?
Ausztriának már a hatvanas években Pattonjaik voltak. Azok megették volna a T-55-öseinket. Szvsz. A T-72M-eket is.Ajánlom a HTÖ mellékletét figyelmedbe.
VSz-front-honi-hadsereg-hadosztály-légvédelme [HUN].xls
Ebben benne van, hogy melyik hadosztálynak volt T-72-ese a VSz-en belül.
A VSz tagországok haderejének minősége kb. köszönőviszonyban sem volt a szovjettel. Hát, jobban is éltünk hozzájuk képest átlagban.
A HTÖ-ből.
- A szovjeteknél már nyomták a Szu-27, MiG-29 és MiG-31-et, addig a VSz tagországok vadász légierejének gerince mi is volt? Ja, a MiG-21MF és Bisz. MiG-23-asok kb. mutatóban, MiG-29 meg aztán hajajj. Ide már nem is jutott el, csak a csehekhez és az NDK-ba és egy tucat az összeomlás előtt buleszokhoz.
- Itthon a '80-as évek erőltetett légvédelmi fejlesztése eredményezte azt, hogy az egész MN-ben volt 4 db (!) Sztrela-10M és Volhovokat állítottunk hadrendbe, amikor a szovjeteknél 1978-tól a Sz-300PT és 1983-tól Sz-300PSz jött már.
- Az egész VSz alap harckocsija a T-55 család maradt nagyjából. Volt T-72, de abból sem a szovjet csúcsváltozat és a teljes erő töredéke volt. Meg hiába is volt T-55AM, ha nem vettük meg hozzá az ATGM-et, de még a jobb pct. gránátot is a szovjetek adták volna át háború esetén... Persze amíg az MN ellenfele Ausztria és Olaszország szutyok hk-i, addig OK. Na de az NDK T-55/72-es családja a Leo2A1 után fogalmazzunk úgy, hogy azoknak nem nagyon osztottak lapot..
A fórumokon sokszor vérre menő viták mennek, ahol lényegében csak a csúcs szovjet, amerikai és NATO rendszereket mérik össze, de több könyv is ebbe a hibába (?) esik.
Kicsit mélyebbre ásva az ember azt látja, hogy mind a VSz, mind a NATO kemény magját a két nehézfiú, az Szovjetunió és az USA adta. A többi tagországnak voltak komolyabb ütőerővel bíró alakulatai, de az illúzió, hogy csak ezek léteztek volna, valójában ezek voltak kisebbségben. A „masszában” mennyiségileg nagyon komoly aránnyal képviseltették magukat a másodvonalas technikát használó alakulatok.
Tehát nagyon szórakoztató lehet egyeseknek arról vitázni, hogy mit kezdett volna mondjuk egy nyugatnémet Leopard 2A1 harckocsi dandár mondjuk T-64BV harckocsikkal felszerelt páncélos szovjet ezreddel szemben, csak éppen a nyugatnémet páncélos „kemény magot” leszámítva az európai államok nagyrészt Leopard 1, Chieftain és Centurion – ez utóbbi második világháborús gyökerekkel bír – harckocsik különféle változatait használtak nagy számban, a teljesen elavultnak számító francia AMX-30-cal egyetemben.
A keleti oldalon a helyzet pontosan ugyanez. Szép és jó a kőkemény és félelmetes elsővonalas szovjet páncélos erő, csak ehhez képest a ’80-as években is a VSz államok harckocsi erejének gerincét még mindig T-55/T-55AM különféle változatai adták. A T-72 korai és sokkal primitívebb export változata is
(T-72M1) elenyésző mennyiségét képviselte a VSz országok teljes harckocsi erejének, illetve a szovjet
T-72 csúcsmodelleknek (T-72B/B1) híre-hamva se volt. A T-64 és T-80 típusok exportja a hidegháború alatt fel sem merült, azokat mindig az elit szovjet alakulatok kapták meg, a hidegháború alatt nem is exportálták azokat. (T-80-ast a hidegháború után már igen, a T-64 addigra, mint platform már elavult, bár továbbra is hadrendben maradt Ukrajnában.)
Tehát a VSz tagállamokban még a rendszeresített T-72 harckocsik is messze a szovjet szint alatt voltak, még az azokhoz való lőszer terén is félig impotensek voltak a VSz tagországok. A legnagyobb páncélátütéssel rendelkező gránátokból háború esetén a szovjet készletekből kaptak volna harckocsinként legfeljebb fél-egy tucatot. Bármely nem szovjet páncélos erőt úgy gázolta le volna egy amerikai M1A1-et, vagy egy német Leopard 2A1/2A4-gyel felszerelt alakulat, hogy az maga lett volna a mészárszék. A Magyar Néphadsereg által használt harckocsik ’70-es évek végi, ’80-as évek eleji korszerű irányított páncéltörő rakéták ellen (iTOW, TOW2, HOT I/II) gyakorlatilag védtelenek voltak, azonban a gyengébb olasz, osztrák és egyéb másodvonalas harckocsik ellen megfeleltek a célnak.
Légierő terén sem volt más a helyzet. Szépen csillog az amerikai F-15 és F-16, de emellett összesen ezres nagyságrenden repültek F-104 Starfighter, F-5 Tiger II sőt, szubszonikus, gyakorlatilag iskolagép teljesítményén alig túlmutató, Alpha Jet, Fiat G91 repülőgépek is a ’70-es évek végén, de még a ’80-as években is. Háború esetén ezeket is bevetették volna, mert a szükség és a VSz szárazföldi túlereje megkövetelte volna.
Magyarországon a ’80-as években (időszaktól függően, a sármelléki MiG-23-asokat váltották le utoljára) legalább 2 db MiG-29 9.12 és/vagy 9.13 vadászgépet üzemeltető szovjet vadászezred állomásozott nagyságrendileg 60-90 db vadászgéppel. Ehhez képest a legkomolyabb magyar vadászgépből a MiG-23MF-ből összesen egy tucat állt hadrendbe (egy század), minden más alakulat MiG-21bisz és MiG-21MF vadászgépekkel repült. Nem túlzás azt mondani, hogy két szovjet MiG-29-cel felszerelt ezred nagyobb erőt képviselt, mint a Magyar Néphadsereg teljes vadászlégiereje.
Csapásmérő erő terén a helyzet ugyanez. Minimális mennyiségű, egy századnyi Szu-22M3
miközben a szovjet Déli Hadsereg Csoport repülő alakulatai Szu-24 és MiG-27-tel voltak felszerelve a
’80-as években. Hatalmas a kontraszt a Szovjetunió és a VSz tagországok által használt repülőtechnika minőségi és mennyisége eloszlása között. (Na persze nem véletlenül volt a szovjet „életszínvonal” olyan, amilyen...)
Valójában két szuperhatalom mellett néhány kiemelt alakulatot leszámítva a VSz tagállamok részben erős túlzással sokszor csak segédcsapatok szintjét érték el, de ez a NATO oldalán sem volt másként.
Ausztriának már a hatvanas években Pattonjaik voltak. Azok megették volna a T-55-öseinket. Szvsz. A T-72M-eket is.
A T-72M tűzerő és páncélvédettség szempontjából még az M60A3-nál is jobb volt, nemhogy egy szutyok Pattonnál...Ausztriának már a hatvanas években Pattonjaik voltak. Azok megették volna a T-55-öseinket. Szvsz. A T-72M-eket is.
A T-72M tűzerő és páncélvédettség szempontjából még az M60A3-nál is jobb volt, nemhogy egy szutyok Pattonnál...
Az már kérdés, hogy tűzvezetés és más téren meg nem.
Mi az a Budapesti Forradalmi Ezred Kalocsa?