Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Egyfelől igaz, de az átkelés nem olyan vész annyira, ha előtte atomcsapások söprik le az utat. Mert ez volt a terv.
A magashegységeknek meg van az a tulajdonsága, hogy magasak :D Nem vennék rá mérget, hogy
a kívánt hatást elérték volna.
Az ellenségnek egy-két hágót lezárni meg nem akkora trúváj.
Ha meg még a VSZ atomozza meg, akkor lezárták volna saját maguk előtt :D
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 632
5 398
113
A magashegységeknek meg van az a tulajdonsága, hogy magasak :D Nem vennék rá mérget, hogy
a kívánt hatást elérték volna.
Az ellenségnek egy-két hágót lezárni meg nem akkora trúváj.
Ha meg még a VSZ atomozza meg, akkor lezárták volna saját maguk előtt :D
Az "A" verzió az volt, hogy a baráti Jugoszlávia átengedi a VSZ csapatokat. A "B" meg az hogy vagy Jugoszlávián vagy Ausztrián keresztül áttör a magyar és a szovjet hadsereg.

A felszerelés akkoriban sem volt túl modern, de volt minden ami a háborúhoz kell, és alapvetően minden működött. (Legalábbis Szombathelyen)

A lövészezrednél volt 100+ BMP, 30 db T-55, 18 Gvozdika, stb. A műszaki zászlóalj telephelye olyan volt, mit valami gépkereskedés. Volt ott árokásó gép, kétféle hídvető (harckocsi alvázas és teherautós) vegyi mentesítő jármű, bika (harckocsi vontató tolólappal) csónakok stb. Volt mindenhez alkatrész és hozzáértő ember. Amikor kb. 20 teherautóval elmentünk Szombathelyről Nyíregyházára, legalább a teherautók negyedét javítani kellett útközben, de egyik javítás sem tartott tovább negyedóránál, és leginkább az út elején voltak problémák.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Az "A" verzió az volt, hogy a baráti Jugoszlávia átengedi a VSZ csapatokat. A "B" meg az hogy vagy Jugoszlávián vagy Ausztrián keresztül áttör a magyar és a szovjet hadsereg.

A felszerelés akkoriban sem volt túl modern, de volt minden ami a háborúhoz kell, és alapvetően minden működött. (Legalábbis Szombathelyen)

A lövészezrednél volt 100+ BMP, 30 db T-55, 18 Gvozdika, stb. A műszaki zászlóalj telephelye olyan volt, mit valami gépkereskedés. Volt ott árokásó gép, kétféle hídvető (harckocsi alvázas és teherautós) vegyi mentesítő jármű, bika (harckocsi vontató tolólappal) csónakok stb. Volt mindenhez alkatrész és hozzáértő ember. Amikor kb. 20 teherautóval elmentünk Szombathelyről Nyíregyházára, legalább a teherautók negyedét javítani kellett útközben, de egyik javítás sem tartott tovább negyedóránál, és leginkább az út elején voltak problémák.
Nem vagyok benne egyáltalán biztos, hogy átengedte volna, sőt...
Azt meg látjuk manapság is, hogy 18, 30, 100db ez+az, az meddig és mire elég.
A negyed órás lerobbanások meg helyzetben szépen összeadódhatnak és borul az egész menetrend.
Közben meg úgy mellékesen harcolni is kellene.
Bárhogyan is, nekem teljes dilettantizmusnak tűnik továbbra is az egész elképzelés.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 632
5 398
113
Azt meg látjuk manapság is, hogy 18, 30, 100db ez+az, az meddig és mire elég.
Ez 1 lövészezred volt a 15-20 -ból. Plusz minden lövész hadosztályhoz tartozott egy harckocsi ezred és egy tüzérezred. (Szombathely amúgy a harckocsi hadosztály lövészezrede volt, itt a három harckocsi ezredhez volt egy lövész és egy tüzér ezred)

A fegyverzet mennyiségéhez még annyit, hogy a CFE limitünk 835 harckocsi és 840 tüzérségi eszköz volt, és ez akkor egy komoly mennyiségi csökkenést jelentett.


A negyed órás lerobbanások meg helyzetben szépen összeadódhatnak és borul az egész menetrend.
Közben meg úgy mellékesen harcolni is kellene.
Akkoriban még nyugaton is sokkal több műszaki probléma volt a technikai eszközökkel. Viszont a rendszer fel volt készülve erre. Egyébként meg attól, hogy pár eszköz elromlik, nem áll meg egy hadsereg. Ez nem olyan mint civilben amikor megy 3 család együtt valahová, és az egyik autója elromlik, akkor a többiek is megállnak. Egy hadsereg simán otthagyja a működésképtelen eszközt egy-két emberrel.

Bárhogyan is, nekem teljes dilettantizmusnak tűnik továbbra is az egész elképzelés.
Amikor ezeket a terveket kitalálták a 60-as, 70 -es években, még olyan tisztek vezették a hadseregeket, akik a 2. világháborúban szocializálódtak. Az hogy egy-két hadosztály megsemmisül, az nekik normálisnak számított.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ez 1 lövészezred volt a 15-20 -ból. Plusz minden lövész hadosztályhoz tartozott egy harckocsi ezred és egy tüzérezred. (Szombathely amúgy a harckocsi hadosztály lövészezrede volt, itt a három harckocsi ezredhez volt egy lövész és egy tüzér ezred)

A fegyverzet mennyiségéhez még annyit, hogy a CFE limitünk 835 harckocsi és 840 tüzérségi eszköz volt, és ez akkor egy komoly mennyiségi csökkenést jelentett.



Akkoriban még nyugaton is sokkal több műszaki probléma volt a technikai eszközökkel. Viszont a rendszer fel volt készülve erre. Egyébként meg attól, hogy pár eszköz elromlik, nem áll meg egy hadsereg. Ez nem olyan mint civilben amikor megy 3 család együtt valahová, és az egyik autója elromlik, akkor a többiek is megállnak. Egy hadsereg simán otthagyja a működésképtelen eszközt egy-két emberrel.
Egy hegyi úton, hágón nem biztos, hogy van egy Alföldnyi hely :)
Amikor ezeket a terveket kitalálták a 60-as, 70 -es években, még olyan tisztek vezették a hadseregeket, akik a 2. világháborúban szocializálódtak. Az hogy egy-két hadosztály megsemmisül, az nekik normálisnak számított.
Ha elérik a célt, akkor persze. De én erősen kétlem. Volt egyáltalán hegyi hadviselésre kiképzett, felszerelt magasabb egység? Szerintem nem.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 632
5 398
113
Volt egyáltalán hegyi hadviselésre kiképzett, felszerelt magasabb egység? Szerintem nem.
Voltunk hegyi kiképzésen Reziben. Ott volt az MN hegyi kiképző bázisa. Osztrák hegyi felszerelést kaptunk. (kötél, jégcsákány stb. ) :D Persze a keszthelyi hegység nem az Alpok, de volt ilyen kiképzés. Az alfödi katonatársaimnak már ez is elég volt.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 353
26 612
113
Annyi handabandát hordtatok itt össze, hogy a fele sem igaz. Lófaszt támadott volna a Magyar Néphadsereg, nem Olaszországot. A tervek meg azért vannak, hogy legyen mitől eltérni, illetve valamit alkotni kellett, hogy az idő elteljen. Az MN maximum háttér biztosítást, az "esetlegesen elfoglalt" területek megszállását, hadtáp feladatokat kapott volna. Hadműveleti szinten talán számolt vele a VSZ, de hadászatilag nagyon gyengék voltunk, (A mostani meg szerintem, még hadműveleti szinten sem ütőképes.) Eleve a Kormány nem szerzett be olyan fegyvereket (illetve olyan mennyiségben pl. MiG-23, Szu-22M3, T-72, Sztrela-10SzK), hiába voltak a tervekben, amivel számottevően ütős, modern hadsereg lehetett volna, mert a végén általában visszamondták (pl. Sz-300, Osza, Szu-25K, Nyebo, BMP-2). Eleve a légierő, mint haderőnem nem is volt nálunk. Kádárék nagyon sok mindenben nem teljesítették az elvárásokat, nem igen voltunk megbízható szövetséges, nem úgy, mint a lengyelek, vagy Csehszlovákok. Azok most is túltolják, de az egy másik történet. Kádár a szóbeszéd szerint 1968-ban nem támogatta a magyar részvételt Csehszlovákiában, Czinege volt, aki nagyon beleállt. Ezek a tervek csak azért kerültek nyilvánosságra, mert a VSZ megszűnt, de a NATO tervek még most sem publikusak, hogy ők miket terveztek akkor. NATO 1949, VSZ 1955, az NSZK NATO felvétele után. Talán mond valakinek valamit az 1953-ra tervezett komplett atom támadás terve a SZU. ellen. A rengeteg felderítő és propaganda berepülést kik is csinálták? A SZU. nem volt szent, sőt paranoiás vezetői voltak, de így utólag belegondolva nem véletlenül. Volt mitől tartaniuk a a nyugattól, az angolszászok vezetésével. A nyugat is egy velejéig romlott, jól álcázott, futtatott, erőszakos, kizsákmányoló és élősködő sz&r kupac.
Visszatérve a MN-re, a honi légvédelemben 3 váltás volt tervezve 20 perces életben maradással, tehát max 1 óra. Vadászrepülőgépek max egy, másfél felszállással, harckocsik és egyéb harceszközök egy bevetéssel voltak számolva. Meddig is jutottunk volna? Szerintem örültünk volna, hogy lyuk van a selyhajunkon, nem az Alpokban bohóckodtunk volna. A totális nukleáris adok-kapok után itt nem sok minden maradt volna, illetve Európából ám blokk.
Ha komolyan gondoltuk volna az egészet, akkor nem alkatrész hiányos, alulfinanszírozott hadseregünk lett volna. Akkumulátorok, gumiabroncsok, elektroncsövek, stb. Ruházat volt, főleg a civileken.
Szerintem a Kádár rendszer a sok hibája ellenére sok mindent kihozott az adott körülmények között, a lehetőségekkel viszonylag jól élt. Ennyi volt benne. Lehetett volna többet kihozni? Ki tudja, lehetséges, utólag mindig okos az ember. Konszolidált egy teljesen kifosztott, lepusztított, szegény országot. Nekem személyszerint élhető volt, (talán jobban, mint jelenleg, bár ez nézőpont kérdése), én is sokat kritizáltam fiatalon, volt is mit. Az rosszul felszerelt, motiválatlan, alul képzett MN mindenesetre a szuper modern, magasan kiképzett, jól felszerelt, elhivatott, NATO szövetséges MH-et kenterbe verné, ebben 100%-ig biztos vagyok.
Küzdöttünk a szuverinitásunkért, semlegességünkért, elbuktunk a politikai elitünk miatt. Folyamatosan vágyálmokat kergetünk.
vegyes-0141.jpg

DSC015112.jpg

https://nkerepo.uni-nke.hu/xmlui/bi...d=9C5615356DCD78442EB1854DAA25D596?sequence=1
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Annyi handabandát hordtatok itt össze, hogy a fele sem igaz. Lófaszt támadott volna a Magyar Néphadsereg, nem Olaszországot. A tervek meg azért vannak, hogy legyen mitől eltérni, illetve valamit alkotni kellett, hogy az idő elteljen. Az MN maximum háttér biztosítást, az "esetlegesen elfoglalt" területek megszállását, hadtáp feladatokat kapott volna. Hadműveleti szinten talán számolt vele a VSZ, de hadászatilag nagyon gyengék voltunk, (A mostani meg szerintem, még hadműveleti szinten sem ütőképes.) Eleve a Kormány nem szerzett be olyan fegyvereket (illetve olyan mennyiségben pl. MiG-23, Szu-22M3, T-72, Sztrela-10SzK), hiába voltak a tervekben, amivel számottevően ütős, modern hadsereg lehetett volna, mert a végén általában visszamondták (pl. Sz-300, Osza, Szu-25K, Nyebo, BMP-2). Eleve a légierő, mint haderőnem nem is volt nálunk. Kádárék nagyon sok mindenben nem teljesítették az elvárásokat, nem igen voltunk megbízható szövetséges, nem úgy, mint a lengyelek, vagy Csehszlovákok. Azok most is túltolják, de az egy másik történet. Kádár a szóbeszéd szerint 1968-ban nem támogatta a magyar részvételt Csehszlovákiában, Czinege volt, aki nagyon beleállt. Ezek a tervek csak azért kerültek nyilvánosságra, mert a VSZ megszűnt, de a NATO tervek még most sem publikusak, hogy ők miket terveztek akkor. NATO 1949, VSZ 1955, az NSZK NATO felvétele után. Talán mond valakinek valamit az 1953-ra tervezett komplett atom támadás terve a SZU. ellen. A rengeteg felderítő és propaganda berepülést kik is csinálták? A SZU. nem volt szent, sőt paranoiás vezetői voltak, de így utólag belegondolva nem véletlenül. Volt mitől tartaniuk a a nyugattól, az angolszászok vezetésével. A nyugat is egy velejéig romlott, jól álcázott, futtatott, erőszakos, kizsákmányoló és élősködő sz&r kupac.
Visszatérve a MN-re, a honi légvédelemben 3 váltás volt tervezve 20 perces életben maradással, tehát max 1 óra. Vadászrepülőgépek max egy, másfél felszállással, harckocsik és egyéb harceszközök egy bevetéssel voltak számolva. Meddig is jutottunk volna? Szerintem örültünk volna, hogy lyuk van a selyhajunkon, nem az Alpokban bohóckodtunk volna. A totális nukleáris adok-kapok után itt nem sok minden maradt volna, illetve Európából ám blokk.
Ha komolyan gondoltuk volna az egészet, akkor nem alkatrész hiányos, alulfinanszírozott hadseregünk lett volna. Akkumulátorok, gumiabroncsok, elektroncsövek, stb. Ruházat volt, főleg a civileken.
Szerintem a Kádár rendszer a sok hibája ellenére sok mindent kihozott az adott körülmények között, a lehetőségekkel viszonylag jól élt. Ennyi volt benne. Lehetett volna többet kihozni? Ki tudja, lehetséges, utólag mindig okos az ember. Konszolidált egy teljesen kifosztott, lepusztított, szegény országot. Nekem személyszerint élhető volt, (talán jobban, mint jelenleg, bár ez nézőpont kérdése), én is sokat kritizáltam fiatalon, volt is mit. Az rosszul felszerelt, motiválatlan, alul képzett MN mindenesetre a szuper modern, magasan kiképzett, jól felszerelt, elhivatott, NATO szövetséges MH-et kenterbe verné, ebben 100%-ig biztos vagyok.
Küzdöttünk a szuverinitásunkért, semlegességünkért, elbuktunk a politikai elitünk miatt. Folyamatosan vágyálmokat kergetünk.
vegyes-0141.jpg

DSC015112.jpg

https://nkerepo.uni-nke.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/16055/Rubin-feladat 1987 2020.pdf;jsessionid=9C5615356DCD78442EB1854DAA25D596?sequence=1
Attól hogy semmi realitása nem volt Czinegéék szerintem pont lesz@rták volna, hogy
mi lesz a hátországgal meg az MN-el. Lelkesen bólogattak, megígértek mindent.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 632
5 398
113
Annyi handabandát hordtatok itt össze, hogy a fele sem igaz. Lófaszt támadott volna a Magyar Néphadsereg, nem Olaszországot. A tervek meg azért vannak, hogy legyen mitől eltérni, illetve valamit alkotni kellett, hogy az idő elteljen. Az MN maximum háttér biztosítást, az "esetlegesen elfoglalt" területek megszállását, hadtáp feladatokat kapott volna. Hadműveleti szinten talán számolt vele a VSZ, de hadászatilag nagyon gyengék voltunk, (A mostani meg szerintem, még hadműveleti szinten sem ütőképes.) Eleve a Kormány nem szerzett be olyan fegyvereket (illetve olyan mennyiségben pl. MiG-23, Szu-22M3, T-72, Sztrela-10SzK), hiába voltak a tervekben, amivel számottevően ütős, modern hadsereg lehetett volna, mert a végén általában visszamondták (pl. Sz-300, Osza, Szu-25K, Nyebo, BMP-2). Eleve a légierő, mint haderőnem nem is volt nálunk. Kádárék nagyon sok mindenben nem teljesítették az elvárásokat, nem igen voltunk megbízható szövetséges, nem úgy, mint a lengyelek, vagy Csehszlovákok. Azok most is túltolják, de az egy másik történet. Kádár a szóbeszéd szerint 1968-ban nem támogatta a magyar részvételt Csehszlovákiában, Czinege volt, aki nagyon beleállt. Ezek a tervek csak azért kerültek nyilvánosságra, mert a VSZ megszűnt, de a NATO tervek még most sem publikusak, hogy ők miket terveztek akkor. NATO 1949, VSZ 1955, az NSZK NATO felvétele után. Talán mond valakinek valamit az 1953-ra tervezett komplett atom támadás terve a SZU. ellen. A rengeteg felderítő és propaganda berepülést kik is csinálták? A SZU. nem volt szent, sőt paranoiás vezetői voltak, de így utólag belegondolva nem véletlenül. Volt mitől tartaniuk a a nyugattól, az angolszászok vezetésével. A nyugat is egy velejéig romlott, jól álcázott, futtatott, erőszakos, kizsákmányoló és élősködő sz&r kupac.
Visszatérve a MN-re, a honi légvédelemben 3 váltás volt tervezve 20 perces életben maradással, tehát max 1 óra. Vadászrepülőgépek max egy, másfél felszállással, harckocsik és egyéb harceszközök egy bevetéssel voltak számolva. Meddig is jutottunk volna? Szerintem örültünk volna, hogy lyuk van a selyhajunkon, nem az Alpokban bohóckodtunk volna. A totális nukleáris adok-kapok után itt nem sok minden maradt volna, illetve Európából ám blokk.
Ha komolyan gondoltuk volna az egészet, akkor nem alkatrész hiányos, alulfinanszírozott hadseregünk lett volna. Akkumulátorok, gumiabroncsok, elektroncsövek, stb. Ruházat volt, főleg a civileken.
Szerintem a Kádár rendszer a sok hibája ellenére sok mindent kihozott az adott körülmények között, a lehetőségekkel viszonylag jól élt. Ennyi volt benne. Lehetett volna többet kihozni? Ki tudja, lehetséges, utólag mindig okos az ember. Konszolidált egy teljesen kifosztott, lepusztított, szegény országot. Nekem személyszerint élhető volt, (talán jobban, mint jelenleg, bár ez nézőpont kérdése), én is sokat kritizáltam fiatalon, volt is mit. Az rosszul felszerelt, motiválatlan, alul képzett MN mindenesetre a szuper modern, magasan kiképzett, jól felszerelt, elhivatott, NATO szövetséges MH-et kenterbe verné, ebben 100%-ig biztos vagyok.
Küzdöttünk a szuverinitásunkért, semlegességünkért, elbuktunk a politikai elitünk miatt. Folyamatosan vágyálmokat kergetünk.
vegyes-0141.jpg

DSC015112.jpg

https://nkerepo.uni-nke.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/16055/Rubin-feladat 1987 2020.pdf;jsessionid=9C5615356DCD78442EB1854DAA25D596?sequence=1
Tervek voltak, eszközök már korlátozottabban.

Egyébként meg már kezdetben is szovjet hadosztályokkal megerősítve kellett volna támadni, és azzal számoltak hogy az 5. hadsereg 8-10 nap alatt teljesen leamortizálódik, és utána a szovjetek veszi át a támadást.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: antigonosz and bel

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 353
26 612
113
Én megfordítanám, a MN erősítette volna a Déli hds. csoportot, annak lett volna az egyik hadserege. Azon a térképen, amelyiken a NATO feltételezett atomcsapásai vannak feltüntetve, csak a katonai repülőterek szerepelnek. Én voltam egy ideig a 11/3 lérak. osztály csapásértékelő tisztje (CSÉCS - csapásértékelő csoport 1 személyben). Feladatom egy atomcsapás utáni helyzet értékelése volt. A ledobás helye, a széljárás és a feltételezett hatóerő alapján a kihullás körzetének és intenzitásának meghatározása. A parancsnoknak kellett jelentenem, a védekezés módja, a veszteség várható aránya, a harci munka ideje voltak a leglényegesebb adatok. Tatabánya volt egy igen valószínű célpont.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 263
8 182
113
Kádárék nagyon sok mindenben nem teljesítették az elvárásokat, nem igen voltunk megbízható szövetséges, nem úgy, mint a lengyelek, vagy Csehszlovákok. Azok most is túltolják, de az egy másik történet.
Inkább a "gulyáskommunizmusra" költöttek.
Kádár a szóbeszéd szerint 1968-ban nem támogatta a magyar részvételt Csehszlovákiában, Czinege volt, aki nagyon beleállt. Ezek a tervek csak azért kerültek nyilvánosságra, mert a VSZ megszűnt, de a NATO tervek még most sem publikusak, hogy ők miket terveztek akkor. NATO 1949, VSZ 1955, az NSZK NATO felvétele után.
Kádár megpróbálta többször is meggyőzni (utoljára talán Komáromban pár nappal a bevonulás előtt) Dubceket, hogy ne lépjék meg a reformokat, mert bevonulnak az oroszok. (Erre rákereshetsz az Interneten egyébként, már nyilvánosak a források.) Aztán nem lehetett kimaradni, mert itt állomásozott ~300.000 állig felfegyverzett szovjet kolléga pl., nem úgy, mint Romániában...
Talán mond valakinek valamit az 1953-ra tervezett komplett atom támadás terve a SZU. ellen. A rengeteg felderítő és propaganda berepülést kik is csinálták? A SZU. nem volt szent, sőt paranoiás vezetői voltak, de így utólag belegondolva nem véletlenül. Volt mitől tartaniuk a a nyugattól, az angolszászok vezetésével. A nyugat is egy velejéig romlott, jól álcázott, futtatott, erőszakos, kizsákmányoló és élősködő sz&r kupac.
Nem egy matyóhímzéses Üdvhadsereg, az biztos....
Szerintem a Kádár rendszer a sok hibája ellenére sok mindent kihozott az adott körülmények között, a lehetőségekkel viszonylag jól élt. Ennyi volt benne. Lehetett volna többet kihozni? Ki tudja, lehetséges, utólag mindig okos az ember. Konszolidált egy teljesen kifosztott, lepusztított, szegény országot. Nekem személyszerint élhető volt, (talán jobban, mint jelenleg, bár ez nézőpont kérdése), én is sokat kritizáltam fiatalon, volt is mit. Az rosszul felszerelt, motiválatlan, alul képzett MN mindenesetre a szuper modern, magasan kiképzett, jól felszerelt, elhivatott, NATO szövetséges MH-et kenterbe verné, ebben 100%-ig biztos vagyok.
Küzdöttünk a szuverinitásunkért, semlegességünkért, elbuktunk a politikai elitünk miatt. Folyamatosan vágyálmokat kergetünk.
Ez az én véleményem is, jól leírtad.
Én voltam egy ideig a 11/3 lérak. osztály csapásértékelő tisztje (CSÉCS - csapásértékelő csoport 1 személyben).
Én 11/1-nél voltam csapatgyakorlaton, mint tart. tiszt hallgató. Az egyik legjobb barátom édesapja az OLP-n volt valamilyen hasonló pozícióban pár évig (szerette csinálni, csak aztán valakinek a valakijének kellett a hely....)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 263
8 182
113
Ami pedig a felvidéki bevonuláshoz tartozik még: megjött a VSZ parancs (nem tudom melyik marsall volt a pk., ki adta ki). Czinege egyből indította a sereget megkerülve az állami vezetést, amiből aztán nagy balhé lett, mivel nem volt joga hozzá. Amikor - ezért is, meg később sokadjára - ki akarták 'szni a madarat, akkor a szovjet elvtársak mindig mondták, hogy nyet, nyet Lajos hű és jó elvtárs....
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 728
4 115
113
Az 5. hadsereg lett volna a fő támadó erő. Ezt egészítette volna ki 1-2 szovjet hadosztály max.
Szia,

Amennyire en tudom (nyilvan boven tevedhetek), elso vonalban ment volna a magyar 5. hadsereg:
90 000 katona, 1202 harckocsi (kozte csak 125 db modern T-72), 386 BMP-1, 1274 pszh, 612 loveg, 40 Mi-24, 9 SCUD (illetve ennel kicsit kevesebb, mert ez mar az 1989-es adat).

2 fo iranyban indult volna meg, a nagyobb ero Eszak-Olaszorszag, a kisebb ero Del-Nemetorszag iranyaba indult volna.

Kb. 3 nap intenziv harctevekenyseg utan, az "1000 tuszuras"-tol minden csatat/utkozetet megnyerve elfogyott volna; vagyis mintegy 30% veszteseg elszenvedese utan tamadasra alkalmatlanna valt volna, ezert megall, feltoltesre kerul*, igy termeszetesen Eszak-Olaszorszagot es Del-Nemetorszagot nem erte volna el, csak azok iranyaba ment volna.

Ekkor atvette volna a tamadas vegrehajtasat a "hazankban ideiglenesen allamosozo" szovjet hadsereg:
50 000 katona, 1102 harckocsi (amik kozul a legrosszabbak a T-72-esek, nagy tobbseg T-64A/T-64B/T-64BV), 688 BMP-2, 576 BTR-70, 432 loveg (nagy tobbsege onjaro), 35 Mi-24, 18 tocska+18 SCUD.

Valoszinuleg a kovetkezo alakulat a karpataljai hadsereg lett volna.

Majd egyszer osszeszedtek volna magat a magyar 3. hadtest, es ok is megindultak volna (de ezek meg magyar szinten is gyengen felszerelet es kikepzett egysegek voltak).

A fo tuzerot a SCUD raketak adtak volna, azokhoz 78 db 300 kt-as robbanofej volt az orszagban, ehhez jottek volna a Tocskak 60 db 100 kt-s robbanofejjel (ezekhez letezett vegyi es EMP fej is, lehet hogy a 60 db kozott ilyen is volt), es persze a FROG-ok 72 robbanofeje (+ Nyiregyhazara jott volna meg 36 kozvetlenul a SzUbol) szereny 20 kt pusztitoerovel. Plusz 40 db bomba (30 kt), es szamolatlanul sok 2 kt-s 152 mm-es tuzersegi loszer.

* A feltoltesben volt 1-2 komolytalannak latszi terv is, pl. az elvesztett T-72-eseket reszben T-34-esekkel potoltak volna, es a T-72-eseknek loszer se nagyon volt - vagyis az a latszolag rengeteg 125 mm-es loszer 2-3 nap alatt fogyott volna el. Tovabbi csavar a tortenetben, hogy valodi III. vilaghaboru eseten a mai Moldaviabol hoztak volna az oroszok loszert, tehat tulajdonkeppen megis lett volna, raadasul nem csak a szovjet szabvany szerint "loteri gyakorlasra" valo loszer, mi nekunk ez volt, es a mai napig a ez a leghatekonyabb loszerunk a T-72-esekhez.

A fenti adatok tobbsege HPASP "3rd World War in South-West Europe 1989.pdf"-bol szarmazik.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 353
26 612
113
Én személy szerint HPASP ez irányú publikációit eléggé fenntartásokkal kezelném. Alapvetően nem az adatokat, hanem a terveket. Eleve már az időszak is kérdéses.
Az 5. hadsereg első lépcsős alakulata volt a MH.-nek, de biztos vagyok benne, hogy VSZ szinten nem a Déli hds. csoport első lépcsőjében vetették volna be. Ahhoz gyenge volt, ráadásul légi támadó kapacitása szinte alig volt. A '70-es évek közepe, vége felé indult egy korszerűsítés, amit soha nem fejeztek be, megrekedt 1985 körül. A fejlesztésekre jellemző, hogy a légvédelmi rakéta osztályok beton harcálláspontjainál (amit a '70-es évek végén terveztek, építettek) nem volt semmilyen vízrendszer, ABV védelem kiépítve. Hiába voltak bazi nagy, nehezen működő vas ajtók (de minek), ott maximum meghalni lehetett bennük. Még készültségben is a harcálláspont állománya a "10-es" épületbe (legénységi épület, ebben volt az ügyeletes pk.) ment a dolgát elvégezni.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 728
4 115
113
Az 5. hadsereg első lépcsős alakulata volt a MH.-nek, de biztos vagyok benne, hogy VSZ szinten nem a Déli hds. csoport első lépcsőjében vetették volna be. Ahhoz gyenge volt
Szia,

Szerintem minden csatlos hadsereg fo feladata az lett volna, hogy golyofogokent az elso csapast felfogja, ezzel ovva a szovjetek harcerteket.

Igy nezve mar nem volt annyira gyenge az 5. hadsereg; foleg ha kapott volna megerositeskent loszert.

A loszerrel megerosites jol dokumentalt es begyakorlott a Scud-ok es Frog-ok atomfejei eseteben, a 152 mm-es atomloszerrel inkabb csak tervezett, mint gyakorlott, a 125 mm-es loszerek eseteben pedig nem lattam ra bizonyitekot, de szamomra annyira logikus, hogy meg igy is elhiszem (3BM-17 helyett pl. 3BM-22, 290 helyett 380 mm biztos atutessel, igy elvben mar Leo-2A3 ellen is hasznalhato a loszer).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Szia,

Szerintem minden csatlos hadsereg fo feladata az lett volna, hogy golyofogokent az elso csapast felfogja, ezzel ovva a szovjetek harcerteket.

Igy nezve mar nem volt annyira gyenge az 5. hadsereg; foleg ha kapott volna megerositeskent loszert.

A loszerrel megerosites jol dokumentalt es begyakorlott a Scud-ok es Frog-ok atomfejei eseteben, a 152 mm-es atomloszerrel inkabb csak tervezett, mint gyakorlott, a 125 mm-es loszerek eseteben pedig nem lattam ra bizonyitekot, de szamomra annyira logikus, hogy meg igy is elhiszem (3BM-17 helyett pl. 3BM-22, 290 helyett 380 mm biztos atutessel, igy elvben mar Leo-2A3 ellen is hasznalhato a loszer).
A fentieket nagyjából amúgy értem, de az a nüansznyi bibi is felmerül, hogy amúgy az ellenfélnek is
voltak ilyen atom izéi ám.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 353
26 612
113
"Szerintem minden csatlos hadsereg fo feladata az lett volna, hogy golyofogokent az elso csapast felfogja, ezzel ovva a szovjetek harcerteket."
Akkor szerinted is a VSZ nem támadott, hanem védekezett volna, amiből később ellentámadott volna a szovjet főerőkkel. Egyre érdekesebb.
 
  • Vicces
Reactions: vata