Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

Kopi2000

Guest
Ebből is látszik mekkora kamu az egyetemek többsége...!
En inkabb az oktatasi rendszer csodjerol beszelnek. Mert calamiert, meg mindig, pld. A BME Epitomernoki karan vegzetteket is amolyan elitkepzesen atesetteknek tartjak. Pedig korant sincsen igy. Ott is 30-40 eves tudast tolnak es adminisztrativ szetepukon keresztul, pld. a Mermokkamaran belul probaljak magujat az eloterbe nyomni. Lexikalis ismereteket kovetelnek, amik folott a szamitogepek koraban eljart az ido....
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Igen, - VOLT - olvastam, csak gyártani kellene s nem kellene megvenni, csíkzsebből.
- Látod itt látszik legjobban hogy egy csővázas kis gokartot sem tudunk legyártani.
Mindent csak veszünk, veszünk, veszünk és veszünk.
- Ide hiányoznak a kvalifikált tervező mérnökök, üzemek, gyárak. :(
Egy ilyen haditechnikai - de mondhatom akár a komplex vegyipari cuccokat - kell tervezni, számolni, gyártani és gyártás közben dönteni. Optimális esetben ez 2 ember, legfejlebb. X tervez és számol - a tervezés során kapja Y-tól a gyártási inputot, majd a Y legyártatja a cuccost - ha gyártás során módosítani kell, akkor X besegít, számol és adott esetben újratervez.

Magyarországon ez manapság úgy néz ki, hogy mindent szétszedtek elemi műveletekre - az autóipar így kívánta meg, ezért van egy tervező, egy számolós, egy gyártástervező, egy gyártó, egy minőségügyis - ideális esetben. Ami szakmai hátteret össze tudtak szedni, az az a részegység tervezése/számolása/gyártása/minőségirányítása volt, amit valamelyik autógyártban vagy autóipari beszállítónál láttak. Teljesen hiányzik a nagyobb, szélesebb ismeretek, feladatok. Mondhatom azt is, ha megtanulsz egy rajt vezetni, még nem jelenti azt, hogy egy összhaderőnemű hadműveletet le tudnál vezényelni..

Sok minden hiányzik. A mérnökök oktatása nem ilyen speciális termékek gyártására vonatkozik. Ehhez kellenek azok a mérnökök, akik megfelelnek a fenti leírásnak, csak őket meg nem tudják/akarják megfizetni.

Hangosan felröhögtem a fejvadász ajánlatán, aki az RM-hez keresett mérnököt. Heti fizetésnek el tudtam volna képzelni a megadott számot. 6 éve kerestem Magyarországon jóval többet, bejelentve. Erre visszaszól, hogy akkor lenne még egy profilba illő állás - mechanical design engineer végeselem háttérrel - kevesebbért. Ember, ennyire nem figyelsz?!

Miattuk is szenved a magyar ipar...
 
M

molnibalage

Guest
..amugy ne hidd. Az en nagypbbik fiam is siman vegzett a BME-en ugy, hogy nem erdekelte a mernoksrg egy pillanatig srm... Bulizott, csajozott, kenyelmesrb elt, meg diakkent dolgozott a Telekomnal. A diplomaja temajat is en adtam, meg hozza a teljes adatbazissal. Kb. a felet ( min) meg meg is irtam neki. Aztan, amikor lediplomazott, azt is tolem varta, hogy szerezzek neki BP-en allast. Sikerult "felvetetnem" egy Meszaros-fele vasuttetvezo ceghez.... Mondtam neki ennel tobbet mar ne varjon el az apjatol, hanem kezdje meg az onnallo eletet...
Én ebből semmit meg nem csináltam volna neki.
Fatertől néha kérdeztem ezt-azt műszaki rajzzal kapcsolatban, de kb. ennyit segített, minden mást saját erőből toltam.
Nem mintha a tárgyak nagy részével bármit kezdeni tudott volna valamit, ő vonalas szerelő és nem mérnök volt. A megoldásokat ismermi, a számokat, de mat. modellezés és alkotáshoz pl. nem értett.

Hangosan felröhögtem a fejvadász ajánlatán, aki az RM-hez keresett mérnököt. Heti fizetésnek el tudtam volna képzelni a megadott számot. 6 éve kerestem Magyarországon jóval többet, bejelentve. Erre visszaszól, hogy akkor lenne még egy profilba illő állás - mechanical design engineer végeselem háttérrel - kevesebbért. Ember, ennyire nem figyelsz?!

Miattuk is szenved a magyar ipar...
Sajnos ezt látom máshol is.
Éhbérért, szakócával és fogpiszkálóval csinálj Dávid szobrot. És, ha meg is csinálod, akkor gombokat akarnak adni.
Aki meg tudja ezt, akkor megy oda, ahol megbecsülik. Ami jellemzően nem itthon van, de ha itthon is, akkor az anyagcég nem magyar.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
..amugy ne hidd. Az en nagypbbik fiam is siman vegzett a BME-en ugy, hogy nem erdekelte a mernoksrg egy pillanatig srm... Bulizott, csajozott, kenyelmesrb elt, meg diakkent dolgozott a Telekomnal. A diplomaja temajat is en adtam, meg hozza a teljes adatbazissal. Kb. a felet ( min) meg meg is irtam neki. Aztan, amikor lediplomazott, azt is tolem varta, hogy szerezzek neki BP-en allast. Sikerult "felvetetnem" egy Meszaros-fele vasuttetvezo ceghez.... Mondtam neki ennel tobbet mar ne varjon el az apjatol, hanem kezdje meg az onnallo eletet...
ki lett mondva a varázsszó - "felvetettem". Gondolom, naponta legalább 3 órát tanul és képzi magát, hogy minél jobb legyen a munkájában és később ne szoruljon egy újabb "felvetetési" aktusra...

Miattuk is szenved a magyar ipar - is.
 
M

molnibalage

Guest
ki lett mondva a varázsszó - "felvetettem". Gondolom, naponta legalább 3 órát tanul és képzi magát, hogy minél jobb legyen a munkájában és később ne szoruljon egy újabb "felvetetési" aktusra...

Miattuk is szenved a magyar ipar - is.
Hát igen, fel sem merült, hogy a Lufinál dolgozottak, csak azért, mert a fater is ott van.
Mondjuk nem is jelentkeztem soha.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Sajnos ezt látom máshol is.
Éhbérért, szakócával és fogpiszkálóval csinálj Dávid szobrot. És, ha meg is csinálod, akkor gombokat akarnak adni.
Aki meg tudja ezt, akkor megy oda, ahol megbecsülik. Ami jellemzően nem itthon van, de ha itthon is, akkor az anyagcég nem magyar.
Amikor a hegesztőknek nettó 2000-es órabér (de egyre gyakoribb a 25000) van, de egy lakatos segédmunkás is 1500-1700Ft-s órabérben mozog, a túlóra 1,5, míg a hétvégi műszak 2-es szorzóval. Dolgozz heti 40 órát meg 5 túlórát hétközben és menj be egy hónapban 1 hétvégét, ez saccra úgy 380000 nettó. Lakatos segédmunkás. Darabold le ezt a lemezt, hefted oda ezt, kicsit kalapálj ott, meg rajztűvel rajzold fel ezt és ezt a lemezre.

Aztán van pofájuk felrakni, hogy mérnököket keresnek X év tapasztalattal meg egyéb képességekkel, extra tudással, majd odaírják, hogy akár bruttó 70000Ft-t is kereshetsz. Mindezt 2022-ben, akkor ott valakinek a "heves vérmérsékletű édesanyát, aki a sivatagban egy vödör homokért alkalmi légyottra kapható".

Szintén Magyarországon lévő multicég - energetika, nagy púderszöveg, tavaly ilyenkor volt egy fejvadász. Oké, ennyi a bér, plusz az elvárt feladatokhoz kelleni fog egy combos gép, mivel elég sok hegesztést kell szimulálni, vagyis kapok egy i9/A5000/64Gb-s gépet, aztán egy Ansys explicit csomagot, az NX-et meg házon belül lezongorázzátok. Kérek egy állítható magasságú asztalt és egy 3d-s egeret, plusz egy 49-es monitor. Nem kell céges autó, de ha mennem kell, akkor legyen autó - mivel egy új termék esetében sokat kell mászkálni és nem bízom a "küldök fényképet a minden jóról". Kérek évi 4 hegesztő kezeslábast, extranagy kesztyűt és egy 48-as bakancsot ettől a gyártótól.

6 hónap a felmondási időm, ha akarja, akkor írhatunk papírt és a köztes időben elkezdem a technológia kidolgozását, kérek kontaktot a hegesztőkhöz, anyagvizsgálókhoz, megcsináljuk az ütemtervet a hegesztők próbáztatásához, meg mire kezdenék, arra kész a hegesztéstechnológia, meg kigondolom a készülékeket.

Hú, tökéletes.

4 nap múlva felhívtak, hogy "túl önjáró vagyok és irreális dolgokat" követelek. Ez onnan jutott most eszembe, hogy a világ másik tájáról felhívtak, mint magyarul beszélő embert, hogy beszéljek már azzal a Magyarországon lévő multicéggel, mert amit beszállítottak, az egy nagy fos, minden össze-vissza van tekeredve, a minőségügyi papírok hiányosak, a hőkezelések miatt meg valószínűleg minden kuka....

Kíváncsi leszek, hogy az RM meg a többi cég esetében ezeket a dolgokat hogyan oldják meg, mert egyre sekélyebb az a tó, amiből meríteni lehet.
 
K

Kopi2000

Guest
ki lett mondva a varázsszó - "felvetettem". Gondolom, naponta legalább 3 órát tanul és képzi magát, hogy minél jobb legyen a munkájában és később ne szoruljon egy újabb "felvetetési" aktusra...

Miattuk is szenved a magyar ipar - is.
De azert ne vesd el a sulykot. En is arra az egyetemre jartam, mint, te, igaz eleg regen... es nas szakon. Raadasul nagyon jokepessegu gyerekrol van szo, akit az oktatasvan eltoltott 18 ev sem tett ambiziozussa, hanem csak a minimumot teljesitove. Nem O az egyetlen, de en az O peldajat ismerem a legjobban, hiszeb az e mernok fiam... Ismeri a munkaimat, par eves koraban meg a labamnal tetvezett ovodas kodaban. Nagy baj van az oktatasi rendszerrel. (Persze elvaltunk, az sen segitette Ot, meg az occset sem..) Talan kornanyzati szinten sem szeretnek, ha sok onnalloan gondolkodo (ebben az olvasatvan libsi) kerulne ki a varmilyen szintu iskolabol, igy az egyetemrol is. A tema, amin 20 evig dolgoztam es odaadtam neki, az egyetemi temavezetoje szerint Phd szagu, de most munka mellett MSC-re jar, bar szerintem ott is a minimumot fogja teljesiteni, amitol elore felek, mert akkor jon az, mint a diplonanal, apa segits, mert van meg ket-harom heten a leadasig es alig csinaltam valamit... m3lyok apa nen segitene a fianak, ha tehetne. Egyebkent a diplomajat a bizottsag kulon megdicserte... Es igen, vallalom a protekcios elhelyezeset a fyerekbek. Sokaknak, sokfele dolgoztam, igy volt lehetosegem ebben segiteni raadasul abban a varosban, ahol a varatnoje el.. Mert ez is szempont volt neki... De remelem, beno a feje lagya es rajon, a boldogulasaert onmaganak is tenni kell...
 
K

Kopi2000

Guest
Én ebből semmit meg nem csináltam volna neki.
Fatertől néha kérdeztem ezt-azt műszaki rajzzal kapcsolatban, de kb. ennyit segített, minden mást saját erőből toltam.
Nem mintha a tárgyak nagy részével bármit kezdeni tudott volna valamit, ő vonalas szerelő és nem mérnök volt. A megoldásokat ismermi, a számokat, de mat. modellezés és alkotáshoz pl. nem értett.


Sajnos ezt látom máshol is.
Éhbérért, szakócával és fogpiszkálóval csinálj Dávid szobrot. És, ha meg is csinálod, akkor gombokat akarnak adni.
Aki meg tudja ezt, akkor megy oda, ahol megbecsülik. Ami jellemzően nem itthon van, de ha itthon is, akkor az anyagcég nem magyar.
Molni, ha lesz fiad, akin tudsz segiteni, mert mododban all, es nem kerul csak negany e-mailbe meg telefonba, akkor talan Te is negenyhulnel... vele japcsolatisan.... Hatha tud elni a lehetoseggel...
 
M

molnibalage

Guest
Molni, ha lesz fiad, akin tudsz segiteni, mert mododban all, es nem kerul csak negany e-mailbe meg telefonba, akkor talan Te is negenyhulnel... vele japcsolatisan.... Hatha tud elni a lehetoseggel...
Nálam a segítség az, hogy megtanítom valamit csinálni és nem megírom helyette...
Abból nem tanul. Lehetek a fiam konzulense, de helyette én meg nem csinálom...
 
K

Kopi2000

Guest
ki lett mondva a varázsszó - "felvetettem". Gondolom, naponta legalább 3 órát tanul és képzi magát, hogy minél jobb legyen a munkájában és később ne szoruljon egy újabb "felvetetési" aktusra...

Miattuk is szenved a magyar ipar - is.
Azert tapintottal ra a varazsszora, mert ma MO-on ne mindegy ki ajanl, az kit ismer, Stb... Engem 30 eves multtal soka ismertek, es a felveteli elbeszelgetes, mint utobb a fonoke felhivott, csak formalitas volt mert mev tudtam nyerni olyan embereket, akij szinten tamogatfak a gyerek felvetelet. Ha akarsz ma valami jo munkahelyet kezdokent, nen azr, ha van ilyen vagy ennel jobb hattered....
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick
M

molnibalage

Guest
Kivanom, ne allitsanak egyszer sen szukseghelyzet ele....
Mi és miért számít szükséghelyzetbe?
Az egyetemen a következő dolgokat tanultam és éreztem át:

  • A nincs mit tenni helyzet első félév végén. Addig soha nem fordult elő, hogy valamit úgy buktam volna el, hogy annak komoly következménye volt.
  • Ez anyagilag és érinthet és a szüleim nem segítenek ki, mert tanultam volna rendesen.
  • Az élet drága és dolgozni kell suli mellett is.
  • Ha nem tetszik, nem kötelező egyetemre járni.
Meg sok minden mást, de csak úgy az elején és körvonalakban.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Mi és miért számít szükséghelyzetbe?
Az egyetemen a következő dolgokat tanultam és éreztem át:

  • A nincs mit tenni helyzet első félév végén. Addig soha nem fordult elő, hogy valamit úgy buktam volna el, hogy annak komoly következménye volt.
  • Ez anyagilag és érinthet és a szüleim nem segítenek ki, mert tanultam volna rendesen.
  • Az élet drága és dolgozni kell suli mellett is.
  • Ha nem tetszik, nem kötelező egyetemre járni.
Meg sok minden mást, de csak úgy az elején és körvonalakban.
Jogos, amit irtal, csak senki sem egyforna, illetve senkinek a csaladi lehetosegei nem ugyanolyanok. De nekem az az erzesem, nemcsak a csaladi hatter, hanem inkabb az oktatasi rendszer erdektelensege teszi ezt a fiatalokkal. A nagyobb fiam, akirol meseltem, legalabb 10 evvel fiatalabb nalad, 97-es szuletesu. Azert az oktatas szinvonala is sokat valtozott az utobbi evtizedben..... Nem az elonyere....
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
..amugy ne hidd. Az en nagypbbik fiam is siman vegzett a BME-en ugy, hogy nem erdekelte a mernoksrg egy pillanatig srm... Bulizott, csajozott, kenyelmesrb elt, meg diakkent dolgozott a Telekomnal. A diplomaja temajat is en adtam, meg hozza a teljes adatbazissal. Kb. a felet ( min) meg meg is irtam neki. Aztan, amikor lediplomazott, azt is tolem varta, hogy szerezzek neki BP-en allast. Sikerult "felvetetnem" egy Meszaros-fele vasuttetvezo ceghez.... Mondtam neki ennel tobbet mar ne varjon el az apjatol, hanem kezdje meg az onnallo eletet...
Te meg a képzést nem látod belűlről, hogy milyen sok és milyen diákok azok akik nem diplomáznak le mert még ezt a szintet sem érik el. Lehet, hogy részben a te eredményed, de nagyon sokan erre sem képesek, óriási a lemorzsolódás. Az egyetemnek is meg kell élnie ezért nyilván a relatív legjobbak végeznek, hiába abszolút mércével szub-par teljesítményt nyújtanak... nem zárhatnak be az egyetemek... ha teljesen objektív lenne a mérce, egy-két hallgató végezne csak évente... ilyenek a természettudományos szakok... más területeket nem ismerek, de elképzeléseim vannak... nem csak az oktatás színvonala változott, én spec 2003 óta hallgatom az oktatókat hogy pisálnak vért hogy átrugdossanak embereket, annyira gyenge a bejövő emberanyag tudása... egyszerűen nincs meg az ismeretanyaguk a képzés elkezdéséhez, fel kell zárkóztatni őket, hogy megértsék/el tudják sajátítani az első éves anyagot, ami a korábbi ismeretekre kellene épüljön! Az meg a másik, hogy az oktatók tehetségesebb, élelmesebb része vagy elmegy kutatónak vagy elmegy magánzani, mert pénzt akar keresni / értelmes dolgokkal foglalkozni, nem bohóckodni a gyenge képességű hallgatókkal...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
De azert ne vesd el a sulykot. En is arra az egyetemre jartam, mint, te, igaz eleg regen... es nas szakon. Raadasul nagyon jokepessegu gyerekrol van szo, akit az oktatasvan eltoltott 18 ev sem tett ambiziozussa, hanem csak a minimumot teljesitove. Nem O az egyetlen, de en az O peldajat ismerem a legjobban, hiszeb az e mernok fiam... Ismeri a munkaimat, par eves koraban meg a labamnal tetvezett ovodas kodaban. Nagy baj van az oktatasi rendszerrel. (Persze elvaltunk, az sen segitette Ot, meg az occset sem..) Talan kornanyzati szinten sem szeretnek, ha sok onnalloan gondolkodo (ebben az olvasatvan libsi) kerulne ki a varmilyen szintu iskolabol, igy az egyetemrol is. A tema, amin 20 evig dolgoztam es odaadtam neki, az egyetemi temavezetoje szerint Phd szagu, de most munka mellett MSC-re jar, bar szerintem ott is a minimumot fogja teljesiteni, amitol elore felek, mert akkor jon az, mint a diplonanal, apa segits, mert van meg ket-harom heten a leadasig es alig csinaltam valamit... m3lyok apa nen segitene a fianak, ha tehetne. Egyebkent a diplomajat a bizottsag kulon megdicserte... Es igen, vallalom a protekcios elhelyezeset a fyerekbek. Sokaknak, sokfele dolgoztam, igy volt lehetosegem ebben segiteni raadasul abban a varosban, ahol a varatnoje el.. Mert ez is szempont volt neki... De remelem, beno a feje lagya es rajon, a boldogulasaert onmaganak is tenni kell...
Szerintem ez a legkevesebb, hogy segítesz a fiadnak a diplomamunkában. Ugyebár lenne konzulense, az is ugyanígy segítené, csak te egy nagyon jó, fel nem tüntetett konzulens vagy :) Semmi elitélnivalót nem látok benne és a fiad sem lesz ettől rosszabb. Az egy másik dolog, hogy én speciel rosszul éreztem volna magam ha akár egy bekezdést is más írt volna helyettem.... ez szerintem alkat kérdése... meg fiatalon még az ember meg tudja tenni azt, hogy nem alszik két napig amíg kész nincs, de ma már bevallom nem vállalnám ezt be :) Vannak hivatásos konzulensek akik annyira túltolják, hogy szinte a hallgató helyett írják meg... a te esetedben ez nem a hivatalos konzulens volt...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Mivel bevezették az emelt szintű érettségit, de sehol nem várták el így teljesen értelmetlen bohóckodásba fulladt a dolog. Épp ezért találták ki, hogy legalább egy tárgyból kötelező emelt szintű érettségit tenni, de nem kötelező pont matematikából, a képzést meghirdető egyetem dönti el, hogy melyikből fogadja el az emeltet. Pl építészmérnöknek emelt szintű magyar nyelv és irodalom érettségivel is lehet menni a BME-re, de a természettudományos karokon csak a természettudományos tárgyakat fogadják el jellemzően.

Mondjuk sikerült elég fax módon bevezetni.
Mikor én érettségiztem még nem volt kötelező az emelt szintű továbbtanuláshoz, nem is görcsöltem vele, lenyomtam 4,8-ra középfokon.
Én még éppen be tudtam surranni vele közlekedésmérnökire 8 évvel később, de most jó pár ismerősöm szívja a fogát, mert jönnének ők is fel irodai munkára, de újra kellene érettségizniük...
Más tészta, hogy amikor munka mellett nyomtam levelezőn a mérnökit még én voltam a hülye, úgyse jutok előrébb...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Szoktam ezen sokat gondolkodni, hogy vajon mennyire jó ez a tömeg képzés. Nem lenne-e jobb az elit képzés. Aztán mindig arra gondolok egy csomó olyan meló van a gyárba amit kb egy technikus megcsinál, de valamiért mérnököt kell felvenni. Pl a bejövő áru minőségügynél aki manapság már egyből supplyer quality engineer. Se folyamat vagy szervíz mérnök is kb angolul jól beszélő technikus. Azt gondolom régen nem csak az egyetemeken volt erősebb a képzés de a technikumban meg gimik többségében is. Hogy ez jó vagy rossz? Nehéz eldönteni. Én azt gondolom az egyetem egy szemléletét is ad. Nem rossz dolog ez ha szélesebb tömegeknek is elérhetővé tesszük. Viszont akkor gondoskodni kell arról, hogy legyenek olyan intézmények amik továbbra is az elit képzésre fókuszálnak nem a tömeg képzésre. Ez egyébként az USA-ban is így van ott azért számít annyira hogy hol végeztél. Én a részemről ezért tudom támogatni ezt a Fudan egyetemet. Legyen ott 70 állami hely de tényleg csak a legjobbak kerüljenek be. Legyünk őszinték minimális azon cégek mennyisége akik kutató mérnököt akarnak. A világ megváltozott ma már a takarító is managger… amit régen megcsinált egy technikus arra ma mindenki mérnököt akar…
 

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
730
3 359
93
Én a részemről ezért tudom támogatni ezt a Fudan egyetemet.
Amúgy miért nem jó megoldás, hogy az elit kutató egyetemeinket+BME+SOTE hagyjuk elitet képezni? Ha már így a rájuk kényszerített tömegoktatás mellett is fenn tudják tartani ezt a rangot, akkor mi lenne, ha ugyanennyi pénzük maradna, de nem kellene mindenkit felvenniük?
amit régen megcsinált egy technikus arra ma mindenki mérnököt akar…
És itt megint kijön, hogy szolgalelkűen másoljuk a nyugatot, nem az adott trend értelmét figyelve, hanem csak a betűket amik le vannak írva. Emiatt mindenhova mérnököt rakunk, oda is, ahova nem kell, és oda is, ahova kifejezetten káros. Ebből lesz az, hogy mérnökhiány van, mert mérnök nem megy el annyi pénzért. Miközben más STEM területekre meg nincs munkalehetőség, mert HPLC technológia fejlesztésre is vegyészmérnököt keresnek, miközben oda analitikus vegyész kéne. És még hosszan lehetne sorolni. Leírunk egy sima molekuláris biológusra írt állás hirdetést, egy hibával, biomérnök kell, de hogy mire? Nem alkalmas rá, nem azért mert hülye lenne, hanem mert nem azt tanulta, és főleg nem azt a gondolkodásmódot. Ez amúgy óriási versenyhátrányt okoz, és a végeredmény az, hogy igazából nem kellenek fejlesztő mérnökök, hiszen nincs mit fejleszteni.
Közben a többi STEM meg megy ki külföldre, amit elfed, hogy már nem feltétlen éri meg kimenni Londonba mosogatni, így jönnek haza emberek pincérkedni romkocsmákba, meg egyéb helyekre. (ez amúgy nem rossz) csak, a másik oldala, hogy akik viszont kimennek, azok akikkel valami újat lehetne csinálni idehaza.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Amúgy miért nem jó megoldás, hogy az elit kutató egyetemeinket+BME+SOTE hagyjuk elitet képezni? Ha már így a rájuk kényszerített tömegoktatás mellett is fenn tudják tartani ezt a rangot, akkor mi lenne, ha ugyanennyi pénzük maradna, de nem kellene mindenkit felvenniük

Mert nagyon nem egy liga a 2, én is jobban örülnék egy MIT-nak idehaza, de jó pár országban földhöz verdesné magát örömében a lakosság ha egy Fundan színtű egyetem hozzájuk akarna költözni, itt meg megy a hiszti.
Meg anno a ceu-s hisztinek is az volt a központi motivuma, hogy szükség van értékes külföldi tudás behozatalára.
Na most a kínaiak elektronikában ezt tudják behozni, pont akkor amikor felértékelődik ez a fajta tudás.