Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 006
113
Akkor ugyan drága picinyem, pl a fizikus mi? repülőgép?
1. Anyukád a picinyed.
2. A fizikus az fizikus. Még nem kutató. Van a "kistestvérem", aki atomfizikus, és Debrecenben végzett. Ő külföldön (Japánban, Angliában, Németországban, Amerikában stb, mellesleg a CERN-ben is) végez kísérleteket. Ő kutató. És van a kollégám, aki ugyanott végzett fizikus, de ő meg szoftverfejlesztő.
:hadonaszos:
Nota bene! a "kistestvérem" PhD-s, a kolléga - milyen érdekes - nem....
 
Last edited by a moderator:
M

molnibalage

Guest
Nem ez volt az egyetlen ember, akirol tudok, hatszel kellett az elhelyezkedesehez. Viszont tudok olyanrol is, aki 1 evig keresett BP-en prog-matos munkat, mert nem volt ismeretsege. Nem akarom megmondani a tutit, mert nem ismerek nagy szamokat, hanem csak kis torteneteket.... De erzesem szerint az iskolabol nehez jo helyre bekerulni csak ugy, mert mindenki gyakorlott embert szeretne. Tudom, van 10 eves szakmai tapasztalatod, azzal mar konnyebben lehet mocorogni....
Ez attól függ milyen szakirányon végzel.
Én 2008-ban áramlástechnika főmodullal végeztem.
Tudod hányan végeztünk. Négy ember.
Lassan mondom, hogy mindenki megértse.

N-É-G-Y.

Ebből egynek már akkor volt melója, egy maradt doktorandusznak, azóta is tanít az egyetemen (Bene József, fényévekkel okosabb volt nálam, többet is tudottm MATLAB modellt kapcsolt össze CFX-szel...) egy másik a következő héten kezdett és voltam én... 1,5 hét alatt találtam melót.
Az áramlástan mellékmodult volt; hogy 20-an felvették és 18-an leadták.

A polimertechnika mellékmodult meg 70-en tolták, mert kb. egy nehéz mechanikai jellegű tárgya volt csak...

Na, szerinted kinek volt könnyebb melót találni?

1. Anyukád a picinyed.
2. A fizikus az fizikus. Még nem kutató. Van a "kistestvérem", aki atomfizikus, és Debrecenben végzett. Ő külföldön (Japánban, Angliában, Németországban, Amerikában stb, mellesleg a CERN-ben is) végez kísérleteket. Ő kutató. És van a kollégám, aki ugyanott végzett fizikus, de ő meg szoftverfejlesztő.
:hadonaszos:
Nota bene! a "kistestvérem" PhD-s, a kolléga - milyen érdekes - nem....
Ismerek olyan építőmérnököt, akiből idővel programozó lett...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Nem mondtam, hogy egyszerű. De nem lehetetlen.
Nálunk egyszer jött valami japán küldöttség, akiknek mutatni kellett, hogy milyen hiper szuper az oktatás (Szeged) a végeredmény az lett, hogy egy köteg doktorandusz segített a laborban, és mind nagyon élvezte.
Ettől persze amit írsz az adja, csak azt gondolom, hogy a Fundan nem megoldás. Szükség van a kiváló színvonalú oktatásra, hogy 1. Ne legyen zsaroló pozicíóban.
2. Ne politikai okokból, hanem együttműködni jöjjön a külföldi oktatás.

És főleg az kéne, hogy a munkaerőpiacot racionalizáljuk. Mármint nem szolgalelkű másolás, hanem valós kompetenciák alapján menjen a kiválasztás.
Itt ezzel nem azt mondom, hogy a jelölt oldalon azok akik folyton sírnak ne tehetnének róla. Hanem arról, hogy a HR oldalról legalább ekkora gond van. Futottam bele olyanba, hogy a HRes azt se tudta elmondani mivel foglalkozik a cég. De így hogy is dönt a felvételről?
Nem a HR dönt. Ő csak előszűr.
Sokáig én is baromságnak tartottam ezt mert hát mégis mi alapján előszűr ha alapvetően fingja nincs a melóról. De az igazság az, hogy egy pozícióra beadnak akár 7-10 élatrajzot is. Na most nekem 7-10 interjút végigcsinálni egy nyitott pozira baromira nincs időm. Főleg hogy ugye mindezt egyedül nem is tehetem meg, mindig csak HR jelenlétben nehogy véletlen diszkriminációval lehessen gyanúsítani. Egyébként külön training van egyáltalán milyen kérdéseket tehetsz fel, legalább 2 ember kell jelen legyen a cégtől stb. Véletlen valami kretén bekérdezi, hogy mikor tervezi egy nő a gyerekszülést aztán járkálhatunk bíróságra...
Szóval egy interjú az nekem egy csomó befektetett energia és kb 45-60 perc, holott a beadott 7-10 életrajzból kb a fele szerencsevadász. Mert pl az már egy telefonos interjún kijön, hogy valaki beírja a középfokú angolt de gyakrolatilag meg sem tud szólalni. Innentől kezdve lehet akármilyen jó szakember én nem tudok mit kezdeni vele, mert a munka megkívánja az angol nyelvtudást. Szóval a HR először velem csinál egy inerjút, hogy kit keresek, mik a kizáró követelmények. És aki minimálisan sem felel meg azokat kiszűri. Így nekem csak 3-4 interjút kell csinálnom nem 10-et. Persze biztos benne van ebben a hiba lehetősége, és biztos veszítek el jó jelölteket... de hát ez van, nem interjúztathatok egész nap. Viszont baromira utálnám ha tök feleslegesen kéne ott ülnöm valakivel és végig tolni vele az interjút holott már 10 perc után tudom nem fogom felvenni. Azt nem tehetem meg hogy 2 jelölt között különbséget teszek, mindenkivel ugyan azt végig kell csinálnom, feltenni ugyan azokat a kérdéseket, végig tolni ugyan azt a ceremóniát. Bemutatkozom, ő is bemutatkozik, bemutatom a céget. felteszem a szakmai kérdéseket, beszélek a munkáról, megkérdezem érdekli-e ez a munka, vannak-e kérdései stb stb. az minimum 45 perc és nincs olyan hogy valakit 15 perc után kirakok mert azt mondom úgyse fogom felvenni, mert simán rámfoghatja diszkrimináltam pl a tetkója miatt... vagy mittudom én. Ezt az egészet úgy kell végigcsinálnom, hogy ha utánna van egy munkaügyi per, ne mondhassa senki, hogy nem voltak egyenlőek a feltételek. Mert simén benne van a pakliban, hogy hazafele a buszon a 2 jelölt egymással beszélget és kederül az egyik interjú 60 perc volt a másik meg csak 20. Aztán magyarázd meg, hogy nem azért volt mert a 20 percesnek lila a haja. Nekem az az érdekem, hogy aki full kretén az ne jusson el hozzám. Erre van a HR (többek között).
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 095
113
Gyakorlatliag MINDEN építőmérnök már melózik az egyetem mellett évek óta.
A műszaki egyetemre felvett építőmérnök hallgatók száma drasztikusan csökken, pár év alatt megfeleződött.
Az MSC képzést a két vizes tanszéken azt hiszem 8 építőmérnök hallgató kezdte el a BME-n, az Út-vasút tanszéken meg 13.
Nagyjából 10 éve szellemi fogyatékosnak az a szakmában aki nem talál állást, de tényleg. 350 nettót szerintem ma már simán adunk egyből BSC-re is.
Én csak főiskolát végeztem, azok akik itt az állítják hogy elavult és buta a képzés azért mert mindent meg lehet csinálni ma már számítógéppel, szerintem teljesen félreértik a dolgokat: egy szoftvert kezelni meg lehet tanulni néhány hónap alatt, de a természettudományos hátteret munka mellett nem nagyon lesz már időd soha megtanulni. És hogy egy modellező szoftver az árvízre/statikai teherre mit ad ki, ott nagyon jó ha tudjuk miből jön, mik reális eredmények. De forgalmi modellre igaz ez, és minden egyébre amit modelleznünk kell. (még úgy is ezt mondom hogy az elmúlt 20+ év alatt talán ha három napot kellett egyszerű szögfügevénynél bonyolultabb matekfeladattal töltenem, valami nem lináris átmeneti ív hosszakat számoltam Matcadban). Azok a kollegáim akik a BME-n több matekot tanultak, bazi nagy előnyben vannak sokszor mikor nem csak Autocad-es rajzot kell gyártani szakmányban.
Magyarországnak vége lesz, még összeszerelő üzem sem leszünk amiatt hogy a természettudományos oktatást hagyjuk leépülni, majd megy mindenki a Tesco-ba árufeltöltőnek, az az évi harminc meg a aki tudja mi a különbség a Volt és az Amper között elmegy külföldre. Kutatóbázisok, meg jól képzett munkaerő, mi?!
Majd kutatnak a jogászok, médiaszakemberek, tvcelebgecik, az kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 095
113
Nem a HR dönt. Ő csak előszűr.
Sokáig én is baromságnak tartottam ezt mert hát mégis mi alapján előszűr ha alapvetően fingja nincs a melóról. De az igazság az, hogy egy pozícióra beadnak akár 7-10 élatrajzot is. Na most nekem 7-10 interjút végigcsinálni egy nyitott pozira baromira nincs időm. Főleg hogy ugye mindezt egyedül nem is tehetem meg, mindig csak HR jelenlétben nehogy véletlen diszkriminációval lehessen gyanúsítani. Egyébként külön training van egyáltalán milyen kérdéseket tehetsz fel, legalább 2 ember kell jelen legyen a cégtől stb. Véletlen valami kretén bekérdezi, hogy mikor tervezi egy nő a gyerekszülést aztán járkálhatunk bíróságra...
Szóval egy interjú az nekem egy csomó befektetett energia és kb 45-60 perc, holott a beadott 7-10 életrajzból kb a fele szerencsevadász. Mert pl az már egy telefonos interjún kijön, hogy valaki beírja a középfokú angolt de gyakrolatilag meg sem tud szólalni. Innentől kezdve lehet akármilyen jó szakember én nem tudok mit kezdeni vele, mert a munka megkívánja az angol nyelvtudást. Szóval a HR először velem csinál egy inerjút, hogy kit keresek, mik a kizáró követelmények. És aki minimálisan sem felel meg azokat kiszűri. Így nekem csak 3-4 interjút kell csinálnom nem 10-et. Persze biztos benne van ebben a hiba lehetősége, és biztos veszítek el jó jelölteket... de hát ez van, nem interjúztathatok egész nap. Viszont baromira utálnám ha tök feleslegesen kéne ott ülnöm valakivel és végig tolni vele az interjút holott már 10 perc után tudom nem fogom felvenni. Azt nem tehetem meg hogy 2 jelölt között különbséget teszek, mindenkivel ugyan azt végig kell csinálnom, feltenni ugyan azokat a kérdéseket, végig tolni ugyan azt a ceremóniát. Bemutatkozom, ő is bemutatkozik, bemutatom a céget. felteszem a szakmai kérdéseket, beszélek a munkáról, megkérdezem érdekli-e ez a munka, vannak-e kérdései stb stb. az minimum 45 perc és nincs olyan hogy valakit 15 perc után kirakok mert azt mondom úgyse fogom felvenni, mert simán rámfoghatja diszkrimináltam pl a tetkója miatt... vagy mittudom én. Ezt az egészet úgy kell végigcsinálnom, hogy ha utánna van egy munkaügyi per, ne mondhassa senki, hogy nem voltak egyenlőek a feltételek. Mert simén benne van a pakliban, hogy hazafele a buszon a 2 jelölt egymással beszélget és kederül az egyik interjú 60 perc volt a másik meg csak 20. Aztán magyarázd meg, hogy nem azért volt mert a 20 percesnek lila a haja. Nekem az az érdekem, hogy aki full kretén az ne jusson el hozzám. Erre van a HR (többek között).
Én is szoktam interjuztatni bár csak évi öt-tíz alakalommal, ha tovább tart mint 15 perc és még nem szenvedek nagyon akkor jó eséllyel javasolom felvenni. Minek raboljuk egymás idejét?
Ha jönnek a fönökeim/Hr-s akkor meg mindenféle fasz kérdés is van:
-hol képzeled el magadat öt és tíz év múlva?
-mik az erősségeid? gyengéid?
stb, stb
Engem ezek nem érdekelnek.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én is szoktam interjuztatni bár csak évi öt-tíz alakalommal, ha tovább tart mint 15 perc és még nem szenvedek nagyon akkor jó eséllyel javasolom felvenni. Minek raboljuk egymás idejét?
Ha jönnek a fönökeim/Hr-s akkor meg mindenféle fasz kérdés is van:
-hol képzeled el magadat öt és tíz év múlva?
-mik az erősségeid? gyengéid?
stb, stb
Engem ezek nem érdekelnek.
Mindenki úgy csinálja ahogy gondolja. Az ilyen hol képzeled el magad baromságokat és sem szeretem. Én még az inertú előtt meg szoktam kérni a HR-t ezeket mellőzük. De pl azt meg szoktam kérni mondjon egy hibát amit elkövetett a múltban munkája során és mesélje el hogyan javította ki. De legtöbb időt a szakmai rész veszi el. Az simán eltart 20-25 percig is. Mondjuk volt olyan jelöltem aki 5 perc nézés után visszadta a műszaki rajzot, hogy inkább hagyjuk mert nem érti. Kérdeztem biztos nem akrja megpróbálni, mert szívesen segítek. Erre azt mondja inkább nem. Na hát őt én sem marasztaltam... Engem nem az zavar ha nem tud valamit, mert nyilván egy csomü mindent nem tud még. Az érdekel hajlandó-e energiát belerakni ebbe az egészbe. Ezt kiszűrni idő sajnos. De inkább rászánom az interjún mint hogy 2 hónap után próbaidő alatt rúgjam ki mert nincs meg a megfelelő hozzáállása.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Én csak főiskolát végeztem, azok akik itt az állítják hogy elavult és buta a képzés azért mert mindent meg lehet csinálni ma már számítógéppel, szerintem teljesen félreértik a dolgokat: egy szoftvert kezelni meg lehet tanulni néhány hónap alatt, de a természettudományos hátteret munka mellett nem nagyon lesz már időd soha megtanulni.
Építőmérnökökről nem tudok nyilatkozni, de a BME VBK-n (vegyész-, bio- és környezetmérnök) konkrétan több évtizedes lemaradásban volt/van a képzés. Attól senki sem lesz jó mérnök, mert baromi bonyolult matematikai formulákkal tömik tele a fejét. Minden egyes új anyagot valami hardcore példával vezettek be nekünk, aztán meg csodálkozott az oktató, hogy a ~300 emberből csak ~40 járt be. Nem zárom ki a lehetőségét, hogy valaha elém kerül egy bonyolultabb feladat, de eddig még egyszer sem kellett integrálokat, 4x4-es mátrixokat, meg ki tudja még mit megoldanom. :)
De tudok más tantárgyakból példát hozni. Általános és szervetlen kémia laborgyakorlaton olyan módszerrel kellett olvadáspontot meghatározni, amilyet kb. már Mengyelejev idején is ismertek. A legtöbb műszer a nyugdíjas oktatókkal volt egyidős. Még molekuláris biológiából is vagy 10 éves lemaradásban volt az anyag...
Állítom neked, max. kb. a 10-20%-át alkalmazom annak, amit valaha megtanultam az egyetemen 5,5 év alatt. Sokszor olyan speciális fisz-fasz dolgot oktattak, hogy elképzelni nem tudom, ki és mikor fogja azt hasznosítani.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Magyarországnak vége lesz, még összeszerelő üzem sem leszünk amiatt hogy a természettudományos oktatást hagyjuk leépülni, majd megy mindenki a Tesco-ba árufeltöltőnek, az az évi harminc meg a aki tudja mi a különbség a Volt és az Amper között elmegy külföldre. Kutatóbázisok, meg jól képzett munkaerő, mi?!
Éppen a témába vág:

 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Lehetne ez egy magoldás de szerintem ez egy nehezebb út. Valamivel több mint 300-an kezdtük BME Gépészkart kb 100 végzett 200 pedig kipotyogott az évek alatt. Az első évben nagy szórás volt ott egyből kb 100 ember kuka. BME-n már beállt erre a tömegképzésre az egész rendszer. Több évfolyamtársam is maradt tanítani ma már adjunktusok, és ők maguk is úgy fogalmaznak "oktatgatnak". A fő cél a tanszéken a lóvé szerzés... folyton a lehetséges pályázatokat nézik, hátha tudnak szerezni valami ipari lóvét. Mint pl COVID idején az a lélegeztetőgép fejlesztéses dolog. A legtöbben fusiban bedolgoznak az iparba is, berajzolnak egy cégnek vagy egyébb tanácsadás, méréseket meg a laborban ,egcsinálják nap közben ez egyetemi gépeken. Esetleg még be is von egy doktoranduszt. Nyilván ez mind az oktatásra szánt idő rovására megy... 20 évvel ezelőtt megírt ppt-ket feldobni az előadáson, 20 éve megírt vizsgasor felhasználása, ami kötelező konzultáció megcsinálni aztán annyi. Ezeket a berögzült dolgokat megváltoztatni már nagyon nehéz.. itt emberek egzisznteciájáról van szó. Tanszékeken már kivannak taposva az utak, ki vannak osztva a szerepek. Most képzeld el, hogy neked a tanszéken a fő profilod igazándiból a pályzatok írása, mellékesbe tolsz pár mérést a diákoknak, hogy legyen valami. Aztán egyszer csak valaki odalép hozzád mostantól minden megváltozik, 5-6 fős mérő csoportokat fogsz vezetni, és összetett projekt munkák lesznek a továbbiakban szóval heti 2-3 óra konzultációt kell adnod minden mérőcsoprotodnak. Vagy az az ember aki az előadásokat tartja 20 éve, egyszer csak megtudja, hogy jön külföldről egy vendég előadő és neki mostantól mondjuk gyakorlatot kell tartani minden nap. Ezeket nagyon nehéz átnyomni a rendszeren ha már berögzültek az agyakba egészen más szempont rendszerek.
És itt jön az elméleti kérdés, hogy az egyéni preferenciát, vagy a társadalmi érdeket nézzük?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
a 10-20%-át alkalmazom annak, amit valaha megtanultam az egyetemen 5,5 év alatt.
Az elég jó arány. Bár más irány, de én szerintem 0 és 1% között használtam.
Bár a mai napig emlékszem, hogy a filozófiatanár kedvenc építésze Makovecz, kedvenc itala a Black & White whisky... hasznos információk...
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97