Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
565
2 817
93
Mert nagyon nem egy liga a 2, én is jobban örülnék egy MIT-nak idehaza, de jó pár országban földhöz verdesné magát örömében a lakosság ha egy Fundan színtű egyetem hozzájuk akarna költözni, itt meg megy a hiszti.
Ne értsd félre felőlem jöjjön. Én azt nem értem, miért ebből akarunk elitképzést csinálni? A STEM oktatásunk minőségi ugrást hajtana végre, ha elég pénze lenne, ami nincs. Van egyetem ami jobban megoldja, van ami rosszabbul, de az alapgond mindenhol ez lesz.
Na most a kínaiak elektronikában ezt tudják behozni, pont akkor amikor felértékelődik ez a fajta tudás.
Hozzuk. Csak a saját oktatásunk ne erre építsük.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 056
113
Mert nagyon nem egy liga a 2, én is jobban örülnék egy MIT-nak idehaza, de jó pár országban földhöz verdesné magát örömében a lakosság ha egy Fundan színtű egyetem hozzájuk akarna költözni, itt meg megy a hiszti.
Meg anno a ceu-s hisztinek is az volt a központi motivuma, hogy szükség van értékes külföldi tudás behozatalára.
Na most a kínaiak elektronikában ezt tudják behozni, pont akkor amikor felértékelődik ez a fajta tudás.
A CEU-t ki építette ki Magyarországon, ki finanszírozta?
Azokkal a feltételekkel jöhet a Fudan is, csak ne a magyar egyetemek kárára!
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 573
11 172
113
Amúgy miért nem jó megoldás, hogy az elit kutató egyetemeinket+BME+SOTE hagyjuk elitet képezni?
A BME már elég rég nem képez elitet. Nemzetközi szinten egy középszar/középjó (mindenki döntse el melyik szimpatikus) egyetem. Se több, se kevesebb.
Csak itthon vannak elájulva tőle, amit például fizetések terén egyébként jól ki lehet használni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
hogyan lépünk már oda, hogy kutatónak kutatót veszünk fel, és nem mérnököt? Valahol kicsit már frusztráló, hogy lassan már portásnak is portásmérnököt keresnek.
Úgy bszki, hogy felvesszük a frissen végzett mérnökgyereket, és évek alatt kineveljük kutatónak. Ha nem jött le ez neked eddig, akkor menjél te portásnak....
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

kamm

Guest
Ahogy mondod!
Ez, vagy mondjuk a NER lehetne az új magyar, öngyilkos katonai drón fantázianeve!
turul-290208_1920-by-Klara-S-800.jpg
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
éééés mi lenne, ha felvennétek egy kutatót, és nem szenvednétek éveket? Mint azt csinálják minden normális országban?
Nem tudom feltűnt-e, hogy magyar kutatókat/fejlesztőket szeretne a többség. Őket meg nem tudjuk importálni, csak kinevelni.
A fejvadászatot gazdag országok tudják sikeresen alkalmazni: pl. az USA, aki a világon bárhonnan el tud szipkázni tudósokat, a nyugati országok, akik tőlünk, Közép-kelet európai országoktól, mi legfeljebb az ukránoktól, vagy Erdélyből.
 

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
565
2 817
93
Nem tudom feltűnt-e, hogy magyar kutatókat/fejlesztőket szeretne a többség. Őket meg nem tudjuk importálni, csak kinevelni.
A fejvadászatot gazdag országok tudják sikeresen alkalmazni: pl. az USA, aki a világon bárhonnan el tud szipkázni tudósokat, a nyugati országok, akik tőlünk, Közép-kelet európai országoktól, mi legfeljebb az ukránoktól, vagy Erdélyből.
És ezt azzal oldjuk meg, hogy helyettük mérnököket veszünk fel, mert a hres szerint most ez a divat?
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 056
113
Persze a Turul is jó lenne egy magyar katonai drón nevének.
Én az öngyilkos drónra írtam a másik 2 nevet, mert azzal kisebb befektetéssel lehetne nagyobbat kaszálni az illetékeseknek. Olcsóbban előállítható, így nagyobbat lehet rajta szakítani, és több is kell belőle, mert fogyóeszköz. :)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
És ezt azzal oldjuk meg, hogy helyettük mérnököket veszünk fel, mert a hres szerint most ez a divat?
Mondjuk furcsán is nézne ki a hadiipari/elektronikai kutatás gyógyszerészekkel....
A másik, amit láthatóan nem értesz, hogy kutatót nem lehet képezni egyetemen. Olyan végzettség nincs, hogy kutató.
Illetve van: aknakutató, drogkutató (kutya).
 
  • Tetszik
Reactions: geseft

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
565
2 817
93
Mondjuk furcsán is nézne ki a hadiipari/elektronikai kutatás gyógyszerészekkel....
A másik, amit láthatóan nem értesz, hogy kutatót nem lehet képezni egyetemen. Olyan végzettség nincs, hogy kutató.
Illetve van: aknakutató, drogkutató (kutya).
Tanulmányozd még egy kicsit az egyetemi szakokat. Aztán ha megtalálod véletlenül a KUTATÓ szakokat, szólj.

És őőő izé, szóval mondjuk örülök, hogy ennyire megy a szövegértés...

Van egy probléma: Olyan pozíciókba, ahova baromira nem mérnök kell, mérnököket alkalmazunk, mert most divat.
Pl.: gyógyszerész helyett biomérnököt farmakovigillancia vizsgálatokra. Vagy vegyészmérnököt kromatográfiás analitikai módszer fejlesztésre. Esetleg agrármérnököt/élelmiszeripari mérnököt molekuláris genetikai vizsgálati pozícióba. Gépészmérnököt/villamosmérnököt fizikusi pozikba. A gond ezzel az, hogy így a gyógyszerész/vegyész/biológus/fizikus elhúz olyan országba, ahol nem nyomják fullba, és egy csomó mérnököt rakunk olyan helyre, ahova nem való, és bár nem hülye, meg fogja tanulni, de az alapjai hiányoznak ahhoz, hogy tényleg sikeres lehessen.
Erre te hozol két olyan példát, ahova amúgy kutató mérnök kell, de ugye tudod, hogy nem csak hadiipar/elektronika van? Mellékesen mondjuk a kompozitok, vagy egyéb új anyagok, bio és vegyifegyverek elleni védekezés (meg persze fejlesztés, csak ez olyan mint az SVK a HP-ben) sem kifejezetten mérnököt igényelne. Azt gondolom innentől kezdve amit írtam témához kapcsolódó, és rengeteget javítana az msc szintű kutatómérnök problémán, mivel ez esetben hirtelen felszabadulna egy csomó olyan mérnök, aki most csak azért dolgozik takarítómérnökként, mert takarítónak is mérnöki diplomával veszik fel. Vagy nem vennék fel, és többen tennének bele munkát.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
Tanulmányozd még egy kicsit az egyetemi szakokat. Aztán ha megtalálod véletlenül a KUTATÓ szakokat, szólj.

És őőő izé, szóval mondjuk örülök, hogy ennyire megy a szövegértés...

Van egy probléma: Olyan pozíciókba, ahova baromira nem mérnök kell, mérnököket alkalmazunk, mert most divat.
Pl.: gyógyszerész helyett biomérnököt farmakovigillancia vizsgálatokra. Vagy vegyészmérnököt kromatográfiás analitikai módszer fejlesztésre. Esetleg agrármérnököt/élelmiszeripari mérnököt molekuláris genetikai vizsgálati pozícióba. Gépészmérnököt/villamosmérnököt fizikusi pozikba. A gond ezzel az, hogy így a gyógyszerész/vegyész/biológus/fizikus elhúz olyan országba, ahol nem nyomják fullba, és egy csomó mérnököt rakunk olyan helyre, ahova nem való, és bár nem hülye, meg fogja tanulni, de az alapjai hiányoznak ahhoz, hogy tényleg sikeres lehessen.
Erre te hozol két olyan példát, ahova amúgy kutató mérnök kell, de ugye tudod, hogy nem csak hadiipar/elektronika van? Mellékesen mondjuk a kompozitok, vagy egyéb új anyagok, bio és vegyifegyverek elleni védekezés (meg persze fejlesztés, csak ez olyan mint az SVK a HP-ben) sem kifejezetten mérnököt igényelne. Azt gondolom innentől kezdve amit írtam témához kapcsolódó, és rengeteget javítana az msc szintű kutatómérnök problémán, mivel ez esetben hirtelen felszabadulna egy csomó olyan mérnök, aki most csak azért dolgozik takarítómérnökként, mert takarítónak is mérnöki diplomával veszik fel. Vagy nem vennék fel, és többen tennének bele munkát.
Neked alapinformációk értelmezése is nehézségeket okoz, egyszerűen rátkeredtél az agymenésedre.

Tájékozódtam az Oktatási Hivatalnál. NINCS kutató képzés. Az MSc elvégzése már felkészíthet, a PhD képzés még inkább, hogy kutatói állasban el tudjál helyezkedni. De olyan PhD képzés sincs, hogy kutató. Szóval hülyeségeket mantrázol.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Amúgy miért nem jó megoldás, hogy az elit kutató egyetemeinket+BME+SOTE hagyjuk elitet képezni? Ha már így a rájuk kényszerített tömegoktatás mellett is fenn tudják tartani ezt a rangot, akkor mi lenne, ha ugyanennyi pénzük maradna, de nem kellene mindenkit felvenniük?
Lehetne ez egy magoldás de szerintem ez egy nehezebb út. Valamivel több mint 300-an kezdtük BME Gépészkart kb 100 végzett 200 pedig kipotyogott az évek alatt. Az első évben nagy szórás volt ott egyből kb 100 ember kuka. BME-n már beállt erre a tömegképzésre az egész rendszer. Több évfolyamtársam is maradt tanítani ma már adjunktusok, és ők maguk is úgy fogalmaznak "oktatgatnak". A fő cél a tanszéken a lóvé szerzés... folyton a lehetséges pályázatokat nézik, hátha tudnak szerezni valami ipari lóvét. Mint pl COVID idején az a lélegeztetőgép fejlesztéses dolog. A legtöbben fusiban bedolgoznak az iparba is, berajzolnak egy cégnek vagy egyébb tanácsadás, méréseket meg a laborban ,egcsinálják nap közben ez egyetemi gépeken. Esetleg még be is von egy doktoranduszt. Nyilván ez mind az oktatásra szánt idő rovására megy... 20 évvel ezelőtt megírt ppt-ket feldobni az előadáson, 20 éve megírt vizsgasor felhasználása, ami kötelező konzultáció megcsinálni aztán annyi. Ezeket a berögzült dolgokat megváltoztatni már nagyon nehéz.. itt emberek egzisznteciájáról van szó. Tanszékeken már kivannak taposva az utak, ki vannak osztva a szerepek. Most képzeld el, hogy neked a tanszéken a fő profilod igazándiból a pályzatok írása, mellékesbe tolsz pár mérést a diákoknak, hogy legyen valami. Aztán egyszer csak valaki odalép hozzád mostantól minden megváltozik, 5-6 fős mérő csoportokat fogsz vezetni, és összetett projekt munkák lesznek a továbbiakban szóval heti 2-3 óra konzultációt kell adnod minden mérőcsoprotodnak. Vagy az az ember aki az előadásokat tartja 20 éve, egyszer csak megtudja, hogy jön külföldről egy vendég előadő és neki mostantól mondjuk gyakorlatot kell tartani minden nap. Ezeket nagyon nehéz átnyomni a rendszeren ha már berögzültek az agyakba egészen más szempont rendszerek.
 
M

molnibalage

Guest
Azert tapintottal ra a varazsszora, mert ma MO-on ne mindegy ki ajanl, az kit ismer, Stb... Engem 30 eves multtal soka ismertek, es a felveteli elbeszelgetes, mint utobb a fonoke felhivott, csak formalitas volt mert mev tudtam nyerni olyan embereket, akij szinten tamogatfak a gyerek felvetelet. Ha akarsz ma valami jo munkahelyet kezdokent, nen azr, ha van ilyen vagy ennel jobb hattered....
Életem első munkahelyére is 0 ismertséggel vettek fel sőt, az összesre is.

A cégről sem hallottam elsőre soha. Áramlástechnikai mérnököt akartak, az elején tapasztaltat és aztán 1+ év után már bárkit.
Én lettem az a bárki. Aztán később sem tudtak egyes sem odacsábítani. Így utólag már kezdem érteni miért...

Az Erőtervnél aki felvett ismertem, mert az OTI-nál is dolgozott egy ideig, de egy fejvadászcég volt az, aki megtalált végül és úgy kerültem oda.

A mostani helyen is van korábbi munkatársa, de ide is jelentkezés kapcsán kerültem ide, nem mert valaki haverja vagyok.

Így is lehet.
Ma, amikor egyre kevesebb hozzáértő van (mert dolgozik az idő és a kaszás...) és az utánpótlás kevés, akkor szerintem szakmailag, ha jó vagy, akkor nem kell semmi csókosság. Ennyi. Én sem értek mindenhez is, a korlátaim megvannak, de amit tudok, azt jól tudom. Egészen elképesztő, hogy egyes projekteben miket látni "szakértelem" alatt...
 

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
565
2 817
93
Lehetne ez egy magoldás de szerintem ez egy nehezebb út. Valamivel több mint 300-an kezdtük BME Gépészkart kb 100 végzett 200 pedig kipotyogott az évek alatt. Az első évben nagy szórás volt ott egyből kb 100 ember kuka. BME-n már beállt erre a tömegképzésre az egész rendszer. Több évfolyamtársam is maradt tanítani ma már adjunktusok, és ők maguk is úgy fogalmaznak "oktatgatnak". A fő cél a tanszéken a lóvé szerzés... folyton a lehetséges pályázatokat nézik, hátha tudnak szerezni valami ipari lóvét. Mint pl COVID idején az a lélegeztetőgép fejlesztéses dolog. A legtöbben fusiban bedolgoznak az iparba is, berajzolnak egy cégnek vagy egyébb tanácsadás, méréseket meg a laborban ,egcsinálják nap közben ez egyetemi gépeken. Esetleg még be is von egy doktoranduszt. Nyilván ez mind az oktatásra szánt idő rovására megy... 20 évvel ezelőtt megírt ppt-ket feldobni az előadáson, 20 éve megírt vizsgasor felhasználása, ami kötelező konzultáció megcsinálni aztán annyi. Ezeket a berögzült dolgokat megváltoztatni már nagyon nehéz.. itt emberek egzisznteciájáról van szó. Tanszékeken már kivannak taposva az utak, ki vannak osztva a szerepek. Most képzeld el, hogy neked a tanszéken a fő profilod igazándiból a pályzatok írása, mellékesbe tolsz pár mérést a diákoknak, hogy legyen valami. Aztán egyszer csak valaki odalép hozzád mostantól minden megváltozik, 5-6 fős mérő csoportokat fogsz vezetni, és összetett projekt munkák lesznek a továbbiakban szóval heti 2-3 óra konzultációt kell adnod minden mérőcsoprotodnak. Vagy az az ember aki az előadásokat tartja 20 éve, egyszer csak megtudja, hogy jön külföldről egy vendég előadő és neki mostantól mondjuk gyakorlatot kell tartani minden nap. Ezeket nagyon nehéz átnyomni a rendszeren ha már berögzültek az agyakba egészen más szempont rendszerek.
Nem mondtam, hogy egyszerű. De nem lehetetlen.
Nálunk egyszer jött valami japán küldöttség, akiknek mutatni kellett, hogy milyen hiper szuper az oktatás (Szeged) a végeredmény az lett, hogy egy köteg doktorandusz segített a laborban, és mind nagyon élvezte.
Ettől persze amit írsz az adja, csak azt gondolom, hogy a Fundan nem megoldás. Szükség van a kiváló színvonalú oktatásra, hogy 1. Ne legyen zsaroló pozicíóban.
2. Ne politikai okokból, hanem együttműködni jöjjön a külföldi oktatás.

És főleg az kéne, hogy a munkaerőpiacot racionalizáljuk. Mármint nem szolgalelkű másolás, hanem valós kompetenciák alapján menjen a kiválasztás.
Itt ezzel nem azt mondom, hogy a jelölt oldalon azok akik folyton sírnak ne tehetnének róla. Hanem arról, hogy a HR oldalról legalább ekkora gond van. Futottam bele olyanba, hogy a HRes azt se tudta elmondani mivel foglalkozik a cég. De így hogy is dönt a felvételről?
 
K

Kopi2000

Guest
Életem első munkahelyére is 0 ismertséggel vettek fel sőt, az összesre is.

A cégről sem hallottam elsőre soha. Áramlástechnikai mérnököt akartak, az elején tapasztaltat és aztán 1+ év után már bárkit.
Én lettem az a bárki. Aztán később sem tudtak egyes sem odacsábítani. Így utólag már kezdem érteni miért...

Az Erőtervnél aki felvett ismertem, mert az OTI-nál is dolgozott egy ideig, de egy fejvadászcég volt az, aki megtalált végül és úgy kerültem oda.

A mostani helyen is van korábbi munkatársa, de ide is jelentkezés kapcsán kerültem ide, nem mert valaki haverja vagyok.

Így is lehet.
Ma, amikor egyre kevesebb hozzáértő van (mert dolgozik az idő és a kaszás...) és az utánpótlás kevés, akkor szerintem szakmailag, ha jó vagy, akkor nem kell semmi csókosság. Ennyi. Én sem értek mindenhez is, a korlátaim megvannak, de amit tudok, azt jól tudom. Egészen elképesztő, hogy egyes projekteben miket látni "szakértelem" alatt...
Nem ez volt az egyetlen ember, akirol tudok, hatszel kellett az elhelyezkedesehez. Viszont tudok olyanrol is, aki 1 evig keresett BP-en prog-matos munkat, mert nem volt ismeretsege. Nem akarom megmondani a tutit, mert nem ismerek nagy szamokat, hanem csak kis torteneteket.... De erzesem szerint az iskolabol nehez jo helyre bekerulni csak ugy, mert mindenki gyakorlott embert szeretne. Tudom, van 10 eves szakmai tapasztalatod, azzal mar konnyebben lehet mocorogni....