Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 868
27 425
113
Lehetett volna,csak egyszerűbb volt simliskedni a pénzekkel,mint termelő beruházásba invesztálni. A turizmus is olyan szinten ki lett sajátítva a haveri körön belül,hogy arcpirító. A rendszerszintű korrupciótól lehetetlen bármilyen érdemi vidékfejlesztést végrehajtani.
Hát én 2015 óta ugyanabba a falusi vendégházba járok, hát ha a tulaj a haveri körön belül van, akkor nem tudom, ki van kívül. Ja, és persze dehogy térül meg, április elején nem foglalok szobát, akkor alhatok júliusban az udvaron. Hétköznap, nem hétvégén. Tolnavilágvégén.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 868
27 425
113
Az osztrákoknál az élelmiszer kisker hány százaléka van osztrák kézben?
Nem tudom, de nyilván beleszólnak, mert a láncoknál is így van, Lidl, Penny stb. Ami még dühítő, h én megvenném Tolnában a Tolnatej vajat, de először elutaztatják Budaörsre vagy Törökbálintra, és onnét küldik vissza Tolna megye boltjaiba. Szóval pont annyit utaztatják, mint a csornai Mizo vajat vagy az Alföldtej vaját.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Nem tudom, de nyilván beleszólnak, mert a láncoknál is így van, Lidl, Penny stb. Ami még dühítő, h én megvenném Tolnában a Tolnatej vajat, de először elutaztatják Budaörsre vagy Törökbálintra, és onnét küldik vissza Tolna megye boltjaiba. Szóval pont annyit utaztatják, mint a csornai Mizo vajat vagy az Alföldtej vaját.
Itthon a racionalitással nagyon sok pénzt lehetne megspórolni, de sajnos a felsőoktatásunk nem fényes, ahogy a "betanítás" sem ezekbe a pozíciókba, s ebből az utóbbi a fontosabb szvsz.
 
K

Kopi2000

Guest
Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.”
Bethlen Gábor
A Matolcsy vezette MNB után is szabadon... : )

A politika, főleg a diplomácia erről szól. Teljesen más ennek a megítélése a kül- és a belpol területén. Ebből fakadóan egy olyan politikus, aki a földön áll, nagyon jól tudja, hogy minden fronton egyszerre előrehaladni nem lehet, sőt taktikai visszavonulások is szükségesek. Szóval magával a kijelentéssel még egyet is lehet érteni, főleg ha olyan helyen hangzik el, ahol "el kell hangozzon", de...

Ez viszont már inkább belpol, de nekem nem ez a mondat fáj, hanem az, hogy úgy csináltak sokan - és ezt Vektor is elhitte bizonyosan -, mintha '17 után minden olyan jó lett volna, hogy a gazdaságpolitikai elgondolásaikat nem lenne szükséges igazítani a jövőhöz, pontosabban a mindennapok aktualitásához (ez egyébként a jegybankra is igaz, mielőtt valaki mást lát bele ebbe a mondanivalóba, mivel a FED-et '18-ban nem "követték le", ami egy komoly hiba volt).
Magyarország a '08-as válságot és előzményeit valamikor 14-15-re sikerült ledolgoznia. Az ezt követő fellendülést nem az ellenzék által szajkózott uniós pénzek okozták egyedülállóan, hanem pl. az energiahordozók árának drasztikus csökkenése, amiből az olajhoz nem volt közünk, míg a gáznál igen (magyar-felvidéki interkonnektor üzembehelyezése '13-ban), vagy éppen a magyar gazdaság kifehéredése, ami egyébként letagadhatatlan (áfarés). Az a gazdaságpolitika, amit a fidesz képviselt, a háború nélkül úgy '30-'32-re valóban egy sikertörténet is lehetett volna, csak az a baj, hogy a szomszédban lévő háborús kockázatokat, illetőleg annak kihatásait, jelentősen alábecsülték, s ezért vagyunk most ott, ahol vagyunk.* Egyébként az elmúlt 4-5 évben "folyamatosan" játszottak a 19-re lapot húzással, csak megjegyezném...
Itt most jön 3-5 év ebből a rossz helyzetértékelésből fakadóan, ami nagyon nehéz lesz. Azt se szabad elfelejteni, hogy mikor Szijjártó aláírta a megállapodást az orosz gázról, arról beszélt, hogy ez sokkal jobb, mint a korábbi megállapodás. Ugye azóta kiderült, hogy nem jobb, csak a korábbi, "soha" vissza nem térő időszak idején lett volna az ez a kijelentés érvényes.
Meg még nagyon sok mindenről lehetne írni... De a kiindulópont a közöshitelfelvétel volt, amiben tökéletesen egyet lehet érteni - nemzeti szemszögből - a kormánnyal. Három út lehetséges: a föderális európa, a "nemzetek európája", vagy a kilépés. Szóval ezek mentén tessenek elhelyezni ezt a kérdést is.
Látod DTheo, OV tanult Putyintól, legalább annyit, mint Rákosi Sztálintól. Matolcsival elmondatta azt a szöveget, ami elterelhette a gyanút a vezérről. Putyin ugyanezt csinálja csak a fronton, személyekre tereli a saját hibáit és az egyszerű, tudatlan kisemberek -akik pedig a KESMA médiából tájékozódnak- reájuk haragudnak és nem a vezérre..... Néhány hónapja priviben írtad rólam, hogy nem vagyok valami gyors észjárású... Ezen jótt nevettem (de fel is bosszantottál vele), mert egy olyan fiatal valaki mondta ezt nekem, aki valószínűleg remek nagy hírfogyasztó az állami médiák megmondóembereitől is. Én, meg személyesen ismerek sok olyan személyt és projektet, amikről Te csak olvasol, így én a belső infóim segítségével tudom átlátni a helyzetet, és ezen a lapon átadni, már amennyire csepegtethetek valamit, mert nehéz áthágni a titoktartási nyilatkozatok falát, így nem beszélhetek konkrétan, hanem csak ködösítve... Nos, leegyszerűsítve, én tudom miről beszélek és mit gondolok, Te meg csak hiszed magadról ugyanezt, mert közben részt veszel az agymosó kampányban. De az dicséretes, hogy ki akarsz békíteni Flamanddal, aki most éppen Kuszaszemet szidja, de nem veszi észre, mások a valódi felelősek és csak terelik a gyanút, ma Kuszaszemre, holnap meg XYZ-re.....
 
K

Kopi2000

Guest
Nem tudom, de nyilván beleszólnak, mert a láncoknál is így van, Lidl, Penny stb. Ami még dühítő, h én megvenném Tolnában a Tolnatej vajat, de először elutaztatják Budaörsre vagy Törökbálintra, és onnét küldik vissza Tolna megye boltjaiba. Szóval pont annyit utaztatják, mint a csornai Mizo vajat vagy az Alföldtej vaját.
Nyilván ez nem mindenre igaz. A környékünkön van több kisüzem, akik békebeli ízű és jó árú termékeket terítenek, igaz csak a város körüli 10-15 km-es távolságon belül. Magában a városban csak 2-3 mintaboltjuk van, de gyakran lehet velük a kis termelési volumen miatt arra jutni, hogy ahová (a környék falvainak boltjaiba) csak később jut el a hűtőkocsijuk, ott csak azt tudnak már lepakolni, ami maradt...
 
K

Kopi2000

Guest
Az éves inflációt 15-17% között lesz.

Mindig az éves inflációt és nem a havit veszik a minimálbèremelésnél figyelembe.
A multik sokszor e fölött is emelnek, a hazai kkv-k viszont még ezt is nehezen nyögik ki, nemhogy a 20-25-%-ot.

Egyébként sajnos egy durva fordulat várható Mo. versenyképessége szempontjából. Ha marad a jelenlegi geopolitikai helyzet, akkor a megemelkedő energiaárak miatt sokkal jobban fog számítani a cégek kiadasainál az energiaköltség mint a munkabér, arányosan meg fogja előzni. Tehát egész Közép -Kelet Európa versenyképessége jelentősen romlani fog. A nagy nyertese az USA lesz.

Ez kihatással lesz a magyar reálbéremelkedésre is. Stagnálni vagy minimálisan fog csak nőni.A 2010-es évek jelentős emelkedését fogja mki visszasírni. Pedig amikor megélte, akkor is nyüsszögött.

Ezen a beinduló paksi erőmű fog csak érdemben segíteni.

Persze ez csak egy negativ, de nagyon reális lehetőség. Sajnos nincsenek biztató jelek, hogy a háború lezárul és lassan újjáépülhet az orosz -europai gazdasági kapcsolat.

Még egy szellemi fogyatékos elnök vezetése alatt is végigvitte az USA a hosszú távú geopolitikai tervét és az európai versenyképesség lerombolásával, sikerült az USA gazdasági pozícióit javítania hosszú távon. Persze ehhez kellett egy dilettáns orosz hadsereg, Putyin téves helyzetértékelésével.
Silvio, nem tudom, Te hány éves agy, én 56 leszek, de valószínűleg nem vogom megérni a Paks 2 beruházás befejezését. Egyébként áramügyileg szerintem azzal sem fognak az emberek valami sokat érni, mivel az áram ára és a gáz ára egymáshoz van nálunk kötve, együtt mozognak.... Úgyhogy csak annak fogja megérni az árammal való fűtés a jövőben, akinek most is, , aki azt (minimum talajszondás) hőszivattyúval teszi, egy jól leszigetelt házban...
 
K

Kopi2000

Guest
És ha nem süt a nap, nem lesz gyártás? Éjszakai műszak sem lesz? Vagy majd egy ekkora energiaigényt tárolnak? Vagy, hogy s mint gondolják?
Bocs, hogy ide írok, de nem találtam azt a hozzászólásodat, amire reagálnék. Írtad, milyen jó, hogy már céges buszok szállítják az embereket a multikhoz. Ezzel is segítve az egyéni közlekedést... Elmondok egy sztorit. Letenyén van a MÜLLER egyik regionális raktára, a környező országok nyelvének megffelelő garanciát, használati utasítást, stb.. csomagolják hozzá a termékekhez. Céges busszal 1,0-1,5 óra oda, meg nyilán vissza is az utazás, attól függően, hogy hol szállsz fel. Egy héten max. 2-3 db 8 órás műszakod lehet, külsősként, amiért kapsz 10 eFt-ot, műszakonként kézhez. A 8 óra alatt egyszer étkezhetsz, kétszer pisilhetsz (de beválthatod dohányzásra), meg vállalod, hogy szúrópróba alapján motoznak. Ezt megteszik kifelé is. Egyébként meg a sor mellett kell robotolni egész idő alatt, és a kamerán látják, hogy pihensz-e? Ha igen, többet nem kell oda menned... Tudod kik vállalják ezt a melót. Azok a "fiatal" nyugdíjasok, akik a nyugdíjukat ki akarják ezzel egészíteni.... Ez a Magyar Puma, meg a sok hozzáadott magyar érték...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 867
113
Nem tudom mennyire szólhatsz bele egy magáncég polcrendezési szokásaiba, valamnnyire biztosan, de ha jovő nyárra minimum 50% kellene legyen, 2023 végre meg 70-80% és ezt időben tudatnák, hogy legyen idő felkészülni az áruháznak is, akkor megoldható minden oldalon.
A gond ezzel hogy a hazai mezőgazdaság "még" nincs erre felkészülve. Addig amíg a kukorica, búza, napraforgó combo ipari méretekben mert hát abból lehet a legokosabban pénzt szakítani a forrásokon, támogatásokon keresztül.
A zöldség, fóliázást ..... Sokan feladták.
A gyümölcs termesztés is stagnál az utóbbi időkben.
Falun, tanyabokrokban gyakorlatilag a háztáji zöldség, gyümölcs termesztés megszűnt. Vagy kihaltak, feladták azok az emberek akik foglalkoztak vele vagy a fiatalok a munkaigény-megtérülés ár érték arányban nem vállalják be.
Tehát a hazai élelmiszer ellátást a hazai uram bátyám rendszerű hűbéri birtokokra (tisztelet azoknak akik kitartanak és más irányt is beválalnak akiknek a föld generációs megélhetést nyújt nem pedig pénzfejedélnek tekintenek rá) nem lehet építeni.
A kis gazdasági családi "gazda" szövetkezeteket vissza illetve fel kellene ismét építeni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Bocs, hogy ide írok, de nem találtam azt a hozzászólásodat, amire reagálnék. Írtad, milyen jó, hogy már céges buszok szállítják az embereket a multikhoz. Ezzel is segítve az egyéni közlekedést... Elmondok egy sztorit. Letenyén van a MÜLLER egyik regionális raktára, a környező országok nyelvének megffelelő garanciát, használati utasítást, stb.. csomagolják hozzá a termékekhez. Céges busszal 1,0-1,5 óra oda, meg nyilán vissza is az utazás, attól függően, hogy hol szállsz fel. Egy héten max. 2-3 db 8 órás műszakod lehet, külsősként, amiért kapsz 10 eFt-ot, műszakonként kézhez. A 8 óra alatt egyszer étkezhetsz, kétszer pisilhetsz (de beválthatod dohányzásra), meg vállalod, hogy szúrópróba alapján motoznak. Ezt megteszik kifelé is. Egyébként meg a sor mellett kell robotolni egész idő alatt, és a kamerán látják, hogy pihensz-e? Ha igen, többet nem kell oda menned... Tudod kik vállalják ezt a melót. Azok a "fiatal" nyugdíjasok, akik a nyugdíjukat ki akarják ezzel egészíteni.... Ez a Magyar Puma, meg a sok hozzáadott magyar érték...
Kár, hogy nem találtad, mert nem ezt írtam. Nem azt írtam, hogy milyen jó, hogy van, hanem mindenféle minőségi előjel nélkül annyit írtam, hogy van. Szerintem irtó nagy különbség.
De tisztában vagyok vele, hogy ebből is van, aki jól jött ki, az utazási támogatások okoskodásával és, hogy mennyivel több idő lehet, mint autóval. Hát a kutya rugja meg, tudjuk, ez a magyar korrupciós világ... lenne, ha nem külföldi tulajdonú cég lenne -de sebaj, ez is a magyar korrupciós mutatót rontaná, ha annak számítana és 'tuggyukkitehetróla'.

A fent említett gyáros példád sajnos nem egyedi jelenség.
Bár azt nem értem, hogy ha állítólagos munkaerő hiány van, akkor hol esik egybe, hogy ilyen a munkaerőhöz való hozzáállás. De mindegy, nem új keletű. Jó lenne ebben változás, de cégen belüli akarat és érdekfelismerés nélkül nehezen megy.
Mondjuk azért ha havi 100 ezerrel megtoldani a nyugdíjat az az alacsony nyugdíjasoknak azért nem egy rossz dolog.

Hozzáadott érték... pont egy órás hasonlatot hallottam (sajnos nem tudom már melyik kronométeres videóban), hogy kínában full legyártatják az órát, minden alkatrészét; elutaztatják Svájcba, ott átnézik, esetleg 1-2 dologba belenyúlnak, pl. kenés, hozzátesznek; aztán mivel az óra értékének nagy részét ki tudják számlázni, mint svájci hozzáadott érték, így az egyébként lényegét tekintve Kínában gyártott órára már rá is lehet tenni a "Swiss made" feliratot. (Persze, nyilván nem mindenki használja ki ezeket a kiskapukat). Szóval a hozzáadott érték egy képlékeny fogalom, vagy érték is lehet. Persze, nem azt szeretném ezzel sugalmazni, hogy az a jó, ha mi csak a leírásokat adjuk a termékhez (bár ez is egy jelentős rétegnek fontos foglalkoztatási pont és előrelépés) és ezt kell fenntartani.
 
  • Tetszik
Reactions: megmurgyel

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
A zöldség, fóliázást ..... Sokan feladták.
Nincs ember. Nincs napszámos. Van, amit gépesíteni nem lehet, vagy ha lehet, azt eleve nagyüzemekre találták ki és nincs, vagy nagyon hosszú a bekerülési költség megtérülése. Bár valószínűleg ez lesz az út.

A kis gazdasági családi "gazda" szövetkezeteket vissza illetve fel kellene ismét építeni.
Nem fog menni -sajnos ebben pesszimista vagyok. Egyszerűen nincs olyan számú fiatal gazda, aki akarja is csinálni és ami még fontosabb, tőkéje is van hozzá. Nagyjából jelenleg -ex-has- 50-75 millió egyszeri beruházás szükséges ahhoz, hogy egy ember tartós fizetését ki tudd termelni. Nyilván van akinek van ennyije, vagy családtól veszi át, örököl valamennyi termőföldet; csak kérdés, hogy ez a szám elég-e az utánpótláshoz?

A gond ezzel hogy a hazai mezőgazdaság "még" nincs erre felkészülve. Addig amíg a kukorica, búza, napraforgó combo ipari méretekben mert hát abból lehet a legokosabban pénzt szakítani a forrásokon, támogatásokon keresztül.
Arányosan legtöbbet akkor "szakítasz" ha régen vetted, vagy örökölted és kiadod bérbe; feléje se nézel.
 
K

Kopi2000

Guest
Nem tudom, mivel nem láttam rá a nagyobb pályázatokra, de a "kisebbek" esetén (saját és környező emberek tapasztalata), lényegtelen volt a politikai hovatartozás, sőt, azt is le tudom írni, hogy még visszaosztás sem nevezhető általános jelenségnek.
Eleve legalább 3 területet külön kellene választani: állami, önkormányzati és magánszereplők. Szerintem a második az önkormányzatonként változó, és mint tudható, minden oldal nyert el pályázatokat. Magánszereplők esetén én arról tudok, hogy bizonyos pályázati lehetőségeknél "egyen pályázatok" születtek ("gyártószalag" jelenség), amikből a pályázatírók keresték magukat "halálra", miközben ezek egy része nem éppen kormányközeli volt... Az állami közbeszerzések az egy másik kérdés. Nem is akarom megtippelni itt a korrupció mértékét (pl. a pénzügyminisztériumnál a visszaosztás 1% volt, ahol nemrég lebuktak, míg más esetben 10-15%-ról is lehetett olvasni), viszont azt leírnám, hogy itt az a fontosabb tétel, ha tetszik, ha nem, hogy mennyi marad hazai szereplőknél, és mennyi megy külföldre "adóoptimalizálás formájában".
Nem személyeskedni akarok, de az előző hsz-ból is az látszik,fingod nincs arról, hogyan mennek az országban a "nagyobb" dolgok. Csak elmondasz egy propi szöveget, ami ennyi bejegyzés után már elkeserít engem. Meg tök unalmas. Tudod ráismerek a minden személyesség nélküli sablonra... Esetleg nem a "Megafon" alkalmazottja vagy????
 
K

Kopi2000

Guest
Kár, hogy nem találtad, mert nem ezt írtam. Nem azt írtam, hogy milyen jó, hogy van, hanem mindenféle minőségi előjel nélkül annyit írtam, hogy van. Szerintem irtó nagy különbség.
De tisztában vagyok vele, hogy ebből is van, aki jól jött ki, az utazási támogatások okoskodásával és, hogy mennyivel több idő lehet, mint autóval. Hát a kutya rugja meg, tudjuk, ez a magyar korrupciós világ... lenne, ha nem külföldi tulajdonú cég lenne -de sebaj, ez is a magyar korrupciós mutatót rontaná, ha annak számítana és 'tuggyukkitehetróla'.

A fent említett gyáros példád sajnos nem egyedi jelenség.
Bár azt nem értem, hogy ha állítólagos munkaerő hiány van, akkor hol esik egybe, hogy ilyen a munkaerőhöz való hozzáállás. De mindegy, nem új keletű. Jó lenne ebben változás, de cégen belüli akarat és érdekfelismerés nélkül nehezen megy.
Mondjuk azért ha havi 100 ezerrel megtoldani a nyugdíjat az az alacsony nyugdíjasoknak azért nem egy rossz dolog.

Hozzáadott érték... pont egy órás hasonlatot hallottam (sajnos nem tudom már melyik kronométeres videóban), hogy kínában full legyártatják az órát, minden alkatrészét; elutaztatják Svájcba, ott átnézik, esetleg 1-2 dologba belenyúlnak, pl. kenés, hozzátesznek; aztán mivel az óra értékének nagy részét ki tudják számlázni, mint svájci hozzáadott érték, így az egyébként lényegét tekintve Kínában gyártott órára már rá is lehet tenni a "Swiss made" feliratot. (Persze, nyilván nem mindenki használja ki ezeket a kiskapukat). Szóval a hozzáadott érték egy képlékeny fogalom, vagy érték is lehet. Persze, nem azt szeretném ezzel sugalmazni, hogy az a jó, ha mi csak a leírásokat adjuk a termékhez (bár ez is egy jelentős rétegnek fontos foglalkoztatási pont és előrelépés) és ezt kell fenntartani.
..amiről írtam, az nem előrelépés, hanem rabszolgamunka, kényszerű megalázkodás, mivel másra nincsen lehetőség... Remélem vagy annyira jó földrajzból, hogy tudjad, hol van Letenye???? (DNY MO-on, egyébként, egy fejlettebb részén az országnak.) A végigdolgozott élet után robotolnak a magyar -de csak a jó karban lévő, még terhelhető- nyuggerek ott, mert a nyugdíjuk -a boltokban- szart sem ér... Ezt fogjad már fel egyszer...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
..amiről írtam, az nem előrelépés, hanem rabszolgamunka, kényszerű megalázkodás, mivel másra nincsen lehetőség... Remélem vagy annyira jó földrajzból, hogy tudjad, hol van Letenye???? (DNY MO-on, egyébként, egy fejlettebb részén az országnak.) A végigdolgozott élet után robotolnak a magyar -de csak a jó karban lévő, még terhelhető- nyuggerek ott, mert a nyugdíjuk -a boltokban- szart sem ér... Ezt fogjad már fel egyszer...
Hagyjuk már ezt a mindenki hülye rajtad kívül hozzáállást és dumát. Így érdemben nem lehet kommunikálni és értelme sincs.
 
K

Kopi2000

Guest
Hagyjuk már ezt a mindenki hülye rajtad kívül hozzáállást és dumát. Így érdemben nem lehet kommunikálni és értelme sincs.
....annak sincsen semmi értelme, hogy a végsőkig véded a kormánypropit, ami visszavitte ezt, az általam is nagyon szeretett orszagot a 80-as évekbe. Aki akar, dolgozhat, de a legtöbben csak éhbérért.... Tudom, hogy kínosan ügyelsz arra, ne tudja meg senki, valójában hol élsz. Én az egész országban dolgoztam és dolgozom, úgyhogy van rálátásom sok szarra is, területtől függően...... Ha feldobod, melyik környékről van szó nálad, én megírom az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat... Jó játék, nyilván nem olyanoknak, mint Te, akik kritikátlanul tolják a propagandát... De én erre is készen vagyok...
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
A gond ezzel hogy a hazai mezőgazdaság "még" nincs erre felkészülve. Addig amíg a kukorica, búza, napraforgó combo ipari méretekben mert hát abból lehet a legokosabban pénzt szakítani a forrásokon, támogatásokon keresztül.

Ha tovább-gondolod, hogy miért nincs felkészítve a haza mezőgazdaság, akkor közelebb kerülsz a megoldáshoz is. ;) + :hadonaszos:


A zöldség, fóliázást ..... Sokan feladták.
A gyümölcs termesztés is stagnál az utóbbi időkben.
Falun, tanyabokrokban gyakorlatilag a háztáji zöldség, gyümölcs termesztés megszűnt. Vagy kihaltak, feladták azok az emberek akik foglalkoztak vele vagy a fiatalok a munkaigény-megtérülés ár érték arányban nem vállalják be.

A hatalomért és megtartásáért --"csakis-nemzeti érzelemből"-- vívott harc közben elmaradt a korábban elismert Kecskeméti-/Kalocsai paprika, Makói Hagyma, Kecskeméti barack, Szabolcsi Alma mögül a hazai és nemzetközi háttér(média)-támogatás, marketing, minden...
"Tudod": Nem futja az évi 100-150 milliárdból!

Pedig van több ilyen sikerre példa, IME, Hogyan csinálják jól:
  1. a magyar tősgyökeres szuper-sertés --mangalica--megmentésének, hírnevének javát a spanyoloknak köszönheti! (!!!),
  2. a japánok évtized óta zseniálisan gerilla-marketingelve csinálnak az évszázados kényszermegoldásokból indult ételeikből Cult-food-ot,
  3. a francia=>földbe-döngölt sok €-milliárdos magyar libamáj üzletért sem tesz SEMMIT azaz nullát a kormányzat pár-százalék szavazatvesztés kockázattól remegve(egy az egyre növekvő számú, sokadik esetből)...

... + : Erősen gyanús --úgy emléxem, hogy nem csak nekem :oops: itt a HTKA-n--, hogy a német-összeszerelő tartomány/gyarmat státusz elnyerésének áldozata lett Ikarus is.
Egyre inkább körvonalazódik bennem, hogy a "Pusztulnia kell még a hírének is...", benne volt egy (szóbeli) háttér-megállapodásban.
  1. ...amit --nekem úgy tűnik, hogy-- a másik fél nem nagyon/Nagyon-Nem tart be.
  2. Ez a KGST-nosztalgiapiaci rés közben több milliárdos lakosságú lett ám --a nem elfelejtendő "fejlődő országok"-kal(!!!): Afrika, Ázsia(Vietnam, + a Kínai-piaci morzsák lehetséges $-milliárjai ???) !
A jővő a jelenért ??? Hmmm...

.



Tehát a hazai élelmiszer ellátást a hazai uram bátyám rendszerű hűbéri birtokokra (tisztelet azoknak akik kitartanak és más irányt is beválalnak akiknek a föld generációs megélhetést nyújt nem pedig pénzfejedélnek tekintenek rá) nem lehet építeni.
A kis gazdasági családi "gazda" szövetkezeteket vissza illetve fel kellene ismét építeni.

Ha:
  1. a Kalocsai-Paprika , Makói Hagyma, Mangalica-Sertés (...) extra-/"Cult-food imidzse" meg lett volna támogatva, akkor az ezt a kategóriát megillető áron bőven megérné,
  2. az éghajlat-változás és technológiai fejlődés lehetővé tenné az arany-áras Keleti-/Távol-Keleti fűszerek termesztését üvegházakban,napenergiával, termál-fűtéssel stb...
  3. Ezekben mindben jobb adottságaink vannak, mint Hollandia !!! Ott sikeres, nálunk Miért NEM ???


  1. "Pár PöLö..." :oops:

.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Tudom, hogy kínosan ügyelsz arra, ne tudja meg senki, valójában hol élsz.
Nem nyert. Többen tudják a fórumon.

Ha feldobod, melyik környékről van szó nálad, én megírom az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat...
Köszönöm a lehetőséget. És mit kezdjek vele? Szerinted én nem tudok n+1 etikailag minimum visszás dolgot? Éééés?

Te, akik kritikátlanul tolják a propagandát
Soha nem értettem, hogy ilyen böszmeségeket miből sikerül kikövetkeztetnie olyannak, akik -jelen esetben rólam lévén szó- a hozzászólásaimat értően elolvassák.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby
K

Kopi2000

Guest
Nem nyert. Többen tudják a fórumon.


Köszönöm a lehetőséget. És mit kezdjek vele? Szerinted én nem tudok n+1 etikailag minimum visszás dolgot? Éééés?


Soha nem értettem, hogy ilyen böszmeségeket miből sikerül kikövetkeztetnie olyannak, akik -jelen esetben rólam lévén szó- a hozzászólásaimat értően elolvassák.
Ezt hívják rossz válasznak, de nem érdekel.... Maradj magadnak, meg az imádott kormányodnak, OV-nek, Mészárosnak, Rogánnak, stb... A sor még hosszan folytatható lenne... Nem akarsz te semmi mást itt, mint a jelenlegi kormánypropit megvédeni.... Az ilyen stílustól szorul össze a gyomrom... Mert valószínűleg kapsz némi aprót a rendszertől és hálásan felmondod a szlogenjeit...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hozzáadott érték... pont egy órás hasonlatot hallottam (sajnos nem tudom már melyik kronométeres videóban), hogy kínában full legyártatják az órát, minden alkatrészét; elutaztatják Svájcba, ott átnézik, esetleg 1-2 dologba belenyúlnak, pl. kenés, hozzátesznek; aztán mivel az óra értékének nagy részét ki tudják számlázni, mint svájci hozzáadott érték, így az egyébként lényegét tekintve Kínában gyártott órára már rá is lehet tenni a "Swiss made" feliratot. (Persze, nyilván nem mindenki használja ki ezeket a kiskapukat).

Francokat nem használja, 18 éves Casio órám hátlapján is "Cased in Japan" felirat van, ha felbontod a belső oldalán "Made in China".

+sajnos nem emlékszem a címére, de ~15 éve volt egy dokumentumfilm hogyan csinálták ki az amerikai kapitalisták az amerikai ipart. A kevés megmaradt nemzetközi piacra dolgozó gyártásra volt egy példa:

Mexikói vendégmunkások megérkeznek a gyapotföldre, leszedik a gyapotot és elküldik Indiába.
Dél-amerikai erdészetek kivágják a fákat, elküldik a félig feldolgozott faárut Kínába.
Indiából megjönnek a zsákok készre varrt párnákkal, bélésekkel, borításokkal.
Kínából megjön a fa feldogozva, készre lakkozva, szögek, ragasztó stb.
~10 fő csapat összeilleszti, ragasztja, szögeli a bútorokat.
Majd visszaküldi a "Made in USA" bútort a kínai középosztálynak, akik akkoriban kivagyiságból vásárolták ezeket a túlárazott vackokat.