igen, elolvastam.
Pécs, Ózd, Szeged, Kaposvár és még több magyar város szenved a munkanélküliségtől. Debrecen meg nem. Ahhoz képest hogy a nyersanyagot is oda kell hordani, már mindegy hogy az a pár vonat ingázik-e Debrecen és egy másik város között.
Valamint mindent felteszünk az akkumulátor gyártásra, ez így elég egysíkú dolog, nekem nem tetszik.
Az, hogy egy területre klaszter szerűen telepítenek bizonyos gyárakat, az se nem új, se nem oktondi dolog.
Több előnye is van.
Képzési:
- adott területre könnyebb képzési helyeket (technikumok, egyetemek, főiskolák) specializálni
Munkaerőpiaci:
- egy megnövekedett lokális munkaerő kereslet (ebben az esetben robbanásról beszélhetünk) kimondottan jót tesz a munkavállalóknak, mert ha könyebben szerveződhet szakszervezet,
- egy problémás munkaadó miatti munkahelyváltásban sokat segít, ha városon belül vannak alternatívák. Pl.: a sok kohász mit kezdene, ha hagynák bedőlni a dunaújvárosi vasművet? Ráadásul ez a bérversenyt is erősíti ágazaton belül.
Infrastruktúrális szempontból:
- Ha már egyszer úgy is fejleszteni kell a közmű rendszert, akkor egy lépésben tudnak nagyobbat lépni. Egy víztisztító mű meg nem 2 fillér. A méretgazdaságosság szempontjából mindenképpen nagyban van értelme gondolkodni.
Jelzem, hogy 2 eléggé a tűz közelében álló emberrel készült interjú került be az energiatermelős topicba. A sorok közül teljesen nyilvánvalóan ki lehet olvasni, hogy gőzerővel folyik a 3. atomerőművi program előkészítése (méghozzá a jelek szerint a koreaiakkal). Jelenleg a magyar külkereskedelmi mérleg irgalmatlan ballasztja az energia, és az energia hordozók importja. Ezt a mennyiséget egyszerűen képtelenek vagyunk elegendő hazai termékkel kompenzálni.
Amíg nem sikerül ezt megoldani, addig ne nagyon várjunk ugrásszerű felzárkózást. Az atomerőmű egy jó kiugrási lehetőség lehet - amennyiben tényleg megoldják a sugárzó anyagok hosszútávú tárolását. Ezzel irgalmatlan méretű extra GDP kerül bele a magyar gazdaságba, rádásul magas hozzáadott értékkel.
Ehhez viszont pénz kell. Viszont Korea ebben is segíteni tud.
Azoknak meg (most nem rólad van szó
@alali77 ), akik teli szájjal követelik, hogy "Adjon az ÁLLLLAM jobb fizetést a melósnak!" elmondanám, hogy a jelenlegi brutál infláció egyik, ha nem a legfontosabb elindítója a tavalyi brutális minimálbér emelés volt. Jó lépést húzott meg a kormány, csak elképesztően szerencsétlen helyzetben. Mindenképpen lett volna minimális inflációs hatása is a dolognak, csakhogy az ukrán-orosz konfliktus belekakkantott a ventillátorba. Az érdekképviselőkkel már megegyeztek, amikor drasztikus sebességgel romlott el a geopolitikai helyzet. Akkor már nem lehetett viszakozni.
Viszont a minimálbér emelés, valamint a brutálisan (gyakran 8-10x-es mértékben) megemelkedett energiaárakat vissza kellett hoznia a cégeknek, akik egy rohamos áremeléssel erősítettek a témára (volt kraft még a pénztárcákba, és nem azonnal padlózott le a kereskedelmi forgalom).
Rohamos, mert a fenti két csapás egymást erősítve nem dupla inflációt, hanem annál jóval nagyobbat eredményezett. Szóval a háborús inflációs retorika simán ül, mert háború nélkül lenne vagy 5-6%-os inflációnk, még az elmaradt EU-s kifizetésekkel együtt is. (ugye ott nem csak költségvetési hiány jelentkezik, de intenzív forintgyengítő hatása is volt)
Nyilvánvalóan nem lehetett a már kialkudott minimálbér emelést lemondani, mint ahogy a spekulatív energiahordozó emelkedés sem volt kivédhető.
A kormány egyedül az EU-val folyó hosszú távú politikai csatáért felelős, amit meg nyilvánvalóan nem fognak teljesen feladni. (kicsti nem lehet buz1nak lenni!)
Szóval az államnak 2 lehetősége van a bérek befolyásolására.
- direkt módon minimálbért emel: Ez is jó lehet, de ez rontja a versenyképességét, valamint komoly inflációs hatásai vannak
- indirekt módon: teleönti a magyar gazdaságot irgalmatlan mennyiségű beruházással, és munkahely teremtéssel, hogy olyan munkaerőpiaci kereslet alakuljon ki, aminek drasztikus jövedelemfelhajtó hatása legyen.
Megjegyzem erről szól a Fidesz alap programja (munka alapú társadalom).
Megjegyzés 2.: erről szól a "kakadu" kormányzati pályafutása!
Csakhát ugye aki nem akarja ezeket figyelembe vanni, az nem is fogja!