Az a baj, hogy amikor ezt így leírod, ugye tudod, hogy Rákosi elvtárs pont ugyanezzel érvelt a Vas és Acél országa mellett.
Csak nála a sok hőbörgő követ törni mehetett, és ment is. Persze nem teljesen önként.
De amerre tart az EU lehet ebből is ez lesz.
Az a helyzet, hogy eddig minden komolyabb gazdasági fellendülésünk alapját a mezőgazdaság, és az arra kiépülő feldolgozó ipar hozta el, a hanyatlást meg mindig az, maikor ezt kukáztuk.
Ez alapján azért lehet jobban járnánk azzal, ha azt a mezőgazdasági kutatót, mármint nem azt a megmaradt viccet, hanem az eredetit visszahoznánk, és legalább picit foglalkoznánk azzal is, hogy mezőgazdaságból próbáljunk ipart építeni.
Ha arra gondolsz, hogy ugyan úgy az unió kiadott egy cirka 5 ill. 10 éves tervet és azt a tagállamoknak meg kell valósítani, illetve igazodni kell hozzá, akkor teljes mértékben igazad van.
Ha ehhez önként nem igazodunk, akkor szembe megyünk az európai értékekkel, jelentsen ez bármit is.
Ha azt mondod, hogy van egy nemzetközileg elismert és sokak által használt mutató, illetve mutatónk (pl.: GDP), amire elég sokan szeretnek hivatkozni és egyes államokat, régiókat összehasonlítani, akkor ez is egy szempont.
Ha azt nézzük, hogy mindenki nyugat-európai bér és anyagi életszínvonalakhoz méri a hazait, a sajátját; akkor ez is egy fontos dolog.
Ha ebből a ránk kényszerített irányvonalból kimaradunk, akkor tetszik, nem tetszik ne csak, hogy máshova megy a tőke, hanem még jobban tőlünk vándorol ki -mert a terméket úgyis meg fogjuk venni, mert ez a világ szokott rendje.
Ezekhez sem kell igazodni.
Szerintem szinte soha nem volt úgy általánosságban meghatározó feldolgozó iparunk. Talán akkor élt legjobban az ország népe, mikor olyan rosszak voltak az utak és olyan volt a világ, hogy nem lehetett számottevő gazdasági terméket szállítani -ipari növény és állattenyésztés előtt. De ez már a múlt.
Sőt, igazából nem a gyárépítéseken múlik, hogy pl. legyen több kaszáló, legyen több legelő, és legyen több feldolgozóipar. Akár párhuzamosan is mehetne. Nem megy. Ez tény. A jelenlegi kormánynak szándéka, készsége van, hogy valamit kezdeni kell a vidékkel; de képessége elég csekély -több, itt nem részletezett okból.
Illetve sokszor meg olyan piacvédő intézkedésekre is szükség lenne, ami megint csak nem européer. Tehát érdekesnek, furcsának látom, hogy ha egy európai egység gondolatát magáénak valló személy, vagy csoport az európai érdekeket és európai direktívákat megvalósító kormányintézkedésekkel szemben foglal állás. Hisz az európaiság és az európai egység -gondolná az ember- nem csak mindenféle megkérdőjelezhető ideológiákban kellene kimerülni. És az európai érdekeket sem csak addig és akkor kell szem előtt tartani, amikor az más kárára valósul meg és "mi" nem élvezzük vélt vagy valós negatív hatásait.
Én nem akarok aksi gyárat, de nem is akarok elektromos autózni sem, sem európai egységet, sem européer értékeket és jogállamiságot; meg sok minden nem akarok, pláne más kontójára, más hasznára.
Én örülnék, a szántóknak, erdőknek, legelőknek, feldolgozó iparnak, de nem is verem a mellem, hogy amúgy meg máskor európai értékek és mucsai orbán, ner-lovag meg satöbbi.
Egyébként ha pl. az akksi gyár elvesz X hektár legelőt, szántót, van, aki szerint nem lehetne egy hét, hónap alatt száz hektár legelőket és kaszálókat felszabadítani? Mert egy egyszerű példa: amit ma sokszor eluralt a kökény és mindenféle dzsindzsa azok egykor legelők és kaszálók voltak az utak szélén.
Vagy szépen csendben, mennyi területet kerítettek és fedtek be napelemmel? Vagy építettek be lakóparkkal, kisebb gyárakkal, utakkal? Mégse sír senki utánuk, hogy jaj feldolgozó ipar... Vagy mennyi vágásérett és újratelepítendő erdőtelepítvényünk van, ami jelenleg egyebet nem, csak beteg fákat tartalmaz és még a biodiverzitást sem gazdagítja jelentősen homogén mivolta végett?