Merkava MBT (Izrael)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 694
113
merkavaChobham.png
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Csak a készenléti lőszer mennyisége a nem mindegy. A 16 az meg kurva kevés. Legyen Abrams. Legyen Black Panther. Legyen Leopárd 2-es. A Merkava 13 lőszere meg még kevesebb.
Merkavában sosem volt 13 darab lőszer befogadására alkalmas ready rack.
Merkava Mk.1/2, 6 darab, a töltő előtt, a torony padlóján.
22.jpg

Merkava Mk.3, 5 darab a töltő előtt, a torony padlóján, forgó dobban.
73TRSq--PTyJTv-zLcpsU3u_GCnlYhKq4OSq1E1tbp0.jpg

Merkava Mk.4, 10 darab, a torony hátuljában, forgó dobban.
Ng60hrv.jpeg
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Miért is: a harmad-áras Merkava néhány dologban kicsit haloványabb, sok dologban jobb!!!
2014-ben, a megszellőztetett szingapúri bizniszben, 500 millió USD lett volna 50 darb Merkava Mk.4, a Fülöp-szigetek pedig 2019-ben vett 2 darab Merkava Mk.4 alapú hídvetőt, 27,7 millió USD-ért. A második adat nyilvános, az első csak szivárogtatás, soha nem lett megerősítve.
Egyszer felröppent a kolumbiai biznisz kapcsán a 4 millió dolláros darabár valami "szakértőtől", aztán kiírthatatlan a netről. A Namer árával történő korreláció hiánya tökéletesen szemlélteti, hogy ez az összeg mennyire elrugaszkodott a valóságtól.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 210
113
Nálam a 2900:105-el az 27.6 millió Euró.
Ha meg Opcionális akkor pedig ezek ára nincs benne a 2.9 milliárd euróban ;)
Szóval akkor hány tankot vettek 2.9 milliárdért? o_O



Nem tudom, hogy tényleg érkezik-e. Zsidóknál azt olvastam marad a IV-es csak új képességeket kap.
Ez a Barak csomag, ami az "iron vision" sisak kamera rendszer mellet, olyan EW-t kap a tank amely elnyomja a drónokat.
Vagyis minden tanknak lesz saját EW rendszere!
Héberből fordítva:
A Lightning a következőket tartalmazza:

  • Fejlett érzékelők, amelyek lehetővé teszik a függetlenséget a célpontok megszerzésében és a gyors támadásban.
  • Továbbfejlesztett széldzseki rendszer. (APS)
  • 360 fokos optikai és hőkamerák, amelyek kibővítik a parancsnok látómezejét.
  • A parancsnok sisakja adatképernyővel.
  • Az elektronikus hadviselés eszközei.
  • Fejlett információfeldolgozó számítógépek.
Ez így IT tudásban, helyzettudatosságban és BMS-ben és aktív védelemben is szerintem magasan a Leopárd jelenlegi szintje fölött van :rolleyes:



Azt elhiszem. Egyszer volt Budán kutyavásár :cool:



Én legutóbb a régi forrásokból 15 millióra tippeltem a Merkava IVM árát, kamm talált forrást 16 millióra.
Egy használt Merkava IV-est lehet hozzánk vágnának 10 misiért a 10+ éves darabokból.
A Leopárd meg az M1 viszont kétszer ekkora árakon megy.
Szerintem az az EW egység megbànós lesz. Jól hangzik, hasznosnak ís tûnik, de elég sok hàtrànnyal jàr és kiabàl hogy itt vagyok!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 694
113
Szerintem az az EW egység megbànós lesz. Jól hangzik, hasznosnak ís tûnik, de elég sok hàtrànnyal jàr és kiabàl hogy itt vagyok!

Szerintem ez is szakaszosan fog üzemelni, mint az APS.
Passzív IR/UV szenzorok nézik a tájat, látnak valami gyanusat, és akkor bekapcsol a radar. Az meg megmondja mi a helyzet.
Az EW meg a fejlesztett APS amennyire én értelmezni tudtam erről szól.
PL. Hiába kicsi a Lancer RCS-je meg IR képe, nappal bizony kitakarja a háttér UV fényét, vagyis lesz ott egy folt, ahonnan jön.
Ha jelez az érzékelő, akkor bekapcsol a radar, az megmondja, hogy lencet-e vagy madár.
Aztán ha Lancet akkor megy rá az EW, meg ha közelebb jön akkor az APS is.
Jól ki van ez találva. Szerintem.
 

azim

Well-Known Member
2016. március 11.
270
735
93
Szerintem ez is szakaszosan fog üzemelni, mint az APS.
Passzív IR/UV szenzorok nézik a tájat, látnak valami gyanusat, és akkor bekapcsol a radar. Az meg megmondja mi a helyzet.
Az EW meg a fejlesztett APS amennyire én értelmezni tudtam erről szól.
PL. Hiába kicsi a Lancer RCS-je meg IR képe, nappal bizony kitakarja a háttér UV fényét, vagyis lesz ott egy folt, ahonnan jön.
Ha jelez az érzékelő, akkor bekapcsol a radar, az megmondja, hogy lencet-e vagy madár.
Aztán ha Lancet akkor megy rá az EW, meg ha közelebb jön akkor az APS is.
Jól ki van ez találva. Szerintem.

Nemeppen.Aktiv zavaradt csak szukseg eseten hasznaljak
2-3 hete volt egy videó, donyeckiek próbáltak összeszedni egy összetört ukrán drónt (EW zavarás következménye, mint utólag kiderült csak egy sima kereskedelmi drón) a senkiföldje környékén. Volt mindenféle izgalom, de a legbanálisabb hogy hallják hogy van fent egy drón és nem tudják kié! Nincs IFF, nincs központi online adatbázis realtime adatokkal. Csak egy rádió és a másik végén valaki aki azt mondja hogy "talán nem a miénk" vagy "mi is dolgozunk arrafele, de lehet hogy nem a miénk"

Ebből csak azt akarom kihozni hogy az APS mint goalkeeper tökéletes, nem kell mérlegelni semmit "csak" hogy a beérkező tárgy eltalálja-e a járművet. Az EW sokkal nagyobb hatótávolságú és így nem ártana tudni hogy kinek a drónját akarom lezavarni az égről. Az ebből adódó plusz munkáról nem is beszélve. A HK-n legyen APS: Igen! A HK-n legyen EW: Nem! Hagyjuk meg az ezt a feladatot egy erre specializálódót egységnek (akik esetleg fuzionálhatnak légvédelmi eszközökkel)

Műszakilag amit írtok működhet, és ezt így le is lehetne automatizálni, de azonosítás nélkül nem lehet magára hagyni! (pont mint a Phalanxot a 90-es években)

Szerintem!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 387
31 706
113
2-3 hete volt egy videó, donyeckiek próbáltak összeszedni egy összetört ukrán drónt (EW zavarás következménye, mint utólag kiderült csak egy sima kereskedelmi drón) a senkiföldje környékén. Volt mindenféle izgalom, de a legbanálisabb hogy hallják hogy van fent egy drón és nem tudják kié! Nincs IFF, nincs központi online adatbázis realtime adatokkal. Csak egy rádió és a másik végén valaki aki azt mondja hogy "talán nem a miénk" vagy "mi is dolgozunk arrafele, de lehet hogy nem a miénk"

Ebből csak azt akarom kihozni hogy az APS mint goalkeeper tökéletes, nem kell mérlegelni semmit "csak" hogy a beérkező tárgy eltalálja-e a járművet. Az EW sokkal nagyobb hatótávolságú és így nem ártana tudni hogy kinek a drónját akarom lezavarni az égről. Az ebből adódó plusz munkáról nem is beszélve. A HK-n legyen APS: Igen! A HK-n legyen EW: Nem! Hagyjuk meg az ezt a feladatot egy erre specializálódót egységnek (akik esetleg fuzionálhatnak légvédelmi eszközökkel)

Műszakilag amit írtok működhet, és ezt így le is lehetne automatizálni, de azonosítás nélkül nem lehet magára hagyni! (pont mint a Phalanxot a 90-es években)

Szerintem!
REH nem csak a dronokrol szol.Pl Ataka is rádió vezetosugaras Ha a hk tudja érzékelni azt a vezetosugarat,mar az is EW.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

azim

Well-Known Member
2016. március 11.
270
735
93
REH nem csak a dronokrol szol.Pl Ataka is rádió vezetosugaras Ha a hk tudja érzékelni azt a vezetosugarat,mar az is EW.
Sőt mi több, ha tudja érzékelni a lézert, az is. És? Már ilyesmikről kommunikáltok:
Aztán ha Lancet akkor megy rá az EW
meg a légvédelmi géppuskával drón ellen (ez lehet hogy más topikban volt egy-két hete), meg akkor legyen radar is, meg tudjon mindent IS, és olcsón, és gyorsan :eek:

Aktiv zavaradt csak szukseg eseten hasznaljak
Ki foga eldönteni hogy azt a vacak drónt kell-e zavarni vagy sem? kinek lesz erre ideje az eddigi munkája mellett? Vagy fullosan automatizálunk? (Phalanx)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 694
113
Vagy fullosan automatizálunk?

Igen, fullosan. Idéztem is a képességek terén, hogy az amúgy is jó BMS rendszerük jelentősen fejlődni fog.
Nem kell rádiózniuk majd, hogy milyen drón repked ott, a BMS (harctéri hálózatalapú irányító rendszer) ezt az azonosítást automatikusan elvégzi majd. Ez az elmélet.
A gyakorlatot még nem látjuk. De ezen a téren biztos előrébb járnak technikailag, mint az orosz-ukrán konfliktus jelenleg.
Ott nem nagyon van BMS hálózat.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

azim

Well-Known Member
2016. március 11.
270
735
93
Igen, fullosan. Idéztem is a képességek terén, hogy az amúgy is jó BMS rendszerük jelentősen fejlődni fog.
Nem kell rádiózniuk majd, hogy milyen drón repked ott, a BMS (harctéri hálózatalapú irányító rendszer) ezt az azonosítást automatikusan elvégzi majd. Ez az elmélet.
A gyakorlatot még nem látjuk. De ezen a téren biztos előrébb járnak technikailag, mint az orosz-ukrán konfliktus jelenleg.
Ott nem nagyon van BMS hálózat.
mondanám hogy kíváncsi leszek, de ezekről a képességekről jóideig úgy sem lehet érdemi infót keríteni :S
így jöhet a mindent is tudó tank :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 821
6 725
113
Igen, fullosan. Idéztem is a képességek terén, hogy az amúgy is jó BMS rendszerük jelentősen fejlődni fog.
Nem kell rádiózniuk majd, hogy milyen drón repked ott, a BMS (harctéri hálózatalapú irányító rendszer) ezt az azonosítást automatikusan elvégzi majd. Ez az elmélet.
A gyakorlatot még nem látjuk. De ezen a téren biztos előrébb járnak technikailag, mint az orosz-ukrán konfliktus jelenleg.
Ott nem nagyon van BMS hálózat.
Ott nincs, de konkretan szinte az osszes ismert nyugati seregben regen van mar BMS, a kerdes inkabb az, mikor kezdodik majd ezeknek az upgradelt verzioknak a rolloutja.
Egyebkent amit irsz, azt az amerikaiaknal kulonbozo helyeken tesztelik-fejlesztik mar jo ideje (csak ok raerosek ilyesmiben), a nemeteknel is jon, es a franciaknal meg szerintem elobb lesz bevezetve, mint barhol mashol. A svedeknel a legieronel ez mar jo ideje igy mukodik, szerintem ok azt fogjak a foldre levinni, csak upgradelt stb atviteli technologiaval. A kulcs egyebkent mindenhol a SAMOC-hoz hasonlo, egyetlen vezerlo umbrella alatti egyseges, distributed, de kulonbozo szintu adatkommunikacio, redundancia az alegysegek szintjen stb.
 
  • Tetszik
Reactions: azim

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 717
28 250
113
Ezt nálunk is megcsinálnák a tezsvírek csak tank kellene hozzá!
A beduinok még nagyobb méretben tolják, mert loptak már több tízezres lőszerkészlettől kezdve mindent az F-16 hajtóművekig bezárólag :D