Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 907
8 215
113
A tartalomjegyzék tetszik, viszont ezek kifejtve akkor lesz, mint a Nagí Honvédő Háború története ami nekem zsenge 13 kötetben van meg. Elolvastam ahogy kb 3-4 év alatt jelent meg :).

Molni életében nem fogja befejezni a művét, nem rosszindulatból írom, hanem azért, mert amire végére ér egy fejezetnek, történik valami a világban, vagy fejlesztés, vagy újabb harcászati fogás, esetlegesen nagyobb konflikus amit bele kérni írni..

Kiváncsi leszek mennyire lesz tömény. Erről volt már itt polémia, nehéz az olvasmányosságot, a közérthetőséget és a tudományos mondanivalót (klf. számításokat, pld. találati zóna, vagy alacsony érzékelhetőségi jellemző változásai) egybefoglalni.
 
M

molnibalage

Guest
Molni életében nem fogja befejezni a művét, nem rosszindulatból írom, hanem azért, mert amire végére ér egy fejezetnek, történik valami a világban, vagy fejlesztés, vagy újabb harcászati fogás, esetlegesen nagyobb konflikus amit bele kérni írni..
Nem a tartalmat bővítem már sőt, húzogatok le dolgokat a még készülő részekben, amiket nem teszek bele, pedig anno akartam. Az is lehet, hogy egyes dolgokat cakk-pakk mellékletbe csapok, amiket Hpasp angoul írt meg. Ez lehet, hogy egyesek számára fájó lesz, akik nem tudnak angolul, de az én időm is véges, viszont ezzel heteket vagy hónapokat nyerek...

Ha persze lenne társszerző, aki lefordítja ezeket, még ha csak nyersen is magyarra, akkor azt kiegészítve beszerkesztve be lehetne tenni. Bárki segítségét szívesen fogadom, ez nem one man show. Ez kéretik felhívásként kezelni. Természetesen meg lesz jelölve, hogy ki és hol segített. (Most is meg van jelölve még az is, ha egy levelezésből idézek minimálisan átírva, nem célom más tollaival ékeskedni... Az F-15-ben írásnál is volt ilyen segítségem.) Ráadásul az SAM rendszerek éles szereplése az, ahol sokszor inkább csak forráskritika kell, de nyelvtanilag annyira nem nagy truváj.

A haditengerészeti SAM rendszerek rész lényegében a szovjetek magyarázata lesz. Szerencsére alig van egyedi szovjet rendszer, mert vagy szinte csak hajó ---> szárazföld (Buk) vagy szf---> hajó(Sz-300, Sz-75, Tor, Osza, stb.). Ami meg kicsit egyedi volt rakéta szinten, annak meg a vezérlési elve az, mint a Krug/Osza. Ez legfelejbb pár oldal lesz szövegben és néhány kép. Ezen felül lesz CIWS (AAA RAM) meg az oroszokkal, és a kombinált Kasztán. Ezek után jön az AEGIS és kb. ennyi. A régieket nem ismerem és időm sincs rá megismerni, de az első gen. szovjet rendszerek képeségeiből sejthető, hogy a Terrier, Talos és a többi régi rendszer képességeinek hol van a határa. Csodák nincsenek.

Tehát ahhoz képest, hogy a csapatlégvédelem és honi légvédelmi és XXI. század vagy 200+ oldal ez talán nem lesz 10 sem. Mire eljut az olvasó, már képesnek kell lennie arra, hogy megértse, hogy miről is van szó. Ennél többet én nem tehetek az ügy érdekében...

Az utóbbi kb. 3,5 hétben semmi újat nem tettem bele, csak újrairtam az elejét - 130. oldal táján járok és folytatom ezt.

Ez azétr van, mert egy kedves ismerősöm ránézett a szövegre és véleménye alapján egyre inkább egyetértettem azzal, hogy a szöveg stilisztikailag nem mérhető és méltatlan a tartalomhoz képest. Újraírás közben találkoztam olyan részekkel, amit én nem értettem meg 3-szori olvasás után sem és a fejemet fogtam, hogy ezt mégis hogyan gondoltam. Akkor éreztem, hogy nem itt-ott javítás, hanem totális újraformázás kell több helyen. A javítás közben tartalmi bővítés is szükségessé vált, hogy koherens legyen, de ez csak bővebb magyarázatot jelent, mert én azt látom, hogy hiába pontozom körbe a nyuszit túl sok ember képtelen összekötni a vonalat, ezért sokkal sűrűbben pontozom ki a nyuszit, nem bízom az olvasóra, hogy egyedül rakja össze a sok kis darabot, mert a kommentek alapján azt látom, hogy sokaknak nem megy. Remélhetőleg az írásban levő kapcsolatokat megérti a többség és ezek után menni fog a mozaikdarabok összerakása.

A honi légvédelmi rész már az új sokkal magasabb szinten íródott, de amit előtte van, annak egy része nagyon nem, a csapatlégvédelemnél is igen hullámzó a színvonal...

Kiváncsi leszek mennyire lesz tömény. Erről volt már itt polémia, nehéz az olvasmányosságot, a közérthetőséget és a tudományos mondanivalót (klf. számításokat, pld. találati zóna, vagy alacsony érzékelhetőségi jellemző változásai) egybefoglalni.
Emiatt is írtam át és lett hosszabb. A végtelenül tömör fogalmazás helyett inkább jobban elmagyarázom, de a műszaki tartalom ettől nem lett több. Szem előtt tartom, hogy nem mindenki van olyan szinten, mint a lektorok, kevés fórumozó vagy én.

Ha érdekel a WIP változat, akkor megoszthatom veled is, ha van időd beleolvasni itt-ott és meg is mutatom, hogy mi a difi az újraírt és a nem újraírt között. Ordító a difi.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nem a tartalmat bővítem már sőt, húzogatok le dolgokat a még készülő részekben, amiket nem teszek bele, pedig anno akartam. Az is lehet, hogy egyes dolgokat cakk-pakk mellékletbe csapok, amiket Hpasp angoul írt meg. Ez lehet, hogy egyesek számára fájó lesz, akik nem tudnak angolul, de az én időm is véges, viszont ezzel heteket vagy hónapokat nyerek...

Ha persze lenne társszerző, aki lefordítja ezeket, még ha csak nyersen is magyarra, akkor azt kiegészítve beszerkesztve be lehetne tenni. Bárki segítségét szívesen fogadom, ez nem one man show. Ez kéretik felhívásként kezelni. Természetesen meg lesz jelölve, hogy ki és hol segített. (Most is meg van jelölve még az is, ha egy levelezésből idézek minimálisan átírva, nem célom más tollaival ékeskedni... Az F-15-ben írásnál is volt ilyen segítségem.) Ráadásul az SAM rendszerek éles szereplése az, ahol sokszor inkább csak forráskritika kell, de nyelvtanilag annyira nem nagy truváj.

A haditengerészeti SAM rendszerek rész lényegében a szovjetek magyarázata lesz. Szerencsére alig van egyedi szovjet rendszer, mert vagy szinte csak hajó ---> szárazföld (Buk) vagy szf---> hajó(Sz-300, Sz-75, Tor, Osza, stb.). Ami meg kicsit egyedi volt rakéta szinten, annak meg a vezérlési elve az, mint a Krug/Osza. Ez legfelejbb pár oldal lesz szövegben és néhány kép. Ezen felül lesz CIWS (AAA RAM) meg az oroszokkal, és a kombinált Kasztán. Ezek után jön az AEGIS és kb. ennyi. A régieket nem ismerem és időm sincs rá megismerni, de az első gen. szovjet rendszerek képeségeiből sejthető, hogy a Terrier, Talos és a többi régi rendszer képességeinek hol van a határa. Csodák nincsenek.

Tehát ahhoz képest, hogy a csapatlégvédelem és honi légvédelmi és XXI. század vagy 200+ oldal ez talán nem lesz 10 sem. Mire eljut az olvasó, már képesnek kell lennie arra, hogy megértse, hogy miről is van szó. Ennél többet én nem tehetek az ügy érdekében...

Az utóbbi kb. 3,5 hétben semmi újat nem tettem bele, csak újrairtam az elejét - 130. oldal táján járok és folytatom ezt.

Ez azétr van, mert egy kedves ismerősöm ránézett a szövegre és véleménye alapján egyre inkább egyetértettem azzal, hogy a szöveg stilisztikailag nem mérhető és méltatlan a tartalomhoz képest. Újraírás közben találkoztam olyan részekkel, amit én nem értettem meg 3-szori olvasás után sem és a fejemet fogtam, hogy ezt mégis hogyan gondoltam. Akkor éreztem, hogy nem itt-ott javítás, hanem totális újraformázás kell több helyen. A javítás közben tartalmi bővítés is szükségessé vált, hogy koherens legyen, de ez csak bővebb magyarázatot jelent, mert én azt látom, hogy hiába pontozom körbe a nyuszit túl sok ember képtelen összekötni a vonalat, ezért sokkal sűrűbben pontozom ki a nyuszit, nem bízom az olvasóra, hogy egyedül rakja össze a sok kis darabot, mert a kommentek alapján azt látom, hogy sokaknak nem megy. Remélhetőleg az írásban levő kapcsolatokat megérti a többség és ezek után menni fog a mozaikdarabok összerakása.

A honi légvédelmi rész már az új sokkal magasabb szinten íródott, de amit előtte van, annak egy része nagyon nem, a csapatlégvédelemnél is igen hullámzó a színvonal...


Emiatt is írtam át és lett hosszabb. A végtelenül tömör fogalmazás helyett inkább jobban elmagyarázom, de a műszaki tartalom ettől nem lett több. Szem előtt tartom, hogy nem mindenki van olyan szinten, mint a lektorok, kevés fórumozó vagy én.

Ha érdekel a WIP változat, akkor megoszthatom veled is, ha van időd beleolvasni itt-ott és meg is mutatom, hogy mi a difi az újraírt és a nem újraírt között. Ordító a difi.
Igen, írásnál mindig az idő fele megy el nálam is a már "kész" szöveg mötymötyölésére. Mindig az adatgyűjtésen, módszertanon, számoláson parázik az ember, aztán meg azzal tölti el az időt, hogy kell-e oda a-betű :D
 
M

molnibalage

Guest
Az HTKA-s F-15 bejegyzés végére véletlenül rápillantottam, mikor linkként betettem forrásként.

A távoli jövőről. Nagyon sokáig nem lesz tőlem nagyobb terjedelmű írás, de a jövőben soha nem fogok bele ekkora műbe, az ziher.
Vazz, ezt így 4 év távlatából olvasni... Soha nem mond, hogy soha :)
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 352
10 752
113
Közben visszaolvastam, hogy eredetileg 250 körüli gondoltam a bővítést. Hát ennyire nagyon kevés dolognak lőttem mellé az életben... A tavaly karácsonyi kiadással nem is tudom, hogy hova gondoltam...
Ha csak ilyen tévedéseid lesznek, akkor Te boldog ember leszel;)
 
M

molnibalage

Guest
Na, az első 200 oladal átírásával végeztem, pontosabb 203 oldal most az, ami anno volt a jóég tudja mennyi.
Az átírás során hosszabb lett laza 140 ezer karakterrel nőtt a hossz, már 1,1 millió felett vagyok. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Na, az első 200 oladal átírásával végeztem, pontosabb 203 oldal most az, ami anno volt a jóég tudja mennyi.
Az átírás során hosszabb lett laza 140 ezer karakterrel nőtt a hossz, már 1,1 millió felett vagyok. ;)
Vazz. mégis meg tudom nézni. Ami májusban a 191 oldal volt, az most a 223-ik. Uh...
 
M

molnibalage

Guest
Na, végetért a könnyű időszak, megint csiga módba áll a projekt...
Ennek fényében egy gyors közvéleménykutatás? Egy hosszabb második előnézetre van igény a közösség részéről, hogy ne kelljen a végtelenségig várni? Ez persze azzal jár, hogy egyes utalások a későbbi fejezetekre a levegőben lógnak...
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 787
8 392
113
Na, végetért a könnyű időszak, megint csiga módba áll a projekt...
Ennek fényében egy gyors közvéleménykutatás? Egy hosszabb második előnézetre van igény a közösség részéről, hogy ne kelljen a végtelenségig várni? Ez persze azzal jár, hogy egyes utalások a későbbi fejezetekre a levegőben lógnak...
Mit tartalmazna?
 
M

molnibalage

Guest
Megnéztem, ez az előnézet valahol kb. 360-370 oldal hosszúságú lenne, feltételezve, hogy a legmagasabb szinten megírt részeknél elvben nem lesz tartalom bővülés az ismételt átolvasás után.

Az egyetlen félelmem az, hogy ha kiadom előzetesen, akkor a végleges változat nem fog akkorát szólni...
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 787
8 392
113
Megnéztem, ez az előnézet valahol kb. 360-370 oldal hosszúságú lenne, feltételezve, hogy a legmagasabb szinten megírt részeknél elvben nem lesz tartalom bővülés az ismételt átolvasás után.

Az egyetlen félelmem az, hogy ha kiadom előzetesen, akkor a végleges változat nem fog akkorát szólni...
370 oldalas előzetes szerintem felesleges, a mai emberek nem olvasnak ennyit. Max 80 oldal szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7