Fade:
"Mi ez az elektronika? Mert amit a lövedékbe építenek az nagyon nem komplex az az ágyúban van. Másrészt elektronikánál hatványozottan jellemző, hogy ha sikerül az automatizált tömegtermeléssel nagy mennyiségben gyártani a béka segge alá tud esni a gyártási költsége."
A lövegcső végén programozható időzített gyújtó azért nem olyan végtelenül egyszerű. Ha egyszerű lenne, akkor mindenkinek lenne AHEAD lövedéke, mert a lövegcsőre szerelt sebességmérő meg a radar valóban nem egy kuriózum. De komplex vagy sem, egy ilyen lövedéket legyártani és az elektronikát belegyömöszölni drága. Ha a legolcsóbb kínai vackot raknák bele, akkor is drága lenne. De ezt elég egyszerű eldönteni. Mennyi egy AHEAD és mennyi egy sima repesz lőszer, vagy lövedék ára?
"a kezdősebesség csak egy paraméter márha alacsony. Hirtelen ránéztem heivel 1175m/s a kezdősebesség, aheddel 1050m/s. Csak az ahead tömege jóval nagyobb."
A találat esélyét nagymértékben meghatározza, hogy a találkozási pont eléréséig mennyi idő telik el és azalatt a cél mennyit tud elmozdulni, esetleg mennyivel tud megváltozni a sebesség vektora. Tehát a kisebb kezdősebesség kisebb hatásos lőtávolságot jelent. A szórás miatt eleve nem használják túl távolra az AHEAD lövedéket.
"
Tényleges puha célnál és ezt is nagyon sok dologtól függ egy hangsebesség fölötti találkozásnál nagyon sok minden lesz puha a pusztitó erő növelésnek egyik legjobb modja a repesz. Sokkal pusztítobb mint egy sima robbanás."
A hagyományos repesz lövedék - ha jól emlékszem - 550 g, amiből 120 g a töltet. Tehát 430 g fém + egy kézigránát romboló hatása. Ráadásul egyben találja el a célt, azaz a teljes tömeg rombol. Az AHEAD 750 grammjából 152x3,3=501,6 g a sörétek tömege. A sebességet is figyelembe véve az egybe lövedék mozgási energiája is közel 40 %-kal több és akkor még ott van a töltet. Ezen kívül a sörét a levegőben intenzíven lassul. Tehát az AHEAD célban kifejtett hatása számottevően kisebb. Csendben megjegyzem, hogy egy harci helikopter még csak nem is puha célpont.
dudi:
"A bombák acél köpenyét nem arra találták ki hogy kibírjön egy kb 4-5 Mach(összeadódik a lövedék es a bomba sebessége) os becsapódást ráadásul többnyire előre meg is vannak gyengítve a jobb represzhatás miatt."
A sörétszemek tömege kisebb, mint egy 5,56 mm-es lövedéké. Ugyan a sörétek anyaga wolfram, a karabély lövedékeké meg jobbára ólom, tehát van egy 1,5-szeres sűrűség szorzó a sörét javára, de a karabély lövedékek alakja kedvezőbb. 3-4 űrmérethossz a hosszuk és azok stabilizáltak, míg a sörét egy nagyon rövid, nagyjából az átmérővel összemérhető hosszúságú rúddarab. Tehát keresztmetszeti terhelésben a sörét marad alul, nem is kevéssel. A sebességük ugyan némileg nagyobb (a különbség legnagyobb részét a cél sebessége adja). Azonban 5 mach egy bomba esetében biztos nincs. Ezer méteres lőtávolságon 1000 m/s alatt van a kiszórás sebessége, a becsapódási sebesség pedig - a kiszórás utáni intenzív lassulás miatt - a cél sebességét nem számítva ennél is kisebb. Egy bomba meg nem repül mondjuk 2,5 Mach sebességgel. Valószínűleg a két tárgy együttes sebessége 1100 m/s körüli bombánál. Ez azért nem olyan őrülten sokkal több, mint egy kis űrméretű karabély lövedék becsapódási sebessége. Ebből az összehasonlításból már látható, hogy a sörét átütő képessége néhány milliméter acéllemez körül van. Arra van esély, hogy egy sisakot átüssön (bár ebben sem vagyok biztos), de egy bomba köpenyét biztosan nem viszi át.
Ezen kívül mit érnél az átütéssel? Nem állítja meg a bombát, vagy nem löki le a pályáról. Ha nem tudja berobbantani, vagy tönkretenni a gyújtót (már ha egyáltalán fejgyújtású) akkor a bomba ugyanúgy célba ér és el is működik. Bomba ellen a találatkor nem ártana valami szúróláng is.