Mackensen:
"Ja, itt van a kutya elásva. Minnél kissebb a lőszer, annál többet tud magával vinnni, viszont kissebb a rombolóerő. Minnél nagyobb annál kevesebbet vihet magával a jármű, de jobb a hatásfoka. Azért van annyi fajta kaliber gépágyknál: 20, 23, 25, 27, 30, 35, 37, 40, 45, 57 mm"
Bizony igaz. A nagy űrméretből egy jármű keveset tud magával vinni. Ezért nem mindegy a lőszer felhasználás. A közelségi gyújtó némileg segít a problémán. Vegyük a 35 mm-es AHEAD és a 40 mm-es 3P lövedéket. Ha az AHEAD lövedéket annyival a cél előtti gyújtásra állítják be, hogy a sörét 1,5 m átmérőjű kört fedjen le, akkor 152 sörét 1,8 m2-en szóródik. Szokásomhoz híven legyen a cél H-31 orosz rakéta szemből 0,1 m2 keresztmetszettel. Statisztikailag 8-9 db 6 mm-es sörétet fog bekapni, ha az adott szórási köre teljesen befedi. A 40 mm-es 3P a közelségi gyújtó miatt nem előtte, hanem mellette robban. A közelségi gyújtót nagyobb célok ellen akár 10 m-ig is lehet állítani, de erre a célra állítsák mondjuk 2,5 m-re. 2,5 m távolságon az 1100 repesz egy 5 m átmérőjű, 8 m hosszú henger palástja mentén, azaz 126 m2-en oszlik el. De mivel oldalról kapja el a célt, nem 0,1 m2 a célfelület, hanem 1,7 m2, amibe 15 db 3,5-4 mm-es repesz fog betalálni. A 8-9 db 6 mm-es és a 15 db 3,5-4 mm-es repesz célban kifejtett hatása nagyjából azonos. Viszont míg az AHEAD 1,5 m átmérőjű fedésén belül majdnem mindegy hol van a rakéta, addig a 3P esetén ha közelebb van 2,5 m-nél, akkor négyzetes arányban több repeszt fog bekapni. Egy 1,5 átmérőjű kör 1,8 m2 lefedését jelenti, míg egy 2,5 m sugarú kör 19,6 m2 lefedését. A közelségi gyújtó:
- Javít a gazdaságosságon, mert ugyanakkora felület belövésére 11-szer több AHEAD kell. A 3P lövedék ugyanúgy drága, sőt drágább, mint az AHEAD, viszont nagyságrenddel kevesebbet kell belőle használni. Nem véletlen, hogy a 3P videókon legfeljebb 1-1,5 másodperces, 5-8 lövedékes sorozatokat látni. Ezzel szemben az AHEAD lőszeres videókon 1,5-2,5 másodperces, 25-40 lövedékes sorozatok mennek.
- Ellensúlyozza az alacsonyabb tűzgyorsaságot. A svédeknek 300 lövés/perc, az olaszoknak 450 lövés/perc tűzgyorsaságú gépágyúja van, míg a svájci gépágyú 1000 lövés/percet is tud. Ennek ellenére még a svéd gépágyú is több, mint 3-szor akkora felületet tud befedni időegység alatt.
- Ellensúlyozza a kevesebb málházható és tűzkész lőszer problémáját. 40 mm-esből nagyjából 35-40 %-kal kevesebb lőszert lehet ugyanolyan méret és súlykorlátba beszorítani, viszont nagyságrenddel töredék annyit használnak el egy sorozathoz.
A célban kifejtett hatásról:
Egy nagy űrméretű közvetlen találata persze durva pusztítással járna, de a kis tűzsűrűség, nagy sorozat szórás kombinációja miatt erre kevés az esély. Ezért a nagy űrméretűek jellemzően repeszt/sörétet szórnak. A kis űrméretű lövedékek viszont jellemzően egyben maradva csapódnak be, így valójában az egyben maradó kisebb űrméretű lövedék romboló ereje a nagyobb.
Amúgy szerintem a légvédelmi gépágyú szerepe nem annyira a repülőgépek és helikopterek elleni védekezés, mivel épp eszű pilóta nem megy be a gépágyú hatásos lőtávjába és sokszor a gépek a hatásos lőmagasság fölött közlekednek. Tehát marad a rakéták, robotrepülők, irányított bombák elleni védekezés olyan nagy értékű oltalmazott objektumoknál, amik nem álcázhatók és nem tudnak arrébb menni a találat elkerülése érdekében. Csapatlégvédelemre azonban alapvetően rakéták és a közel repülő helikopterek ellen pedig nagy számú, nagyon olcsó nehézgéppuska.
A gépágyúk másik nagy terepe a könnyebb páncélozott eszközök fő fegyvereként nem kifejezetten légvédelmi, de légvédelemre is alkalmazható felhasználással. Ha viszont páncélozott földi célpontok, gyalogság, épületek, fedezékek is szerepelnek a célpontok listáján, akkor a kis űrméret valóban feltétlenül elégséges minden feladatra.
Szerintem objektum védelemre inkább nagy tűzgyorsaságú fegyver (azon el lehet filozofálni, hogy 20, 25, vagy 30 mm űrmérettel), míg páncélozott harcjárművekbe inkább nagyobb űrméret, speciális lövedékekkel.