250kg az szinte mindenhez túl nagy. Szerintem.
Mi a seregben a szakalap alatt robbantottunk 100kg-os trotillal harcjármű fedezéket. Kb. 1-1,5 méterre előfúrva. Persze le volt fojtva, de a robbantás után kész volt egy kényelmes BTR-nyi lyuk a földben. A munkagéppel a műszakiaknak csak rámpát kellett volna hozzá mélyítenie.
Egy 1,5-2x akkora töltet (ami nem is trotil) földfelszínen simán tarol mindent a fentebb említett 500 méteren belül. Különösen, ha megnövelt repeszhatású.
Itt egy bő leíras a hatasokról.
Röviden. Hujuj...
De, akkor lássuk bővebben. Dehogy tarol le. Ha így lenne, akkor nem lenne szükség PGM lőszerre és a II. vh alatt a stratégiai bombázás akkor is hatékony lett volna, ha vaktában csinálják. Hiszen akkor a több száz méter széles bombaszőnyeg kb hosszan letarol mindent. Ez volt? Nagyon nem.
500 méteres taroláshoz mi kell? Öööö, kt hatóerőkről beszélgetünk. A Little Boy kb. 12 kt hatóereje mellett az akkori beton épületek állva maradtak 500 méternél. Nem 0,1 tonna TNT, hanem 12 kt egyenérték.
A szomorú igazság az, hogy Mk-82 bomba találattól 40 méterre kb. ablakok törnek ki és viskókat fújja el a nyomáshullám. Komoly épületben kárt nem okoz. Mk-84 esetén ez úgy kb. 60-70 méter lehet. Belgrádban is ezért van az, hogy a szétbombázott minisztérium körül állva maradtak az épületek.
A teljesen csupasz és védtelen extrém biztonsága miatt van az embertelen biztonsági távolság a szétrepülő repeszek miatt, mert egy kis és relatíve lassú darab is okozhat súlyos fejsebet vagy megvakít, de tényleg iszonyatos a túlbiztosítás.
Tessék megnézni a lenti videón, hogy a nyomáshullám mennyire nem látszik már a talajon mennyire kis távolság miatt. Szétrepülő repeszeket sajnos ekkora távolságból nem látni. Viszont nagy krátert sem csinálnak a bombák. Az, hogy elásva és lefojtva mit okoz 100 kg robbanóanyag, annak köze nincs ahhoz, hogy a földfelszínen mit csinál a késleltetés nélküli bomba. Lehet föld alatt robbantani, csak akkor meg repeszhatásod, na az nem lesz...
Akkor ezt. 9 db (!) bomba megy a célra. Az első két-három bomba becsapódása után még látszik, hogy mennyire lokális a pusztítás. A hang terjedési sebességéből a távolság is számolható...
Ezt látni. Az első bomba mellett épület áll, mint a cövek. Pedig ez mindennek látszik, csak nem vasbetonnak.
Vagy ez. 2000 font, kvázi az arcukba. Hogy ez nem volt még talán 150 méter sem, az biztos, nemhogy 500 méter. Lazán videózták.
Vagy tessék, elég nagy minta.
Könnyűszerkezetes konténereket nem tudott teljesen széttépni 2 db bomba.
Ez meg GBU-28 PGM telibe. Ez a királykategória már, nem Mk-82/84...
https://youtu.be/EL7oeu3_syQ?t=76
SDB, GBU-39.
Látható, hogy a nyomáshullám csekély, a szikladarabok repülnek szét és okozhatnának sérülést, látszik a vízen. Csak éppen itt ferde felületről repült oldalra a törmelék.
Röviden. Totális téveszme, amit írtál. Ha igen lenne, akkor nem lenne szükség intelligens fegyverekre. A régi gépek is kis magasságon 1 tonnás bombával letarolnának mindent és atomfegyver sem kéne. De nem ez a realitás.