A távol-keleti égbolt őrzése
Légvédelmi erők a Kuril-szigeteken
Alekszej Mikhailovics Ramm katonai szakértő.
A modern légvédelmi rakétarendszerek és vadászgépek mellett a távol-keleti körzet nehézfegyverekkel is fel van szerelve. Fotó az Orosz Föderáció Védelmi Minisztérium .
Tavaly év végén a legújabb orosz S-300V4 légvédelmi rendszereket telepítették a Kuril-szigetekre.
Gennagyij Zsidko vezérezredes, a keleti katonai körzet parancsnoka személyesen ellenőrizte a személyzet és az eszközök felkészültségét, és nagyra értékelte a legénység és az ügyeletes erők munkájának összehangolását a kiképzés során.
Kamcsatkától a Kuril-szigetekig
Az elmúlt években Oroszország szisztematikusan erősíti erőit és eszközeit a Távol-Keleten. A közelmúltig a katonai fejlesztés prioritása Kamcsatka védelmi rendszerének kiépítése volt. A stratégiai rakétás tengeralattjárók és a többcélú nukleáris tengeralattjárók a félszigeten találhatóak. Ezért több év alatt többszintű védelmet építettek ki ott az ellenség tengeri és légiereje ellen.
A Kuril-szigetek erőinek megerősítésével kapcsolatos munka viszonylag nemrégiben kezdődött. A katonai osztály a védelem képességeinek bővítését korszerű eszközökkel valósítja meg .
Például négy év alatt a 68. hadtest alakulatát és alakulatait (amely a Kuril-hegygerinc védelméért felel) és különösen a 18. lövész és tüzérosztályt szerelték fel új T-72B3 harckocsikkal, pilóta nélküli repülési egységekkel és a legújabb elektronikus hadviselési felszerelésekkel..
Még 2016-n a legújabb Bastion és Bal hajóellenes komplexumok egységeit telepítették a Kuril-szigetekre. Amint arról a csendes-óceáni flotta "Boevaya Vakhta" újságja annak idején beszámolt, a BRK "Bastion" zászlóalja harcfeladatot teljesített Iturupon, a BRK "Bal" pedig Kunashirnél.
A harcijárművek a 72. parti rakéta- és tüzérdandárhoz tartoztak. Úgy tervezték, hogy a rakétaegység több hónapot tölt a szigeteken. Ezt követően ugyanannak a dandárnak az új elemekkel történő forgatásával kellett őket cserélni.
De a Kuril-hegy légvédelmi erőit egészen a közelmúltig nem erősítették meg nagy hatótávolságú rendszerekkeI igaz, még 2015-n az orosz honvédelmi minisztérium szerint a hadosztály légvédelmi egységei abban az időben megkapták a legújabb Tor-M1-2U rendszereket. De olyan légvédelmi rendszerek, mint a Buk és az S-400, nem jelentek meg a szigeteken. Noha a sajtóban többször is beszámoltak arról, hogy hamarosan telepítik őket a Kuril-szigetekre.
A helyzet akkor változott meg miután az Egyesült Államok kilépett a közepes hatótávolságú és a rövidebb hatótávolságú rakéták felszámolásáról szóló szerződésből. Tavaly augusztusban Marshall Billingsley, az Egyesült Államok elnökének fegyverzet-ellenőrzési képviselője elmondta, hogy Washington a jövőben mérlegeli a közepes hatótávolságú rakéták üzembe helyezésének lehetőségét az ázsiai-csendes-óceáni térségben, különösen Japánban.
Nagy hatótávolságú rakéták
Az S-300V légvédelmi rakétarendszerek keleti katonai körzetbe történő telepítéséről az első jelentések 2019 nyarán jelentek meg. A tervek szerint az új légvédelmi brigád egységei nemcsak a Távol-Keletet, hanem az Északi-sarkvidéket is lefedik.
Mutatói ellenére az S-300V-nek nincs sok közös vonása az S-300 - S-400 légvédelmi rendszerekkel. Valójában a "bot" egy különálló légvédelmi rendszer, amely számos szakértő szerint sok szempontból felülmúlja a "hagyományos" S-300-t és S-400-t.
Az S-300V-t az 1980-as években hozták létre légvédelmi egységek és a szárazföldi erők alakulatai felszerelésére, valamint az amerikai Pershing közepes hatótávolságú rakétákkal való harcra.
De az S-300-S-400-zal ellentétben a "botok" nem annyira elterjedtek az orosz fegyveres erőknél. Ezeket a rendszereket a földi erők különálló légvédelmi rakétacsapataival kombinálják, amelyek az úgynevezett "körzeti készlethez" tartoznak. Vagyis egy ilyen légvédelmi brigádnak kell lennie minden katonai körzetben.
2014-g az orosz fegyveres erőknek csak két S-300V dandárja volt: a nyugati katonai körzetben 202., a központi katonai körzetben pedig a 28.. 2015-n megalakult a 77. légvédelmi dandár a Déli Katonai Körzet részeként. Ő volt az első, aki megkapta az S-300V4 frissített verzióját.
A négyes az S-300V rendszer radikális frissítése. A szárazföldi erők légvédelmi főnöke, Alekszandr Leonov altábornagy szerint „az S-300V4 rendszer kétféle rakétával van felszerelve: egy nehéz rakéta, amelynek hatótávolsága legfeljebb 400 km, a légi célok megsemmisítésére, hiperszonikus sebesség (kb. 7,5 Mach) , és egy könnyű rakéta, amelynek hatótávolsága legfeljebb 150 km ".
Az ultra nagy hatótávolságú rakéta, amelyről Alekszandr Leonov beszélt, megkapta a 9M82MV jelölést. Tavaly év végén az ezekkel a rakétákkal felszerelt S-300V4 rendszerek bebizonyították a hiperszonikus rakéták megsemmisítésének képességét.
A "negyedik" megerősítette egyedülálló képességeit a távoli légicélok nyomon követése terén, valamint az ellenállást az elektronikus zavarásnak valós harci helyzetben. Az orosz fegyveres erők 2016-ban a Khmeimim légibázis és a Tartus bázis légvédelmének bővítése érdekében bevetették Szíriában a legújabb légvédelmi rendszerek részeként.
Mint Alekszandr Leonov interjújában kijelentette, a harci küldetések végrehajtása során az S-300V4 legénység többször követett illetve megfigyelt stratégiai felderítő repülőgépeket és az amerikai légierő bombázóit. „A célokat folyamatosan észlelték és nyomon követték. A nagy intenzitású interferencia hatása sem akadályozhatta a személyzet munkáját. A repülőgépek legénysége meglehetősen idegesen reagált a légvédelmi rendszerek folyamatos "jelenlétére"a 200-300 km-s hatótávolságon. "- jegyezte meg a szárazföldi erők légvédelmének vezetője.
Bújj el az erdőben
Az első S-300V4 hadosztályt 2020 elején szállították át a Keleti Katonai Körzetbe. A harcjárművek az újonnan alakult 38. légvédelmi rakétadandárnál álltak szolgálatba. Új katonai egységet vetnek be a zsidó autonóm régióba, Birobidzhan közelében, Ptichnik faluban.
Miért pont az S-300V-t választották a gerinc szigeteinek légvédelmének "fő kaliberévé", és nem a hagyományosabb S-400-t? A kurili viszonyok között a legújabb légvédelmi rendszerek harci hatékonyságát súlyosan befolyásolja a terep, valamint a települések és utak kis száma. A "négyszázasok"rendszerétől eltérően a "V-négyesek" képesek lesznek hatékonyan mozogni a szigetek erdős területein és váratlan pozíciókat elfoglalni. Ezért nagyon-nagyon nehéz lesz észlelni őket a modern felderítési eszközök segítségével is.
Az S-300V4 képességei és hatótávolsága lehetővé teszi, hogy az egész gerincet teljes egészében lefedje egy légvédelmi kupola. És ha szükséges, e légvédelmi rendszerek egy részlege képes lesz lefedni Szahalin déli részét a lehetséges ellenség légitámadásaitól is.