Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 524
29 717
113
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Kezd probléma lenni amit itt a fórumon párszor felvetettem: repülőkkel ellentétben nincs IFF a drónokon és senki nem tudja melyik a saját és melyik az ellenségé!


Az amerikaiak azt hitték, a sajátjuk tért vissza, ezért nem lőtték le a drónt, ami becsapódott a jordániai bázisukba​

Három katona meghalt, 34 megsebesült.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 841
113
:D
QN-202 man-portable micro-missile at the World Defense Show in Saudi Arabia. It's the first time I've seen this particular targeting/command unit.



53514171318_2d9fc94ece_k.jpg

53513113297_96a3dc5373_o.jpg
:D
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 841
113
Laser weapons on display at the World Defense Show in Saudi Arabia. Of interest is the SkyDome mobile laser system (mounted on a Dongfeng Warrior) on the left of the images.

53511859501_f88a8c7547_o.jpg

Also interesting is this unknown system circled in red. It could be a combination of radar and optical detection system against drones:
53511038807_511f83c138_b.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Állítólag az ukránok 500 mobilra kötött mikrofonokból álló akusztikus drón felderítő rendszert építettek ki amik előbb kiszúrják az alacsonyan repülő a drónokat mint a radarok...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Állítólag az ukránok 500 mobilra kötött mikrofonokból álló akusztikus drón felderítő rendszert építettek ki amik előbb kiszúrják az alacsonyan repülő a drónokat mint a radarok...
akusztikus feldertés többek között a gidránokon levő lövésérzékelő sem csak lövésérzékelő kérdés hogy kalibrálják e ?

írtam már többször a törököknek van éles tapasztalatuk dronokkal még szíriából
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
akusztikus feldertés többek között a gidránokon levő lövésérzékelő sem csak lövésérzékelő kérdés hogy kalibrálják e ?

írtam már többször a törököknek van éles tapasztalatuk dronokkal még szíriából
Már én is bedobtam itt hogy lehetne akusztikus drón detektálás, de lehurrogtak hogy a motor, a szél meg csatazaj miatt nem működne. Akkor a lövés érzékelő meg miért működik?
Nyilván más jellegű zajokat ad a motor a szél meg a robbanás, lövés - ezek kiszűrhetőek, szétválaszthatóak szoftveresen.

Amúgy ezt az akusztikus érzékelő rendszer a hátországban építették ki az ukránok a Shahedok ellen, ahol kevesebb a zavaró zaj.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Már én is bedobtam itt hogy lehetne akusztikus drón detektálás, de lehurrogtak hogy a motor, a szél meg csatazaj miatt nem működne. Akkor a lövés érzékelő meg miért működik?
Nyilván más jellegű zajokat ad a motor a szél meg a robbanás, lövés - ezek kiszűrhetőek, szétválaszthatóak szoftveresen.

Amúgy ezt az akusztikus érzékelő rendszer a hátországban építették ki az ukránok a Shahedok ellen, ahol kevesebb a zavaró zaj.
az akusztikus érzákelők (köznapi nyelven lövés érzékelők) nem csak lövést érzékelnek motorzajoktol kezdve nagyon sok mindenre alkalmazhatóak.

a lehurrogásod hülyeség volt a törökök már a szíriai beavatkozásukkor alkalmazták a módszert dronok detektálására. sőt a szírek a török beavatkozás elött alkalmazták az akusztikus bemérő rendszereiket dronok detektálására (csak azok a háború elején nem voltak ilyen kompaktak) már az 1. és 2. világháborúba is alkalmazták az akustikai bemérést nem csak tüzérség de légi célok ellenébe is.

ha megturod a netet rengeteg tanulmány készűlt erről magyar nyelven a mult évtizedbe IS (dronok ellen)... és sok eszköz létezik amik használhatóak erre a célra.

ez a dronosdi nem új a szíriai polgárháborúba történt az 1. tömeges alkalmazás nem ukrajnába (FPV kategoria) de jelen volt irakba is és izrael ellen is használták korábban kisebb mennyiségben
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
megjegyezném hogy Ruszinnak az első századparancsnoki beosztása a hangfelderítő századparancsnok volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Szia,

Mert a loves hangos.:)

Amugy nalunk is hasznaltak hangfelderitoket: :)

img_0571.jpg
Az első vh idekében elég elterjedt volt, de még a másodikban is előfordult, aztán a radar kiszorította.
Szerinte modern szoftverekkel és elég érzékeny mikrofonokkal meg lehet találni hogy merről várható a drónok felbukkanása.