Rakétatüzérség

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

R

Ruby de Puteaux

Guest
Tralcan rakéta-sorozatvető, a chilei FAMAE fejlesztése. A rendszer lelke a Nekulpan névre hallgató digitális FCS, az egész moduláris felépítésű. Bármilyen teherautóra rárakhatják, a felderítéshez és beméréshez szükséges műszereket járműre vagy külön állványra szerelve telepíthetik. Alkalmazhat 70mm-es Hydra/APKWS, 160mm-es LAR-160/ACCULAR és 306mm-es EXTRA rakétákat.
A végső tesztelési fázis a tervek szerint az idei év utolsó negyedében fejeződik be.
Nagyjából ennyi infót tudtam róla összeszedni, amint lehet jelentkezem többel.
http://www.famae.cl/coheteria-desarrollo-de-sistema-de-lanzador-multiple-70-mm/

EjEtZIGXgAAlBIi


Esquema-SLM.jpg


EjPcjSNX0AQGej0


EjEwQ7iWAAEjmLq


EjEwtQvXcAE4hzz
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Raketasorozatveto raketatipusai kozott vannak olyanok amik iranyitasa vezerelvu? Marmint hogy egy par dragabb de jobban celravezetheto raketa teszem azt radiofrekvencias jelek alapjan vezeti celra a tobbit butabb raketat? Esetleg szoraskepet is adva ? Azoknak?
 
W

Wilson

Guest
Irán 333 mm-es irányított rakétáinak műszaki adatai

5522908_1000.jpg


Úgy tűnik, hogy az irániak valahol közzétették az iráni védelmi minisztérium hadiipari szervezeteinek új exportkatalógusát, mivel az elmúlt években sorozatgyártásba került termékek olyan oldalai és promóciós videói jelentek meg, amelyek nem szerepeltek a régi katalógusokban. Itt vannak például a Fajr-4 irányított rakéta és a Fajr-5 irányított rakéta változatának hivatalos specifikációi és videói.

 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and fishbed

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 824
9 694
113
Azt olvastam-láttam tweeteren, hogy az uragan és szmercs esetén, azoknál még kézi optikával keresik meg az irányt és kézzel tekerik helyes irányba. Vagy ez ilyen régről megmaradt opció csak?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 320
8 364
113
Gyorsan, amíg asszony el nem ver a gép elől...

A tüzérség fontos szerepe a harcokban azonnal nyilvánvaló a jelenlegi ukrajnai hadviselés minden megfigyelője számára. A tüzérség általában és különösen a rakétatüzérség az ukrán hadsereg kívánságlistájának élén áll. Végül is az erőteljes tűztámogatás jelentősen hozzájárul a modern fegyveres erők magabiztosságához. A nemzeti és szövetségi védelemre való újbóli összpontosítás során azonban a NATO-országoknak fel kellett ismerniük, hogy a meglévő tűztámogatási képességek a stabilizációs műveletekre optimalizáltak. Egyértelműen alulmaradnak egy egyenlő katonai ellenféllel szemben mind mennyiségben, mind pedig minőségben, a hatótávolság és a hatás tekintetében. Az orosz és kínai rendszerek nem csak nagyobb számban állnak rendelkezésre, hanem gyakran hatékonyságukban is felülmúlják a nyugati rendszereket, vagy azért, mert nagyobb a hatótávolságuk, vagy azért, mert olyan lőszertípusokkal rendelkeznek, amelyeket nyugaton betiltottak (bombalövedékek, termobarikus lőszerek stb.), amelyek hatékonysági előnyöket kínálnak a hagyományos lőszertípusokkal szemben. A Diehl Defence a Förderkreis Deutsches Heer e.V. tavaszi szimpóziumán a közelmúltban bemutatott egy koncepciót arról, hogyan nézhet ki a jövő rakétatüzérségi rendszere, és hogyan érheti utol az orosz és kínai tüzérséget.

A Bundeswehr tűztámogatási képességei finoman szólva is szerények. Az egykor a hadsereg egyik legerősebb haderőnemének számító tüzérség az úgynevezett békeosztalék során jelentős veszteségeket szenvedett el, így jelenleg jelentős minőségi és mennyiségi hiányosságok vannak. A német hadsereg például jelenleg mindössze 40 MARS I vagy MARS II típusú rakétavetővel rendelkezik, ami éppen elegendő a csapatok kiképzésére és négy rakéta-tüzérségi üteg - egy üteg nyolc rakétavetővel rendelkezik - telepítésére.

A Bundeswehr felismerte a hiányosságokat, és a "Future Indirect Fire System" projekt keretében kívánja azokat megszüntetni. A "Jövőbeli nagy hatótávolságú közvetett tűzrendszer" alprojekt keretében a rakétatüzérséget modernizálják és továbbfejlesztik új, nagyobb teljesítményű, különböző típusú fegyverekkel.

Mivel a projektet még az ukrajnai háború kitörése előtt tervezték, felmerül a kérdés, hogy a pusztán minőségi fejlesztés elegendő lesz-e ahhoz, hogy a német szárazföldi erőket alkalmassá tegyék a jövőre.

Például a hadsereg jelenleg is tervezi a tüzérség mennyiségi növelését. Jól értesült források szerint a német szárazföldi erők kilenc aktív és négy inaktív tüzérségi egységgel fognak rendelkezni az úgynevezett hadsereg célkoncepciójában - amennyiben a BMVg jóváhagyja a terveket. Ebben az összefüggésben a megfigyelők feltételezik, hogy a rakétatüzérség növelése a meglévő rendszerekkel nem lehetséges, mivel a piacon nincs más M270-es alváz, amelyből további rakétavetőket lehetne előállítani. Ráadásul e régi rendszerek logisztikai ellátása állítólag viszonylag nagy kihívást jelent. Jelenleg például valószínűleg vannak olyan ütegek a hadseregben, amelyek legfeljebb két rakétavetővel rendelkeznek. Az is kérdéses, hogy az 1980-as évekből származó M270-es platformokat mennyi ideig lehet még hatékonyan szállítani, mielőtt műszaki vagy gazdasági szempontból elavulttá válnának. Például már most vannak olyan kezdeti hangok, amelyek szerint a rakétavetők tervezett élettartamát a 30-as évek közepéig csak hatalmas erőfeszítésekkel lehetne biztosítani.

Ha tehát a hadsereg a nemzeti és szövetségesi védelemre való újbóli összpontosítás során a rakétatüzérség növelését tervezi, a Bundeswehr valószínűleg nem fogja tudni elkerülni, hogy egy új és jövőbiztos rakétatüzérségi rendszert is bevezessen.
Jövőbeni fegyverplatform

A Diehl Defence néhány hete mutatott be egy koncepciót arról, hogyan is nézhetne ki egy ilyen rendszer. A gyártó szerint a rendszer, amely az ENGRAS (European Next Generation Rocket Artillery System) munkacímet viseli, akár már öt éven belül bevethetővé válhat, és számos előnyt kínál a NATO meglévő rakétatüzérségi rendszereihez (pl. MARS és HIMARS) képest.

A bemutatott rakétatüzérségi rendszer egy járműből és egy fegyverplatformból áll. A Diehl Defence képviselője szerint a jelenleg használatban lévő fegyverállomás nem kínál elegendő továbbfejlesztési lehetőséget. Szerinte a rögzített konténerméret azt jelenti, hogy a hatótávolság-előnyök szinte kizárólag a hatékonyság rovására mennek. Mivel a hatékony eszköz maximális hosszát és hatókörét a tartály mérete határozza meg, további hatótávolságot csak úgy lehet vásárolni, ha a rakéta robbanófej számára rendelkezésre álló beépítési helyet a hajtóanyag számára használják fel. A Diehl ezért új, hosszabb konténerek bevezetését javasolja, amelyek egyrészt visszafelé kompatibilisek a meglévő rakétatípusokkal, másrészt további beépítési helyet biztosítanak az új eszközök számára.

(Itt képek vannak a moduláris felépítésről, a hordozó egy 8x8 tgk., ha jól látom)

Meggyött asszon....:(
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 320
8 364
113
A moduláris felépítés, valamint a rendelkezésre álló és részben bevezetett technológiák és platformok használata jelentősen csökkenti a logisztikai költségeket. (Grafika: Diehl Defence)

A Diehl Defence ugyanakkor azt javasolja, hogy az új fegyverállomást egy már használatban lévő katonai kerekes platformon használják. Ennek megfelelően a rakétakilövő konténereknek ISO-felülettel kell rendelkezniük, és így könnyen elférnek a haderőben bevezetett tehergépkocsiplatformokon. Diehl szerint a kerekes platformok üzemeltetési és karbantartási költségei jelentősen alacsonyabbak lennének, mint a jelenlegi M270-es alvázaké. Ugyanakkor a jármű nagy távolságokra is bevethető lenne.

A moduláris felépítés és a meglévő technológiákra való támaszkodás minimalizálja a fejlesztési költségeket és kockázatokat. A már telepített (G)MLRS rakétákkal és a kiképzőrakétákkal is teljes mértékben kompatibilis lenne. Más NATO-országok is részt vehetnének és használhatnák a rendszert saját kerekes platformjaikon.

A Diehl Defence feltételezi, hogy a rakétatüzérség területén jelenleg 14 nemzet áll hasonló kihívás előtt, mint a Bundeswehr.

Az új moduláris fegyverállomás 2×6-2×2 rakéta vagy irányított rakéta befogadására lenne alkalmas. Ezzel a rendszer legalább akkora tűzerőt kapna, mint a MARS II. Az amerikai HIMARS kerekes rakétás tüzérségi megoldáshoz képest két-háromszoros tűzereje lenne. A MARS II-hez képest a HIMARS csak feleannyi lőszert tud szállítani, ezért gyakrabban kell újratölteni. Az újratöltési időt stb. figyelembe véve a tüzérségi szakértők feltételezik, hogy akár három HIMARS-ra is szükség van ahhoz, hogy tűzerejét tekintve helyettesítsenek egy MARS II-t. Továbbá nem szabad elfelejteni, hogy ezeket a rendszereket is személyzettel kell ellátni. Ugyanazzal a legénységi létszámmal nem csak kétszer/háromszor annyi rendszerre van szükség a megfelelő tűzerőhöz, hanem a személyzet létszámára is.

A jövőbeni cselekvési eszközök

Ugyanakkor a Diehl képviselője a szimpóziumon azt javasolta, hogy új rakétákat fejlesszenek ki lőszertípusként a jövő nagy hatótávolságú, közvetett tűzrendszeréhez. A Diehl Defence által kifejlesztendő, Mulirole hordozórakétának nevezett rakétának mind inerciális, mind GNSS-alapú navigációval kell rendelkeznie. A hatótávolság a hasznos tehertől függően legalább 300 kilométer lesz. Az új fegyverállomás egyszerre akár nyolc ilyen új rakétát is befogadhat.

A többfeladatú hordozórakéta koncepciója a rakéta különböző változatait irányozza elő. A Diehl precíziós csapásmérő robbanófejjel, valamint rakománytérrel ellátott változatokat javasol. A precíziós csapásmérő robbanófej változatban a rakéta egy precíziós HE/szóró robbanófejjel rendelkezne, amely képes lenne célpontok pontos támadására 300 kilométeres távolságon túl is. Ezt a radaron, képfeldolgozáson, infravörös és félig aktív lézeres érzékelőkön alapuló fejlett keresőfej-technológiával kívánják elérni. A rakteres változatban a rakéta a legkülönbözőbb hasznos terhek hordozóeszközeként fog működni. Diehl szerint akár kilenc szub-muníciót is el lehet szállítani legalább 300 kilométerre a célterületre. A hasznos teher lehet kinetikus hatásvadász, valamint felderítő szenzor vagy zavaró berendezés.

Diehl arra számít, hogy a többszereplős hordozónak több előnye is lesz az irányított rakétákon alapuló megközelítéssel szemben. A vállalat szerint nemcsak árelőnyökkel - a számítási módszertől függően egy hasonló hatás irányított rakétával állítólag körülbelül hat-hétszer drágább, mint rakéta alapján -, hanem hatáselőnyökkel is. Ennek megfelelően a rakéták körülbelül kétszeres sebességgel repülnek, ami számos taktikai előnnyel jár. A nagy hatótávolságú célpontok így gyorsabban támadhatók.

A többcélú hordozórakéta-koncepció a rakéta különböző változatait irányozza elő. A Diehl precíziós csapásmérő robbanófejjel, valamint rakománytérrel ellátott változatokat javasol. (Grafika: Diehl Defence)

A szóvivő szerint egy rakétának körülbelül hat-hét percre lenne szüksége egy 300 kilométerre lévő célpont eléréséhez, egy irányított rakétának pedig körülbelül 15 percre. Ez idő alatt a célpont például már eltávolodhatott a célterületről (felderített ellenséges rakéta-tüzérségi állások vagy légvédelmi rendszerek), vagy kétszer annyi idő alatt fejthette ki hatását. Ezenkívül a rakéták nagyobb sebessége és az akár 30 kilométeres repülési magasságuk megnehezíti a védekezést. Vagy minden érdemleges célpontot a közelkörzetben rakétavédelemre képes légvédelmi rendszerekkel kellene védeni, vagy a védelmet a sokszorosan drágább, irányított rakétákon alapuló, nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel kellene megvalósítani. Mindkét megközelítés valószínűleg gazdaságilag túlterhelné a világ bármely hadseregét.
Következtetés

A Diehl Defence által a rakétatüzérség továbbfejlesztésére bemutatott koncepció alkalmas arra, hogy a jövőben a nagy hatótávolságú tüzérségi támogatás minőségi és mennyiségi követelményeinek egyaránt megfeleljen.

Egy modern rakéta, mint a mélyűrben kifejtett hatás hordozója, képes nagy távolságok gyors megtételére és a célponton a kívánt hatás - pontos találat, területi hatás, hasznos teher szállítása - költséghatékony módon történő elérésére.

A fegyveres erőknél rendelkezésre álló kerekes platformok alapján használható rakétatüzérségi rendszer kifejlesztésének megközelítése logisztikai és taktikai előnyöket is kínál a szárazföldi erők számára. A kerekes rendszereket sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne szállítani és karbantartani, mint a ritka lánctalpas platformok alapján, amelyek kis flottája nem teszi lehetővé a logisztikai szinergiákat. Ezen túlmenően a járművek képesek lennének arra, hogy nagy távolságokra, önállóan eljussanak a hadműveleti helyszínre. A demográfiai adatokat tekintve logikusnak tűnik az a megközelítés is, hogy egy olyan kerekes fegyverplatformot fejlesszenek ki, amely legalább a Bundeswehrnél jelenleg használt rendszerrel azonos tűzerővel rendelkezik.