Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Kamm, úgy érzem, kicsit hevesen reagáltál.

1, Román hadsereget nem mérném ütőerőben az oroszhoz. Ebben egyet értünk. Viszont Ukrajna kivételével nagyjából minden közvetlen szomszédja ellen szerintem elegendő védekezésben. Az én gyanúm szerint ezzel egyik stratégiai céljukat nagyjából elérték.

2, MoldvaFöldön ott vannak az oroszok. Az, hogy egy hanyatló birodalommal szemben esélyük nincs, az pont elég indok nekik, hogy jelenleg félnek túl messzire menni. Szerintem az ő gondolkodásukban sokkal jobban az van, hogy a Moldvai Köztársaság erejét nézik és ahhoz csupán az ott állomásozó orosz erőket adják hozzá. (Abban továbbra is egyet értünk, hogy Moszkvával nem fognak egyedül háborúzni. De ha én valahol a Kreml egyik irodájában ülnék, nyugtalanítana, hogy arra felé egy bunkókkal felszerelt tömeghadsereg próbára tenné a védelmet.)

3, A tengerentúlról gyanúsan jobban meg tudod ítélni, hogy az USA külpolitikájában mi várható és mi az, ami jó eséllyel kizárható. Viszont számomra nem áttekinthető, hogy Románia és Ukrajna közötti részt tekintve miért maradna magára teljesen Bukarest. Belgrád jó viszonyt ápolt Moszkvával a '90-es években, de Washington apró darabokra zúzta Jugot, hogy aztán a legtöbb rész hozzá legyen hűséges. A három balti államot felvette a NATO-ba úgy, hogy önmaguk megvédésének minimális feltételével sem rendelkeztek. Oroszországnak maradt Ukrajna és Fehéroroszország, mint ütköző állam. Ebből a nagyobbat már átfordította a maga oldalára és kísérletek történtek a kisebbik esetén is.
Nem világos, hogy ha nem kerülnek bevetésre NATO csapatok az Orosz Föderáció erőivel szemben, akkor miért lenne ellenére gyengíteni a Dnyeszter Menti Köztársaság pozícióját? Ezt nem csak katonai lerohanással érhetik el. Chisinaut szerintem rendkívül kellemetlen helyzetbe hozta már a jelenlegi helyzet is. Ukrajna destabilizálásával nagyon megnehezülnek a Dnyeszter utánpótlás vonalai. Ennek szinte minden ország örülne, akinek van szakadár területe, de talán ő az egyetlen, akinek a szabadságát Bukaresttől nagy részt az ellensége szavatolja.

4, Hogy egy kicsit a topic témájáról is beszéljünk, én nem kevésbé szoktam örülni az újabb és újabb román beszerzéseknek, mikor gyűjtik maguknak az amcsi cuccokat. Nem vitatom, hogy ez drága lesz. Ahogy kifejtettem korábban, hogy szerintem a híres három F századot sem gondolják most komolyan, hogy egy percig is 100%-os bevethetőségi mutatóval fog rendelkezni.
Viszont szerintem tudatosan építenek egy "papíron jól mutat" hadsereget.

5, Nem hiszem, hogy túl sokat belegondolnak, hogyan fognak eltartani egy végletekig leszegényített új részt. Unalmas, hogy én mindig megkérdezem, hogy hova a fenébe raknak annyi pénzt, ami 2%-ot állítólag mindig meghaladja a védelmi kiadásuk. Annyit látok, hogy Bulgária harmad akkora lakossággal és durván negyed akkora GDP-vel el tud tartani körülbelül akkora sereget, mint Mordor.
Annyit látok, hogy pont ti vagytok azok, akik rengeteg fronton lekötitek a muszka figyelmét folyamatosan. Az egykor hatalmas Szovjetuniónak mára borzasztó kevés reálgazdasági ereje maradt. A hadsereg még mindig olyan, hogy nem érdemes kötekedni vele. De nehéz kérdés elé állítjátok őket, hogyan tudnák minden oldalról megvédeni a sajátjukat.

Ettől még nem akarok a jövőre nézve jósolni. Érdekelne, hogy a politikusaitok mit mondanak akkor, amikor megvetetik Bukaresttel azokat a fegyvereket, amikkel fele annyira járnak jól, mint ha francia vagy német cégekkel próbálnának meg tárgyalni? Várhatóan a román hadsereg továbbra is örülni fog, ha békeidőben át tud kelni a Kárpátokon.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 805
113
TR-85-M2-re elvileg kizárt, hogy fel fért volna a 125-ös ágyú.
Miért lenne kizárt? A tornya egy T-55 torony. T-55 fejlesztések:

Typhon
ab0f236d3a919a8ff432dc93610127ef.jpg


Tiran
full-881-60259-img_1154.jpg


Al-Zarrar(type-59)
Alzarrar.jpg


Type-59G
type-59g-main-battle-tank.jpg


T-55QM2
D5ecuU-U0AA_x_a.jpg


T-55M6
8uj8rledlcn21.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 805
113
Olvass vissza. Leirtuk mar sokszor, hogy legjobb esetben is van mondjuk 60-80 darab, max 2 zl harckepes, viszonylag modernizalt T55 (aka T85), minden mas vagy kialllitasi darab vagy max alkatresznek jo.
Talan teruletvedelemre eleg lenne mindez, ha egyetlen oldalrol tamadnak oket, de akkor is csak ideig-oraig, kulonosen az oroszok ellen, mert legierejuk gyakorlatilag nincsen, legvedelmuk meg elavult regi szovjet szarokbol all, szetcsapnak oket a levegobol.
Tamadokent leginkabb kirohognek oket es az elso 8-10 ukran falu nepe megfelezne az atvonulo hk szamat sima RPGkkel szerintem...
A Tr-85m1-ek működnek, legutóbb hadgyakorlaton a sima TR-85-ök mentek, tehát azok is működnek valamelyest, két zlj pedig t-55-tel van felszerelve. Ennyivel lehet számolni működőképesnek legalább.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
1, Nagyon durván ki lett spórolva még mindig a híres, nagy tank gyárukból a lóvé. Lényegében csak arra toltak bele nem kevés pénzt, hogy hordókon ülve kártyázgassanak a munkások és ne csináljanak semmit.
2000res években jártam párszor ott.Szinrsfém kinyeréssel foglalkoztak bontásokbol.Az igy kinyert alut és rezet szállitottam onnan nyugatra.Le volt rohadva akkor durván.Ott állt a T72böl kifejlesztett TR125 protó.Olyan állapotba volt,hogy öten nem tudtuk felfeszegetni egyik búvonyilás fedelet sem,hogy benézhessek-egyszerüen berohadt.Az egész üzem ilyen állapotba volt akkoriban.(meg egész mordor,abban az időben-de azóta felfejlődtek)
Ezek búvalbaszott licencben gyártott t-55-ösök kb 0 hazai fejlesztéssel.

Nincs külön M1 és M2 szint. Az M2 az egy terv volt 125-ös ágyúra való átfegyverzésre.

Szóval van TR85 M1, ami a legmodernebb ez van 56 darab.
Van TR85 ami a romániában gyártott T-55 kis módosításokkal. És ezen kívül originál T-55 -jeik vannak.
Volt fejlesztés bennük,más futóművet és hajtásláncot kaptak.TR77
TR-77-580_rear_view_march_order.jpg

TR85 már német eredetű motorral
TR-85_Roumanie_01.jpg.b4ea186366f1f5781440a354bcffac90.jpg

Már ezekbe is némileg mások a figyelő-tűzvezető műszerek.
TR85M átépités.KB a Leo 1A5 szintje lehet.Valószinüleg van hozzájuk Bastion rakéta,és Elbit lőszerek.A mi eredeti állapotú T72einknek komoly ellenfelek,de különben harmadrangú tipus az is.(de arra mindegyik bőven jó,hogy ha a tüzérségi párbajt megnyerték,letapossák ami a tüzérségi csapásuk után megmaradt)TR85M
tr-85-m1-bizon-main-battle-tank-december-1st-parade-on-romanias-national-DKCNJP.jpg

Ez a rajz meg mutatja a T55 és TR85M közti különbbséget
w2gy0fxa4pg61.png

TR125
BjR1zOS.jpeg

(erősen gyanitom,hogy ez konkrétan az a példány,ott a gyárudvaron,amire felmásztam-csak akkor rozsdásabb volt,sokkal rozsdásabb)
Román változatok nagyobbak,mint az orosz eredeti.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
2000res években jártam párszor ott.Szinrsfém kinyeréssel foglalkoztak bontásokbol.Az igy kinyert alut és rezet szállitottam onnan nyugatra.Le volt rohadva akkor durván.Ott állt a T72böl kifejlesztett TR125 protó.Olyan állapotba volt,hogy öten nem tudtuk felfeszegetni egyik búvonyilás fedelet sem,hogy benézhessek-egyszerüen berohadt.Az egész üzem ilyen állapotba volt akkoriban.(meg egész mordor,abban az időben-de azóta felfejlődtek)

Köszi szépen! Erre az infóra voltam kíváncsi. Ezek szerint elérték a román átlag szintet a tervrajzok kihasználásában, amik már önmagukban nem voltak túl nagyra törőek. Őszintén bámulom a képességüket rossz döntések meghozatalára. Ha nem kezdik el az M1-et fejleszteni, akkor szimplán olcsóbban kijönnek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 692
76 687
113
ratio-of-military-expenditure-to-gross-domestic-product-gdp-romania.jpg


Romania: Ratio of military spending to gross domestic product (GDP) from 2009 to 2019

NATO Defense Expenditure 2021 (in million USD, % of GDP )

E33yCG6WUAYxHxX


"Egyike vagyunk azoknak az államoknak, amelyek már elérték a GDP 2% -át kitevő védelmi küszöböt, és továbbra is folyamatosan befektetünk a védelembe. Határozottan megmutattuk, hogy Románia megbízható szövetséges volt és marad, amely megérti, hogy a szövetség sikere attól függ, hogy mindenki hogyan teljesíti kötelezettségeit "- mondta Iohannis hétfőn a NATO csúcstalálkozón.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
"Egyike vagyunk azoknak az államoknak, amelyek már elérték a GDP 2% -át kitevő védelmi küszöböt, és továbbra is folyamatosan befektetünk a védelembe. Határozottan megmutattuk, hogy Románia megbízható szövetséges volt és marad, amely megérti, hogy a szövetség sikere attól függ, hogy mindenki hogyan teljesíti kötelezettségeit "- mondta Iohannis hétfőn a NATO csúcstalálkozón.

Orom nezni, ahogy a ktgvetesuk 1.4%-rol 2.1% kore ugrott amiatt, hogy berendeltek egy rakas iszonyatosan tularazott amerikai cuccot, koztuk olyasmit, amire semmi szukseguk nem volt pl Patriot $5 milliardert es hasonlok. :cool:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Örömmel nézem,hogy kedves fóruntársak egy része lényegében semmit nem változtatva,szilárdan hisz a saját kitalált hülyeségeibe.
Mordor egy rétegzett légvédelmi rendszert épitett ki,amivel szemben mi kb full tehetetlenek lennénk.
F16AM gépeik elektronikailag kb a mi Gripenjeink szintjén vannak.Valamivel alatta,de szintén több fokozatban modernizálhatóak.Harcértékben,a gép nagyobb teljesitménye miatt,pedig potenciálisan felette van.Azonkivül szerintem helyesen nem vesznek 4+ generációs új gépet,amik marha drágák,miközben a megvételük pillanatában már elavultak.Ezekkel a régi,de helyi szinten modern gépekkel ki tudják húzni addig,mig az F35 kiforrott és olcsóbb lesz-vagy mig megjelennek a nyugati vetélytársai.Szerintem leginkább a koreai gépre lehet gondolni.
Szárazföldi cuccaik jelen pillanatban még mindig fölényben vannak velünk szemben.A fejlesztési szándék meg náluk is megvan.7 év mulva fog nálunk felállni az a gépesitett dd,ami valóban jobb lesz,mint a náluk létező modernizált cuccokkal felszerelt gépesitett dd (és van nekik még mellé 5 másik dd,bár éktelenül elavult cuccokkal-mint a milyeink jelenleg,kb).Nem kell kapkodniuk,ráérnek.Főleg,hogy a HIMARS osztály addig is biztositja nekik a tüzérségi fölényt,ami mifelénk döntő fontosságú elem.
-Ki nem ismeri sem önmagát,sem az ellenséget,az minden csatában vesziteni fog.
Sun Tsu
 
K

kamm

Guest
Örömmel nézem,hogy kedves fóruntársak egy része lényegében semmit nem változtatva,szilárdan hisz a saját kitalált hülyeségeibe.
Mordor egy rétegzett légvédelmi rendszert épitett ki,amivel szemben mi kb full tehetetlenek lennénk.
Ne rohogtess. :D Mordorban 40-60 eves szovjet legvedelem van, Sztrelak, Kub es hasonlo kioregedett cuccok, a Gripenek az elso naptol kezdve tudtak ezeket jammelni. A legkomolyabb veszelyt az oregecske svajci meg nemet Gepardok jelentik latotavolsagon belul.
Az elso lassan mukodokepesse valo Patriot battery lesz az elso epkezlab, modern rendszeruk - $2M raketakkal. :D


F16AM gépeik elektronikailag kb a mi Gripenjeink szintjén vannak.Valamivel alatta,de szintén több fokozatban modernizálhatóak.Harcértékben,a gép nagyobb teljesitménye miatt,pedig potenciálisan felette van.Azonkivül szerintem helyesen nem vesznek 4+ generációs új gépet,amik marha drágák,miközben a megvételük pillanatában már elavultak.Ezekkel a régi,de helyi szinten modern gépekkel ki tudják húzni addig,mig az F35 kiforrott és olcsóbb lesz-vagy mig megjelennek a nyugati vetélytársai.Szerintem leginkább a koreai gépre lehet gondolni.
Dehogy vannak a Gripenek szintjen. Szerintem amugy olyan oregek, hogy fegyverzetben mar a mostani Gripenekre is sokkal modernebbeket lehet akasztani, ha akarnank, hat meg ha vegre megrendelik az uj E gepeket. A roman F-16Ak mind 1983-as es 1984-es gyartasuak, harmadik tulajdonosok a romanok, szanaszet nyuzott oreg gepek, mindossze refurbishelve lettek.
Majd most jon valamikor az MLU utolag, ami amugy gyanusan olcso, mindossze $175M 17 gephez...? A szallingozo hirek szerint eleg limitalt is lesz: kb a felebe kell uj GPS, mindegyikbe megy MIDS JTRS, advanced IFF, radiok es uj crypto plusz navigacios extrak meg JMPS (mission planner.) Lehet, hogy megy bele uj cockpit etc, de annak egyelore nincs nyoma ill nekem ahhoz olcsojanosnak tunik az MLU...?

Mondjuk en eleve meg kivarom, mire egyaltalan szolgalatba allnak a modernizalt verziok, lesz (amelyek akkor talan mar elerik a Gripenek szintjet, bar majd kiderul.) A tobbibe bele sem megyek, a KKF-X meg F-35-os almoknak tenyleg semmi koze a valosaghoz. :)

Szárazföldi cuccaik jelen pillanatban még mindig fölényben vannak velünk szemben.A fejlesztési szándék meg náluk is megvan.7 év mulva fog nálunk felállni az a gépesitett dd,ami valóban jobb lesz,mint a náluk létező modernizált cuccokkal felszerelt gépesitett dd (és van nekik még mellé 5 másik dd,bár éktelenül elavult cuccokkal-mint a milyeink jelenleg,kb).Nem kell kapkodniuk,ráérnek.Főleg,hogy a HIMARS osztály addig is biztositja nekik a tüzérségi fölényt,ami mifelénk döntő fontosságú elem.
-Ki nem ismeri sem önmagát,sem az ellenséget,az minden csatában vesziteni fog.
Sun Tsu

A romanoknal 30-40 eve folyamatosan 5-6-7 ev mulva fog felallni a mindent uto dandar, rendelik meg a mindennel modernebb (bar meg nem is letezo) szarazfoldi technikat stb... nem tudom elhinni, hogy te tenyleg elhiszed ezt a dumajukat. Europa Indiaja.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: formosa1 and kampfi

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Ne rohogtess. :D Mordorban 40-60 eves szovjet legvedelem van, Sztrelak, Kub es hasonlo kioregedett cuccok, a Gripenek az elso naptol kezdve tudtak ezeket jammelni. A legkomolyabb veszelyt az oregecske svajci meg nemet Gepardok jelentik latotavolsagon belul.
Az elso lassan mukodokepesse valo Patriot battery lesz az elso epkezlab, modern rendszeruk - $2M raketakkal. :D



Dehogy vannak a Gripenek szintjen. Szerintem amugy olyan oregek, hogy fegyverzetben mar a mostani Gripenekre is sokkal modernebbeket lehet akasztani, ha akarnank, hat meg ha vegre megrendelik az uj E gepeket. A roman F-16Ak mind 1983-as es 1984-es gyartasuak, harmadik tulajdonosok a romanok, szanaszet nyuzott oreg gepek, mindossze refurbishelve lettek.
Majd most jon valamikor az MLU utolag, ami amugy gyanusan olcso, mindossze $175M 17 gephez...? A szallingozo hirek szerint eleg limitalt is lesz: kb a felebe kell uj GPS, mindegyikbe megy MIDS JTRS, advanced IFF, radiok es uj crypto plusz navigacios extrak meg JMPS (mission planner.) Lehet, hogy megy bele uj cockpit etc, de annak egyelore nincs nyoma ill nekem ahhoz olcsojanosnak tunik az MLU...?

Mondjuk en eleve meg kivarom, mire egyaltalan szolgalatba allnak a modernizalt verziok, lesz (amelyek akkor talan mar elerik a Gripenek szintjet, bar majd kiderul.) A tobbibe bele sem megyek, a KKF-X meg F-35-os almoknak tenyleg semmi koze a valosaghoz. :)



A romanoknal 30-40 eve folyamatosan 5-6-7 ev mulva fog felallni a mindent uto dandar, rendelik meg a mindennel modernebb (bar meg nem is letezo) szarazfoldi technikat stb... nem tudom elhinni, hogy te tenyleg elhiszed ezt a dumajukat. Europa Indiaja.
Nagyon meg kéne fogadnod Sun Tsu tanácsát.
TR85M zl bőven ellensúlyozza a mi jelenlegi kb fél zl-nyi T72+ Leo 2A4 mennyiségünket.
MLI84M kb 2 zl van,zsidó toronnyal ellátott helyi BMP-1 változat.Fegyverzetnek része a Spike-akárcsak a Modernizált Puma heliknek.
HIMARS osztály jelenleg over kill mindennel szemben,mi nekünk van.
F16ok már MLU modernizáción átestek Portugáliában.Most azt hozzák jelenlegi szintre.Kb olyan,mint a mi Gripen szoftver upgradénk,némi hardver cserével is.Semmivel nem alacsinyabb szint a mi Gripenjeinknél.Fegyverintegrációs szintjük meg konkrétan sokkal jobb a Gripennél-napersze,ehez a fegyvereket is meg kellene venni hozzájuk 8viszont nekik van még a LanceRhez beszerzett izraeli csomagbol is maradék,amik jók az öreg Falconhoz).Távlati tervük meg az F35,vagy más 5.generációs gép-és ráérnek.
Megvették a hollandoktol a Hawk-XXI rendszert is.
Oláhok mindig ügyeltek rá,hogy velünk szemben igy vagy úgy,de fölényben legyenek.Jelen pillanatban is mennyiségi fölényben vannak.Van ahol minőségi fölényben is.
Gépeik többsége a teljes amortizáció határán csühög már egy ideje.Elöbb-utóbb lépniük kell.De ráérnek.Nincs igazi veszélyforrás,ami sietségre késztetné őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Nagyon meg kéne fogadnod Sun Tsu tanácsát.
TR85M zl bőven ellensúlyozza a mi jelenlegi kb fél zl-nyi T72+ Leo 2A4 mennyiségünket.
Ez pont addig igaz, amig befutnak az ujak.
MLI84M kb 2 zl van,zsidó toronnyal ellátott helyi BMP-1 változat.Fegyverzetnek része a Spike-akárcsak a Modernizált Puma heliknek.

Egy igazi oreg hulladek, fele sem működőképes, a Lynx szerintem majd szemből atlovi. Semmi nincs benne networkben, nem is lesz soha, szerintem a fire control is vagy 30 eves rendszer benne. Spikebol azt hiszem vettek boven, de meg a roman vezetes is elismeri, hogy surgosen cserelni kellene az IFVket, mert nagyon csunyan elavultak, kb mint a hk, egyszer ideztem mar oket.

HIMARS osztály jelenleg over kill mindennel szemben,mi nekünk van.

Jaj, ne mar. Parszor leirtuk, hogy Nagyvaradhoz kellene hozniuk, hogy akarcsak ATACMSot tudjanak mondjuk Kecskemetre indítani, ekkor viszont a Gripenhez valogatni lehet a cruise missileok kozott, amit sajat legterbol imdithatnak... hasznos a HIMARS, de onmagaban nem sok mindenre eleg.
F16ok már MLU modernizáción átestek Portugáliában.
Nem estek at ill. F16A Block 15 mindegyik, ha jol emlékszem, amit eladtak nekik. Amivel te kevered, az a portugalok megmaradt, mar Block 50-re upgradelt gepei talan...?.

Most azt hozzák jelenlegi szintre.Kb olyan,mint a mi Gripen szoftver upgradénk,némi hardver cserével is.Semmivel nem alacsinyabb szint a mi Gripenjeinknél.
Sokkal elmaradottabb. Ossze sem lehet hasonlitani EW avagy kommunikacio/network szintjen, meg az avionikaja, a cockpit is egy upgraddel mogottunk jar.


Fegyverintegrációs szintjük meg konkrétan sokkal jobb a Gripennél-napersze,ehez a fegyvereket is meg kellene venni hozzájuk
Nem, először upgradelni kell, mert a 40+ eves rendszerhez nemigen kapnak sok modern cuccot, erre utaltam.

8viszont nekik van még a LanceRhez beszerzett izraeli csomagbol is maradék,amik jók az öreg Falconhoz).Távlati tervük meg az F35,vagy más 5.generációs gép-és ráérnek.

Komolytalan az egész. Nincsen működőképes legierejuk, még mindig a szazeves Migekkel kergetoznek, tokmindegy, mit hekkeltek ra a zsidokkal, muzeumi darab maradt mind.
Megvették a hollandoktol a Hawk-XXI rendszert is.

Ami szinten 50-60 eves design, igen...
Oláhok mindig ügyeltek rá,hogy velünk szemben igy vagy úgy,de fölényben legyenek.Jelen pillanatban is mennyiségi fölényben vannak.
Papiron ugyeltek ra. Europa Indiaja. :)
En sosem hittem el semmit nekik, jartam parszor ott, egy sumak, hazudozos orszag volt mindig is, elitje sosem volt, max par importalt arisztokraciaja, soha nem ertettek igazabol semmihez, Erdely nélkül meg mar nem is létezne. Az egesz roman hadiipari legenda nem sokkal több, mint licenszelt utangyartas volt, semmi mas, az is az analog korra korlatozodott.


Van ahol minőségi fölényben is.
Patriotban, esetleg.

Gépeik többsége a teljes amortizáció határán csühög már egy ideje.Elöbb-utóbb lépniük kell.De ráérnek.Nincs igazi veszélyforrás,ami sietségre késztetné őket.
Gepeik tobbsege konkrétan ocskavas. :)
Ahogy sokszor elhangzott, realisan 1-2 zl harckepes modernizált hk lehet, a tobbi muzeumba valo T-55, mar amelyik mukodokepes. A tüzérséguk jobb, mert az nalunk kb megszűnt, de a HIMARSon kivul az is elavult - es csak most vesznek majd korvetteket, submarinet, naval strike missilet, toronyorat lanccal stb...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Azért én nem ragadtatnám magam szélsőséges megállapításokra!

A híres F35 század beszerzésének tervéről örülök, ha tudtok dobni forrást. Lehet volt már ebben a topicban, de nekem ez kimaradt. És ez NAGYON elütne a keleti szomszédunk eddigi -egy évszázados- beszerzési stratégiájától. Tudtommal 3 század F-16-ost szeretnének beszerezni lehetőleg használtan, jó olcsón. Ami az ő hagyományos igényeikhez tökéletesen elegendő. Sokkal inkább a magyar mintázatba illeszkedne az F-35-ösök rendszerbe állítása.

Ha a mi madaraink nem tudják elnyomni a szovjet nagyon rétegzett légvédelmet 40 évvel korábbról, akkor mi az, ami ellen őket be lehet vetni? Ha igaz az az állítás, hogy ezeket az elavult rendszereket nem tudjuk leküzdeni, akkor vettünk magunknak méreg drágán bombázókat, amikkel mezítlábas arab terrorista szervezeteket tudunk vegzálni meg Kecskeméti Repülőnapon látványos műrepülést bemutatni. De Albániát nem tudnánk sakkban tartani. Egy F-16-os elleni légi párharcról meg ne is beszéljünk ebben az esetben! (Szerintem a rétegzett román légvédelem meséjét felejtsük el! A Patriot az egyetlen elem, ami hosszútávon érni fog valamit, csak nagy kérdés, hogy pontosan mit. Ha kiegészítik más elemekkel is a védelmüket, akkor betölthetik a szerepüket.)
Szeretném kiemelni, hogy ők 20 év lemaradással reagálták le a mi lépésünket légierő terén és amíg más fegyvernemekben megvolt az erőfölényük, addig nem csipkedték magukat. Negannak ebben teljesen igaza van, ők egy tömeg hadsereget igyekeznek kombinálni egy néhány területen ellenség fölé kerülő modernebb résszel.

A híres T-85 "szuper" kategóriájú tankjaik meg hogy ellensúlyoznák a mi felálló tatai alakulatunkat? 1 vs 1-ben nem tankot nézve, de az 1 dandár vs. román dandárokat is a pár év múlva beérkező cuccokkal szerintem mi vagyunk fölényben. Összfegyvernemi összecsapásnál viszont nem elhanyagolható támogató funkcióval rendelkeznek. Szerintem ezt Mordorban is látják és két út áll előttük. Vagy reszelnek még a rozsdán, feldobálnak APS rendszert mind a 300 darabra meg egyéb nyalánkság... Páncélt meg kell erősíteniük. Pár dolgot el kéne végezniük, miközben épp tegnap beszéltük át veled, hogy az M1-gyel sem végeztek. Ideje nekik ebben a témában sebességet váltani.
Másik lehetőség új tanktípus rendszeresítése. Erre is volt már ötletelésük, de konkrét tervekre én eddig csak egy nagyon gyenge Leo2 kísérletet olvastam majdnem egy évtizeddel korábbról. Valamikor lesz mozdulás és várhatóan használt Leo2A4-esek vásárlása mellett döntenek majd. Rájuk ez a lépés lenne jellemző.

Nem csak rakéta tüzérség, de az egész arty szekcióban jelenleg vitathatatlan előnnyel rendelkeznek. Ezt jól kiegészíti a talpasok nagy száma. Háborúban a fő előnyük leginkább az, hogy tüzérségi párharccal kivéreztessék a támadó csapatok emberanyagállományát. Ahogy te is fogalmaztál, a páncélosok inkább csak azt a szerepet tudnák betölteni egy régiós konfliktusban, hogy ezek után keljenek át a romhalmazon és az ellenség elszórt ellenállását basztassák a 100-as lövegeikkel.
Kérdés, hogy ebben az évtizedben fel tudunk-e állítani egy olyan tüzérséget, ami az elavult szarjaikat, de nagy számuk miatt veszélyes képességüket el tudja nyomni?

Drónok esetében ismert, hogy már léptek. Itt megint az lesz a kérdés, hogy minálunk sokáig vajúdnak a hegyek, vajon egeret fognak-e szülni? Az eddigi döntések nálunk azért elég jók voltak. Én azt várom, hogy amikor mozdulunk -már végre- egy olyan elképzelést teszünk le az asztalra, ami el tudja nyomni az övékét.

Mind Magyarország, mind Románia egymáshoz viszonyítva is még bőven igényel elvégzendő házi feladatot. A mai napot nincs értelme kivetíteni az örökkévalóságra. És ebben Kammnak adok igazat. Bukarest döntései egyelőre üzleti modell tekintetében megkérdőjelezhetőek. Magyarországé pedig lehetőségeket rejt, de kockázatosak.
Én döntő kérdésnek tekintek olyan harcászati szempontból nem túl jelentősnek tekintett kérdéseket, mint például mi mikor tudjuk önvezetőre kicserélni a logisztikában használt teherautóinkat? Ez rövid távon szintén jelentős költséget jelent majd az államnak, de béke időben jóval kevesebb személyzettel el tudná látni a feladatát. Viszont ezeknek a járgányoknak meg kell maradniuk a képességüknek, hogy háború (és kibertámadás) esetén humán sofőr vegye át az irányítást. Vagy Románia mennyire fogja visszasorolni az egységes parancsirányítási rendszert, kimarad-e nála a digitális katona és hasonló "felesleges és drága" beruházás. Amivel mi döntési előnyhöz jutunk a csatatéren. A műveletet irányító tisztek komplexebb képet kaphatnak a helyzetről és gyorsabban reagálhatnak a váratlan akadályokra.

Illetve két fegyverkezési modell fog összecsapni a gyártás terén is. A románok 85%-os saját rész megkövetelése, szerény export lehetőséggel, szemben egy magyar elképzeléssel a beszerzésnél nagy fokú pénzkiáramlással az országból, amit a vegyes vállalati struktúra magas export képességének kell ellensúlyoznia.

Két teljesen eltérő filozófia versengett eddig is és a Zrínyivel még jobban távolodnak a különbségek. Az oláhok jelenlegi amerikai őrülete pedig megtörni látszik a "mindent mi gyártunk", ami egyfelől a technológiai elmaradás kényszere, bekopogtatott náluk Mr. Valóság, másfelől pont ez a gyártói kör teszi kérdésessé, hogy hosszú távon meg tudják-e oldani, hogy "nem baj, ha drága meg nem is olyan jó, a pénz idehaza marad; több melós meg nagyobb hadsereg". Ha a TR-85 gyárról elmondottakat vesszük alapul, a hazai hadiparuk eddig is több pénzt vitt el, mint amennyit megspórolt.

Az évtized végén tisztább képet fogunk látni.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Gépeik többsége a teljes amortizáció határán csühög már egy ideje.Elöbb-utóbb lépniük kell.De ráérnek.Nincs igazi veszélyforrás,ami sietségre késztetné őket.
Végül is igazad van. Amíg van a NATO és mi is benne vagyunk, nincs amit kapkodjanak. Az orosz ellen még egy fúl modern román hadsereg is lepkefing, velünk szemben elég amijük van (persze nem támadni, hanem védekezni).
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Filter and Negan

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 970
5 939
113
F16AM gépeik elektronikailag kb a mi Gripenjeink szintjén vannak
Ezt nettó tudatlanság.
Beépített ECM az sehol nincs, csak 3 darab, azaz három ALQ 131, a teljes F16 flottához. Meg pár darab izraeli POD a Lancerekhez.
Az hogy Blk 50 szintre hoznák fel Falconjaikat az nem jelent beípített ECM-et. Radarban lehetnek lőnyben 4 szimulátán AA cél támadásában.
ha kabin ergonómiát nézzük mondjuk egy a pilóta leterheltségének szempontjából (az is fontos ám), akkor is Gripenek lehetnek előnyben.
Szóval a Patriotok nélkül légifölényük csupán Falconokkal Lancerekkel, nehezen kivitelezhető.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Légierő nem az erősségem. Daidalos családi története erős érv, hogy miért.

F-16 nem használ aszem a has aljánál illeszthető konténert zavaró modulként? Én úgy tudtam, hogy a hh-s szovjet légvédelem elnyomása ilyen külső módszerrel a legkorábbi verziókon is már megoldható.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Azért én nem ragadtatnám magam szélsőséges megállapításokra!

A híres F35 század beszerzésének tervéről örülök, ha tudtok dobni forrást. Lehet volt már ebben a topicban, de nekem ez kimaradt. És ez NAGYON elütne a keleti szomszédunk eddigi -egy évszázados- beszerzési stratégiájától. Tudtommal 3 század F-16-ost szeretnének beszerezni lehetőleg használtan, jó olcsón. Ami az ő hagyományos igényeikhez tökéletesen elegendő. Sokkal inkább a magyar mintázatba illeszkedne az F-35-ösök rendszerbe állítása.

Ha a mi madaraink nem tudják elnyomni a szovjet nagyon rétegzett légvédelmet 40 évvel korábbról, akkor mi az, ami ellen őket be lehet vetni? Ha igaz az az állítás, hogy ezeket az elavult rendszereket nem tudjuk leküzdeni, akkor vettünk magunknak méreg drágán bombázókat, amikkel mezítlábas arab terrorista szervezeteket tudunk vegzálni meg Kecskeméti Repülőnapon látványos műrepülést bemutatni. De Albániát nem tudnánk sakkban tartani. Egy F-16-os elleni légi párharcról meg ne is beszéljünk ebben az esetben! (Szerintem a rétegzett román légvédelem meséjét felejtsük el! A Patriot az egyetlen elem, ami hosszútávon érni fog valamit, csak nagy kérdés, hogy pontosan mit. Ha kiegészítik más elemekkel is a védelmüket, akkor betölthetik a szerepüket.)
Szeretném kiemelni, hogy ők 20 év lemaradással reagálták le a mi lépésünket légierő terén és amíg más fegyvernemekben megvolt az erőfölényük, addig nem csipkedték magukat. Negannak ebben teljesen igaza van, ők egy tömeg hadsereget igyekeznek kombinálni egy néhány területen ellenség fölé kerülő modernebb résszel.

A híres T-85 "szuper" kategóriájú tankjaik meg hogy ellensúlyoznák a mi felálló tatai alakulatunkat? 1 vs 1-ben nem tankot nézve, de az 1 dandár vs. román dandárokat is a pár év múlva beérkező cuccokkal szerintem mi vagyunk fölényben. Összfegyvernemi összecsapásnál viszont nem elhanyagolható támogató funkcióval rendelkeznek. Szerintem ezt Mordorban is látják és két út áll előttük. Vagy reszelnek még a rozsdán, feldobálnak APS rendszert mind a 300 darabra meg egyéb nyalánkság... Páncélt meg kell erősíteniük. Pár dolgot el kéne végezniük, miközben épp tegnap beszéltük át veled, hogy az M1-gyel sem végeztek. Ideje nekik ebben a témában sebességet váltani.
Másik lehetőség új tanktípus rendszeresítése. Erre is volt már ötletelésük, de konkrét tervekre én eddig csak egy nagyon gyenge Leo2 kísérletet olvastam majdnem egy évtizeddel korábbról. Valamikor lesz mozdulás és várhatóan használt Leo2A4-esek vásárlása mellett döntenek majd. Rájuk ez a lépés lenne jellemző.

Nem csak rakéta tüzérség, de az egész arty szekcióban jelenleg vitathatatlan előnnyel rendelkeznek. Ezt jól kiegészíti a talpasok nagy száma. Háborúban a fő előnyük leginkább az, hogy tüzérségi párharccal kivéreztessék a támadó csapatok emberanyagállományát. Ahogy te is fogalmaztál, a páncélosok inkább csak azt a szerepet tudnák betölteni egy régiós konfliktusban, hogy ezek után keljenek át a romhalmazon és az ellenség elszórt ellenállását basztassák a 100-as lövegeikkel.
Kérdés, hogy ebben az évtizedben fel tudunk-e állítani egy olyan tüzérséget, ami az elavult szarjaikat, de nagy számuk miatt veszélyes képességüket el tudja nyomni?

Drónok esetében ismert, hogy már léptek. Itt megint az lesz a kérdés, hogy minálunk sokáig vajúdnak a hegyek, vajon egeret fognak-e szülni? Az eddigi döntések nálunk azért elég jók voltak. Én azt várom, hogy amikor mozdulunk -már végre- egy olyan elképzelést teszünk le az asztalra, ami el tudja nyomni az övékét.

Mind Magyarország, mind Románia egymáshoz viszonyítva is még bőven igényel elvégzendő házi feladatot. A mai napot nincs értelme kivetíteni az örökkévalóságra. És ebben Kammnak adok igazat. Bukarest döntései egyelőre üzleti modell tekintetében megkérdőjelezhetőek. Magyarországé pedig lehetőségeket rejt, de kockázatosak.
Én döntő kérdésnek tekintek olyan harcászati szempontból nem túl jelentősnek tekintett kérdéseket, mint például mi mikor tudjuk önvezetőre kicserélni a logisztikában használt teherautóinkat? Ez rövid távon szintén jelentős költséget jelent majd az államnak, de béke időben jóval kevesebb személyzettel el tudná látni a feladatát. Viszont ezeknek a járgányoknak meg kell maradniuk a képességüknek, hogy háború (és kibertámadás) esetén humán sofőr vegye át az irányítást. Vagy Románia mennyire fogja visszasorolni az egységes parancsirányítási rendszert, kimarad-e nála a digitális katona és hasonló "felesleges és drága" beruházás. Amivel mi döntési előnyhöz jutunk a csatatéren. A műveletet irányító tisztek komplexebb képet kaphatnak a helyzetről és gyorsabban reagálhatnak a váratlan akadályokra.

Illetve két fegyverkezési modell fog összecsapni a gyártás terén is. A románok 85%-os saját rész megkövetelése, szerény export lehetőséggel, szemben egy magyar elképzeléssel a beszerzésnél nagy fokú pénzkiáramlással az országból, amit a vegyes vállalati struktúra magas export képességének kell ellensúlyoznia.

Két teljesen eltérő filozófia versengett eddig is és a Zrínyivel még jobban távolodnak a különbségek. Az oláhok jelenlegi amerikai őrülete pedig megtörni látszik a "mindent mi gyártunk", ami egyfelől a technológiai elmaradás kényszere, bekopogtatott náluk Mr. Valóság, másfelől pont ez a gyártói kör teszi kérdésessé, hogy hosszú távon meg tudják-e oldani, hogy "nem baj, ha drága meg nem is olyan jó, a pénz idehaza marad; több melós meg nagyobb hadsereg". Ha a TR-85 gyárról elmondottakat vesszük alapul, a hazai hadiparuk eddig is több pénzt vitt el, mint amennyit megspórolt.

Az évtized végén tisztább képet fogunk látni.
Bocs,de a mi exportesélyeink vajmi csekélyek.Nálunk a legkisebb hozzáadott értéket jelentő összeszerelés történik.Ezt meg bármelyik komolyabb vásárló megkapja mint opció.
TR85M a mi jelenlegi és közelmultbeli állapotainkra való megfelelés volt.Tulajdonképpen ugyan azt csinálták,mint amit mi akartunk csinálni a Keleti féle programban,amit a vajda 98ban kidobot.MLI84M konkrétan azt a Rafael csomagot kapta meg,amit mi is akartunk a BMP-1re.Ahogy nálunk 98ban ki lett dobva a korszerűsitési program,ők lelassitották a sajátjukat.Ahogy nálunk 2004ben leépitették a sereget,úgy ők is leálltak a programmal.Pl minden TR sorozatú tankjukat fel akarták hozni 85M szintre,de egy zl után leálltak.Rakétatüzérségük is csak félig lett LAROMra cserélve,csöves tüzérség meg 1db protóig jutott-leállitották,mint fölösleges programot (most meg már nincs meg a gyártóbázis,közben tönkrement).
Jelenleg továbbra is fölényben vannak,és nincs érzékelhető minőségi előnyünk.7 év mulva fog felállni a tatai gépesitett dd-közben ők simán fejleszthetnek.És fejlesztenek is.Újra tervbe vették a csöves tüzérség fejlesztését is,de a rakétatüzérségük önmagában képes biztositani nékik a tüzérségi fölényt.A légvédelmi ernyőjük meg meg tudja óvni a csapataikat-légierejük még pluszban ott van.
Egyáltalán nem leszünk lényeges ponton fölényben a Z plan kifutása után sem,még akkor sem,ha ők semmit nem fejlesztenek a már bejelentett és aláirt szerződéssel megtámogatott szándékaikon kivúl.Ezt kb tudomásul kéne venni.
Sun Tsu taktikai tanácsai mára elavultak.De hadművészeti,hadműveleti,és főleg filozófiai tanácsait tessenek már megfogadni.Azok kiállták az idő próbáit.