Támogatom a felvetést. Engem is rég óta foglalkoztat és feszegettem már máshol is a kérdést. Nem szeretek költségvetés hivatalos kiadványában rublikákat számolni, de fúrja elég rendesen az oldalamat, hogy a számaikból hány % a bérköltség és gondolom az nyilvános adat, hogy milyen béremeléseket hajtottak végre. A régi techre fordított összegek is jól jönnének.
Tény, hogy számukra a szovjet cuccok azt jelenti, hogy csak az új tech transzfert akarják megvásárolni, majd pakolnak a régire több páncélt, meg majd szuggerálják a számokat, ha visít.
Viszont az csak egy politikus irodájában a stratégiai megbeszélésen hangzik jól, hogy saját iparral szervizeljük a saját gyártmányt. A tonnáknak költségük van. És természetesen Németországban a haderő fenntartása ugyan azon a román logika alapján messze jobb hatékonysággal megoldható. (Bár ők is spórolnak azért, ész nélkül nem dobálnak milliókat, mert "ingyen van".)
De ehhez egy nemzetközi szinten versenyképes (had)ipar kellene. És export. Ha ez nincs, akkor csurogni fog kifelé a pénz, csak még nem látod. Állítólag van valami hegesztő cuccuk, de botrányosan szar. (Nekünk is Karcagon(?) és a miénkről is ugyan ezt mondják. Még idehaza is elenyésző számban használjuk.) Előbb-utóbb olyan látogatásokra kerül sor, mint a területért felelős miniszterük gyárlátogatása, ahol kulturáltan üvöltözött, hogy az ipar képességeit fel kell hozni valahogy, mert különben a mostani beszerzéseket nem tudják teljesíteni.
És ugyan oda fognak majd kilyukadni. Valahogyan meg kell állapodniuk, hogy honnan és mennyiért szerzik be a cuccokat, és akkor nem adtak ki külföldi gyártásra csak 15%-ot egy védelmi tenderen, de a másik 35%-ot kiadták az állami gyáraknál.
Nálunk is ez a sok gyárépítés nyilván importot jelent. De ha ebből hadi export lesz, akkor megy is ki pénz meg jön is vissza.