Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Kétlem, hogy mobil védelemmel, halogató harccal nekik sem fájna az annyira...
Az összes elemzés (meg jópár youtube videós bár ez nem releváns) amit a témában írtak nagyjából ezt hozza ki. Mire a Tisztán elérjük addigra mindenki annyira lerongyolódik hogy vége a dalnak ott szépen stopp lenne.
Ezt is kitárgyaltuk már.Massziv tüzérségi fölényük van.Nekünk meg van egy bő ütegnyi D20unk.Nem bocsátkoznának közelharcba.Saját csapataikat csak jelző,tereló funkcióba használnák,és a fegyvereid tűzhatásán kivúlről modszeresen szétlónének tüzérséggel,mihelyst behatárolták a poziciódat.Amint kikapták azt a pár D20unkat,semmilyen tüzérségi támogatásod nincs.60milis Expalok ide édeskevesek.Konvencionális harcmodorral gyakorlatilag esélytelen vagy.Minek erőltetnék a közvetlen csatározást,ha biztonságos távolságbol felmorzsolhatnak tüzérséggel?
Továbbra is fenttartom azt a véleményem,hogy mifelénk a tüzérség a csatatér királya.Aki megszerzi a tüzérségi fölényt,az megnyeri a háborút.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Meg még a dunán is átmennek minden akadály nélkül? Most már én lassan úgy vagyok vele, hogy amúgy hülye vagy bakker?
Ha már felmorzsolták az MH-t,mégis mivel állitod meg őket?Szemmelveréssel?ÖTT egy vicc-vagy még annak is rossz.
Jelenleg ez van.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Ez a jelenlegi helyzet erőviszonyokban sajnos.

...szép! ...meg drága!
...csak az "kicsit" bosszant --marketinges tanulmányaimból szemezgetve--, hogy az erre "korrekcióra" jutó marketing 2/3-ából 100-150 hetvenkettest lehetett volna venni! ...kb. 5 milliárd HUF!

A maradék 1/3-ot --és végre némi politikai bátorságot véve-- meg kellett/lehetett volna csinálni egy átkeresztelt részleges sorkatonaságot (tan-)évnyi, 10e körüli személlyel.

Hogy kinek jutna eszébe a jelenlegi Magyarország területében gondolkodni, például csak a Tiszán-túlon lenne a lakosságban pár tízezer egzisztenciáját vesztő fegyverismerettel rendelkezővel a hátában???

...se a Tiszáig, semeddig!!! ...szerintem! Ez a nagyon is valós és gyakorlatias szempont nem szokott eszébe jutni (nem) kicsit szűk látókörű szak-politikusainknak!

Ezzel az emberi tényezővel nem foglalkoznak, csak a rövid távú politikai célokkal és a valójában ahhoz kötődő jóindulat-vásárlással.
Mindezt úgy, hogy egyre gyakrabban látszik, hogy még a nano-hadsereg állományát sem fogják tudni elkötelezett állománnyal feltölteni. ...8-15e embert 7-8-9 hónapra nem tudnak/mernek a társadalomtól elkérni a hosszútávú jövőbe fektetni!
Kicsit túlozva --de nem biztos--, amelyik politikai erő ezt nem tudja megtenni --mert nincs ennyi társadalmi támogatottsága--, az mit akar? ...ha pedig van, akkor mire vár???


Túl sok a látszat és kevés az eredmény ennyi milliárdból! Nekem!
 
Last edited by a moderator:
  • Tetszik
Reactions: kétkedő

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Ezt is kitárgyaltuk már.Massziv tüzérségi fölényük van.Nekünk meg van egy bő ütegnyi D20unk.Nem bocsátkoznának közelharcba.Saját csapataikat csak jelző,tereló funkcióba használnák,és a fegyvereid tűzhatásán kivúlről modszeresen szétlónének tüzérséggel,mihelyst behatárolták a poziciódat.Amint kikapták azt a pár D20unkat,semmilyen tüzérségi támogatásod nincs.60milis Expalok ide édeskevesek.Konvencionális harcmodorral gyakorlatilag esélytelen vagy.Minek erőltetnék a közvetlen csatározást,ha biztonságos távolságbol felmorzsolhatnak tüzérséggel?
Továbbra is fenttartom azt a véleményem,hogy mifelénk a tüzérség a csatatér királya.Aki megszerzi a tüzérségi fölényt,az megnyeri a háborút.
Szerintem a légierő. A tűzérség, ha csak nem a mobilis fajta, hamar kiktatható egy jó drónos felderítéssel és egy kapcsolódó 2-3 százados vadász-bombázó egységgel, na meg helikopterről bedobott deszatosokkal. Lásd a Horvát villám hadműveletet. Óriási szerb tűzérségi fölény semmit sem ért a hátukba kapott mobilis horvát egységekkel szembe. Mire bemérték őket és tüzeltek,. addigra már messze jártak a horvátok. Korunk hadviselésben nem nagy szerep fog jutni a hagyományos tűzérségnek.
Nagyot néznének román "szövetségeseink" hogy amig ők a Tiszát erőltetik a hátukban minden el lenne vágva, mondjuk Nagyvárad-Szatmár-Arad vonaláig. Szerintem erre is kell nekünk a légiszállítás.

Egyébként, Ti akik itt a román fölényt ecsetelitek és dicsőítitek, belegondoltatok abba, hogy nekik van vagy 1.5 millió ellenség az országon belül, akik egy konfliktus esetén felfegyverezhetők és ha másra nem is de arra jók lennének, hogy az utánpótlási vonalakat zaklassák?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Szerintem a légierő. A tűzérség, ha csak nem a mobilis fajta, hamar kiktatható egy jó drónos felderítéssel és egy kapcsolódó 2-3 százados vadász-bombázó egységgel, na meg helikopterről bedobott deszatosokkal. Lásd a Horvát villám hadműveletet. Óriási szerb tűzérségi fölény semmit sem ért a hátukba kapott mobilis horvát egységekkel szembe. Mire bemérték őket és tüzeltek,. addigra már messze jártak a horvátok. Korunk hadviselésben nem nagy szerep fog jutni a hagyományos tűzérségnek.
Nagyot néznének román "szövetségeseink" hogy amig ők a Tiszát erőltetik a hátukban minden el lenne vágva, mondjuk Nagyvárad-Szatmár-Arad vonaláig. Szerintem erre is kell nekünk a légiszállítás.

Egyébként, Ti akik itt a román fölényt ecsetelitek és dicsőítitek, belegondoltatok abba, hogy nekik van vagy 1.5 millió ellenség az országon belül, akik egy konfliktus esetén felfegyverezhetők és ha másra nem is de arra jók lennének, hogy az utánpótlási vonalakat zaklassák?
A helikopternek van az a rossz tulajdonsága, hogy még az elavultabb légvédelem is viszonylag könnyen le tudja lőni, én nem építenék ilyesmire.

És azért tartja Negan csatadöntő tényezőnek a tüzérzéset itt a környéken mert a legtöbb légierő 1-2 század csak és nem tud ott lenni annyi helyen amennyin kéne, főleg ha a légvédelem még meg is akadályozza, hogy fontos célpontokat bombázz. Annyira azért nem egyszerű, hogy odarepülök ahova csak akarok aztán jól megbombázom.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 689
113
2 évvel ezelőtti hír... inkább számold össze a fotókról oldalszámok alapján hogy az adott évben a 3 nagy román repülőnapon és a két állami ünnepségen milyen gépek repültek.
https://foter.ro/cikk/a-roman-adohivatal-csodalatos-manoverrel-lezuzta-a-roman-legierot/

NATO Enhanced Air Policing a 2014-es NATO csúcs döntése értelmében. Megerősített jelenlét a szövetség keleti határánál. Ha mi lennénk a keleti határ, hozzánk is jönnének. Ugyanezért vannak most török F-16-osok Lengyelországban. Pedig ők nincsenek rászorulva.

Na mennyi órát is röpködhetnek azok a román pilóták???

Az elmúlt kb. 3 hónapból:


 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
NATO Enhanced Air Policing a 2014-es NATO csúcs döntése értelmében. Megerősített jelenlét a szövetség keleti határánál. Ha mi lennénk a keleti határ, hozzánk is jönnének. Ugyanezért vannak most török F-16-osok Lengyelországban. Pedig ők nincsenek rászorulva.
El vagy tévedve. A törökök a BAP-ot adják, csak nem a balti államok területéről, hanem Malborkból.

Hogy a nyomorult Mig-21-esek még mindig repülnek, annak egyetlen oka van. Még mindig nincs elegendő gépük a rendes Air Policing lebonyolítására (+a harci készenlétet adni). Pedig már a tervek szerint 2020-ra le kellett volna támasztani a Mig-21-eseket. 2017-ben 2018-ban és idén is lezuhant közülük 1-1. Szerinted mekkora a gond, ha még mindig ezeket a gépeket kell üzemképesnek minősíteni?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Gyártottak licencbe Btr-70 és Btr-80 -at is. Illetve van nekik saját BMP verziójuk is.

Elég hosszú vita alakult ki a BTR-80-sról. Amennyire tudom, az a Saur náluk. A Saur elődje a Zimbu. A Saurból csináltak 1-est és 2-est is, de még a román hadsereg sem rendszeresítette őket. Talán tegnap linkelte Terminátor, hogy mi valósult meg a legendás egyiptomi vásárlásból belőle, szóval pár proto létezik. Szittya írta a 69-es számot, a wiki 70-et ír a Zimbura. Szerintem teljesen ugyan az.

Légierőről kár vitatkozni. Engem meggyőz az a tény, hogy mi adtunk más külföldi államnak air police-t. A románok saját maguknak nem tudnak adni, külföldi segítséget kérnek. Ne vitassuk el, hogy repülnek a román pilóták! Mert felvonulást tudnak szervezni, gyakorlatozás közben leesnek darabok az F-16-osokról. Repülni épp repülnek, csak vannak kétségek, hogy mennyire harcképesek. (És ez innentől nagyon szubjektív, ezt én így kezelem, ki milyen információt hogyan értékel. De ha évente potyog le az égről MIg béke időben, akkor vajon mennyire fogják bírni a megnövelt forgalmat és igénybevételt háborús időben?)

Továbbra is az a véleményem, hogy őrültek a románok, ha ma megindítanak egy háborút. De mi is. 5 év múlva meg eleve már többet fogunk látni, hogy mit hoz számunkra a jövő. Nekünk rengeteg technikát kell még beszereznünk, mert csak kidobtuk a régit utánpótlás nélkül. Ők nem dobták ki, de ettől nem lesz az ő seregük modernebb. Ezt senki sem állította. De ha mi a megkezdett ütemben haladunk és ők is a mostani tempójukkal, akkor bajban lesznek.
Fognak-e lépni? Szinte biztosan. Mindig valamit kitaláltak, hogy Erdély biztonságban legyen. Csak az a nem mindegy, hogy van-e előkészítve nekik valami. Enélkül Kamm szavaival aranyárban vásárolnak amcsi cuccokat a polcról.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 368
113
Elég hosszú vita alakult ki a BTR-80-sról. Amennyire tudom, az a Saur náluk. A Saur elődje a Zimbu. A Saurból csináltak 1-est és 2-est is, de még a román hadsereg sem rendszeresítette őket. Talán tegnap linkelte Terminátor, hogy mi valósult meg a legendás egyiptomi vásárlásból belőle, szóval pár proto létezik. Szittya írta a 69-es számot, a wiki 70-et ír a Zimbura. Szerintem teljesen ugyan az.

Légierőről kár vitatkozni. Engem meggyőz az a tény, hogy mi adtunk más külföldi államnak air police-t. A románok saját maguknak nem tudnak adni, külföldi segítséget kérnek. Ne vitassuk el, hogy repülnek a román pilóták! Mert felvonulást tudnak szervezni, gyakorlatozás közben leesnek darabok az F-16-osokról. Repülni épp repülnek, csak vannak kétségek, hogy mennyire harcképesek. (És ez innentől nagyon szubjektív, ezt én így kezelem, ki milyen információt hogyan értékel. De ha évente potyog le az égről MIg béke időben, akkor vajon mennyire fogják bírni a megnövelt forgalmat és igénybevételt háborús időben?)

Továbbra is az a véleményem, hogy őrültek a románok, ha ma megindítanak egy háborút. De mi is. 5 év múlva meg eleve már többet fogunk látni, hogy mit hoz számunkra a jövő. Nekünk rengeteg technikát kell még beszereznünk, mert csak kidobtuk a régit utánpótlás nélkül. Ők nem dobták ki, de ettől nem lesz az ő seregük modernebb. Ezt senki sem állította. De ha mi a megkezdett ütemben haladunk és ők is a mostani tempójukkal, akkor bajban lesznek.
Fognak-e lépni? Szinte biztosan. Mindig valamit kitaláltak, hogy Erdély biztonságban legyen. Csak az a nem mindegy, hogy van-e előkészítve nekik valami. Enélkül Kamm szavaival aranyárban vásárolnak amcsi cuccokat a polcról.
Szerintem azt senki nem vitatja, hogy a román hadsereg felszerelése elavult. Csak vannak néhányan, akik az erőviszonyokba az általunk megrendelt, de még be sem érkezett felszerelést is beleszámolják. :D A 3-4 szeres mennyiségi fölényt meg figyelmen kívül hagyják azzal, hogy úgysem működnek az eszközeik.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 213
113
Egyébként, Ti akik itt a román fölényt ecsetelitek és dicsőítitek, belegondoltatok abba, hogy nekik van vagy 1.5 millió ellenség az országon belül, akik egy konfliktus esetén felfegyverezhetők és ha másra nem is de arra jók lennének, hogy az utánpótlási vonalakat zaklassák?


Szerintem senki nem dicsőítette a szőrőstalpúakat, csak azért maradjunk már a realitás talaján. Ez a konvencionális román-magyar meccs eléggé sci-fi kategória.
Azt a 1,5 m ellenséget sajnos gyorsan lerendeznék egy fenyegető helyzet esetén is, ha már addig fajulnak a dolgok akkor simán kiirtják őket, na persze nem a reguláris csapatok, hanem mint a délszláv háborúban,szabadcsapatok, ebben jók az oláhok ugye. Másik, hogy most itt a hátukban az elméletileg megszállt területeken partizán/utóvéd/bármi harc esetén vajon mit csinálnának? Olyan megtorlást a lakosságon, hogy csak na. És azt se felejtsük el, hogy a mi "hátországunkban" is van bizony aktiválható, zavaró tényező.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szerintem azt senki nem vitatja, hogy a román hadsereg felszerelése elavult. Csak vannak néhányan, akik az erőviszonyokba az általunk megrendelt, de még be sem érkezett felszerelést is beleszámolják. :D A 3-4 szeres mennyiségi fölényt meg figyelmen kívül hagyják azzal, hogy úgysem működnek az eszközeik.

Én értem, hogy te mivel érvelsz. De szerintem elbeszéltek egymás mellett és nem ugyan azokra a dolgokra válaszoltok.

Az egyik fél azt állítja, hogy ma Románia nem tudná lenyomni a Honvédséget. De ezt ezer féle képen értelmezitek és emiatt nem csak szubjektív nézőpontok miatt megy el párhuzamos beszélgetés, de a források értelmezése is teljesen más.

Mit értek az alatt, hogy lenyomja? (Ezen a fórumon senki nem tudja és rajta kívül meg senki el sem olvasta, hogy ilyet írt valaki ide.)

-Negan úgy értelmezi, hogy zöld mezőn feláll a két sereg és baráti találkozóban lerendezik egymást. Ez soha sehol nem valósult még meg! De papíron valóban van olyan létszámfölénye, amit mi minőségi előnnyel a laktanyában lévő felszereléssel nem tudunk ellensúlyozni.
-Más bele veszi a gyártás alatt lévő gépeket is, mert ez meghatározza a közeljövőt. Háborúk nem zajlanak le ma sem 2-3 nap alatt, hanem évekig elhúzódnak. És az érvényben lévő szerződéseket elég nagy arányban teljesíteni szokták. Ez a fegyver exportáló nagyhatalmak érdekei szoktak lenni. Teljesen más arról vitatkozni, hogy 2026-ra mi mit rendeltünk meg és a mai napon mi van kéznél és az egy harmadik kérdés, hogy mire kaptak a katonák harckész kiképzést.
-Szintén jelentősen eltérő kiinduló pont, hogy valaki azzal érvel a létszámhátrányunkat ostorozva, hogy nem tudnánk visszahódítani Erdélyt, míg a zöld mezőn megküzdünkhöz képest az egy harmadik variáció, hogy de egyébként el tudnák-e foglalni Győrt vagy sem. Ezek gyökeresen más problémafelvetések.
-Ha arról beszélünk, hogy az évtized végére, amennyiben kap Magyarország elég időt a Sorstól, az megint egy sokadik, gyökeresen eltérő problémafelvetés.

A bajom az, hogy ezek nagyon gyakran keverednek.

Nekem mik szoktak lenni a személyes preferenciáim ezekben a kérdésekben?

1, Szerintem őrült az a román tábornok, aki azt javasolja a politikai vezetésnek Bukarestben, hogy most van meg a fölényük, most kell támadni. Abban igazatok van, hogy a haderőépítést mindig egy teoretikus háború képére kell felhúzni, mert békében nincs olyan hadsereg, ami túl sok előnyt adna.
-A légi fölény kivívása erősen kérdőjeles. Nem túl zseniális ötlet enélkül elkezdeni egy offenzívát.
-A páncélos haderejük sem alkalmas jelenleg -létszámbeli előnyük ellenére sem-, hogy hosszabb távon támadjanak. Elcsíphetnek önkéntes tartalékosokat, de nem képesek ellenállni a kézi páncéltörők tűzerejének sem. A harmadik falunál már elfogynának.
-Ha nem hadiflottával akarnak támadni, akkor marad a gyalogság. El tudnának jutni a Tisza vonaláig, ahogy Kriss is hivatkozott a meglévő tanulmányok egybehangzó állítására, de ez nem olyan győzelmi menet lenne, ahogy egyesek vizionálják.

2, Szerintem őrült az a magyar tábornok, aki azt javasolja a politikai vezetésnek Budapesten, hogy bármilyen szinten katonai konfrontációt kezdeményezzünk a románokkal Erdély visszahódításáért.
-rengeteg vas nem érkezett be, de megvannak a terveink és a gazdasági számításaink (ez román részről hiánycikk, de tudnak kapkodó lépéseket meghozni, senki sem állítja, hogy célszerű nekik)
-az új technikára jobb esetben épp csak elkezdődött a kiképzés, bármennyire is meg szoktak nyugtatni a hivatásos katonák a profizmusukról, nekem vannak kétségeim afelől, hogy összhaderőnemi összecsiszolódás megtörténik egy perc alatt, a tisztek átállna egy más gondolkodást igénylő eszközparkra (teljesen új képességek esetén, mint az űr, drón, stb. meg még inkább kérdéseim vannak, mikorra fog ez a gondolkodásban érvényesülni)
-a toborzást most akarjuk felpörgetni, lehet számolni a meglévő kontra berendelt vasak számával, de ha találunk új katonákat, azért őket is idő lesz felkészíteni

Az én megítélésem szerint egyik oldal sincs felkészülve egy támadó háborúra. Ennek a megfordítása is igaz. Ha valamelyiket a másik fél védekezésre kényszeríti, a hivatkozott haditechnikák döntő része megsemmisülne és csupán egy elhúzódó, véres konfliktust képes elérni, döntő győzelmet nem.
És egyik ország gazdasága sincs olyan állapotban, hogy ezt hosszan tudná fedezni. Kénytelenek lennének leírni addigi veszteségeiket és mind két fél messze rosszabb kilátásokkal látna neki a károk rendbetételének.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Tehát honvédelemre alkalmatlan a haderőnk tehát....
Amúgy mit csodálkoztok, hogy a Románok erősebbek nálunk? 2x akkora népességű ország, 2x akkora hadsereggel ami 2x annyit költött mint mi 20 éven kereszetül, meg az Amerikaiak seggében vannak, hogy csak a bokájuk lóg ki belőle....
Add össze a matekot. Jéééé...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 463
67 807
113
Amúgy mit csodálkoztok, hogy a Románok erősebbek nálunk? 2x akkora népességű ország, 2x akkora hadsereggel ami 2x annyit költött mint mi 20 éven kereszetül, meg az Amerikaiak seggében vannak, hogy csak a bokájuk lóg ki belőle....
Add össze a matekot. Jéééé...
Én nem csodálkozok, annyit erősítettél meg, amiről több sci-fi hívőként kezelt fórumtárs beszél, meg jómagam is így látom, elég teoretikus összecsapást végiggondoltunk már.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Szerintem a légierő. A tűzérség, ha csak nem a mobilis fajta, hamar kiktatható egy jó drónos felderítéssel és egy kapcsolódó 2-3 százados vadász-bombázó egységgel, na meg helikopterről bedobott deszatosokkal. Lásd a Horvát villám hadműveletet. Óriási szerb tűzérségi fölény semmit sem ért a hátukba kapott mobilis horvát egységekkel szembe. Mire bemérték őket és tüzeltek,. addigra már messze jártak a horvátok. Korunk hadviselésben nem nagy szerep fog jutni a hagyományos tűzérségnek.
Nagyot néznének román "szövetségeseink" hogy amig ők a Tiszát erőltetik a hátukban minden el lenne vágva, mondjuk Nagyvárad-Szatmár-Arad vonaláig. Szerintem erre is kell nekünk a légiszállítás.

Egyébként, Ti akik itt a román fölényt ecsetelitek és dicsőítitek, belegondoltatok abba, hogy nekik van vagy 1.5 millió ellenség az országon belül, akik egy konfliktus esetén felfegyverezhetők és ha másra nem is de arra jók lennének, hogy az utánpótlási vonalakat zaklassák?
Mivel?1(egy) század Gripennel,aminek alig van felszerelése?Ráadásul ami kevés földi cél elleni fegyverzet van,annak bevetéséhez is be kellene repülni az oláh csapatlégvédelem hatókörébe.Több Kubjuk van,mint nekünk.Plusz Osa,meg a Sztrela-10 helyi gyártású változata.Bevonhatják még a Hawk XXI tpust is,meg a már beérkezett Patriotokat.És van saját gyártású MANPADUK (alighanem annyit is ér,módositott Sztrela-2),meg a csöves légvédelem (az sem veszélytelen,plusz földi célok ellen is használhatók)
És még ott vannak az öreg,de korszerűsitett F16ok.Repteljesitményúk jobb,mint a Gripené,elektronikailag meg nincsenek annyira alárendelt helyzetbe,hogy az számitana.Fő légiharc fegyverük meg ugyanúgy az AMRAAM.Háború esetén meg bizhatsz benne,hogy azon az áron is reptetnék őket,hogy ezzel végletekig leamortizálják őket.
Villám hadműveletet a krajnai szerbek ellen irányult.Horvátok minden tekintetben fölényben voltak.Simán nyertek is.
Mégis,mivel harcolna az a másfél millió magyar?Kiegyenesitett kaszákkal?
Egyáltalán nem dicsóitjük az oláh sereget,hanem számolunk a realitásokkal.
Most irjam le újra Sun Tsu bölcseletét?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 368
113
Amúgy mit csodálkoztok, hogy a Románok erősebbek nálunk? 2x akkora népességű ország, 2x akkora hadsereggel ami 2x annyit költött mint mi 20 éven kereszetül, meg az Amerikaiak seggében vannak, hogy csak a bokájuk lóg ki belőle....
Add össze a matekot. Jéééé...
Ha nem adjuk el fillérekért amink van, hanem legalább üzemképesen tartjuk, esetleg némileg korszerüsítjük, akkor modernebb lenne a hadseregünk mint a román. Volt 500 BMP, 150+ Gvozdika, 200+ T-72 -es.

Csak hiányzott a szándék, és emiatt a pénz is.

Ha jól emlékszem @Negan tette be azt az elképzelést, amiben három gépesített dandár szerepelt, dandáronként 48 db Gvozdikával. :D Ez azért egy elég komoly tűzerőt jelentene.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Ha nem adjuk el fillérekért amink van, hanem legalább üzemképesen tartjuk, esetleg némileg korszerüsítjük, akkor modernebb lenne a hadseregünk mint a román. Volt 500 BMP, 150+ Gvozdika, 200+ T-72 -es.

Csak hiányzott a szándék, és emiatt a pénz is.

Ha jól emlékszem @Negan tette be azt az elképzelést, amiben három gépesített dandár szerepelt, dandáronként 48 db Gvozdikával. :D Ez azért egy elég komoly tűzerőt jelentene.
Tudod, hogy mi a helyzet a mi lett volna ha kezdetű mondatokkal nem? :D
Ezen kár keseregni a rendszerváltás óta az összes politikai vezetésnek ez közös sara, amin már nem tudunk változtatni hanem abból építkezni ami maradt és új alapokat lefektetni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Ha nem adjuk el fillérekért amink van, hanem legalább üzemképesen tartjuk, esetleg némileg korszerüsítjük, akkor modernebb lenne a hadseregünk mint a román. Volt 500 BMP, 150+ Gvozdika, 200+ T-72 -es.

Csak hiányzott a szándék, és emiatt a pénz is.

Ha jól emlékszem @Negan tette be azt az elképzelést, amiben három gépesített dandár szerepelt, dandáronként 48 db Gvozdikával. :D Ez azért egy elég komoly tűzerőt jelentene.
Igen-de nincs már meg.Azonkivűl alighanem az oláhok sem hagyják félbe a saját programjaikat.(TR85ökböl csak 1 zl lett modernizálva,MLI84ből csak 2.Saját 2S1 változatukat tartalékba tették,AH-1F programot lefújták,SOKACbol is megáltak 20db-nál,pedig első nekibuzdulásukban 50et akartak,stb,stb)
Szerintem nem belerévedni kell a múltba,hanem tanulni belőle.És kitalálni,hogy a jelenben mi is lenne nekünk az az országvédelmi hadszervezet,ami alkalmas a feladatra és MEGFIZETHETŐ- és közbe még a szövetségesi kötelezetségeinket is teljesiti.
Hát,lehet vakarózni ott is,ahol nem viszket.....