Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
A 2020-as román jóváhagyásban ezek szerepelnek, ezeket szeretnék majd beszerelni 2023-tól a hazai karbantartó központjukban:

LN-260 Global Positioning System (GPS) -> ugyanez lesz a szlovák Block 70/72-ben is
GPS.
Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio Systems (MIDS JTRS) -> ugyanez lesz a bolgár Block 70/72-ben is
Software-defined radio, ezen utazik az alap Link 16 comm, ha jol tudom.
AN/APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (IFF); -> ugyanez lesz a bolgár Block 70/72-ben is
IFF.
ARC-210 Radios -> ez van pl. a svájciaknak ajánlott Super Hornetekben
Masik SDR, gondolom, mas celra pl hogy a voice comm ne vegye el a savszelt az alapbol is tetu lassu tactical commtol (16k duplex - hence the name Link 16), mert sajat zart comm is kell stb.
KIV-78 Cryptographic Appliques -> ugyanezt ajánlották a tajvani Block 70/72-ben is
A titkosito hozza.
Nyilván a régi radaron ezek nem segítenek, de ha máshonnan is tud információt kapni és azt meg tudja jeleníteni, akkor ez már talán nem akkora probléma.
Bizonyos szintig eleg a Link 16, de az messze inferior egy TIDLShez kepest, nem is realt-time, a kettot ne nagyon hasonliltgassuk azert. :) Masik integralt BM rendszeruk nincs, szerintem egyebkent a Link 16 is max az ujabb cuccaikba kerul be egyelore es ott is limitalt a network funcionalitas.
A sajat radar limitalt hatotavja meg uzemmodjai miatt velemenyem szerint egy AEW&C kellene a levegobe nekik - nem veletlenul irtam, hogy anelkul a Block 20asok vakok lesznek BVRben, mint a deneverek a Gripenek nemcsak modernebb radarjaval, de kulonoskeppen a p2p networked trukkjeivel szemben.

Ezek amugy alap cuccok, ezt a Currus vagy barmelyik hazai katonai ceg is beszereli, @krisss majd kijavit, de tudomasom szerint az ilyen SDR kommunikaciot mindig magunknak szereljuk be, lasd Gidranok, nem?

"Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS-JTRS) provides real time,jam-resistant and secure information system for the transfer of combat data, voice and navigation information betweenwidely dispersed battle elements. MIDS-JTRS enhances situational awareness by exchanging digital data over a commoncommunication link that is continuously and automatically updated in real time. Additionally MIDS-JTRS's enhanced capabilitiesprovide concurrent multi-netting which enables Link 16 by adding capability to receive four messages in a single time slotand allows for greater network design flexibility along with concurrent contention receive capabilities and J-voice. The F-16MIDS-JTRS effort is developing Ethernet connectivity within the terminal. This program maps to the NDS by providing crypto modernization for tactical networks and more secure command and control, which enable increased interoperablecommunications across the joint force. This critical communications capability generates a more lethal force to defeat enemiesand achieve sustainable outcomes that protect the American people and vital US interests."
Igen, ahogy fejlebb irtam, ez a Link 16 a software-defined radion (de az a real-time eros tulzas, legalabbis annak alapjan, amit hallottam rola.) Amennyire ismerem, ez alapvetoen egy TDM (time-division) broadcast halo, arra vontakozik a time-slot - szerintem amugy ez az egesz TDMA elavult technologia, valoszinuleg azert (is) fejlodik ilyen borzaszto nehezkesen, mert 30 eves es a vilagon nem veletlenul senki mas nem hasznal mar TDMet (a legelmaradottab mobilszolgaltato is attert mar legalabb CDMA-ra, de meg inkabb kombinalt halokra.)
Ugyanakkor lehet praktikus oka ennek, pl sokkal olcsobb avagy more rugged lehet, netan a nagy sebesseggel mozgo, vilag vegerol kommunikalo eszkozokbe valamiert egyszerubb beepiteni, fene tudja, biztos van valami oka. A SDR miatt meg tulajdonkeppen barmikor lecserelhetik majd...
Ez a terulet mar nekem tavol esik es annyira sosem erdekelt - itt peldaul @Hpasp esetleg be tud segiteni, ha van kedve, mivel radarokban egyertelmuen nagyon jaratos, FDM (freq division) mar volt regen is, talan a modern multiplexing rendszerek ilyen kornyezetben elvarhato elonyeit-hatranyait, hatasfokat is ismeri...?
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egy kérdés merült fel bennem, ha már ennyire radarozunk. Mennyire lesz kombinálható földi radarokkal és fejlettebb gépekkel?
Már egy ideje úgy érzem, hogy a konkrét eszközök kiválogatása azon a feltevésen alapszik, hogy ezeknek a gépeknek lesz máshonnan segítségük. Ezzel a szettel gondolom azért ők is tudnak akár egy bulgár VIPERhez is kapcsolódni. Kisegítő gépnek mennyire alkalmasak, hogy rövid távú levegő-levegő rakétákat és pár bombát szállítsanak, egy jobb radarral rendelkező -mondjuk később beszerzendő új gyártású társuk- és a földi légvédelem együtt meg lefedezi őket?
 
K

kamm

Guest
Egy kérdés merült fel bennem, ha már ennyire radarozunk. Mennyire lesz kombinálható földi radarokkal és fejlettebb gépekkel?
Már egy ideje úgy érzem, hogy a konkrét eszközök kiválogatása azon a feltevésen alapszik, hogy ezeknek a gépeknek lesz máshonnan segítségük.
Errol beszelek. Kell hozzajuk AEW&C, ami viszont megint elkepeszto lenne, milliardokat kolteni arra, csak hogy sporoljanak a vadaszokon... igazi gombhoz a kabat, meg akkor is, ha kesobb jol jon ujabb gepekhez is az ext range (egy GlobalEye latotavja 400-500km.)

Ezzel a szettel gondolom azért ők is tudnak akár egy bulgár VIPERhez is kapcsolódni.
Max Link 16 lesz, ami szerintem lassu/szuk ilyesmihez valos idoben (de ha valaki ujabb infot tud, azt orommel olvasom.)
Ezt mondogatom, hogy az F-35-on lassacskan mukodesbe lepo, de borzasztoan nyakatekert networked warfare rendszeren kivul (amit meg mindig csak tesztelgetnek) csak a svedeknel van ilyen szofisztikalt halozat, peldaul ilyen 'szuperradar" funkcio, amit kerdezel es csak a privat p2p halojuk miatt, ami naluk mar vagy hatvan eve megy (jo, a mai TIDLS a Gripennel jott, de elotte is volt nekik fighter-fighter comm, csak kisebb savszellel stb.)
Mondjuk ertheto, az amerikaiaknak ilyesmi nem kellett korabban, mert volt AWACS a levegoben mindig - teljesen mas a scale egy 320M globalis katonai eronel, mint a 10M sved onallo teruletvedelmi gondolkodasaban.


Kisegítő gépnek mennyire alkalmasak, hogy rövid távú levegő-levegő rakétákat és pár bombát szállítsanak, egy jobb radarral rendelkező -mondjuk később beszerzendő új gyártású társuk- és a földi légvédelem együtt meg lefedezi őket?
Arra biztosan jok.
Nem teljesen kidobott penz ez, csak az ismert penztelenseguk okan erosen ketelkedunk abban, hogy valaha lesz nekik penzuk 5-10x ilyen draga F-35-os flottara (mert 6-8 darab max operettnek eleg abbol is - pont ugy, ahogyan a 14 Gripen is edeskeves nekunk.)
Ha viszont nem lesz, akkor ujabb ~15 ev telik el az operettlegierovel es utana kezdhetik elolrol. Persze kozben sokan meggazdagodhatnak...

Most majd azt erdemes figyelni, Block 20 marad-e mind es mit vesznek meg: ha vesznek meg1x ennyi ugyanilyen oregecske Block 20-at, az szamomra elarulja, hogy tervben sincsen komolyan mas gep legalabb 10-15 evig.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Most majd azt erdemes figyelni, Block 20 marad-e mind es mit vesznek meg: ha vesznek meg1x ennyi ugyanilyen oregecske Block 20-at, az szamomra elarulja, hogy tervben sincsen komolyan mas gep legalabb 10-15 evig.

Igen, én is komolyan számolok ezzel. És szerintem nekik is nagy félelmük, hogy volt egy életképesnek tűnő -de már az elejétől túlzó pénzzel számoló- tervük és a gyakorlat meg az, hogy elsőnek megvették a másodhegedűst, később meg nem lesz pénz az elsőre.


Gondolom Románia betört a használt F-16-os piacára.


Ukránoknál 40 gép azt jelenti, hogy ebből legalább a fele -szerintem lesz az 3/4 is- a déli szomszédnál összerakott használt gép lesz. És ezért cserébe Románia tud valamit venni északi szomszédjától? Mik jöhetnek szóba, amik újonnan jöttek ki és NATO szabvány?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Marmint azzal, amit azota o is elismert, hogy elnezett es igazam volt? :rolleyes:
Nos, én ilyet nem láttam, hogy neked igazat adott volna akár @Negan, vagy én a kérdésben. Továbbra is:
1. A románok 1,5-szer akkora büdzséből garázdálkodhatnak (illetve többől, mert az övék 2%, a miénk meg nincs annyi)
2. Nem a GDP 2%-a fogja megmenteni a román lakosságot az éhenhalástól, amitől mellesleg azért eléggé messze vannak - egy főre eső GDP-t nézve sincsenek annyira lemaradva (keresd ki az aktuális adatokat), és folyamatosan nő. Csak itt divat lenézni őket, ami elég ostoba dolog.
3. Azért elég rossz a hh alatti SZU-t példaként idehozni, mert ott egy sokkal potensebb ellenfél ellen fegyverkeztek, és a GDP nagyon nagy részét (nem a 2%-át) költötték a seregre, a VSZ-re, meg a világforradalomra.
A románoknak - ha ellenünk fegyverkeznek - a 2% elég az erőfölény megtartásához - bár szerencsénkre a tengerészet elvon tőlük forrást. A szárazföldi erejük jelenleg bőven elég ahhoz, hogy ne ugrálhassunk.
És az egésznek (védelmi költségvetés) nincsen köze az egy főre jutó GDP-nek, ahogy azt India esetében már írtam.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Nos, én ilyet nem láttam, hogy neked igazat adott volna akár @Negan, vagy én a kérdésben. Továbbra is:
1. A románok 1,5-szer akkora büdzséből garázdálkodhatnak (illetve többől, mert az övék 2%, a miénk meg nincs annyi)
2. Nem a GDP 2%-a fogja megmenteni a román lakosságot az éhenhalástól, amitől mellesleg azért eléggé messze vannak - egy főre eső GDP-t nézve sincsenek annyira lemaradva (keresd ki az aktuális adatokat), és folyamatosan nő. Csak itt divat lenézni őket, ami elég ostoba dolog.
3. Azért elég rossz a hh alatti SZU-t példaként idehozni, mert ott egy sokkal potensebb ellenfél ellen fegyverkeztek, és a GDP nagyon nagy részét (nem a 2%-át) költötték a seregre, a VSZ-re, meg a világforradalomra.
A románoknak - ha ellenünk fegyverkeznek - a 2% elég az erőfölény megtartásához - bár szerencsénkre a tengerészet elvon tőlük forrást. A szárazföldi erejük jelenleg bőven elég ahhoz, hogy ne ugrálhassunk.
És az egésznek (védelmi költségvetés) nincsen köze az egy főre jutó GDP-nek, ahogy azt India esetében már írtam.
Nnincsenek jobb helyzetben mint amilyenbe mi vagyunk , ráadásul nekik a haditengerészetüket is fejleszteni kell és fenntartani is ami szintén "eszi" a pénzt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Nnincsenek jobb helyzetben mint amilyenbe mi vagyunk , ráadásul nekik a haditengerészetüket is fejleszteni kell és fenntartani is ami szintén "eszi" a pénzt.
Senki nincs jó helyzetben, de jelenleg jobb helyzetben vannak. A haditengerészetről írtam többször is. Ettől még kétszer annyi a szárazföldi csapatuk, és adtak nekik személyi felszerelést.... Kérdezd @krisss-t
 
T

Törölt tag 1945

Guest
... A SDR miatt meg tulajdonkeppen barmikor lecserelhetik majd...
Ez a terulet mar nekem tavol esik es annyira sosem erdekelt - itt peldaul @Hpasp esetleg be tud segiteni, ha van kedve, mivel radarokban egyertelmuen nagyon jaratos, FDM (freq division) mar volt regen is, talan a modern multiplexing rendszerek ilyen kornyezetben elvarhato elonyeit-hatranyait, hatasfokat is ismeri...?

A rádióelektronikai harc híradási része távol áll tőlem, akit érdekel annak az EW103-at ajánlom elolvasni.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Wilson
W

Wilson

Guest
Senki nincs jó helyzetben, de jelenleg jobb helyzetben vannak. A haditengerészetről írtam többször is. Ettől még kétszer annyi a szárazföldi csapatuk, és adtak nekik személyi felszerelést.... Kérdezd @krisss-t
Azért szárazföldi felszerelés dolgában sem állnak jól nagyon erősen modernizálni kellene őket ők is ugyanolyan messze vannak attól,hogy megfeleljenek a modern hadsereg követelményeinek mint mi...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Azért szárazföldi felszerelés dolgában sem állnak jól nagyon erősen modernizálni kellene őket ők is ugyanolyan messze vannak attól,hogy megfeleljenek a modern hadsereg követelményeinek mint mi...
Igen, de amíg nem vagyunk elég erősek, az a sok sz@r is elég ahhoz, hogy reálisan ne álmodozhasson itt a fórumon néhány kolléga....
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Szerintem már elég sokszor kibeszéltük.

Nnincsenek jobb helyzetben mint amilyenbe mi vagyunk , ráadásul nekik a haditengerészetüket is fejleszteni kell és fenntartani is ami szintén "eszi" a pénzt.

Szét kéne választani a jelenlegi hadi potenciált attól a kérdéstől, hogy kinek mennyibe fog fájni az új hadsereg felállítása. Jelenleg mind a két ország a költéseinek az elején jár nagyon. A használt Leokat gondolom ténylegesen kifizettük, mert az le lett szállítva. De a nagyobb részt kitevő új gépek számlája még hátra van. Ők a harckocsikat még el sem kezdték. IFV-ből szintén nagyon az elején állunk. Mind a ketten az APC-t későbbre terveztük, abból szintén nincs rendezve lóvé.
Légierőnél lehet más a pillanatnyi erőviszony, mint szárazon, itt lehet a mi javunkra. De a meglévő gépek ebben a formában kétséges, hogy hosszú ideig változatlanok maradnak-e. Az évezred elején jó döntés volt. A frissítést nem fogjuk tudni 2035-2040-ig elkerülni. És ez alatt az idő alatt újabb századokat is kell még melléjük beszereznünk. Itt a többesszám mindkét országra vonatkozik.
Légelhárításban Andrei cikke említett leszállított és kifizetett közepes távolságú légvédelmi rendszert. Ami integrálva lett a Patriothoz. Már meglévő Oerlikonokról is volt szó aszem a cikkben. De ebben nem vagyok biztos, csak átfutottam. Egyik ország sem a meglévőbe akar leragadni. De még egyik oldal sem fejezte be. (Beleértve, hogy nekik is a Patriotból még nem jött be minden, szóval annak is lesz ára számukra is.)
Helikopterekben azért nem állunk rosszul, de a csatahelik még hátra vannak.
Az szintén valós, hogy nekik a haditengerészetre is nagyon költeniük kell. Az orosz flotta árnyékában ezt sem fogják tudni megúszni. Ezt a részt csak átfutottam a cikkben, de ha jól vettem ki, akkor az újonnan vásárolt fregatt még nincs felfegyverezve, a többit aszem cserélni kell és a korvettek is még előttük állnak kifizetés ügyében. Lehet mondani, hogy nálunk ilyen költség nem lesz, de az összes többi fegyvernemben is javarészt még a fizetés elején áll mind a két fél.
A tüzérséget meg sem említem. Ők is elismerik, hogy a meglévő HIRMAS nem a világ megváltása. Csupán elkezdték. Csövesben lényegében mind a két fél ott áll, hogy el sem kezdte a váltás költségeit.

Fogalmazzunk úgy, hogy 2035-ig egészen biztosan nem lesz egyik ország sem abban a helyzetben, hogy megtámadja a másikat! És addig két nagyon eltérő gazdasági háttérrel rendelkező ország és egy most még csak bizonytalanul előrejelezhető fejlődési pálya (itt nem csak a GDP alakulását értem, de politikai döntéseket az államdósság mértékéről, hadipar mennyire igazolja vissza az export várakozásokat) az, ami meghatározza majd a lehetőségeket. És erre egyelőre jelentős eltéréseket mutató beszerzési politika is rakódik.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 564
113
Román közbeszerzési eljárások...

1 USD= 4,13 RON
1 RON= 71,25 HUF

2021.06.25.
Ajánlati/részvételi felhívás: Katonai járművek részei - Becsült teljes érték áfa nélkül: 4 799 726.50 RON
The framework agreement involves the supply of spare parts for military vehicles - trucks DAC 665T / G, Roman R10215, DAC 16215 FA and derivatives, engine type D 2156 HMN 8, tractor model U650, U650M and U651 used for maintenance of military vehicles belonging Ministry of National Defense - according to the requirements of the award documentation. It provides for the purchase by UM 01557 Sibiu of 28 lots of spare parts and car subassemblies for military vehicles type DAC 665T / G, Roman R10215, DAC 16215 FA and derivatives, engine type D 2156 HMN 8, tractor - used in the process maintenance of military equipment, according to the minimum / maximum quantities and the descriptions in the specifications.

2021.06.12.
Tájékoztató az eljárás eredményéről - A beszerzés végleges összértéke áfa nélkül: 13 145 799.60 RON
Keretmegállapodás a MiG 21 LanceR, AN-26, AN-30, C130B / H Hercules, IAR-99 Standard / Falcon és IAR-330 Puma L / M / S típusú katonai repülőgépek gumiabroncsainak szállítására

2021.05.17.
Árubeszerzés - Ruházat (taktikai mellény, gyakorló ruha, cipő, kesztyű stb.) - A beszerzés végleges összértéke áfa nélkül: 218 514 296.10 RON
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 564
113
Úgy látom a román afganisztáni csapatot is a pápai C17 hozta haza :)


Az utolsó román különítmény is hazatért Afganisztánból. A missziónak vége.
2002 óta több mint 32 000 román katona járt Afganisztánban.
Az utolsó rotáció Afganisztánban, mintegy 600 katona, 2021 február és június között hajtotta végre feladatát.
 
K

kamm

Guest
Az utolsó román különítmény is hazatért Afganisztánból. A missziónak vége.
2002 óta több mint 32 000 román katona járt Afganisztánban.
Az utolsó rotáció Afganisztánban, mintegy 600 katona, 2021 február és június között hajtotta végre feladatát.

Úgy látom a román afganisztáni csapatot is a pápai C17 hozta haza :)

Es elegge ugyeltek ra, hogy ne sok kepen latszodjon meg a low-vis magyar insignia sem a gep farkan - egyedul a totalkepen nem tudtak kikerulni. :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 564
113
U-TacS - Elbit - Thales Watchkeeper drón ajánlat a román hadseregnek: összeszerelő sor Romániában, partnerség az Aerostarral alkatrészgyártás és beszállítással

watchkeeper-afganistan-royal-army-marea-britanie_66572100.jpg
 

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
591
2 498
93

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
És addig két nagyon eltérő gazdasági háttérrel rendelkező ország és egy most még csak bizonytalanul előrejelezhető fejlődési pálya (itt nem csak a GDP alakulását értem, de politikai döntéseket az államdósság mértékéről, hadipar mennyire igazolja vissza az export várakozásokat) az, ami meghatározza majd a lehetőségeket. És erre egyelőre jelentős eltéréseket mutató beszerzési politika is rakódik.
Államadósság mértéke! Na ez a kulcsszó. Nekik kb. 30% GDP arányosan, nekünk közel 80%. Na most ha ők fegyvervásárlás címén el akarnak adósodni 80%-os mértékben, akkor még csillagrombolóra is fogja futni nekik.
Röhögtünk rajtuk a 80-as években, hogy milyen csórok, de nem volt igazunk. Amig mi a jövőt éltük fel, addig ők a jövőnek takarékoskodtak. Így jár aki gulyás/látszat jólétet épít. Persze a nép nem tehet erről, ő csak élvezte a helyzetet. Na ezt használták ki a rafinál vezetőink. Megteremtve ezzel annak a hosszú távú feltételeit, hogy se anyagilag se erkölcsileg nem tudjunk felállni, és még eszünkbe se juthasson a Kárpát medence jóértelemben vett uralása.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113

The MiG-21 LanceR resource is running out. Romania acquires two more F-16 squadrons​


Ez nagyon érdekes. Először 3 szazad F-16, az már vmi!!

Viszont nekem a matek nem jön ki!
A jelenlegi 80as evekben gyártott, 17 db F-16-ot, 2 tételben (12+5) 930+280 millió dollárért vették.

Most 2 századot vesznek 500 millió euróért. Hát, nah.....ez vagy kamu, vagy az amcsik rendesen megtolják őket.

Mindenesetre itt komolyan át kell gondolni a magyar beszerzést, annak ellenére, hogy ez a román beszerzés eléggé kérdőjeles!!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Államadósság mértéke! Na ez a kulcsszó. Nekik kb. 30% GDP arányosan,
44%-os lett tavalyi covid év végére.
nekünk közel 80%. Na most ha ők fegyvervásárlás címén el akarnak adósodni 80%-os mértékben, akkor még csillagrombolóra is fogja futni nekik.
Röhögtünk rajtuk a 80-as években, hogy milyen csórok, de nem volt igazunk. Amig mi a jövőt éltük fel, addig ők a jövőnek takarékoskodtak.
Dehogy. Caucescu nem kapott hitelt, éheztek a románok, áruhiány, jegyrendszer volt...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Államadósság mértéke! Na ez a kulcsszó. Nekik kb. 30% GDP arányosan, nekünk közel 80%. Na most ha ők fegyvervásárlás címén el akarnak adósodni 80%-os mértékben, akkor még csillagrombolóra is fogja futni nekik.
Röhögtünk rajtuk a 80-as években, hogy milyen csórok, de nem volt igazunk. Amig mi a jövőt éltük fel, addig ők a jövőnek takarékoskodtak. Így jár aki gulyás/látszat jólétet épít. Persze a nép nem tehet erről, ő csak élvezte a helyzetet. Na ezt használták ki a rafinál vezetőink. Megteremtve ezzel annak a hosszú távú feltételeit, hogy se anyagilag se erkölcsileg nem tudjunk felállni, és még eszünkbe se juthasson a Kárpát medence jóértelemben vett uralása.
A 80-as években azért voltak csórók, mert Caucescuak aranybudija volt (többek között).