1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Saab JAS-39 Gripen

Diskurzus a(z) '4/4+/4.5 generációs vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. kamm

kamm Well-Known Member

Igen, ez az egyik hatalmas elonye a svedeknek, hogy mindossze par emberre terveztek gepenkent az uzemeltetest - ezert *is* a toredeke a fenntartasa az europai ill amerikai gepekhez viszonyitva.

2. kamm

kamm Well-Known Member

3. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Ez egy jól hangzó marketing duma, csak akkor magyarázza meg bárki azt, hogy miért kerül annyiba a magyar Gripen lízing, amennyibe... Értem én, hogy a pénzügyi extra költségek és más is játszik, illetve az USAF F-16 flotta mérete pozitív hatású, de ez a "töredék" egész egyszerűen nem igaz.

A C/D Gripen reptetése nem úgy tűnik, hogy olcsóbb lenne, mint F-16C/D, vagy AM változatoké, mert azt, hogy a világban sok F-16 repked, annak előnyét minden felhasználója érzi, mert bizonyos költségek nem 200, hanem 2000 gépre terülnek el.

Azzurro, fishbed and formosa1 like this.
  4. blaze

blaze Active Member

A egy variaszárnyas gen 3 gép összehasonlítása egy gen 4+ deltaszárnnyal maintenance szempontból szerintem kérdéses. Akkor inkább hasonlítsuk Rafihoz, EF-hez vagy F-16-hoz.

endre likes this.
  5. formosa1

formosa1 Active Member

Ez így igaz, többek közt ezért is drága a kis szériában gyártott gépek üzemeltetése... :(

6. molnibalage

Csak én erre azt mondom, hogy nem érdekel. Mert a SAAB marketingjét úgy tűnik benyalják. Kis gép = olcsó. Sajnos nem.
    Miért van az, hogy a világ "legolcsóbb" vadászgépe, akkor nekünk messze az USAF F-16C repórája felett van?
    A Gripen FAQ leírja, hogy annyira nem rossz ez, de azért a pofátlan marketing dumát az én gyomrom nem veszi be.

formosa1 likes this.
  7. Wilson

Wilson Well-Known Member

A Gripen lízing költségét ilyen apróságok is befolyásolják.
    És még van jó pár dolog amelyek nem publikusak.

https://www.napi.hu/belfold/mennyibe_kerul_a_gripen-lizing.187712.html

8. rudi

rudi Well-Known Member

2004 (linkel cikk írása) óta azért történt egys - más Gripen lízing témában...
    Ha visszakeresel itt a fórumon arra hogy "Gripen" és "lízing" igen kimerítő információkat fogsz találni...

9. molnibalage

Ami belekerült az 2 hete kitolt Gripen FAQ + Honvédelembe. Sokkal olcsóbb, mint az korábbi változat számolta és állította. A baj az, hogy így sem a legolcsóbb.
    Én együtt tudok élni ezzel a költséggel, csak ha valaki benyögi, hogy a legolcsóbb korszerű vadászgép a világon, akkor ott azért kiesük a pohár kezemből és csukok egy nagyot.

endre likes this.
  10. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Nyilván ezért kerül az F-35 még mindig 30.000+ USD/ repültórába, mert kis példányszámban gyártják...:rolleyes::)

kamm and gacsat like this.
  11. Wilson

Wilson Well-Known Member

Tudom,ezt a linket csak azért raktam be,hogy érzékeltessem,hogy a magyar Gripenek lízing költségére még egy csomó plusz költség rakódik.És ugye a nem publikusokról nem is tudunk.Visszatérve a linkre az hiába 2004 a forint gyengülés befolyásolja a lízing díjjat.

12. pöcshuszár

Mik lennének ezek a költségek?
    Ezt azért a figyelmedbe ajánlanám!
    76M USD a teljes svéd gripen flottára, mindennel, üzemanyag nélkül. Asszem 96-98 darab aktív gépük van per pillanat.

13. molnibalage

• Nincs benne repült óra, nem tudok mit kezdeni vele.
    • Hát a gépek ára? A magyar lízingben az is benne volt.
    • Ez csak SAAB-ar eső költséget mutatja. Hol van benne pl. a Légierőé...? A kerót ki fizeti?
    Ez legfeljebb arra volt érv, ha a depot level + alkatrész support és 0/24 online szolgáltatás ennyibe kerül-
    Ezen felül nem érdekel, hogy a svédeknek mennyi. Akkor meg hogy van pofájuk annyiért adni, amennyiért és tolni a vastagbőrős marketinget? Mert akkor megint nem jön ki matek. Ettől sajnos nem lettünk okosabbak, és azt sem lett bizonyítva, hogy NEKÜNK ez miért is olcsó...

14. pöcshuszár

Hogyhogy nem érdekel, hogy a svédeknek mennyi? Miért, akkor mivel akarod összehasonlítani az amerikai F-16-osok üzemben tartását?
    Én ezt erre írtam:
    Az F-16-osnak elérhetőek üzemeltetési költségei üzemanyagtól mentesen is, nem? Ha elkezdesz számolni, akkor rá fogsz jönni, hogy vagy a svédek repkednek irreálisan keveset éves szinten (;)), vagy a Gripen üzembentartása tényleg olcsóbb, mint az F-16-osé.

15. molnibalage

A Gripen FAQ mellett ott a RAND anyag és az USAF értékek 2008-2012 között.

16. rudi

rudi Well-Known Member

Már volt ez a Jane's elemzés...
    https://forum.htka.hu/threads/hun-saab-jas-39ebs-hu-gripen.203/page-308#post-626894

Én nem hiszem hogy ennél jobban le lehetne vezetni az egyes típusok közötti üzemeltetési klts. különbséget.

17. formosa1

formosa1 Active Member

Az F-35-ös költségeit majd a többi 5. generációs géphez hasonlítsd...!!! :)

18. kamm

kamm Well-Known Member

Huh? Teljesen mindegy, milyen generacios, nem autoskartyarol van szo. :)
    A kerdes az, mennyibe kerul fenntartani, igy az egyben meghatarozza, hanyat tudsz uzemeltetni es igy tovabb.

Nem rad ertem feltetlenul, mert ez a "ne hasonlitsuk, mert mas a szine, mas a kora" stb tipikusan F-35-rajongo autoskartyasok szokasa...
    Barki, aki valaha latott budgeting processt belulrol, szamolt ROI-t 3-5-10 eves projected cost alapjan az tudja, hogy a cost-benefits elemzes az mas, mint a ROI (mondjuk szazalekban.)

Megismetlem, a svedek szandekosan par emberes uzemeltetessel tervezik a Gripent, ez rendkivul komoly osszeget sporol meg, ami mindenhol ervenyesul, igy a vegen a ROIben is.

19. blaze

blaze Active Member

A kérdés sosem így kezdődik, hanem úgy, hogy mik az elvárások a géppel kapcsolatban. A Tornado és a Gripen esetében meg ezeknek nem sok köze van egymáshoz. Ezért érdekesebb egy olyan összehasonlítás, ahol hasonló feladatkörű és fejlettségű gépek vannak összevetve, mint pl. egy modern F-16 vs. Gripen.

Persze csak költség alapon is össze lehet hasonlítani bármit, hogy mennyivel olcsóbb, de ennek önmagában szerintem nincs értelme.

formosa1 likes this.
  20. molnibalage

Az F-35-ben, sokkal mint hardver van, mint Gripenben.
    Mert a gép része a DAS, a EOTS és számtalan más - pl. stealth coating -, amivel nem kell semmit csinálni a Gripennél. Tehát máris lehet kreatívan könyvelni, mert a TGP külön dolog...

Ezen felül ez a kevés emberes közvetlen üzemeltetés semmit sem jelent, ha 800 óraként ipari nagyjavítod a gépet és sok ezer magasan kvalifikált munkaórát teszel a gépe.
    Ezen felül ki ne találd már, hogy a Gripen alacsony kiszolgáló személyzete annyira egyedi. Amúgy sem a bérköltség adja nagy hányadot...

formosa1 likes this.

Ezen oldal megosztása