Sz-300P / SA-10 Grumble, Sz-300V / SA-12 Gladiator / S-300 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
És ki mondta, hogy víz felől jön? A CM lényege, hogy a nagy indításki távolság miatt ilyen esetekben, onnan jön, aonnan nem szégyelsz, ha kitérőt tesz. Egyáltalán nincs RCS-e egy ilyen célnak.

A nagy persze viszonylagos(maga a CM sem nagy)ahhoz elég nagy,hogy ne okozzon gondot a detektálása.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
És ki mondta, hogy víz felől jön? A CM lényege, hogy a nagy indításki távolság miatt ilyen esetekben, onnan jön, aonnan nem szégyelsz, ha kitérőt tesz. Egyáltalán nincs RCS-e egy ilyen célnak.

Ez a scenario.Idézek:"Két perc alatt jön 60 ellenség. Repülési idő 20 perc. 90 km-ről látod meg őket."
 
M

molnibalage

Guest
Ez a scenario.Idézek:"Két perc alatt jön 60 ellenség. Repülési idő 20 perc. 90 km-ről látod meg őket."
Kitől és honnan?

A 90 km-es észlelés 30 méteren levő BGM-109 ellen akkor menne, ha az Sz-300 osztály RPN-je és Clam Shellje egy 300 méter magas dombon van tökéletesen sík terep esetén. A Clam Shell esetén 110 km nem is számolnak észleléssel...

A ciklusidőről meg már volt szó korábban. A német Sz-300PMU-ról szóló könyben ez van.

Another important characteristic of the fire is the shooting cycle. It includes the time for a shooting plus the time for the fire laying to the next target.
When shooting at targets near the destruction zone (7 km), the shooting cycle of the S-300 is about 31 s, while the distance (70 km) is about 97 s.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a parton vannak, márcsak a földháttér miatt is. Persze megkereshetitek. Én az elmúlt fél órát a G.Earth basztatásával töltöttem, hogy betegyem ide a fényképeket, de nem sikerült.
Két perc alatt jön 60 ellenség. Repülési idő 20 perc. 90 km-ről látod meg őket.
Ha már van topikok közötti lehetőség idésére, akkor kérlek ne a 31-es topikot szennyezd már...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Két tárgy (antenna) láthatóságának számítása alapesetben (tengeren):
~3,5 x gyök(egyik magasság + másik magasság méterben) = X km.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
https://defencerussia.wordpress.com...efense-missile-weaponry-arrives-in-kamchatka/
114.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Kitől és honnan?

A 90 km-es észlelés 30 méteren levő BGM-109 ellen akkor menne, ha az Sz-300 osztály RPN-je és Clam Shellje egy 300 méter magas dombon van tökéletesen sík terep esetén. A Clam Shell esetén 110 km nem is számolnak észleléssel...

Egy a Kamcsatka-félszigeten lévő repteret támad 59 CM.Ez a scenario.Miután az említett félsziget nem alföld az orosz meg nem hülye simán lehetnek az S300 rendszer radarjai 300méter magasan(igazából magasabban is bár így fejből nem tudom milyen magasak a Kamcsatka-félsziget hegyei).Pont ezért írtam azt,hogy víz felől jönbek a CM-ek(ezt erősíti meg a scenarióban lévő észlelési távolság ami ugye 90).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Egy a Kamcsatka-félszigeten lévő repteret támad 59 CM.Ez a scenario.Miután az említett félsziget nem alföld az orosz meg nem hülye simán lehetnek az S300 rendszer radarjai 300méter magasan(igazából magasabban is bár így fejből nem tudom milyen magasak a Kamcsatka-félsziget hegyei).Pont ezért írtam azt,hogy víz felől jönbek a CM-ek(ezt erősíti meg a scenarióban lévő észlelési távolság ami ugye 90).
Kamcsatka legmagasabb hegycsúcsa közel 5000m, és bőven vannak 2000-3000m körüli hegyek azon a tájon, úgyhogy csak útépítés kérdése hogy jó magasra telepíthessék a radarjaikat Ivánék.
 
M

molnibalage

Guest
Kamcsatka legmagasabb hegycsúcsa közel 5000m, és bőven vannak 2000-3000m körüli hegyek azon a tájon, úgyhogy csak útépítés kérdése hogy jó magasra telepíthessék a radarjaikat Ivánék.
Kiépített békeidős TÁS-ok látszanak a képeken. A pusztába kitelepülni annyira nem triviális a semmi közepén...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Kamcsatka legmagasabb hegycsúcsa közel 5000m, és bőven vannak 2000-3000m körüli hegyek azon a tájon, úgyhogy csak útépítés kérdése hogy jó magasra telepíthessék a radarjaikat Ivánék.
Ha túl magasra teszik, sok a földháttér. Bár nem lérakos voltam, de szerintem úgy kéne rakni, hogy a valószinű irányban a legtöbbet lássa égháttérben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Halkan jegyezném meg a fenti scenariót nem én vázoltam fel ezekkel a paraméteKamcsat59db Tomahawk,két S300 osztály,90km-es észlelési távolság,egy reptér a Kamcsatka-félszigeten).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
.Mindjárt kidobom ezt a szart a picsába(LG K8)nem lehet vel két mobdatot leírni mert ha belejavítok random szövegrészeket illeszt be lásd előz kommentem.

"paraméteKamcsat59db"
 
M

molnibalage

Guest
Ha túl magasra teszik, sok a földháttér. Bár nem lérakos voltam, de szerintem úgy kéne rakni, hogy a valószinű irányban a legtöbbet lássa égháttérben.
Az Sz-300 szinten a földháttér már nemigen zavar. A repcsiknél sokkal komolyabb, mert a repcsi és a cél is mozog. A SAM meg áll és álló háttérben keres mozgó célt. Az SzDC üzemmód 1960-as évben benne volt a Gyesznában, a Volhov előtt is. Már az is tudott földháttérben dolgozni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ha túl magasra teszik, sok a földháttér. Bár nem lérakos voltam, de szerintem úgy kéne rakni, hogy a valószinű irányban a legtöbbet lássa égháttérben.
Na ne viccelődjünk már, mikor is volt az, hány évtizede, hogy az első MiG-31 fegyver-tesztek idején 6500-on repülő gépről 50m-en repülő célgépeket lőttek le - radarvezérlésű rakétával?!! Gyanítom, ha akkor egy repgép-fedélzeti tűzvezető radarnál ki tudták szűrni a földzavart, akkor ez manapság egy földi telepítésű felderítő-radarnál (sokkal enyhébb súly és méret-korlátokkal, évtizedekkel fejlettebb technológiai szinten) szerintem már sokkal könnyebben megoldják még Szergejék is. Viszont minél magasabbra telepítik, a tenger felé annál nagyobb lesz a detektálási távolsága a tengerszinthez képest jóval túl a horizonton!!
 
M

molnibalage

Guest
Erőt vettem magamon.

Kamcsatkai reptér védelmében 3db Sz-400 osztály áll, mindegyik 8-8db indítóval.
Ha a cél 30m-en közeledik, akkor a horizontjuk;
RPN magassága - elméleti radar horizont sík föld esetén
1, 82m - 44km
2, 136m - 53km
3, 124m - 51km

Viszont ha a robotrepcsik a Koryaksky V. és a Avachinsky V. vulkánok között jönnek, akkor az 1. osztály végig takarásban van, nem tüzelhet.
2. osztály 42km-ről kezdheti a tüzelést, 3. osztály 30km-ről.

Az Orsa anyagból feltételezhetjük hogy a rakéta átlagsebessége ~1000m/s.

A cél érkezzen 800km/h sebességgel. (220m/s)

Felderítéstől a reptérig 24km van, ~110sec.

1. sorozat
Célok felbukkanásakor mindkét osztály tüzel 12 csatornán.
Indítások között 3s telik el.

2. osztály
1. rakétája (42km indítási távolság) ~34s után talál (közeledési sebesség ~1220m/s)
12. rakétája (észlelés után 33. sec -kor indul, céltávolság ~35km) ~28s után talál

Láthatjuk hogy 12 célcsatornával a komplexum gyakorlatilag ezen a távolságon folyamatosan tud tüzelni, 3s-os tűzütemmel, a 32. utolsó rakétájáig.

Mivel a 3. osztály is tüzelhet, ha minden rakéta talál, akkor ki tudják védeni az 59 robotrepülőt.

7oikyppqgjyalgfiigq1.jpg