Ez meg egy kicsit csúsztatás, mert Szlovákia küldött KUB-okat és KUB rakétákat is:
Kicsit igen, de a képesség a jelenlegi utegekkel még mindig megmaradott. Nem hogy nulla.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaliňák a Pravdának: Több F-16-os vadászgépre van szükségünk, hogy megvédjük az eget, az S-300 adományozása nem volt helyes lépés
Minister obrany Robert Kaliňák v rozhovore pre Pravdu uviedol, ako chce vybudovať nový systém protiraketovej obrany a prečo plánuje rozšíriť letku stíhačiek F-16
spravy.pravda.sk
A légvédelemnek nemcsak katonai, hanem polgári célpontokat is meg kell védenie, mert a polgárok fizetnek ezért a rendszerért – mondja Robert Kaliňák (Smer) védelmi miniszter. A Pravdának adott interjújában elmondta, hogyan akar új rakétaelhárító rendszert építeni, és miért tervezi az F-16-os vadászrepülők századának bővítését. Bírálta az S-300-asok és a MiG-ek Ukrajnának adományozását is, szerinte az Európai Uniónak (EU) más módon kellene segítenie a front nehéz helyzetén. Szerinte az európai államok például olyan sémákat alkothatnának, amelyek az Európában élő ukránokat vonzzák a haza védelmében való részvételre.
... a beszélgetésbol kiszúrt érdekesebb résletek:
- plusz négy vadászgép
A vadászrepülőgépeknek nemcsak a légtérvédelmi feladatot kell ellátniuk, hanem a szárazföldi csapatok támogatására is alkalmasnak kell lenniük. Ehhez néhány frissítésre van szükség ezeken a vadászgépeken, valamint bővíteni kell a számukat. A másik négy darab mellett több tényező is szól, egyrészt az alkalmasság, másrészt a NATO-szövetségesek légirendészeti rotációjának biztosítása (a légtér esetleges megsértése esetén gyorsan reagálni kész harci repülőgépek és legénység folyamatos jelenléte – a szerkesztő megjegyzése ).
Ráadásul ezek a repülőgépek állítólag több évtizedig a légierőnkben lesznek, 20-30 évre becsülik. Ebből a szempontból érdemes szemügyre venni a gépek természetes hanyatlását is, amely az elmúlt 20 évben négy darabos szinten volt. Néha az ok például műszaki meghibásodás, és sajnos néha összeomlik is. És ebben az esetben jelentősen csökkenne a rendelkezésre álló gépek száma.
Ráadásul a mai mérce szerint az lenne az ideális, ha a források legalább 70 százaléka működőképes lenne. A többi a rendszeres szervizekre, javításokra és karbantartásokra szolgálhat. Emellett a 14 vadászgépből három-négy darabot kell pontosan bevetni a nap 24 órájában a NATINADS rendszerhez (NATO integrált lég- és rakétavédelmi rendszer – a szerkesztő megjegyzése), ami szintén jelentősen csökkenti a gépek számát használható repülni. Mindezek az érvek együttesen azt eredményezték, hogy új tárgyalásokat kezdtünk gépeink korszerűsítéséről, és további négyet adtunk a tizennégyhez.
- légvédelmi beszerzés
... a leggazdaságosabb légvédelmi megoldásra törekszünk, és jelenleg három változatot értékelünk - ez a norvég-amerikai NASAMS rendszer, értékeljük a koreai légvédelmi gyártást és az izraeli Barak rendszert is, amely már megvitatták, és amelyekről már megkezdődtek a tárgyalások. Ezt a helyzetet néhány héten belül szeretnénk lezárni.
Maga a rendszer nem csak a hatótávolságon múlik. Döntő fontosságú a rakéták és hatótávolságuk, valamint a radar képessége, amely képes észlelni őket. Már van szerződésünk a Barakkal nagyon kompatibilis radarokra, és már ki is szállítják őket. Ez az izraeli rendszer mellett szól. Összehasonlítunk más paramétereket, hol az árat, hol a sebességet, hol a szállítási időt. Objektíven előnyben van az izraeli rendszer, mert már sok minden van betervezve, ők is komolyan mérlegelték az árajánlat kérdését. Jól szeretnénk megfontolni, mert ezek a vásárlások nem öt évre vagy tízre szólnak, hanem hosszú távú vásárlások. Ugyanakkor nagyon szorít az idő, tekintve, hogy a Szlovák Köztársaság légvédelme katasztrofális állapotban van.
-
Piorunok
A Piorunok is hatásos ajánlatnak bizonyul, de sajnos az előző kormányoknak nagy bajuk volt a G2G-t (kormánytól kormányig, kormányközi szintű megállapodás - a szerk. megj.) vonatkozó európai irányelvvel. A most kötött szerződések nem G2G-sek, és ott van az európai irányelv megsértése, ebből nagy baj lesz. Ez a modernizációs beszerzések egyik legsúlyosabb problémája, a szerződések egyéb brutálisan hátrányos feltételei mellett. Tehát nem csak a versenyeztetésben, hanem a szerződéskötésben is hibáztak, és ez nagyon súlyos ügy. És ezt valószínűleg az illetékes hatóságok is értékelni fogják. Ezért Piorun és én inkább normálisan kötünk szerződést, nem fogunk úgy tenni, mintha itt G2G-s tárgyalásokat folytatnánk, és megkerülnénk.
-
drónelhárítás
És ezt ki kell egészíteni más rendszerekkel, akár hard-kill drónokkal, ahol német részről kaptunk Mantis rendszereket. Mivel egyetlen rendszer sem tökéletes és 100%-ban ellenáll minden típusú támadásnak, szükség szerint kitöltjük a fehér mezőket. A disztribúciónak az egész Szlovákiára kell kiterjednie, ehhez igazítjuk a beszállítókkal folytatott megbeszéléseket.
Csupán a klasszikus csöves légvédelmi és drónvédelmi rendszert szeretnénk kidolgozni, mert az ukrajnai háború visszavezetett minket a klasszikus felálláshoz, vagyis tüzérséghez, harckocsikhoz és lassú repülőgépekhez, mint a második világháborúban. Azok a lassú gépek pedig ma drónok formájában vannak, ezek a fő harci eszközök, hasonló tulajdonságokkal és hasonló sebességgel, valamint egy rakétához vagy támadórepülőhöz képest elhanyagolható árat képviselnek.
Szlovákia saját modellel készül, idén egy 120 milliméteres automata aknavetőből kívánunk új fegyverrendszert bemutatni. Ezáltal önellátóak lehetnénk az ilyen típusú fegyverek ellátásában, mind lőszer, mind fegyver tekintetében, és ez hatékony eszközzé teszi a fegyvert, mert veszteségek, meghibásodások esetén is hatékonyan tudjuk pótolni. és kárt. Tehát ezeknek az új rendszereknek pontosan azokat a lyukakat és hiányosságokat kell kitölteniük a légvédelemben.
-
Viperek
Nehéz a helyzet a helikopterekkel. Viszonylag sérülékeny célpontot jelentenek a pénzükkel szemben. Vegyük észre, hogy az ukrán légvédelem utolsó orosz bombázók általi lelövése után ezek jelentős veszteségek, minden egyes gép egyszerűen milliókba és milliókba kerül. És ez az oka annak, hogy a háborús konfliktus kezdeti szakaszában is hatalmas helikopterveszteség volt, egészen addig, amíg a taktika elkezdődött. Nos, a taktika azt jelenti, hogy nem használja ki a helikopter teljes potenciálját. A kérdés tehát az, hogy fontosak-e ilyen harci eszközök.
Természetesen érkezhet ajánlat az Egyesült Államokból, ami annyira előnyös lesz, hogy nem lehet nemet mondani. Egyet sem kaptunk még. ... Természetesen az amerikai kormány olyan áron akarja eladni, ami megfelel annak, hogy öt évig parkolnak, és bizonyos fegyverzetben vannak. Elfogadhatjuk az ajánlat egy részét. Az a döntés, hogy szükségünk van-e jelenleg ilyen típusú harci helikopterekre, attól függ, mit lehet még eldönteni. Várjuk az ajánlatot, február végére kellett volna megérkezni, de most március végére tolták a határidőt.
- Ukrajna támogatása
Úgy döntöttünk, hogy a Božena aknamentesítési rendszerein túlmenően a segélycsomagot szeretnénk kiegészíteni nagyobb számú kotrógéppel, UDS rendszerekkel, amelyek ideálisak akadályok, árkok és hasonlók építésére. Ezek polgári segélyek, és az ukrán kormánnyal folytatott következő tárgyalásokon felajánljuk. Az új géprendelés több hónapot vesz igénybe, így csak szállítsuk le a raktárainkból a gépeket, majd adjuk hozzá saját összeállításainkat. Ez teljesen rendben van. Ugyanez vonatkozik a Bozenyre, ugyanez vonatkozik a vegyi anyagok detektoraira is. Jelenleg ezeket szeretnénk kínálni. Fontos ezt a konfliktust egy vonalon megszilárdítani.
...