Kaliňák beszerzései. Három lehetőség van tankok terén, az ellenzéket is meg akarja hívni. Ősszel dönt a hadsereg puskáiról
Kam sme sa posunuli s nákupom nových tankov?
spravy.pravda.sk
A védelmi miniszter szerint még mindig három alternatívát fontolgatnak. Az első, amelyről már régóta szó esik, a német Leopard 2A8 harckocsi.
„A Leopard 2A8 harckocsi az én szempontomból egy aktuális modell, de nem tudom, hogy saját védelme és a harctéri állóképessége tekintetében teljes mértékben tükrözi-e az ukrajnai fronton szerzett legújabb tapasztalatokat. Másrészt plusz-mínusz 30 millió euróba kerül, beleértve az alkatrészeket is, azzal együtt, ami kötelező, amit meg kell vásárolni, ami rendkívül magas. Megfelelő ár-érték arányúnak kell lennie az általunk adott pénzért, ezért mondtuk, hogy más lehetőségeket is megvizsgálunk” – mondta a miniszter újságíróknak a Turecký vrch kiképzőközpontban.
...
Úgy tűnik, hogy a dél-koreai K2 Panther tank sokkal realisztikusabb. Kaliňák szerint ezek „sokkal kedvezőbb áron vannak”, ezért a második opciót képviselik. „Valamikor 20 millió körüli értékről beszélünk, ami alapvető különbség. Jelenleg ezt vizsgáljuk” – mondta. „Ez az egyik alternatíva, amely felé mi is elmozdulhatunk” – folytatta.
A lengyel hadsereg szolgálatban tartja őket, jelenleg 110 darab van a 180-ból. Varsó akár ezret is rendelt belőlük, míg 820-at úgynevezett polonizáltnak, azaz lengyel szabványok vagy a K2 PLS változat modellje szerint gyártanak. A gyártás közvetlenül Lengyelországban fog történni.
...
A harmadik lehetőség a svéd CV 90/120 páncélozott szállító harckocsi toronnyal és harckocsiágyúval. Kaliňák megjegyezte, hogy ez egy olyan technológia, amely még nincs teljesen „kifejlesztve”. Lehetőséget lát ebben a szlovák vállalatok számára, amelyek a teljes felső részt legyárthatnák. Kaliňák szerint ez érdekes lenne, különösen, ha forgalomba is kerülnének.
Előnye, hogy egy közepesen könnyű harckocsiról van szó, amely jobban megfelel Szlovákia zord terepviszonyainak, különösen Északkelet-Szlovákiában. „Ez az egyik alternatíva. Ugyanez az ajánlatunk van Törökországtól, ahol nemcsak az alvázat, hanem egy könnyebb harckocsi teljes gyártását is át tudjuk vinni, akár egy 120 milliméteres ágyúval is, ami a NATO-kaliberű fő harckocsihoz szükséges” – magyarázta.
A három alternatíva közül ez a legolcsóbb. A német Leopárdokhoz képest az ár a harmada lehet. „Ez a könnyű harckocsi valahol 10-11 millió euróba kerülhet, talán még kevesebbe is, attól függően, hogy hány darabot tudunk legyártani, és hogy még gyártható-e Szlovákiában” – mondta.
20 000 puska
A Védelmi Minisztérium 20 000 puskát szeretne beszerezni a fegyveres erők számára. Ezeket fokozatosan fogják beszerezni. Kaliňák a szlovákiai gyártást részesíti előnyben, hogy a források a szlovák GDP-ben maradjanak. „Piaci konzultációkat tartottunk, ahol megtudtuk, milyen árkategóriákban leszünk. Hamarosan bemutatjuk ezt a döntést. Becslésem szerint ez az év őszén lehetséges lesz” – mondta.
Kaliňák szerint becslések szerint három cég gyárt gépkarabélyokat Szlovákiában, de ezek többsége „befejezetlen gyártás”. „Ezek a megbeszélések zajlanak most a Védelmi Minisztériumban, amely képes 100 százalékban átvinni az ilyesmi gyártását. Természetesen nem fogom teljesen eldönteni, a katonák döntik el, hogy pontosan mit képzelnek el, mert mindegyik az AR15 puska változata a maga módján” – folytatta.
„Amit tudunk, az az, hogy egyes árak 2000 és 2500 euró körül mozognak. Úgy gondoljuk, hogy sokkal lejjebb is mehetünk” – mondta. „Ha ez a két feltétel teljesül – az ár kontra szlovák termelés –, akkor jobban illeszkedhet az egyenletbe” – tette hozzá.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szlovákia Svédországgal együttműködve építi a jövő járművét
Modernizácia Ozbrojených síl SR nadobúda konkrétne kontúry. Vďaka spolupráci medzi švédskou spoločnosťou BAE Systems Hägglunds a širokým spektrom slovenských firiem
www.futurearmy.sk