Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Lényegesen gyorsabban lehet ezeket telepiteni mint a vietnami háborúban használt SA2-eseket.Jobban is szét vannak telepítve ráadásul "hálózatba" is köthetők(tény van köztük pár generáció).Ha kapnak információt vagy csak egyszerűen célgazdag a környezet minimális ideig kell bekapcsolni a felderítő,célvezető lokátort.Ráadasul ezek a fázisvezérelt lokátorok képesek arra hogy csak a megtámadott célpontokat sugározzák be ráadásul minimális jelerősséggel.Ha kapnak plusszba még 3-4 komplexumot akkor komoly problémát is okozhatnak.Ezek bemérése,támadása meg kb tűt a szénakazalba játék lessz ha csak 1-1 indításra használják őket és már telepítik át.
Na, most feltaláltad a spanyol viaszkot. Gratula. Az, hogy melyiket mennyi idő alatt lehet/ett telepíteni, úgy viszonyul egymáshoz, mint a koruk, nem ez a lényeg, hanem az elv. Igen hatásos egy ideig-óráig, de egy légvédelmi rendszert erre nem lehet alapozni. Kiegészítésnek jó, de alapnak nem, ez a lényeg. Később egyre nehezebb lesz csak így harcolni. Sajnos ez már a tehetetlenséget is tükrözi, láthatóan az ukránoknak nincs megfelelő légvédelmi képességük, kapacitásuk. Azért Vietnámban sem ez volt az alapja a légvédelemnek.
A SEAD helyett az orosz légierőnek mást kell alkalmaznia ezek ellen a "vadász" Patriot mini komplexumok ellen. Új harceljárás szükséges, mert folyamatos veszélyben lehetnek adott területen, ez a lényeg.
Nekem lennének tippjeim, de majd meglátjuk, hogy az orosz légierő mit lép, elég rugalmasak és leleményesek voltak idáig.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
A Szu-35Sz elvesztése megerősítve.

vx7V89-HkzI.jpg

Kérdeztem már? Hogy oroszok hanyadjára is esnek bele ugyan abba a csapdába?
 
  • Vicces
Reactions: ghostrider

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Odáig szerintem nem lát el az AWACS, ha csak nem ukrán légtérben repkedett.

Általánosságban írtam. Hol volt helyileg a lelövés?
Csak mert egy AWACS kb. 600 km-re lát be. De ez is elsősorban a célpont magasságától és az AWACS repülési magasságától függ a föld görbülete miatt.
Pusztán a térkép alapján közepes és nagy magasságban repülő nagy RCS-jű célokat (ilyen a Szu-35+fegyverek) elvileg látniuk kell egész ukrajna fölött.

A tényáek közlése csak a te zavaros fejedben fikázás...

Te nem tényeket közölsz hanem faszságokat beszélsz, töménytelen mennyiségben.


Ukránok hivatalosan PAC2-őt kaptak én még képet nem láttam náluk 8-as indítóval Patriotot.

Pedig volt linkelve az ukrán topikba.
A rendszer meg vegyesen is telepíthető:
iu


A PAC3 már csak azért is esélyes, mert csak ezen a videón 18 indítást számoltam, a PAC-2-nek meg csak 16 db rakétája van emlékeim szerint.
És közel sem biztos, hogy minden indítás rajta van...
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 875
5 107
113
Na, most feltaláltad a spanyol viaszkot. Gratula. Az, hogy melyiket mennyi idő alatt lehet/ett telepíteni, úgy viszonyul egymáshoz, mint a koruk, nem ez a lényeg, hanem az elv. Igen hatásos egy ideig-óráig, de egy légvédelmi rendszert erre nem lehet alapozni. Kiegészítésnek jó, de alapnak nem, ez a lényeg. Később egyre nehezebb lesz csak így harcolni. Sajnos ez már a tehetetlenséget is tükrözi, láthatóan az ukránoknak nincs megfelelő légvédelmi képességük, kapacitásuk. Azért Vietnámban sem ez volt az alapja a légvédelemnek.
A SEAD helyett az orosz légierőnek mást kell alkalmaznia ezek ellen a "vadász" Patriot mini komplexumok ellen. Új harceljárás szükséges, mert folyamatos veszélyben lehetnek adott területen, ez a lényeg.
Nekem lennének tippjeim, de majd meglátjuk, hogy az orosz légierő mit lép, elég rugalmasak és leleményesek voltak idáig.
Alap nekik az hogy kapják a felderítési adatokat a NATO(USA-Britt nagyrészt).Így minimális ideig kell saját radart használniuk.Tény hogy CM-BM ellen nem tökéletes a légvédelmük.De jelenleg a legújjabb németektől kapott komplexummal a frontvonalat támadó,Fekete-Azovi tenger felett repülő Orosz gépekre "vadásznak".Ha meg újra mélysegi csapásokat mérnének van ott minden(Buk,S300,NASAMS,Iris-t,hawk,patriot).Jelenleg ha közel se tökéletes de Európa egyik legerősebb rakétás légvédelme az Ukranoknak van(Nyílván Oroszokat nem számolva).Vietnámba meg nagyrészt a radarvezérlésű légvédelmi ágyúk okozták magasan a legnagyobb veszteséget az amerikaiaknak.Indítások/találatok számát nézve a korabeli légvédelmi rakéták hasonlóan szerepeltek mint az akkori légiharc rakéták.
 

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
118
528
93
Valaki magyarázza el nekem, az oroszok miért nem veszik észre ezeket a Patriot támadásokat? Nem, nem a repülők besugárzásjelzőire gondolok.

Az oroszok rendszeresen közlik, hogy mennyi HIMARS rakétát szednek le. Akkor itt mi a probléma? A Patriot rakétákat ugyan úgy be tudnák mérni a radarjaik.

  • A front közelében nem merik folyamatosan működtetni a radarokat, hogy ne csapják el őket?

  • Még mindig nem hoztak létre egy olyan hálózatot, ahol minden korszerű gépük hozzá juthatna a térségében észlelt céladatokhoz? Nem hiszem el, hogy manapság ennek technikai akadálya van. Akkor a pilótáknak elvileg lehetne esélye időben kitérő manővereket indítani.

  • Működik az információs hálózat, de az orosz pilótáknak meg van tiltva a kitérő manőver, amíg nem oldották a csomagot?

  • Senki nem adta parancsba, hogy gondolkodni kell?



Szerintem az is megoldás lenne, ha Szu-35 bevetéseket – a kapacitások mértékéig - összehangolnák az A-50 repülésekkel. A légtérellenőrzők biztonságos távolságból figyelhetnék a rakéta indításokat és ezek a gépek között már működik az adatkapcsolat.

Vagy egyszerűen az a probléma, hogy nem képesek elégséges távolságból felderíteni egy ilyen rakétát?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Valaki magyarázza el nekem, az oroszok miért nem veszik észre ezeket a Patriot támadásokat? Nem, nem a repülők besugárzásjelzőire gondolok.

Az oroszok rendszeresen közlik, hogy mennyi HIMARS rakétát szednek le. Akkor itt mi a probléma? A Patriot rakétákat ugyan úgy be tudnák mérni a radarjaik.

  • A front közelében nem merik folyamatosan működtetni a radarokat, hogy ne csapják el őket?

  • Még mindig nem hoztak létre egy olyan hálózatot, ahol minden korszerű gépük hozzá juthatna a térségében észlelt céladatokhoz? Nem hiszem el, hogy manapság ennek technikai akadálya van. Akkor a pilótáknak elvileg lehetne esélye időben kitérő manővereket indítani.

  • Működik az információs hálózat, de az orosz pilótáknak meg van tiltva a kitérő manőver, amíg nem oldották a csomagot?

  • Senki nem adta parancsba, hogy gondolkodni kell?



Szerintem az is megoldás lenne, ha Szu-35 bevetéseket – a kapacitások mértékéig - összehangolnák az A-50 repülésekkel. A légtérellenőrzők biztonságos távolságból figyelhetnék a rakéta indításokat és ezek a gépek között már működik az adatkapcsolat.

Vagy egyszerűen az a probléma, hogy nem képesek elégséges távolságból felderíteni egy ilyen rakétát?
Ahhoz nagyon fejlett adatkapcsolat kéne, hogy egy légtérfigyelő radar által felderített Patriot rakéta adatait elküldjék pont annak a gépnek amire indították.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
118
528
93
Ahhoz nagyon fejlett adatkapcsolat kéne, hogy egy légtérfigyelő radar által felderített Patriot rakéta adatait elküldjék pont annak a gépnek amire indították.
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
Az elmaradott nyugaton van adathalozat, mert gyáva buzik, de az orosz medvék nem kérnek sportszerűtlen előnyt ebben a háborúban sem. És persze, ezt is megnyerik mint szokták, kivéve ha nem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
Ezt azért elég nehéz megcsinálni real time főleg sok eszköz esetén.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 778
40 046
113
Állitólag még egy Su34.Két indítás volt egy Su35 "megmenekül".Orosz források nem erősítik meg egyenlőre erősen kérdőjeles.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 961
113

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 875
5 107
113
Olyan fura az időzítése ezeknek nem?
Hetekig rommábombázták az oroszok a legfőbb ukrán erődítményt, majd mikor elesik és visszavesznek hirtelen elkezdenek záporozni az ukrán sikerjelentések lelőtt repülőkről.
Akkor ha jól olvasom akkor 2 Su 35 veszteséget ismernek el a napokban.Ha valóban kamuznak nincs nagy baj.Viszont ha napi szinten "leesij" 1-1 gép hosszú távon kellemetlen veszteség.Hogy miért mostanra időzítettek fogalmam sincs.Oka talán az lehet hogy "célgazdag" környezet és még Nato felderítés nélkül is hamar talál célpontot a rövid időre bekapcsolt tűzvezető radar.
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 778
40 046
113
Az első az biztos mert ott a pilótát kimentették arról volt kép, a második az necces mert ha minden igaz Mariopol magasságában csobbant.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 961
113
Akkor ha jól olvasom akkor 2 Su 35 veszteséget ismernek el a napokban.Ha valóban kamuznak nincs nagy baj.Viszont ha napi szinten "leesij" 1-1 gép hosszú távon kellemetlen veszteség.Hogy miért mostanra időzítettek fogalmam sincs.Oka talán az lehet hogy "célgazdag" környezet és még Nato felderítés nélkül is hamar talál célpontot a rövid időre bekapcsolt tűzvezető radar.
A-50-est se találták meg a mai napig a 6 méter mély vízben...