Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Nekem lenne még egy kérdésem..... A lelőtt Szu35 pilótájától van az az info (elvileg), hogy Szíriában 40 bevetést teljesített, itt Ukrajnában meg 15-öt. Szóval 15 bevetés vagy 34 harci nap alatt az milyen rating-nek számít? Ez a természetes, vagy ez kevés? Tényleg nem tudom..... Ami nekem meg van, az mondjuk extrém, és az Amcsi anyahajók esetében napi 2db bevetéssel számol egy-egy F 18 esetében.....
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 596
6 015
113
Ukrajna jó tanulópénz lesz az oroszoknak, rengeteg tekintetben.

Kicsit Finnország hangulata van mostanra, én úgy látom. A Patyomkin jelenség tetten érhető itt ott, lesz mit kielemezniük és javítaniuk. Szíria nélkül esélyesen még szarabbul állnának, rengeteget számít a valós tapasztalat és az onnan szerzett visszajelzések azt gondolom...
.
.
Valamennyi tapasztalatot biztos levonnak, de amig Putyin van hatalmon, addig nem hiszem, hogy nagyon alapos szembenezesre sor kerul, mert ha tenyleg szembeneznenek, akkor be kene ismerni, hogy vesztettek (de minimum nem nyertek), es ehhez kapcsolodva fel kene tenni a hadvezetes söt Putyin felelössegenek is a kerdeset ebben az egeszben. Ez viszont nyilvan nem erdeke ott senkinek, Putyinnak legkevesbe, igy egyelöre technikai konkretum kerdesekkel tudnak szembenezni, pl mondjuk a tankok vedelme ATGM-mel szemben, de valodi teljes szembenezes nem lesz, inkabb csak kifogaskereses, meg felelössegtologatas. De a technikai kerdesekkel is nehez teljesen szembenezni, mert ha sorban minden modernnek hitt fegyverröl atbeszelik, hogy nem valtotta be a remenyeket, akkor megint ott van a vereseg mint politikai tema. Nem zarom ki azt sem, egy csomo korrupcios temaval is szembe kene nezni, hogy pl rossz minusegu eszközök miert kerultek elfogadasra es rendszeresitesre.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 505
113
Nekem lenne még egy kérdésem..... A lelőtt Szu35 pilótájától van az az info (elvileg), hogy Szíriában 40 bevetést teljesített, itt Ukrajnában meg 15-öt. Szóval 15 bevetés vagy 34 harci nap alatt az milyen rating-nek számít? Ez a természetes, vagy ez kevés? Tényleg nem tudom..... Ami nekem meg van, az mondjuk extrém, és az Amcsi anyahajók esetében napi 2db bevetéssel számol egy-egy F 18 esetében.....
Hát ezt háborúja és légiereje válogatja. Ha nagyon nagy a gáz, mert közel az összeomlás, kicsi a légierő és nincs elég pilóta, viszont van elég célpont, akkor simán lehet napi több bevetéssel is számolni. Főleg CAS feladatkörben, a modern korban az A-10 és Szu-25 pilóták húztak be jellemzően napi több bevetést. Afganisztánban mintha lett volna olyan Szu-25 rekord, hogy egy pilóta egy nap 9 felszállást teljesített, nyilván ilyen csak akkor jöhet össze, ha a bázisreptérhez közel zajlik a harc.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and fip7

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 730
30 253
113
Su30SM.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson and Catles
M

molnibalage

Guest
Eszméletlen sok homályos jelzővel dolgozik a cikk és helyenként még butaságot is ír.
Alapvetően az állítja, hogy ha ezek rajta lennének a gépeken, akkor nem lennének ekkora veszteségek.
Ami nem igaz. Ha a területvédelemre alkalmas SAM miatt fűnyíróban repülés van, akkor mindez mellett is esnek le gépek.

A stealth lényege, hogy nem kell a radar előtti rejtettséghez alacsonyan repülni. Ezzel a hatótáv is nő és kiveszi a gépet legalább a MANPAD / IR SHORAD zónából.

De a túlélőképességet nézve mit számít pl. a hajtómű? Semmit. A cikkben meg az is ott van. Semmi baja a hajtóműveknek.
A csontig benyalt F-15EX gépben cirka 30 éves F110-GE-129 van...

A cikk nagy részt a semmire alapozva jelenti ki, hogy elavult és kész...
A legvalidabb észrevétele a MAWS hiánya. Minden más utána jön. Mert az AD SAM feltöréséhez nem tömeges TGP kell, egészen más...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
REH problémákkal küszködnek az oroszok.Az indiaiak is elégedetlenek voltak a Szu30 REH rendszereivel,zsidó felszerelést integráltattak rá.Ehez jön még a PGM fegyverzet hiánya.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 925
113
Amúgy a mostani háborúban lelőtt Szu-35Sz esete is rávilágít egy érdekes dologra. Noha a részleteket továbbra sem ismerem, de az ominózus esetnél a MAWS-al szerelt Szu-35Sz épp SEAD feladatot repült, mégis lelőtték. Nyilván önmagában a kijelölt feladat nem jelent nagyobb mentességet, de ami nekem a közzé tett felvételeken szemet szúrt, az a zárt felhőzet. Vajon a zárt felhőzet felett, vagy a zárt felhőzetben repülő gép MAWS szenzora képes-e időben észlelni a rakéta közeledését?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113

Új fegyverek, új IRST! Saját kézbe vették az indiaiak a Szu-30MKI flottájuk modernizálását​


Azért nem semmi hogy másnak kell modernizálni a gépet !
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Szu-35 3 db R-77-1 -est indít légicélra:

Top commentben leírás is van hozzá:
Pretty interesting footage, for anyone who has no clue what's going on, the Su-35 (Fighter jet) has launched 3 active-radar missiles towards a target. "Active" means that the plane itself guides the missile in to a certain range, then the missile itself has a radar seeker which can find the target.
(Sidenote, the R-77s can also use INS guidance to get most of the way, to the last known track of the target)
The top of the HUD shows the plane's heading, around 200 degrees at the start of the video. The target has a heading of around 190 degrees. The target is that green diamond with a "1" next to it - meaning it's the first/only target his radar is tracking.
On the left of the screen, you can see a vertical bar going 0, 20, 40, 60, 80 - This is the "range bar" and iirc refers to the kilometres from the target - so this target is around 60km away.
Attached to that vertical range bar, is a smaller green rectangle with a lil arrow next to it - this rectangle represents the range at which a missile can be employed, with different sections of the rectangle corresponding to kill probability.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
Ami nekem érdekes a videóban, hogy indítás után egyből kifordul.
Lehet, hogy csinál egy "S" manővert , hogy ne szembe repüljön a céllal, de később legyen ideje pályakorrekciós jelet küldeni ha szükséges.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 662
113
Ami nekem érdekes a videóban, hogy indítás után egyből kifordul.
Lehet, hogy csinál egy "S" manővert , hogy ne szembe repüljön a céllal, de később legyen ideje pályakorrekciós jelet küldeni ha szükséges.
Ha megnézed a heading nagyjából 200, aztán az indítás után kifordul balra nagyjából 110-120 fokig - klasszikus beaming, és asszem a Szu-35 radarja a kombinált elektronikus/mechanikus elforgatással ilyenkor is küld pályaadatokat (120 fokig tér ki emlékeim szerint, nem tudom, orosz gépeket annyira nem ismerem).

Amúgy 3 raksit kiküldeni nekem két dolgot feltételez:
  • Egyrészt fontos célpont lehet (szerintem ember vezette, jó eséllyel vadászgép)
  • Másrészt nem takarékoskodnak, vagyis ebből (sem) fogynak ki...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
Ha megnézed a heading nagyjából 200, aztán az indítás után kifordul balra nagyjából 110-120 fokig - klasszikus beaming, és asszem a Szu-35 radarja a kombinált elektronikus/mechanikus elforgatással ilyenkor is küld pályaadatokat (120 fokig tér ki emlékeim szerint, nem tudom, orosz gépeket annyira nem ismerem).

Amúgy 3 raksit kiküldeni nekem két dolgot feltételez:
  • Egyrészt fontos célpont lehet (szerintem ember vezette, jó eséllyel vadászgép)
  • Másrészt nem takarékoskodnak, vagyis ebből (sem) fogynak ki...

Köszi a választ!
Repülésben nem vagyok penge :)