Szu-34 / Su-34 Fullback (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 437
63 779
113
Pár gondolat. Először is az orosz TGP rendszerekről. A Szapszan konténer nem került rendszeresítésre, arról pedig nekem nincs semmiféle információm, hogy működőképes példánya létezett-e valaha (egyébként valószínű igen), vagy csak a makettel kuncsorogtak a kifejlesztési költségekért. Ezzel szemben a T220-as valós ugyan, de még rendkívül új, csak a tesztelési fázisnál járnak, egyelőre egyetlen platformként a MiG iroda MiG-29KUB gépén. Hogy miért ezen, nem tudom, de a cél végül az összes modernizált vagy eleve 4++ kategóriás gépre történő integráció.

Az oroszok KAB sorozatú bombáiból a lézereseknek kell megvilágítás, de ezek - ahogy a többi önrávezető fejes variáns - a nevüknek megfelelően nem irányított bombák, mint a JDAM vagy a francia AASM, hanem úgynevezett "korrigált zuhanású" bombák. Ezeket ugyanúgy kell oldani, mint a hagyományos változataikat, csak esés közben van mód a ráhelyesbítésre. Amennyiben ez lézeres, akkor a gépnek a cél irányába folytatni kell a rárepülést, ahogy igaz ez a H-25L, H-29L rakéták esetében is, lévén, ugyanaz a fej van bennük. Ezeknek az eszközöknek az alkalmazása csak gyengén védett célok esetében jó, mivel a gépek manőverezhetősége oldal irányba elég korlátozott. Ugyanakkor, a rakéták célig tartó menetideje se sok, emiatt a kiválás ideje relatíve hamar bekövetkezhet. Ne feledjük, a H-29-es család tulajdonképpen egy FAB-250-es bombatest, amit megnövelt fal- és orrvastagsággal bíró nagy szilárdságú acél (vagy keményfém) köpeny vesz körül. Ez elé építették be a rávezetőfejet és a kormányszerveket, illetve mögé a nagy impulzusú rakétahajtóművet és a nagyméretű szárnyakat, továbbá az energetikai rendszereket.
A rakéta meghajtás és a nagy felületű aerodinamikai elemek miatt a H-29-esek hatótávolsága elméletben elég magas, a gyakorlatban azonban a rávezető fej és a felderítési eszközök érzékelési távolsága miatt alig több, mint 10km. Mivel a KAB bombák siklószáma rendkívül alacsony, így ezeknél még ennyi sincs a vízszintes oldási távolság, emiatt a célravezetés során a gépnek át kell repülnie a leküzdendő objektum felett. Oldaltávolság pedig akár a Szu-24-es, akár a Szu-25TM (Szu-39), akár a Szu-34-es esetében elég korlátozott. A gép oldalirányban minimálisan eltávolodhat a céltól, de a repülési iránynak a cél felé kell mutatnia.

A televíziós rávezetés esetén a kontraszt alapú célbefogás megint csak azonos a H-29-es, H-59-es rakéták és a KAB család esetében. Ezeknél már jóval nagyobb az autonómia, azonban a televíziós vevőfej miatt a hatótáv - a H-59-est leszámítva - itt se túl sok. A KAB bombák gyér siklószáma itt is szűk keresztmetszet.

A H-59-es esetében mód van a rakéta televíziós jelének kabinból történő folyamatos kontrollálására és a H-59M esetében a kiegészítő miniatűr gázturbinás hajtóművel a hatótáv kiterjeszthető. Ez esetben csak a rakétának kell eljutnia addig, ameddig már önmagától is rá tud fogni a célra.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 101
3 065
113
<blockquote rel="Fade">laiki: rengeteg képet tudok linkelni ahol a SU/MIGen R-77van. Ettől még Oroszoknál nincs rendszerben.

Itt arról volt szó ,hogy azért nincs TPG mert nem tudnak kifejleszteni.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 331
26 546
113
Szerény véleményem szerint, ha az orosz légierőnél rendszeresítve lesz valamelyik külső célmegjelölő konténer, akkor várhatóan kijön majd jó néhány repülőgép fedélzeti fegyver is hozzá.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Laiki
Arról amit írsz, még a Szovjetunióban fejlesztették ki. Az oroszoknál is vannak elég modern beépített célmegjelölők és előbb utóbb a külső felfüggesztésű célmegjelölők is megjelennek majd (amiről írtam), de még nincs náluk rendszeresített modern pod, ez tény.

Te nem nézed a fényképeket? Nem előbb-utóbb megjelennek, hanem vannak jelenleg is. A T-220 és a Sampsan E nem szovjet, hanem új orosz fejlesztés. Legfeljebb az lehet kérdéses, hogy a Szu-34-re konkrétan melyiket integrálták már. De ha a T-220-at fel tudták tenni a Mig-35-re és Mig-29M2-re, a Damocles integrálása ment a Szu-30 MKI-nél és a Szu-30 MKM-nél, ha a Sampsan-E-t fel tudták nyomni a Szu-27SM-re, Szu-30-ra, Szu-35-re, ha a 101 KS-N-t fel tudják gyógyítani a PAK-FA-ra, ha a Szu-35-re már az 1992-es Farnborough-i kiállításon rátették a TIALD-ot, akkor talán Szu-34-re is felszigszalagozzák valahogy az egyiket.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 331
26 546
113
laiki
Látom a fényképeket és az új eszközöket, ezek orosz vagy fehérorosz fejlesztések. Remélem rendszeresíteni is fogják végre, mert már nagyon itt az ideje. De attól sajnos még jelenleg nincsenek rendszeresítve.
A Su-17/22, MiG-23BN/MiG-27, Su-24 célmegjelölőkre céloztam a szovjet időkből.
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
laiki
Látom a fényképeket és az új eszközöket, ezek orosz vagy fehérorosz fejlesztések. Remélem rendszeresíteni is fogják végre, mert már nagyon itt az ideje. De attól sajnos még jelenleg nincsenek rendszeresítve.
A Su-17/22, MiG-23BN/MiG-27, Su-24 célmegjelölőkre céloztam a szovjet időkből.

Nincs is ra szukseguk. Az ujjakat is csak az export lehetoseg miatt fejlesztik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
laiki

Mit nem értesz azon,hogy nincs a sorozatgyártásig eljutott orosz TGP!!!Nem,hogy a rendszeresítésig nem jutottak el de még a fejlesztést se fejezték be.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki: rengeteg képet tudok linkelni ahol a SU/MIGen R-77van. Ettől még Oroszoknál nincs rendszerben.

Nem az a kérdés, hogy rendszerben van-e, hanem hogy van-e és háború esetén fel lehet-e gyógyítani a gépekre. Gondolom a létét nem kívánod letagadni. Az eltalált célpont pedig nem kérhet újrajátszást azon az alapon, hogy nem rendszeresített célmegjelölővel kapták el.

Amúgy meg az országok egy része gyárt célmegjelölőt, másik részük külföldit használ. Ez sehol sem probléma, csak az oroszoknál? Ha nem lenne nekik saját (de van!) akkor használják a francia változatot, vagy a kínait.

Allesmor Obranna:

"A Szapszan konténer nem került rendszeresítésre, arról pedig nekem nincs semmiféle információm, hogy működőképes példánya létezett-e valaha (egyébként valószínű igen)"

pdlsapsan.jpg


A résztvevők szerint 2005-ben a fej mozgott, áramellátása volt, tehát valószínűleg működő változat. Konkrét paraméterei: TV/LLLTV kamera + hőképalkotó + lézer. Infravörös képalkotás 14-20 km-ig. Légi cél észlelése IR üzemmódban elölről 50 km-ig, hátulról 90 km-ig (nagy magasságon, utánégetőt használó célnál). Ezek a szintén UOMZ fejlesztésű OLS-27/OLS-30-al azonos adatok és elég marketing ízűek. Látómező +10 / - 150 fok előre fel és le. +/- 10 fok oldalra, fej forgatásával +/- 150 fok oldalra. Hossza 3,36 m. Súlya 250 kg. Működési hőmérséklet tartománya +50 / -60 fok. Azóta elvitték jó pár kiállításra és felgyógyították a Szu-27SM, Szu-30 és Szu-35 változatokra. De India és Malajzia a Damocles-t választotta a Szu-30-hoz. Még a Mig-21-93-hoz is hozzá akarták hegeszteni, csak az indiánok a francia konténerbe szerettek bele.

"Ezzel szemben a T220-as valós ugyan, de még rendkívül új, csak a tesztelési fázisnál járnak, egyelőre egyetlen platformként a MiG iroda MiG-29KUB gépén."

Eddig repült vele MIG-29M2, Mig-29KUB és Mig-35 is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
laiki

Hogy tudnák egy háború esetén használni azokat a konténereket aminek még a gyártósora sem létezik és az integráció sem történt meg azaz egy árva eszközt sem juttattak a segítségükkel célba?
Ha 100%-ig kész van(nincs ilyen állapotban) is évek mire bevethető állapotba hozzák őket
(gyártósort létesíteni,legyártani kidolgozni a harceljárásokat,kiképezni a pilótákat)
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
laiki

Hogy tudnák egy háború esetén használni azokat a konténereket aminek még a gyártósora sem létezik és az integráció sem történt meg azaz egy árva eszközt sem juttattak a segítségükkel célba?
Ha 100%-ig kész van(nincs ilyen állapotban) is évek mire bevethető állapotba hozzák őket
(gyártósort létesíteni,legyártani kidolgozni a harceljárásokat,kiképezni a pilótákat)

Azert tisztazzunk mar valamit, mert itt allandoan az ilyen gyartosor meg egyebb teljessen irrevelans dolgokkal jottok. Meg is milyen gyartosor kell az elektronikahoz ? Akarmelyik civil ceg kiomleszti az elektronikat , ha elkuldik nekik, hogy mit es hova es milyen parameterekkel. Az osszes tobbit munkaasztalon fercelik meg csavarozzak ossze ( es most a Made in USA -t hoztam fel peldanak). A legtobb melos betanitott szakmunkas. Azt sem tudjak, hogy mit es miert raknak ossze. A komolyabb dolgokat meg amugy is laboratoriumban szerelteti ossze a fejleszto ceg betanulo mernokokkel meg friss diplomasokkal, mint labor gyakorlat. Ez a "gyartosor" a`la USA.
 
M

molnibalage

Guest
Arról már nem is beszélve, hogy a lézervezérlésű bombák többségének a gyakorlatban nem a kioldó gép, hanem földi célmegjelölő, vagy drón, vagy helikopter, vagy a kötelék másik gépe adja a megvilágítást.
Itt meg saját magadnak mondasz ellent...

A Szu-34 arra való hogy kíséret nélkül, nagy távolságban, alapvetően az európai NATO országokban tudjanak nagy fontosságú célpontokra mélységi csapást mérni.

Itt neked semmiféle drón és földi csapat nem jelöl meg neked semmit...

És akkor még én vagdalkozom szerinted...
 
M

molnibalage

Guest
Amióta a lézeres H-25L (H-23L) megjelent az orosz rakéták között, azaz a 70-es évek közepe óta az oroszoknak van célmegjelölő konténerük. Már a Szu-17/22-nek is volt.
Konténere? Dehogy volt... Az első mai szemmel is TGP-nek nevezhető eszköz a Pave Spike és a Pave Tack voltak...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki

Hogy tudnák egy háború esetén használni azokat a konténereket aminek még a gyártósora sem létezik és az integráció sem történt meg azaz egy árva eszközt sem juttattak a segítségükkel célba?
Ha 100%-ig kész van(nincs ilyen állapotban) is évek mire bevethető állapotba hozzák őket
(gyártósort létesíteni,legyártani kidolgozni a harceljárásokat,kiképezni a pilótákat)

Milyen gyártósor? Kis sorozatról lehet csak szó. Nem fognak őrült összegeket beleölni. Hány Szu-34-es van jelenleg? Bő 50. Szu-27SM-ből, Szu-30 és Szu-35-ből együtt nagyjából 100. Ezek nagy részét is inkább vadász szerepkörben használnák, mint támadó gépként. Pár éve folyik ezeknek is a sorozatgyártása. Manufakturális módszerekkel állították elő az eddigi Sampsan-E és T-220 példányokat is és ugyanilyen módszerrel várható a további gyártásuk is. Hacsak nem rendel valaki sokat exportra. Ehhez pedig nem kell gyártósor. Az oroszoknál a lézeres bomba nem kiemelt fegyver, ezt már sokadszorra írom le. Sem gépük, sem fegyverük nincs annyi hogy megérje a gyártósor. És messze nincs is akkora jelentősége náluk. Nem hiszem, hogy lenne szándékuk nagy sorozatban gyártani a konténereket.

A lézeres bombáiknak és rakétáiknak alá tudnak világítani a Szu-34, Szu-25/39, Szu-24 beépített lézereivel, a Szu-27/30/35 OLS-eivel (csak kis távolságból), de nagyrészt földi megjelölésre támaszkodnak. Náluk egyébként is a beépített lézereres rendszereknek van hagyománya. Nem azért, mert nem tudnak konténert gyártani, hanem mert nem akarnak e célra feláldozni a fegyverterhelésből, tartókból és nem nem akarják növelni a légellenállást és fogyasztást. Nagy sorozatú konténer gyártás nem lesz náluk. Ilyet soha nem állítottam. Azt állítottam, hogy vannak konténereik, ha akarják fel tudják tenni a gépeikre, de tömegével nem fogják alkalmazni.

A lézer célmegjelölő tipikusan nem az a műszer, amit nagyon össze kellene hangolni a fegyverrel. Ha adott hullámhosszon elég erősen világít a célra akkor a kereső meg fogja találni. A gépek rendszereivel kell összehangolni, hogy célt ki tud jelölni neki és célon tudja tartani az automatika. De ez több típusnál már megtörtént. Ez sem olyan nagy dolog. A multifunkciós display miatt ma már nem kell egy külön képernyőnek helyet szorítani a műszerfalon. A Szu-34 beépített lézeres célmegjelölőjének csatornáját a konténeres is használhatja, úgyhogy nem kel sokat görcsölni az integrációval.

A harceljárások kidolgozása is csak komolyan hangzik, de a mögöttes tartalom alig valamicske. A beépített célmegjelölőkkel megvannak a harceljárások. A konténeressel ugyanaz használható.

Fentiek miatt az éveket is tisztelettel visszább venném pár hónapra.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 494
113
Vitáztok itt, hogy mi van, milyen képességekkel, mi nincs stb.
Beleestek a net információdömpingjének az illúziójába.
Tény és való, hogy a hidegháború végéig az átlagember rendkívül keveset tudhatott meg az egyes országok fegyvereiről.
Pár elmosódott fénykép, hibás típusnevek stb.
Ezután sok minden kiderült. Kiderült, amire nem is gondoltunk volna, s kiderült az is, hogy mennyit képzeltünk, ami nem volt valós az előző évtizedekben.
A net elterjedése aztán meghozta az információs bőséget.
Na meg annak illúzióját.
Nem árt észben tartani, hogy a blöff a vélt vagy valós képességekről nagyban megy minden félnél.
Ha nincs neki, akkor azért, ha van, akkor azért.
Mit tudunk/tudhatunk pl. bármelyik jelenkori repülőgép fedélzeti radar valós képességeiről?
Semmit!
Mit tudunk/tudhatunk arról, hogy milyen függesztmények vannak rendszerben?
Nincs?
Nem gyártják?
Biztos?
Majd biztos az orrunkra fogják kötni...
Sajnos annyira teoretikusak a vitáink arról, hogy mit ér egy fegyver, egy fegyverrendszer.
Mert lehet egy haderő hiányosan felszerelt, ha a vezetők (politikai/katonai) zseniálisak. S lehet bármilyen profin felszerelt is, ha vágóhíd képességűek a parancsnokok.
Mit tudunk a titkos hadműveletekről?
Mit tudunk arról, hogy kinek milyen információs forrásai vannak?
A repülőnapok, s a repülőterek kerítése mellet álló spotterek képei árulkodóak lehetnek.
De ez is inkább egy akkora ország esetén érvényes, mint Magyarország.
De igazából semmit nem tudunk az USA fekete programokról, s semmit nem tudunk az orosz fegyveres erők tényleges harcértékéről.
Szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
laiki

Honnan veszed te azt,hogy bármilyen kis szériában gyártanak TGP-t Oroszországban???Semmi ilyesmiről nincs szó csak a képzeletedben!!!

Sampsan-E az egy bukta a kutya sem foglalkozik már vele a másikból meg jó ha 2-3 darab van az is csak teszt fázisban.
Évekre van még akárcsak a kis ütemű sorozatgyártástól is!Csak most repült először.
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
laiki

Honnan veszed te azt,hogy bármilyen kis szériában gyártanak TGP-t Oroszországban???Semmi ilyesmiről nincs szó csak a képzeletedben!!!

Sampsan-E az egy bukta a kutya sem foglalkozik már vele a másikból meg jó ha 2-3 darab van az is csak teszt fázisban.
Évekre van még akárcsak a kis ütemű sorozatgyártástól is!Csak most repült először.

Ez erdekes. Beepiteni a gepbe betudjak , mar jo 30 eve, de nem kepesek egy kontenert kipreselni henger alakura ?! Most oszinten, ezt te sem gondoltad komolyan!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
bartinieffektus

Látod,hogy nem tudnak vagy szerinted viccből van minden orosz export gépen francia vagy izraeli TGP(ahol a megrendelő kérte az integrációt)???Vagy mondok jobbat!!!Sorold az oroszoknál rendszeresített vagy oroszoknál gyártott és máshol rendszeresített TGP-ket.
<b>Nincs combat ready orosz TGP 2015.02.14-én!!!</b>
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
misi: Pont az információbőség, digitális technikák miatt tudunk jóval többet mint anno. Egyrészt mindenkinél ott a kamera, 200.000Ftből olyan kompaktot kapsz ami jobb képminőséget produkál mint amiért 20éve egy lakás árát fizették ki. Hogy a komolyabb hobbistáról ne szóljak aki D810/5DS+600*2 F4 (vagyha sok pénze van 1200-1700*2) ével fényképez és elolvassuk a pilota sisakján lévő feliratot.
Innen amit fel kell csavarozni azt nagyon nehéz titokban tartani.

Ezen felül még eszünk is van. pl vszeg nem azért rendelnek Izraeli/Francia konténert a Su-30hoz mert főleg integrációval együtt nem k* drága hanem mert Orosz vagy nincs vagy annyival rosszabb, hogy megéri kicsengetni a difit.

Másrészről igazad van messze a legtöbb dologra semmilyen rálátásunk nincs. Nincs felcsavarozva a gépre, nem lóg rajta, nem lehet kiszúrni. Egy konténerben csücsül vagy épp a radar sw kódja a "titkos" fegyver.

Ehez képest mi érdemli a nagyérdeműt? Még itt is jórészt? Hogy pörög a gép a farkán és ennyi. Nem tudja elképzelni/értelmezni hogy képes egy lesajnált F-16 100+:0 as statisztikát elérni a Mig/Suk ellenében, még ha ezen gépek nagyja 3gen is volt.
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
bartinieffektus

Látod,hogy nem tudnak vagy szerinted viccből van minden orosz export gépen francia vagy izraeli TGP(ahol a megrendelő kérte az integrációt)???Vagy mondok jobbat!!!Sorold az oroszoknál rendszeresített vagy oroszoknál gyártott és máshol rendszeresített TGP-ket.
<b>Nincs combat ready orosz TGP 2015.02.14-én!!!</b>

Na es ki vett KAB-1500-t , KAB-500-t,Ch-29-t ?

Ne vicceljel mar! A Szu-34-be gond nelkul belerakjak, a Szu-25 TM-ek orraban is uj celmegjelolo van . A 101 KS N is ugyanaz a rendszer, mint amit a Szu-34 be epitenek. A Migeken is azert van kontener, mert exportra szanjak. Alapvetoen nincs szukseguk a kulon kontenerre.Az oroszok nem fognak csapattamogatasra vadasz gepeket hasznalni!Arra van nekik kismilio mas jatekszer.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
Mindenki megvette hozzájuk akinek kellett csapásmérő fegyverzet a gépekre,nem viccből integrálták a Szuholyokra a francia TGP-ket.
Most itt nem beépített rendszerekről hanem TGP-kről van szó szóval hallgatom a válaszod.