PLC: programozható logikai vezérlő. kis ipari vezérlő számítógép, ami szabványos nyelven programozható jó esetben, és fizikai illesztő van rajta érzékelőkhöz és beavatkozókhoz. Ipari folyamatok automatizálására használják.
Anno a szovjetek lopták a vezérőt valami olajvezetékhez állítólag kanadából,és a cia megbackdoorozta. Az iráni uráncenztrifugákat a siemens plc-k átprogramozásával tették tönkre.
Gyenge lassú processzor van benne tipikusan, nem nagyon nagy sebességű a "program" futása, (vannak kivételek), de többnyire nem is kell. Felhasználóbarát cuccok (a maguk módján), egy villamos technikus tipikusan egyszerűbb vezérléséket meg tud csinálni rajta (egyes típusokon, amiket ismer, bemutanak neki, hogy kel a szabványos műveleteket elérni).
Pl. ez egy siemens PLC IO modulokkal (ki/bemeneti bővítők, érzékelők illetve beavatkozókk ilelsztésére)
Véges elem modellezés:
Van a fizikai valóság, ami jelenlegi ismereteink szerint (illetve a hétköznapi fizikai alkalmazások szerint mindenképp) egy folytonos, végtelen részletes, analóg dolog. A számítógépeink nem tudnak végtelen pontossággal számolni, és pl. egy repülőgép szélcsatornában modellezését nem tudnánk tökéletesenpontosan kiszámolni, ha minden paraméter végtelen pontossággal rendelkezésre is állna. Ezért a végtelen pontosság helyett véges pontossággal számolnuk. Biztos láttal már régi 3D modelleket:
pl. itt egy low-poly teáskanna szemléltetésnek:
Itt a testet kisebb, véges részletességgel modelleztük mint valójában amilyen. Elkezdjük az erre ható fizikai erőket (szintén egy rácsrendszerben mintavételezve) ezzel kölcsönhatásba juttatni, és megnézzük hogy változik a rendszer. Ebből, ha jól választjuk meg a paramétereket, akkor a fizikai valóságra is helytálló következtetéseket tudunk levonni. Tipikusan minél részletesebb a "térháló", annál közelebb áll a fizikai valósághoz a kapott eredmény (feltéve, hogy a bemenő paraméterek, illetve a fizikai modell helyes, ez bizonyos határesetekben, vagy egyes területeken ahol kevés fizikai mérésünk/tapasztalatunk van még, nem mindig adott). Itt már sejthető, hogy ehhez viszont böszme számítógépek kellenek!
Itt van egy egyszerű hídról valami szimuláció vizualizációja.
Láthatod a szimuláció egyszínű szakaszait, azok a véges elemek, amikre felosztották a modellt.