Igen van, a vezető mögött, de a töltőgép tárja előtt:Tisztelt fórumozok!
Próbálom pótolni a harckocsikkal kapcsolatos hiányos ismereteimet, de az interneten meglehetősen sok, egymásnak is ellentmondó adatot találok. Remélem Ti tudtok segíteni a kérdéseim megválaszolásában!
- Az első kérdésem - és ebből látszik, hogy mennyire műkedvelő amatőr vagyok ezen a területen - hogy a modern orosz harckocsiknak van-e menekülő nyílása a haspáncélon? A T-34-esen még biztos volt, a T-55-ösön úgy rémlik szintén. De a T-64/72/80/90 szériáknál a forgó lőszertároló miatt gondolom már nincs.
- A második, és ez kicsit összetettebb lesz. A T-64/72/80/90 típusoknak mind 125 mm-es, sima csövű lövege / harckocsi ágyúja (melyik helyes?) van, de mindnek - gyakran alváltozatonként is - különböző típusjelzésű. Ezek mekkora különbségek? Tudják ugyan azt a lőszert lőni, vagy mindhez más van rendszeresítve?
- A különböző fajta lőszerekhez - leváló köpenyes nyíllövedékes / kumulatív / repesz - romboló - ugyan azt a hajítótöltetet használják?
- Konkrétan a T-72M3-hoz milyen lőszerek vannak rendszeresítve?
- Több típus képes irányított páncéltörő rakétát is kilőni a lövegcsőből. (Elvileg a T-72M3 és M3M is.) Ezeket is a forgó lőszertárolóban tárolják, vagy a páncéltestben, és kézzel töltik be? Hajító töltet veti ki őket, és csak a cső elhagyása után indul be a hajtóművük? A hk. lézertávmérője vezeti őket célra, vagy mást találtak ki? Egyáltalán használják ezeket a rakétákat, mert még soha nem láttam olyan drónfelvételt, amikor harcban használták volna őket.
- És végül: a mai orosz lőszerek mennyire jók? Gondolom egy repesz - romboló gránátnál nem lehet sok újat kitalálni, de egy kumulatív páncéltörőnél és különösen a nyíllövedékes páncéltörőknél azért lehetnek okosságok. Szóval mit képesek átlőni, és mit nem?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Nagy különbség van az ágyúk közt. Ami a leglényegesebb, az az, hogy a az egyre újabb változatokkal egyre újabb lőszereket tudsz használni.
Van 3 fajta hajítótöltet, de igen mindenfajta lőszerhez azonosat használnak (kivéve ATGM), tehát a kivetőtöltet ugyanaz, csak a lövedék más.
Konkrétan a kutya se tudja, hogy melyik B3-ban milyen löveg és töltőgép van, mert nem egységes a flotta.
Ez a rakéta a töltőgépben (T-64/80 család):
Ez pedig a rakéta a csőben:
Kétsebességesek a mai orosz lőszerek (APFSDS). A legmodernebbeket csak a T-14 tudja használni, az meg nincs rendszeresítve. Amit a T-72B3, T-80BVM, T-90A és a T-90M tud használni (itt ugye megint előjön a milyen ágyú és töltőgép van az adott harckocsiban) pedig nem éri el az M829A4 vagy a DM63A3 átütését. A legnagyobb előrelépések pont nem az APFSDS-nél vannak, hanem a multifunkciós repeszgránátoknál, ezen a téren bőven adósak az oroszok, mert nincs a DM11- programozható változatához hasonló lőszerük. Nem a 3OF-82 a közelében nincs a DM11-nek.