T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
És az is a lézeres távolságmérő ellen szól, hogy ez csupán optika, nincs hozzákapcsolt tűzvezető rendszer mint a SOSNA U-nál.
nem egészen:
- accounting for individual angles of departure (IUV) of the projectile;
-automatic calculation of firing angles depending on the range, type munitions, IPM;
- the device has the ballistics of all ammunition used in tanks of the type T-72;
-MG button allows you to quickly switch to the machine gun firing mode;
Balisztikai számításokat hogy végez egy "csak optika"?


És azt is írja, hogy manuálisan kell bevinni a távolságadatokat. Ez a két állítás ellentmond egymásnak.
Nem, csak félreérthető az angolra fordítás:
  • the device has a rangefinder brand associated with the rangefinder of the main sight TPD-K;
  • the device has a built-in range finder with a base on the target and manual input range;
Ez a manuális beviteles dolog szerintem azt akarja mondani, hogy a lőelemek kiszámításához a távolság bevihető a lézeres távolságmérőből, vagy kézzel is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
nem egészen:

Balisztikai számításokat hogy végez egy "csak optika"?



Nem, csak félreérthető az angolra fordítás:

Ez a manuális beviteles dolog szerintem azt akarja mondani, hogy a lőelemek kiszámításához a távolság bevihető a lézeres távolságmérőből, vagy kézzel is.
Mi végre? Honnan van távolságadatod ha nincs lézeres távolságmérőd? Ha pedig van lézeres távolságmérőd az optikában, akkor minek táplalnád be manuálisan? Sokkal inkább az van, hogy betáplálod az 1G46-tal mért távolságadatot manuálisan, de ez meg akkor is csak távolság, ennél még a 35 éves 1G46 is többel dolgozik..
 
  • Vicces
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 878
47 531
113
Honnan tudod akkor a távolságot?
Tényleg elhiszed hogy van egy upgrade T-80-ban hőkamera, egy év háborús tapasztalat után felújítva, de nem képesek összehozni az általa szolgáltatott éjszakai képét azzal, hogy amit felderítettek a hőkamerával, azt meg is tudják utána célozni távolságadat hiányában?

Komolyan kérdezem, minden tiszteletem mellett, hogy TE EZT GONDOLOD, viccen kívül ?!

Mert azt minden bizonnyal elhiszem, hogy a nyugati éjjellátók generációval korszerűbbek, tisztább, nagyobb felbontású képet adnak akár hűvösebb célról, messzebbről, de ez azért amit itt te állítasz, én már nem tudom elhinni.

Tényleg nem. Ha ott van az a kurva hőkamera, akkor kizártnak tartom hogy ne tudnának vele a felderített célra éjszaka lőni csak úgy, hogy fejben kell számolgatni, meg vonásokat figyelgetni.

Ez amit állítasz, azért nekem elég meredek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 066
124 269
113
Amúgy számomra az a legrealisztikusabb magyaràzat, hogy a régi hk-k modernizálására fordított kapacitás megelőzte a sosna-u gyártást emiatt a sosna u a színtén felpörgött T-90M gyártásba megy minden más meg az egyszerűsített hazait kapja, hogy kielégítse a megnövekedett igényt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
Vannak erre más módszerek is, pl mi/mekkora szögtartományon látszik a nézőkében.
Az távolságbecslés nem mérés.

Tényleg elhiszed hogy van egy upgrade T-80-ban hőkamera, egy év háborús tapasztalat után felújítva, de nem képesek összehozni az általa szolgáltatott éjszakai képét azzal, hogy amit felderítettek a hőkamerával, azt meg is tudják utána célozni távolságadat hiányában?

Komolyan kérdezem, minden tiszteletem mellett, hogy TE EZT GONDOLOD, viccen kívül ?!

Mert azt minden bizonnyal elhiszem, hogy a nyugati éjjellátók generációval korszerűbbek, tisztább, nagyobb felbontású képet adnak akár hűvösebb célról, messzebbről, de ez azért amit itt te állítasz, én már nem tudom elhinni.

Tényleg nem. Ha ott van az a kurva hőkamera, akkor kizártnak tartom hogy ne tudnának vele a felderített célra éjszaka lőni csak úgy, hogy fejben kell számolgatni, meg vonásokat figyelgetni.

Ez amit állítasz, azért nekem elég meredek.
Igen azt,mert ez egy butított változat amit vagy pénz vagy SOSNA U, vagy mindkettő hiányában KÉNYSZERBŐL gyártanak.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 849
48 620
113
Az távolságbecslés nem mérés.


Igen azt,mert ez egy butított változat amit vagy pénz vagy SOSNA U, vagy mindkettő hiányában KÉNYSZERBŐL gyártanak.
Értem itt, hogy vergődsz, hogy nem került be az amúgy is szar Sosna a legutóbb kikalapált T72/80-kbe, de szerintem engedd el.
Ezt továbbra is rohamlövegként fogják használni (úgymint: ahogy már láttuk, hogy használják ezeket, számtalan videón).
A jó fegyver pedig az a fegyver, ami a neki szánt feladatot elvégzi.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 878
47 531
113
Amúgy számomra az a legrealisztikusabb magyaràzat, hogy a régi hk-k modernizálására fordított kapacitás megelőzte a sosna-u gyártást emiatt a sosna u a színtén felpörgött T-90M gyártásba megy minden más meg az egyszerűsített hazait kapja, hogy kielégítse a megnövekedett igényt.
Mekkora cumi amúgy egy Sosna-U hoz képest ez az egyszerűsített "hazai" szerinted?

Ha a Sosna U-val szerelt harckocsi 1-es harcérték, a fronton éjjel-nappal mindenféle harcfeladat, ellenfél leküzdés közben mennyire eshet vissza a harcérték, a felére? Jobban? Meg se lehet érezni?

Más is válaszolhat nyugodtan, akinek van bármi fogalma erről, nekem ez totál kínai.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ogretankHU

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 878
47 531
113
Értem itt, hogy vergődsz, hogy nem került be az amúgy is szar Sosna a legutóbb kikalapált T72/80-kbe, de szerintem engedd el.
Ezt továbbra is rohamlövegként fogják használni (úgymint: ahogy már láttuk, hogy használják ezeket, számtalan videón).
A jó fegyver pedig az a fegyver, ami a neki szánt feladatot elvégzi.
Hol lehet ennek a "butított" hőkamerának vajon a hátrányát érezni, milyen harcfeladatnál szerinted, s mennyire lehet ez zavaró?

Kb. csak ott számít, ha harckocsi harckocsi ellen kell harcoljon, nagy távolságon, éjjel? Ott fontos nagyon hogy ne csak felderíteni tudja, hanem azonnal lehetőleg első lövéssel gyenge/kritikus pontot elsőként be is ütni?

Vagy máshol is fáj ez nagyon, hogy butított a cucc?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 849
48 620
113
Mekkora cumi amúgy egy Sosna-U hoz képest ez az egyszerűsített "hazai" szerinted?

Ha a Sosna U-val szerelt harckocsi 1-es harcérték, a fronton éjjel-nappal mindenféle harcfeladat, ellenfél leküzdés közben mennyire eshet vissza a harcérték, a felére? Jobban? Meg se lehet érezni?

Más is válaszolhat nyugodtan, akinek van bármi fogalma erről, nekem ez totál kínai.
Pont azon megy itt a polémia, hogy erősen függ a dolog attól is, mi ellen vetik be ezeket. Tank vs tank esetén megy, hogy aki az első pontos találatot viszi be, az nyer. De hányszor volt itt tank vs tank?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 878
47 531
113
A felderítési és azonosítási távolság az fáj nagyon. Akár a gyors célfelderítés akàr a baràti tűz elkerülése.miatt
No de elvileg hőkamera van nem, azonosításban, felderítésben gondolom az a lényeg hogy lásd hogy mi és merre van előtted, éjszaka is. Utána a távolságmérés, meg a mindenféle ballisztikai számítások, csőkopásból/hőből/meteorológiai mérésekből jön össze, s itt csak ez hiányzik ha jól értem, ami az első pontos lövést nehezíti, ugye?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 878
47 531
113
Pont azon megy itt a polémia, hogy erősen függ a dolog attól is, mi ellen vetik be ezeket. Tank vs tank esetén megy, hogy aki az első pontos találatot viszi be, az nyer. De hányszor volt itt tank vs tank?
Na akkor szerintem jól értem hogy miről van itt szó, oké, thx neked is.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 849
48 620
113
No de elvileg hőkamera van nem, azonosításban, felderítésben gondolom az a lényeg hogy lásd hogy mi és merre van előtted, éjszaka is. Utána a távolságmérés, meg a mindenféle ballisztikai számítások, csőkopásból/hőből/meteorológiai mérésekből jön össze, s itt csak ez hiányzik ha jól értem, ami az első pontos lövést nehezíti, ugye?
Igen, de a hőkamera-DSP-display láncon múlik, hogy mit-milyen messziről tudsz beazonosítani (felbontás, érzékenység, SNR, ilyenek).
Mindezekben a nyugati típusokba legutóbb bekerült eszközök jobbak, mint ami a T-90M-be megy.
Kb azon megy a vita, hogy akkor ami az orosz tankokba megy az semmire nem jó (“használhatatlan”), vagy azért valamire mégis. Mondjuk egy ismert megerősített pozíció szétlövésére.