T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Úgy tudom a Kontakt-1hez van meg. Viszont a lengyeleknek van hasonló ERAWA-2 néven.
Meg ma már, a legjobb lövedékekkel szemben a Kontakt-5 is elavult. (Gondolok pl. az M829A3-ra.)
De alapvetően igazad van. jó lett volt a T-72-inket felpimpelni ERA blokkokkal.
Szerintem csak Szittya álma az, hogy van bármi is a Kontakt 1-hez. Gondoljuk végig, majd 30 éves robbanótöltetekkel mit kezd bárki is?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Szerintem csak Szittya álma az, hogy van bármi is a Kontakt 1-hez. Gondoljuk végig, majd 30 éves robbanótöltetekkel mit kezd bárki is?

A Kontakt-1-ben, tudtommal a Semtex egyik változata van. Mai napig gyártják. Ha a kazetta megvan akkor lehet bele robbanó anyagot venni.
De mind írtam, a lengyelektől lehet ERA-t venni. De ne kanyarodjunk el a T-80-tól.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 216
113
Úgy tudom a Kontakt-1hez van meg. Viszont a lengyeleknek van hasonló ERAWA-2 néven.
Meg ma már, a legjobb lövedékekkel szemben a Kontakt-5 is elavult. (Gondolok pl. az M829A3-ra.)
De alapvetően igazad van. jó lett volt a T-72-inket felpimpelni ERA blokkokkal.

A lengyelek vmelyik tesztjénél jött ki, hogy a duplázott régebbi ERA kicsivel jobb mint mint az új!

..."csak" duplázott tömege!!! Nekik ez nem volt jó: a saját gyártású hetvenketteseik nem túl jó minőségűek voltak!

A hazai "szak"-politikáról/"szak"-értelemről --a tengernyi-sok hasonló eset, és ezek után-- már nem is mondom a véleményem!


.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 143
82 975
113

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Amúgy nem értem ezzel mit akarsz mondani.... Már azon kívül, hogy fáj, hogy az oroszok a T-80U-val messze a nyugat előtt jártak a páncélzat terén.
A HH alatt nagyobb tűzerővel csak a 120 mm-s M1A1-esek bírtak az M829-es lövedékük miatt.
Páncélzat terén még az M1A1HA is picit le volt maradva, és az is csak a HH legvégén volt elérhető....
A T-80U-t és az UD-t ebből a szempontból nincs is mivel összemérni!

A T-80BV a teknőn jobban védett volt, mint a nyugati tankok bármelyike. Ha pedig szerinted szar a T-80BV torony védelme akkor a Leopárd 2-é is szar, hiszen nagyjából ugyan azt tudja mind két harcjármű ezen a téren.
De tornyon a DU előtti M1 és M1A1 se tudott többet a T-80BV-nél. Szóval azok is szarok :rolleyes:
Szóval nem értem már megint ezt a "Csak azért se jó" dolgot. A T-80BV teljesen jó védelemmel bírt akkoriban.
ccf93d08e6d68a9c7f0d86ec0f77c096.jpg


77b4b285e8e9991f4406aaf7fdb9767a.jpg
El ne felejtsd, hogy a BV tornyát volt mivel átlőni nagy távolságból is, mert a DM23 simán átvitte akár 2000 méterről is (és a DM13-nak sem jelentett akadályt akár 1000 méterről sem) azt a páncélt hisz még a lófasz 3BM15 is átment a külső acélon a kvarcon és csak valahola hátsó acélfalban állt meg. Ellenben a Leopard 2 tornyát még a 3BM26 is csak egészen kis távolságból lőtte át a 3BM15 és 3BM22 meg sehonnan nem volt rá képes. Az meg azért barokkos túlzás, hogy egyforma a két torony, mert lehet, hogy KE ellenhasonló de CE ellen klasszisokkal jobb a Leopard 2 tornya.

Tehát lehet, hogy szar a Leopard 2 tornya, de jobb mint az akkori szovjet harckocsik tűzereje. Ellenben a T-80BV tornyával amit simán átlőtt a német löveg. 1985-ben állt rendszerbe a 3BM32 ami az első rétegelt/NERA páncélok ellen is hatékony szovjet lőszer volt. Azaz 1979-től 1985-ig a szovjet tankok tűzereje teljesen elégtelen volt még a Leopard 2 B tec páncéljával szemben is.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Nem emlékszem erre. Viszont olyan tesztjük volt, ahol a T-72M-re föltett ERAWA-2-es úgy meghajlította a DM33-at, mint egy kiflit XD
A Kontakt-5-el se járt volna jobban...
Áruld már el, hogy a 90-es évek közepén miért is a németek ellen fegyverkeztek a csehek amikor kb mindent megtettek, hogy a nyugathoz tartozzanak? A helyes az lett volna, hogy a 3BM42-t úgy töri szét mint a szart.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Áruld már el, hogy a 90-es évek közepén miért is a németek ellen fegyverkeztek a csehek amikor kb mindent megtettek, hogy a nyugathoz tartozzanak? A helyes az lett volna, hogy a 3BM42-t úgy töri szét mint a szart.

Hallod dudi, neked már teljesen agyadra ment a faszság XD
Egyrészt az ERAWA 2 az lengyel. Másrészt egy valódi tesztről beszéltem :D :D :D
Ez a fóbiád meg valóság ferdítésed kezd már kicsit kórós lenni!
Itt a lengyel teszt:

Annyira el van titkolva, hogy a google az első helyen kiadja...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Hallod dudi, neked már teljesen agyadra ment a faszság XD
Egyrészt az ERAWA 2 az lengyel. Másrészt egy valódi tesztről beszéltem :D :D :D
Ez a fóbiád meg valóság ferdítésed kezd már kicsit kórós lenni!
Itt a lengyel teszt:

Annyira el van titkolva, hogy a google az első helyen kiadja...
Jaj bocsánat lengyel. Akkor még "aktuálisabb" a dolog. Az egy dolog, hogy mi ellen tesztelték (valószínűleg az volt a legmodernebb lőszer amihez hozzáfértek), az meg másik, hogy, mi ellen tervezték. Tudod a lengyelek a 90-es években is gyűlölték az oroszokat...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
El ne felejtsd, hogy a BV tornyát volt mivel átlőni nagy távolságból is, mert a DM23 simán átvitte akár 2000 méterről is (és a DM13-nak sem jelentett akadályt akár 1000 méterről sem) azt a páncélt

Itt már megint miről beszélsz? Volt ilyen teszt? :rolleyes:
Mikor lőttek ezek T-80BV toronyra? Nem emlékszem ilyenre....

Ellenben a Leopard 2 tornyát még a 3BM26 is csak egészen kis távolságból lőtte át a 3BM15 és 3BM22 meg sehonnan nem volt rá képes.

Dudi.... Mire a Leopárd 2 elterjedt addigra már a 3BM32-es és a 3BM42 volt a hadilőszer a T-80-al szerelt alakulatoknál!
1985/86-tól voltak ezek a lőszerek!

Az meg azért barokkos túlzás, hogy egyforma a két torony, mert lehet, hogy KE ellenhasonló de CE ellen klasszisokkal jobb a Leopard 2 tornya.

Hát nem barokkos túlzás, ugyanis eddig a T-80BV-ről beszélgettünk.... Azon meg ott van a Kontakt-1 ERA.
A fő páncél blokkokon, mind a KE mind a CE védelem nagyon hasonló!
Lásd akár a nem olyan régen linkelt táblázat értékeit!

Tehát lehet, hogy szar a Leopard 2 tornya, de jobb mint az akkori szovjet harckocsik tűzereje.

Nagyon nem... Persze ha a T-55-ből indulsz ki akkor igen...
Még a T-62-eshez is volt monolit urán lőszer!

Ellenben a T-80BV tornyával amit simán átlőtt a német löveg. 1985-ben állt rendszerbe a 3BM32 ami az első rétegelt/NERA páncélok ellen is hatékony szovjet lőszer volt. Azaz 1979-től 1985-ig a szovjet tankok tűzereje teljesen elégtelen volt még a Leopard 2 B tec páncéljával szemben is.
A fő páncél blokkokon talán. Bár ugye az első 125 mm-s urán lőszer 3BM29 volt 1982-ből.
Az biztos, hogy közel 100%-os leküzdési arányt a 3BM32/42 hozott.
Már amennyiben a torony két fő páncélblokját nézzük. Minden másra a 3BM26/29 is elegendő volt.

Azt meg, hogy a T-80BV tornyát átlőné mondjuk egy DM23-ast azt valamivel bizonyítani kellene. Mert ferde (NATO 60 fok) páncélban is csak 420 mm RHA-t lő át. A torony pedig nem ennyire ívelt. Nem mondom, hogy kizárt, de erre valami forrás kellene!
1 km-ről mondjuk el tudom képzelni, főleg a lövegpajzs közelében.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Itt már megint miről beszélsz? Volt ilyen teszt? :rolleyes:
Mikor lőttek ezek T-80BV toronyra? Nem emlékszem ilyenre....



Dudi.... Mire a Leopárd 2 elterjedt addigra már a 3BM32-es és a 3BM42 volt a hadilőszer a T-80-al szerelt alakulatoknál!
1985/86-tól voltak ezek a lőszerek!



Hát nem barokkos túlzás, ugyanis eddig a T-80BV-ről beszélgettünk.... Azon meg ott van a Kontakt-1 ERA.
A fő páncél blokkokon, mind a KE mind a CE védelem nagyon hasonló!
Lásd akár a nem olyan régen linkelt táblázat értékeit!



Nagyon nem... Persze ha a T-55-ből indulsz ki akkor igen...
Még a T-62-eshez is volt monolit urán lőszer!


A fő páncél blokkokon talán. Bár ugye az első 125 mm-s urán lőszer 3BM29 volt 1982-ből.
Az biztos, hogy közel 100%-os leküzdési arányt a 3BM32/42 hozott.
Már amennyiben a torony két fő páncélblokját nézzük. Minden másra a 3BM26/29 is elegendő volt.

Azt meg, hogy a T-80BV tornyát átlőné mondjuk egy DM23-ast azt valamivel bizonyítani kellene. Mert ferde (NATO 60 fok) páncélban is csak 420 mm RHA-t lő át. A torony pedig nem ennyire ívelt. Nem mondom, hogy kizárt, de erre valami forrás kellene!
1 km-ről mondjuk el tudom képzelni, főleg a lövegpajzs közelében.
Még ma is a 3BM42 és 3BM26 a hadilőszerük bármennyire is fáj ez neked... És ki ne találd, hogy azért mert nem kell más, hisz az ukrán T-64B-ket ugyanúgy nem lehet átlőni 3BM26-al mint a Leopard 2-t, hogy a T-64BV-ről vagy az egyéb ERA-s modernizációkról ne is beszéljek.

Még az oroszok is 490mm mondanak a DM23-ra 2000 méteren...
85-ig 1130 Lopard 2 gyártottak, azaz marhára elterjedt volt már 85-re és ugye 85-ben jött az új páncélzat. Egy nagyon fontos dolog: ha valami 1985-ben áll szolgálatba, akkor abból még alig van 1985-ben, szóval nem a Leopard 2 kezdett elterjedt lenni 1985-ben, hanem a 3BM32-t kezdték el abban az évben sorozatban gyártani. Remélem érzed a különbséget.

A 3BM29 az egy urán magvas 3BM26 volt, semmi más nem történt csak az acél penetrátor seggébe nem wolfram hanem urán mag került. Ugyanaz a pici pár dekás lófasz. Hidd el annak is csak alig volt nagyobb az átütése mint a 3BM26-nak, tudod nem 3-4 kg urán volt benne, hanem 0,3-0,4kg!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Még ma is a 3BM42 és 3BM26 a hadilőszerük bármennyire is fáj ez neked...

Nekem nem fáj. De ennek nem az az oka, hogy nincs másik, hiszen már exportra is gyártanak 3BM60-at, miközben az a sorozat sokáig belpiacos volt.
Viszont az újabb tankok, tudják kezelni a 3BM60-at is. (pl. T-80BVM, T-90M)
iu


Ráadásul az ukránok szerint 2014-ben is használtak már modernebb lőszereket ellenük:
a0ec58dc373cc86df62c1fb27842897b.jpg

Szóval ezt velük beszéld meg, hogy éppen mit használnak az oroszok.
Az biztos, hogy van sok régebbi lőszer is, akár 3BM26-is. De ezek full jók a mai napig bármilyen páncélos ellen ami nem nehézharckocsi cél.
(A 3BM42M elvileg csak kísérleti modell volt, a 3BM46 viszont készült folyamatosan)

Még az oroszok is 490mm mondanak a DM23-ra 2000 méteren...

Csak, hogy ez egy f@szság dudi!
A DM23 átütése 420 mm KE, NATO 60 fokban, 300 HB-s acélban.
Abból is kitalálhatnád, hogy hülyeség amit a forrás állít, hogy a DM33-ra mértek a svédek 480 mm-t, a Japánok meg akik gyártották 459 mm KE.
Ezért fontos az általad lenézett számolás a forrás kritikánál!
1983 RM120 (120 mm) DM23: 32X360 1480 m/s 17600 kg/kbm (WNICU) = 403 mm RHA
1987 RM120 (120 mm) DM33: 28X510 1498 m/s 17600 kg/kbm (WNICU) = 496 mm
A kalkulátor 20 mm-n belüli pontossággal visszaigazolja az én forrásaimat.
Már mondtam, az orosz "tankönyvi" forrásokat felejtsd már el. Nem adnak meg bennük pontos adatokat!
De ha gondolod van lengyel forrásom is a DM33-ra, ha jól emlékszem 470 mm-t mértek a lengyelek... :rolleyes:
A DM23 jóval gyengébb, mint az utódja! Nagyjából a brit L23-nak felel meg.

Egy nagyon fontos dolog: ha valami 1985-ben áll szolgálatba, akkor abból még alig van 1985-ben, szóval nem a Leopard 2 kezdett elterjedt lenni 1985-ben, hanem a 3BM32-t kezdték el abban az évben sorozatban gyártani. Remélem érzed a különbséget.

Ez tény dudi. Csak a túloldalt meg az a tény, hogy a DM33 meg még később terjedt el.
És a DM23 is csak 83-tól létezett. Ezek sem azonnal terjedtek el. A túloldalt se volt lőszer kánaán!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Nekem nem fáj. De ennek nem az az oka, hogy nincs másik, hiszen már exportra is gyártanak 3BM60-at, miközben az a sorozat sokáig belpiacos volt.
Viszont az újabb tankok, tudják kezelni a 3BM60-at is. (pl. T-80BVM, T-90M)
iu


Ráadásul az ukránok szerint 2014-ben is használtak már modernebb lőszereket ellenük:
a0ec58dc373cc86df62c1fb27842897b.jpg

Szóval ezt velük beszéld meg, hogy éppen mit használnak az oroszok.
Az biztos, hogy van sok régebbi lőszer is, akár 3BM26-is. De ezek full jók a mai napig bármilyen páncélos ellen ami nem nehézharckocsi cél.
(A 3BM42M elvileg csak kísérleti modell volt, a 3BM46 viszont készült folyamatosan)



Csak, hogy ez egy f@szság dudi!
A DM23 átütése 420 mm KE, NATO 60 fokban, 300 HB-s acélban.
Abból is kitalálhatnád, hogy hülyeség amit a forrás állít, hogy a DM33-ra mértek a svédek 480 mm-t, a Japánok meg akik gyártották 459 mm KE.
Ezért fontos az általad lenézett számolás a forrás kritikánál!
1983 RM120 (120 mm) DM23: 32X360 1480 m/s 17600 kg/kbm (WNICU) = 403 mm RHA
1987 RM120 (120 mm) DM33: 28X510 1498 m/s 17600 kg/kbm (WNICU) = 496 mm
A kalkulátor 20 mm-n belüli pontossággal visszaigazolja az én forrásaimat.
Már mondtam, az orosz "tankönyvi" forrásokat felejtsd már el. Nem adnak meg bennük pontos adatokat!
De ha gondolod van lengyel forrásom is a DM33-ra, ha jól emlékszem 470 mm-t mértek a lengyelek... :rolleyes:
A DM23 jóval gyengébb, mint az utódja! Nagyjából a brit L23-nak felel meg.



Ez tény dudi. Csak a túloldalt meg az a tény, hogy a DM33 meg még később terjedt el.
És a DM23 is csak 83-tól létezett. Ezek sem azonnal terjedtek el. A túloldalt se volt lőszer kánaán!
Kalkulátor az neked való meg a marhaságodnak. Orosz tankönyv meg annak aki nem hülyéskedik.

De nagyot ugrottál hirtelen 1985-ből a jelenbe, csak azt tudnám mi köze a 3BM60-nak ahhoz, hogy 1985-ben a Leopard 2 már elterjedt harckocsi volt, a 3BM32-t meg csak akkor kezdték el gyártani. Vagy ahhoz, hogy ukrajnába még 3BM26 és néhány 3BM42 (még csak nem is az M) a javadalmazás.
83-ban kezdték gyártani mire valami hasonlót kezdtek el gyártani a szovjetek addigra pár 1000-et az németek már legyártottak. Halkan jegyzem meg, hogy a T-72B obr 1989-ben sincs az irányzóműszeren 3BM42 vagy 3BM32 lőszer...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Kalkulátor az neked való meg a marhaságodnak. Orosz tankönyv meg annak aki nem hülyéskedik.

Dudi, mitől lenne hitelesebb az orosz "tankönyv", mint mondjuk:
1. A svédek akik a DM33-al lőttek a saját harckocsi tesztjükön, és ehhez lemérték az adatokat
2. A lengyelek akik használják és ők is végeztek teszteket
3. A Japánok akik JM33 néven gyártották.
Elhiszem, hogy neked kényelmesebb olyanra hivatkozni ami téged igazolna, csak éppen semmi köze a valósághoz.
Én nekem van 3 forrásom, és egy kalkulátor amivel ellenőrizni tudom az értékeket. Én ennek hiszek, te meg annak aminek akarsz XD

De nagyot ugrottál hirtelen 1985-ből a jelenbe, csak azt tudnám mi köze a 3BM60-nak ahhoz, hogy 1985-ben a Leopard 2 már elterjedt harckocsi volt, a 3BM32-t meg csak akkor kezdték el gyártani. Vagy ahhoz, hogy ukrajnába még 3BM26 és néhány 3BM42 (még csak nem is az M) a javadalmazás.

Szerintem most már fáradt vagy azt megkavarodtál. :D
Olvass vissza kicsit. Mindig ott van mire válaszolok.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 873
48 763
113
Még ma is a 3BM42 és 3BM26 a hadilőszerük bármennyire is fáj ez neked... És ki ne találd, hogy azért mert nem kell más, hisz az ukrán T-64B-ket ugyanúgy nem lehet átlőni 3BM26-al mint a Leopard 2-t, hogy a T-64BV-ről vagy az egyéb ERA-s modernizációkról ne is beszéljek.
Csak annyit jegyeznék meg, hogy a mostani háborúban meglehetősen kevés tankpárbajt láttunk eddig.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Dudi, mitől lenne hitelesebb az orosz "tankönyv", mint mondjuk:
1. A svédek akik a DM33-al lőttek a saját harckocsi tesztjükön, és ehhez lemérték az adatokat
2. A lengyelek akik használják és ők is végeztek teszteket
3. A Japánok akik JM33 néven gyártották.
Elhiszem, hogy neked kényelmesebb olyanra hivatkozni ami téged igazolna, csak éppen semmi köze a valósághoz.
Én nekem van 3 forrásom, és egy kalkulátor amivel ellenőrizni tudom az értékeket. Én ennek hiszek, te meg annak aminek akarsz XD



Szerintem most már fáradt vagy azt megkavarodtál. :D
Olvass vissza kicsit. Mindig ott van mire válaszolok.
Nem azt mondtam, hogy nincs modernebb lőszerük mint a 3BM42, de látszólag Ukrajnába nem vittek. Biztosan rendszerbrn van a 3BM48, hisz a Szpurtok lőszerválasztójában ez a legmodernebb lőszer. Ez nem zárja ki a 3BM60-at, csak arról nem nagyon van kézzel fogható bizonyíték.

1807759062-Screenshot-52-png-59f4b4876a30149e89a0f0fae758e12f-2.png

Viszont az érdekes, hogy 3BM29 az nincs holott még 3BM9 is van.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 891
10 112
113
Ez igaz, de sehová nem volt leírva előre, hogy ez lesz.
Ezért nem kell a tankönyveket szentírásként kezelni. Ezért kérdeztem tőled, hogy a marder melyik háborúban bizonyult elégtelennek, és azt, hogy a G36 melyik háborúban szerepelt kielégítően. Mert a háború az nem a lőtér és nem a gyakorló pálya. A paípron leírt adatokat a legtöbbször kilehet dobni a kukába a háborúban. Szóval az a katona, akinek van esze az most figyeli ezt a háborút és jegyzetel. Aztán össze lehet vetni a jegyzeteket a tankönyvekben leírtakkal. Lesznek nagy meglepetések.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 010
80 844
113
Ezért nem kell a tankönyveket szentírásként kezelni. Ezért kérdeztem tőled, hogy a marder melyik háborúban bizonyult elégtelennek, és azt, hogy a G36 melyik háborúban szerepelt kielégítően. Mert a háború az nem a lőtér és nem a gyakorló pálya. A paípron leírt adatokat a legtöbbször kilehet dobni a kukába a háborúban. Szóval az a katona, akinek van esze az most figyeli ezt a háborút és jegyzetel. Aztán össze lehet vetni a jegyzeteket a tankönyvekben leírtakkal. Lesznek nagy meglepetések.
Nem így működik a világ, hogy utólag a történtek tükrében igazolom a múlt döntéseit.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 873
48 763
113
Nem így működik a világ, hogy utólag a történtek tükrében igazolom a múlt döntéseit.
Hát hogy? Ahogy a “világ” nem látott ilyen intenzitású konvencionális háborút évtizedek óta, és így a hadiipar NATOnak dolgozó része, szelektív memóriával, csak az elmúlt pár évtized konfliktusaira építkezve fejlesztett, majd ezt tengernyi Dipl.Ing., PhD kutató és egyéb papírgyáros alá is támasztotta, és az ebbe a blokkba tartozó országok vezetése mint helyes doktrínális döntés, elfelejtettek háborúzni? És most jön a ráeszmélés, meg a magyarázkodás, hogy a sok szájensz mehet a kukába az impact factoraikkal együtt?

Sajnos nem múlt el a totális háborúk kora, úgy se, hogy az USA megpróbálta monopolizálni a témát (miszerint ilyet csak neki szabad csinálni).