T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Az vicces lenne ha kigyulladna az egész a csába.:)
elvileg aluminiumból készítik (ha ez az a típus), és a hőszigetelési képessége kiemelkedő....... de hát bizonyos hőmérséklet felett az aluminium sajnos éghető anyag (lásd a Manchasterben leégett torony ház, és annak külső utólagos hőszigetelő burkolata).... szóval nem értem a koncepciót...... folytatás: mivel az IR kisugárzást csökkenti, biztos hogy habosított alumínium, de innentől kezdve egy csapda, mert kumulatív sugár, vagy magas becsapóái sebességgel bíró lövedék hőenergiája simán begyújtja...... még inkább nem értem, mert akinek van/volt köze aluminiumhoz, annak számára ez triviális
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
elvileg aluminiumból készítik (ha ez az a típus), és a hőszigetelési képessége kiemelkedő....... de hát bizonyos hőmérséklet felett az aluminium sajnos éghető anyag (lásd a Manchasterben leégett torony ház, és annak külső utólagos hőszigetelő burkolata).... szóval nem értem a koncepciót...... folytatás: mivel az IR kisugárzást csökkenti, biztos hogy habosított alumínium, de innentől kezdve egy csapda, mert kumulatív sugár, vagy magas becsapóái sebességgel bíró lövedék hőenergiája simán begyújtja...... még inkább nem értem, mert akinek van/volt köze aluminiumhoz, annak számára ez triviális
Valami fémipari turpisság lehet a dologban,hisz pl az M113 is alubol készült,mégsem híres arról,hogy szeret jól égni.Pedig harcot azt látott a típus bőséggel.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 030
113
én alapból azt nem értem, hogy egy elvileg 1db-os absz kísérleti cucc, a T80 UM-2, az mit keres egy valós háborúban? főleg úgy hogy sem fejlesztve, sem rendszeresítve nem lett, tahát kvázi fejlesztési zsákutca?
Olvasd el, hogy mi az az UM és rájössz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 367
54 985
113
Valami fémipari turpisság lehet a dologban,hisz pl az M113 is alubol készült,mégsem híres arról,hogy szeret jól égni.Pedig harcot azt látott a típus bőséggel.
Pedig hidd el, hogy Csabának igaza van. Ha van az ötvözetben magnézium is akkor pedig eloltani se nagyon lehet.
De a legnagyobb baja az alumíniumnak, hogy nem bírja a napalmot.
Titánhabot lehetne még alkalmazni, de az meg nem 5 forint...

Bár az is lehet, hogy a képen lévő szigetelő hab a tankon sima purhab. Az olcsó is és jól is szigetel, ellenben nem háborúba való anyag egy tank külsején.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Valami fémipari turpisság lehet a dologban,hisz pl az M113 is alubol készült,mégsem híres arról,hogy szeret jól égni.Pedig harcot azt látott a típus bőséggel.
nem, "sima" súly és felület nagyság arányban van a kulcs...... egy alufóliát kishíjja meg tudsz gyújtani szinte öngyújtóval is, de egy vastagabb 3-4mm-es lemezt már hegesztő pisztollyal is nehezen, mert a hővezetés megoldja a kérdést...... az aluminium hab egy rendkívül kis tömegű, táblában előállított anyag (flotációs eljárás talán), de a tömegéhez képest hatalmas felülettel rendelkezik, ráadásul a rendkívül sok bezárt levegő buborék miatt (ez adja a hőszigetelési képességét) nem tudja a beérkező hőt elvezetni..... most fejből nem tudom az aluminium égési hőmérsékletét, de azt tudom, hogy amikor nálunk az öntödében fólia hulladékot, kapszula hulladékot, de akár még alu forgács hulladékot is használunk alapanyagként, az előbbi 3 terméket külön és komolyan kell tömöríteni, ne hogy a visszaolvasztás közben elégjenek (ezt hívjuk leégési veszteségnek)...... szóval a tömeg/felület arány adja ezt a furcsa jelenséget, de gondolj csak a termit nevü cuccra, ami szintén java rész aluminium, de aluminium por......
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
Pedig hidd el, hogy Csabának igaza van. Ha van az ötvözetben magnézium is akkor pedig eloltani se nagyon lehet.
De a legnagyobb baja az alumíniumnak, hogy nem bírja a napalmot.
Titánhabot lehetne még alkalmazni, de az meg nem 5 forint...

Bár az is lehet, hogy a képen lévő szigetelő hab a tankon sima purhab. Az olcsó is és jól is szigetel, ellenben nem háborúba való anyag egy tank külsején.
Nem értek hozzá.Annyit tudok,hogy a BMP-1 protoja alu-magnezium otvozetbol készült, és égett,mint a Reistag....
 
  • Tetszik
Reactions: bel and fip7

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 301
113
A harckocsi mellett mindket oldalon áll egy teherkocsi.
Lehetséges, hogy pl lőszert pótoltak és közben berobbant az egész, vagy találat èrte őket.?
Ez persze nem magyarázat arra, mit keres egy egyedi tipus a harcmezőn.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 527
13 475
113
Olvasd el, hogy mi az az UM és rájössz.

Az egymondatos / tőmondatos kommentjeidből sajnos nagyon keveset lehet érteni.

A T-80UM-1 Barsz-ra mind a mai napig vigyáznak, mint a hímes tojás, és akkor a T-80UM-2 KAZT Drozd is mehetett volna múzeumba.

Amit látunk, azok T-80U-k, infrasugárvetővel, meg néhány T-80UK, a Storával.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
nem, "sima" súly és felület nagyság arányban van a kulcs...... egy alufóliát kishíjja meg tudsz gyújtani szinte öngyújtóval is, de egy vastagabb 3-4mm-es lemezt már hegesztő pisztollyal is nehezen, mert a hővezetés megoldja a kérdést...... az aluminium hab egy rendkívül kis tömegű, táblában előállított anyag (flotációs eljárás talán), de a tömegéhez képest hatalmas felülettel rendelkezik, ráadásul a rendkívül sok bezárt levegő buborék miatt (ez adja a hőszigetelési képességét) nem tudja a beérkező hőt elvezetni..... most fejből nem tudom az aluminium égési hőmérsékletét, de azt tudom, hogy amikor nálunk az öntödében fólia hulladékot, kapszula hulladékot, de akár még alu forgács hulladékot is használunk alapanyagként, az előbbi 3 terméket külön és komolyan kell tömöríteni, ne hogy a visszaolvasztás közben elégjenek (ezt hívjuk leégési veszteségnek)...... szóval a tömeg/felület arány adja ezt a furcsa jelenséget, de gondolj csak a termit nevü cuccra, ami szintén java rész aluminium, de aluminium por......
Az első thermobar bombák is kocsonyasotott alu porból voltak-bat hogy ez mit is jelent pontosan,azt nem tudom.Hatize...nem titkos,régi szakkönyvekben is le volt írva meg a vegyszerek képlete is-csak nem jegyeztem meg.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 030
113
Az egymondatos / tőmondatos kommentjeidből sajnos nagyon keveset lehet érteni.

A T-80UM-1 Barsz-ra mind a mai napig vigyáznak, mint a hímes tojás, és akkor a T-80UM-2 KAZT Drozd is mehetett volna múzeumba.

Amit látunk, azok T-80U-k, infrasugárvetővel, meg néhány T-80UK, a Storával.
Ugyanaz mint az UK csak van rajta egy 30 éves APS... Azért nem rendszeresítették, mert csórók voltak.
Nem kell belelátni semmit. Aki tud T-80U-t kezelni egy óra alatt ezt is megtanulja.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Nem értek hozzá.Annyit tudok,hogy a BMP-1 protoja alu-magnezium otvozetbol készült, és égett,mint a Reistag....
sajnos a páncélként használt AlMg4, esetleg AlMg5, vagy az AlMg4,5Mn, az bizony rendelkezik a magnézium tartalom miatt egy ilyen csúnya lehetőséggel...... ráadásul a magasabb magnézium tartalmú ötvözeteknek van komoly korróziós problémája is (bármennyire is furcsa elsőre)..... szilárdságilag meg, ha nem hőkezelt állapotban történik a páncélteknő összekendácsolása, akkor még bizonyos mértékű öregedési tulajdonságai is vannak (állás közben idővel csöken valamennyit a szilárdság és folyáshatár combo)..... nem véletlenül hogy alig használják harcjármű gyártáshoz, csak ahol nincs más megoldás, lásd BMD sorozat...... az M113 egy kicsit más fajta alu ötvözetből készült, de az meg nem érte el azt a szilárdságot, amivel a lövedék tűrő képessége legalább valamennyire "korrekt" lehetett volna..... ja és a BMD sorozat is szinte "papírból" van, ahogy az ukri háború is tanusítja
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 527
13 475
113
Ugyanaz mint az UK csak van rajta egy 30 éves APS... Azért nem rendszeresítették, mert csórók voltak.
Nem kell belelátni semmit. Aki tud T-80U-t kezelni egy óra alatt ezt is megtanulja.

Én máshogy látom. Két Hard-Kill APS-t fejlesztgettek, a Drozd-ot és az Arénát. Az Aréna működőképesnek bizonyult, nem véletlenül kísérleteznek vele mindmáig, akarják integrálni a T-90M-re és a T-72B3-asra is, addig a Drozd kudarcos volt, nem véletlenül nem került más harckocsira a T-80UM-2 után.

Totál használhatatlan volt, de mégis az egyedi felszerelt rendszere miatt mehetett volna a T-55AD és T-62MD mellé a múzeumba, nem pedig megsemmisítésre.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nagy Csaba

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Az első thermobar bombák is kocsonyasotott alu porból voltak-bat hogy ez mit is jelent pontosan,azt nem tudom.Hatize...nem titkos,régi szakkönyvekben is le volt írva meg a vegyszerek képlete is-csak nem jegyeztem meg.
elvileg gázolajhoz adtak aluminium port és valami kocsonyásító cuccot (ezt én sem tudom pontosan)..... azért gázolaj mert az lassabban ég és azért aluminium por, mert az meg magas hőmérsékleten..... a kocsonyás állag miatt meg megtapad minden felületen..... azt is ki kellett volna csinálni, aki ezt a szart kitalálta amúgy.....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
elvileg gázolajhoz adtak aluminium port és valami kocsonyásító cuccot (ezt én sem tudom pontosan)..... azért gázolaj mert az lassabban ég és azért aluminium por, mert az meg magas hőmérsékleten..... a kocsonyás állag miatt meg megtapad minden felületen..... azt is ki kellett volna csinálni, aki ezt a szart kitalálta amúgy.....
Eredetileg dzsungelbe heli leszálló platzot csinálni használták. Oroszok kézzel magyjzemileg különféle fegyverek rpbbanotpltetebe használni.Es elég jól bevált.Most már nem lehet visszalapatolni a lóba.
PPojen,hogy a napslm rossz sajtója miatt terjedt el.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Filter

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
"Csak" azért tippelek és is pur-(vagy más műanyag-)habra, mert az alu-hoz hasonlóan jó a hőszigetelése.
Viszont szerintem a --nem lebecsült-- orosz üzemeltetési kultúrába a tömegesen alkalmazott alu-hab a nehezen/sehogy betartatható megkötései miatt elveszti a gyakorlatban az elméleti előnyeit.

.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 030
113
Én máshogy látom. Két Hard-Kill APS-t fejlesztgettek, a Drozd-ot és az Arénát. Az Aréna működőképesnek bizonyult, nem véletlenül kísérleteznek vele mindmáig, akarják integrálni a T-90M-re és a T-72B3-asra is, addig a Drozd kudarcos volt, nem véletlenül nem került más harckocsira a T-80UM-2 után.

Totál használhatatlan volt, de mégis az egyedi felszerelt rendszere miatt mehetett volna a T-55AD és T-62MD mellé a múzeumba, nem pedig megsemmisítésre.
Ez min változtat? Amúgy ha működik miért kísérleteznek?
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Az első thermobar bombák is kocsonyasotott alu porból voltak-bat hogy ez mit is jelent pontosan,azt nem tudom.Hatize...nem titkos,régi szakkönyvekben is le volt írva meg a vegyszerek képlete is-csak nem jegyeztem meg.

elvileg gázolajhoz adtak aluminium port és valami kocsonyásító cuccot (ezt én sem tudom pontosan)..... azért gázolaj mert az lassabban ég és azért aluminium por, mert az meg magas hőmérsékleten..... a kocsonyás állag miatt meg megtapad minden felületen..... azt is ki kellett volna csinálni, aki ezt a szart kitalálta amúgy.....

Eredetileg dzsungelbe heli leszálló platzot csinálni használták. Oroszok kézzel magyjzemileg különféle fegyverek rpbbanotpltetebe használni.Es elég jól bevált.Most már nem lehet visszalapatolni a lóba.
PPojen,hogy a napslm rossz sajtója miatt terjedt el.
Igen.
Ma már egy komponens az egész. 20kilós kiszerelésben, amivel 200l-es hordónyi gázolajat vagy benzint lehet kocsonyásítani. Keverés után 12 órát kell pihentetni, viszont valami kémiai reakció miatt nem bántja kocsonyás állagban a lágy polietilén nejlonzsákokat sem. Így is lehetett telepíteni, hosszú vonalakban, kb 15-20 centi átmérőjű "Nejlon cső"-vekben. A por narancssárga.
Viszont ez a napalm.
A Thermo tudomásom szerint aeroszol alapon működik, emiatt "Szív" először. Ugye a porlasztás előtt besűríti a levegőt ,amivel szétpermetezi a gyúelegyet. Aztán hogy ez zselé-e azt passzolom. Mert 3 hatást ötvöz emberi léptékkel szinte egyidőben. Vákuum-Magasnyomás-Hőhatás. 0,2-0,3 sec alatt.
Megérne belemászni hogy is működnek az újak, illetve a miniatürizált verzióik ( Puskagránát, Kézigránát.).