T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
Nézd.....inkább elengedem.....Sivatagi-vihar+Szír harckocsi kombó...

Ne engedd el! Miért tennéd?
Nézz utána!
(... nézd meg a filmet: Ki a fasza gyerek? , "asztán" legyél az, a magad módján! ;) )


Csecsenföldből extrapolált Afganisztán...

...értem én, értem én, de beszélhetsz/fogalmazhatsz magyarul is!
Nem fontos "szakértőnek látszani akaró" tagokat stílusban követni.


Megértettem,szerinted a 72 egy foskupac. Ok. Téma lezárva részemről.

NEM!
A T-72 nagyon jó alap a "nekünk szükséges mennyiséghez", a minőség mellé --minden ellenkező véleménye ellenére--, ezért holnap be is dobom, hogy milyen nevetségesen egyszerű módon el lehetett volna kerülni(T-72 szempontból) azt --villám-gyorsan :( -- 100 ezres nemzetközi nézettségű (és annál legalább 4-5x nagyobb ismertségű) videót, amiben egy nevetséges, hulladék haderőnél is nevetségesebbek lettünk. :mad:

Ezúton is köszönöm(gondolom sok másokkal együtt) a "vezetésnek" a semmittevést, amit az előzőek semmittevésére hivatkozva természetesnek tartanak!!!
Hát NEM AZ ! ! !





U.i: Holnap...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Szerinted nem találták ki hozzá,hogy legyen egy a harckocsi APU-járól működtetett hidraolikus emelő?De még ha nincs is,akkor is van a műszaki járművön egy akkora daru amivel a tornyot kiszeded az meg 20 tonna minimum.Nem véletlen találták ki a Unit Maintenance Collection Point-okat.Ezek megvannak minden olyan szinten ahol kapacitás van rá.Harckocsizóknál a század a legkisebb szervezet ahol ilyet ki kell alakítani mert ott van rá kapacitás.
Erről beszéltem idáig.....Abrahams, 3 helyen nyit. Hajrá....2 láncolás után a csóka leszerel....Az UMCP pedig a tüzérség mögött van. Tehát az optimális 2 mentő is kevés egy offenzív mozdulatsorhoz.(Mert marad a mentő emelgetni a páncél elemeket,vagyis több órába telik egy mentés.) Az-az,a leláncolt gép (szimplán rosszul mozdult a villamos sínen) vár több órát a mentésre egy helyben ,vagy kimásznak láncolni (ami valljuk be 1 óra alatt megvan......ha nem lövik őket,és nincs reaktív páncél.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113
Erről beszéltem idáig.....Abrahams, 3 helyen nyit. Hajrá....2 láncolás után a csóka leszerel....Az UMCP pedig a tüzérség mögött van. Tehát az optimális 2 mentő is kevés egy offenzív mozdulatsorhoz.(Mert marad a mentő emelgetni a páncél elemeket,vagyis több órába telik egy mentés.) Az-az,a leláncolt gép (szimplán rosszul mozdult a villamos sínen) vár több órát a mentésre egy helyben ,vagy kimásznak láncolni (ami valljuk be 1 óra alatt megvan......ha nem lövik őket,és nincs reaktív páncél.)
Persze a zászlóalj UMCP ott van de a századé nem.Nézd meg,hogy milyen mély egy század támadásban és rögtön rájössz,hogy nem lehet a tüzérek mögött.Vagy te tényleg azt gondolod,hogy a tüzérek mögé fog visszajárkálni mindenki lőszerért?
Marhára nem kevés a kettő,mert nem addig támad senki amíg van mivel.Ha egy alegység 30%-át kilövöd vagy harcképtelenné teszed onnantól kezdve az az egység pl a tüzérek szemében megsemmisített kategória...Ha egy 12 kocsis századból kilőnek 4-et úgy hogy nem sikerült legyőzni az ellenséget akkor az a támadás elakadt,nem lesz senki olyan hülye,hogy továbbzavarja a századot amikor teljesen nyilvánvaló,hogy nincs értelme.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Lőszerért nem. Viszont technikát igénylő javításért igen. Tábori műhely,tüzértelep előtt nincs. Reaktív modulok mozgatása darut igényel? Igen. (Vagy az optimális 2 mentő közül marad egy daruzni...) Tehát korlátozott mentési kapacitás van. (Órákat várnak kirángatásra.....egyhelyben......)Marad a feladatfüggő felpáncélozás. Ahová kell,felrakják rájuk,ahová nem feltétlenül ,hanyagolják. Itt a t-90 Topikban meg kell érteni hogy ezen eszközöket tömegtámadásra tervezték. Tucatszám sérülnek egy "szakszerű" felhasználásnál. A személyzetre hárul a hibaelhárítás dandárja.Ez behatárolja a külső függesztmények mennyiségét,legföképpen súlyát.
Értem amit mondasz,egyet is értek vele. De nem mindenhol,minden esetben működik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113
Lőszerért nem. Viszont technikát igénylő javításért igen. Tábori műhely,tüzértelep előtt nincs. Reaktív modulok mozgatása darut igényel? Igen. (Vagy az optimális 2 mentő közül marad egy daruzni...) Tehát korlátozott mentési kapacitás van. (Órákat várnak kirángatásra.....egyhelyben......)Marad a feladatfüggő felpáncélozás. Ahová kell,felrakják rájuk,ahová nem feltétlenül ,hanyagolják. Itt a t-90 Topikban meg kell érteni hogy ezen eszközöket tömegtámadásra tervezték. Tucatszám sérülnek egy "szakszerű" felhasználásnál. A személyzetre hárul a hibaelhárítás dandárja.Ez behatárolja a külső függesztmények mennyiségét,legföképpen súlyát.
Értem amit mondasz,egyet is értek vele. De nem mindenhol,minden esetben működik.
Értsd már meg,hogy nem tábori műhelyről beszélek!Nem tudom ennél világosabban leírni.A NATO-ban a harckocsi személyzetének műszaki feladatai is vannak,nem véletlen ragaszkodtak sokáig a 4 főhöz.Ha hiszed ha nem egy sima öltőnek sem csak anni a dolga, hogy pakolja a malacokat.
A századszintű UMCP-ken olyan karbantartásokat végeznek amiket a személyzet és a műszaki mentő meg tud csinálni mindenfajta külső segítség nélkül.Tipikusan ilyen feladat agy lánctalpcsere(ha nem kell hozzá pótalkatrész). Felrugna műholdnak a zászlóalj műhelyfőnöke, ha olynan műszaki problémával vinnél oda a harckocsit amihez nem kell egy komplett tábori műhely.

Tucat szám sérülnelek meg szakszerű felhadználásnál?Oké,de a több tucatra nem is két mentő van.Minden tucatra van 2 azaz egy zászlóaljra minimum 6db.Ha nagyon sterilen akarod matekozni akkor 6harckocsira jut 1db műszaki mentő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113
Ezt a tömegtámadásos dolgot pedig felejtsük el.Még a T-72-nél sem állja meg a helyét nemhogy a T-90-nél.Sokat hallom ezt a bugyutaságot épp csak soha senki ezt érvekkel alá nem támasztotta. Mindenki,mondja,hogy azért mert volt a T-64 majd a T-80 és az az elsővonalas a T-72 meg a másod.Ez igaz is epp csak ebből nem következik az,hogy a T-72 sok lúd disznót győz alapon került volna alkalmazásra.Annál is inkább mert az azonos korú T-72 és T-64 vagy T-80 közt olyan óriási diferencia nem is volt. Azt meg meg sem említem,hogy a T-72 a megjelenésekor sokkal jobb harckocsi volt mint bármi amit a NATO vele szembe tudott volna állítani...
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Abrahamson 3 helyen. elöl-hátul-középen egy elemet. Sok sikert a láncoláshoz.....
Magába a vitába rohadtul nincs kedvem belefolyni,de ha már itt oldalakon keresztül bizonygatod a tudásod a harckocsikkal kapcsolatban,akkor megtennéd,hogy szerencsétlen Abrams tankot nem kereszteled át minden egyes alkalommal Abrahams-re? Abrams,simán Abrams.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 931
113

LMzek 2.0

"BTR–80A típusjelzéssel továbbfejlesztett harcjármű esetén 1 darab 30 mm-es kaliberű, 2A72 GRAU típuskódú, nagy tűzerejű gépágyú, amely az MH 2009 elején végzett lőpróbái szerint pct. lőszerrel még a nem korszerűsített T-72 közepes harckocsik alvázát is képes átlőni oldalirányból, akár 400 méter távolságból!


Ez is fenn van a neten: ...a "kedves" (leskelődő, kíváncsiskodó) Google, de mindenki-segédjét mi a faxért nem bírjátok használni, mielőtt "tsatsiságokat" írtok ? ? ?"


A kioktató stílusú bunkóskodás helyet azért te is körülnézhetnél a neten!
A forrásmegjelölés nélküli magyar wikipedia szerintem nem elegendő bizonyíték semmire. Ellenben:
A 30 mm-s 3UBR6 lövedék 26 mm RHA-t lő át 300 méteren 60 fokos dőlésnél. Ez 90 fokos (derékszögű) becsapódás esetén is 50-52 mm RHA.
Ez nagyon messze van a 80 mm RHA-tól.....

A hidegháború után kifejlesztett 3UBR8 -ra 60 mm körüli értékek vannak megadva 500 méteres távolságból. De itt ahány forrás annyi érték.
Ez egy speciális wolram magvas lőszer. Ez talán 100 méteren belülről képes lehet átlőni a 70's években gyártott T-72-s teknőjét, kötényezés nélkül, csak ez meg így harcászatilag értelmezhetetlen, szerintem.
Főleg a T-90 modellekkel kapcsolatban....

E mellet:
1. Afganisztánban nagyrészt T-55+T-62 harcolt. Kevés volt a modernebb technika.
2. Csecsenföldön a T-72 kifejezetten jól szerepelt! A T-80-assal volt több gondjuk elsősorban a gázturbina miatt.
3. Irak megszállása alatt azért bőven vesztettek az amik M1-et.
(Az erről készült Iraki válogatás videók nagy részét leszedték a netről, mert nincs cenzúra :) )

"A torony eldobás, a T-72 "Game Over" esetének 50+% aránya miatt vált általánossá,"

Ezt te számoltad össze?

"...de kezd el "ellen-oltani" a nemzetközi fórumokat is!"

Nincs rá szükség. Aki nem a gyök2.com-ról szedi az infóit az angol nyelven is talál erről objektív írásokat.
Mert gondolom neked az angol a nemzetközi. Én azért ajánlanék más nyelvű oldalakat is, netán oroszt. Kicsit nagyobb az orosz járművek irodalma azon a nyelven.

E mellet nem értem milyen frusztrációból fakad az agressziód. Átsüt az írásodon, az okát meg nem értem.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez talán 100 méteren belülről képes lehet átlőni a 70's években gyártott T-72-s teknőjét, kötényezés nélkül, csak ez meg így harcászatilag értelmezhetetlen, szerintem.
Főleg a T-90 modellekkel kapcsolatban....

Csak ezzel kapcsolatban jegyezném meg, hogy a T-90 eredeti típusjelzése T-72BU volt, és a teknő megegyezik especiel a T-72 és a T-90 család összes tagja között. Ahol különbség van, az a torony, illetve a toronyban lévő felszerelések (pl. hőkamera ill. éjjellátó), reaktív védelem típusa, illetve az erőforrás terén.

Szóval especiel az 1970-es években gyártott és akár a vadonatúj T-90MSz oldalról maximum a kötényezésben tér el (elvben).
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 647
55 274
113
0274-768x510.jpg


Mint (HTKA-posztgraduálist végzett :) ) szakértő, nem tartom elégnek a lánctalpak melletti tizencentire kitolt előtétpáncél(-lemezké)t !
A lőszerrobbanás huszon-harminc+ éve ismert problémája ugyanúgy megmarad.
Oda kellene legjobban az ERA/NERA/BDD/bármi... ehhez képest :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
(Nem)Kicsit, nem értem! ???

A teknő elejét dicséretesen megcsinálták, a torony "téglák" is végre rendesen méretre szabottak (kis gletteléssel " elmegy" :) ).

Ha funkció szempontból nézem, akkor a torony ERA téglák, (analógia alapján inkább cserépnek kéne hívni) felső részének kellene takarni az ék alsó elemeinek szélét, az alsót --egyébként-- nem is értem minek van?
Ha a saját T-72-k felújítását
...tudom, tudom, "álmodom..." :p
, akkor ha valamivel vastagabb a teknő felső felület, ERA/NERA/... páncélozás, akkor az alsó része a torony ERA-éknek nem is kell, ez a súly és páncél kerül át(arányaiban valamennyivel nagyobb mennyiség) a teknő tetejére.
Teknő felső rész páncélozás: --a felülről támadó drónok miatt kiemelten indokolt--

A felülről támadó drónok kumulatív töltetei kisebbek, és (jelenlegiek, a BILL-2-t és pár "arany-áras"-t kivéve) többségében egyfejesek.
A karabah-i események tanulságaként szerintem faragják is azt az újabb változatot.
Dr.HTKA ?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 931
113

Cifu


Én orosz forrásokban azt olvastam, hogy a teknő vastagsága (80 mm) az azonos, viszont az acél minősége javult.
Persze mivel korszerű tankról van szó nincs 100%-os bizonyíték a kezemben, de meglepne ha a T-55-öshöz kifejlesztett acélból hengerelnék a T-90 oldalát.
Főleg, hogy már jó ideje használnak ők is 500+ HB-s acélokat.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 647
55 274
113
Így mentenek harckocsit:
Oké rajta van a lánctalp,de ne legyenek illúzióid harc közben akkor is ilyen gyorsan húzná ha kukára megy az összes görgő.És a világ végére sem kell húzni,elég csak a század javítópontjáig vagy az adott fázisvonalhoz tartozó javítópontig.
Teljesen életszerű gyakorlótèr. :)
Mit csinàlnak a valósàgban, ha az út nem arra megy amerre nekik kell menni?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113
Csak ezzel kapcsolatban jegyezném meg, hogy a T-90 eredeti típusjelzése T-72BU volt, és a teknő megegyezik especiel a T-72 és a T-90 család összes tagja között. Ahol különbség van, az a torony, illetve a toronyban lévő felszerelések (pl. hőkamera ill. éjjellátó), reaktív védelem típusa, illetve az erőforrás terén.

Szóval especiel az 1970-es években gyártott és akár a vadonatúj T-90MSz oldalról maximum a kötényezésben tér el (elvben).
A teknő és a péncélja is változott a T-90-nél.
A T-90-nél előírás volt a teljes körű védelem a 30m-es gépágyú ellen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113

LMzek 2.0

"BTR–80A típusjelzéssel továbbfejlesztett harcjármű esetén 1 darab 30 mm-es kaliberű, 2A72 GRAU típuskódú, nagy tűzerejű gépágyú, amely az MH 2009 elején végzett lőpróbái szerint pct. lőszerrel még a nem korszerűsített T-72 közepes harckocsik alvázát is képes átlőni oldalirányból, akár 400 méter távolságból!


Ez is fenn van a neten: ...a "kedves" (leskelődő, kíváncsiskodó) Google, de mindenki-segédjét mi a faxért nem bírjátok használni, mielőtt "tsatsiságokat" írtok ? ? ?"


A kioktató stílusú bunkóskodás helyet azért te is körülnézhetnél a neten!
A forrásmegjelölés nélküli magyar wikipedia szerintem nem elegendő bizonyíték semmire. Ellenben:
A 30 mm-s 3UBR6 lövedék 26 mm RHA-t lő át 300 méteren 60 fokos dőlésnél. Ez 90 fokos (derékszögű) becsapódás esetén is 50-52 mm RHA.
Ez nagyon messze van a 80 mm RHA-tól.....

A hidegháború után kifejlesztett 3UBR8 -ra 60 mm körüli értékek vannak megadva 500 méteres távolságból. De itt ahány forrás annyi érték.
Ez egy speciális wolram magvas lőszer. Ez talán 100 méteren belülről képes lehet átlőni a 70's években gyártott T-72-s teknőjét, kötényezés nélkül, csak ez meg így harcászatilag értelmezhetetlen, szerintem.
Főleg a T-90 modellekkel kapcsolatban....

E mellet:
1. Afganisztánban nagyrészt T-55+T-62 harcolt. Kevés volt a modernebb technika.
2. Csecsenföldön a T-72 kifejezetten jól szerepelt! A T-80-assal volt több gondjuk elsősorban a gázturbina miatt.
3. Irak megszállása alatt azért bőven vesztettek az amik M1-et.
(Az erről készült Iraki válogatás videók nagy részét leszedték a netről, mert nincs cenzúra :) )

"A torony eldobás, a T-72 "Game Over" esetének 50+% aránya miatt vált általánossá,"

Ezt te számoltad össze?

"...de kezd el "ellen-oltani" a nemzetközi fórumokat is!"

Nincs rá szükség. Aki nem a gyök2.com-ról szedi az infóit az angol nyelven is talál erről objektív írásokat.
Mert gondolom neked az angol a nemzetközi. Én azért ajánlanék más nyelvű oldalakat is, netán oroszt. Kicsit nagyobb az orosz járművek irodalma azon a nyelven.

E mellet nem értem milyen frusztrációból fakad az agressziód. Átsüt az írásodon, az okát meg nem értem.
Át lehet lőni a T-72 teknőjének alsó oldalsó részét 2A72 gépágyúval,ezt bizonyítják a magyar tesztek is,épp csak a kolléga fél információkból táplálkozik.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Ezt próbálom magyarázni.....Igen alapvető. Lásd T-90 oldalpáncélja.(Szoknya) De egy masszív,reaktív szoknyát,senki nem mozgat meg emelők nélkül. Ezt értsd meg. Egy elem több mázsa.
Sima "Lemez szoknya"-t megmozgathatsz emberi erővel. De masszív era-nera szoknyát már nem.
Nézz át a leopard 2 topikba, oda raktam be egy videót a leo2a4m kanadai vasak nera elemeinek a mozgatásáról. Azok jó nagy elemek, egyszerűen okosan van kitalálva a zsanér+rögzítés. A törzset és a tornyot védő is simán mozgatható. Nem tudom, hogy az oroszok spec. így oldották-e még, de nem hiszem, hogy ők szívatni akarnák magukat.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0