T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 158
113
De, hogy ne csak szócséplés legyen itt, íme a T-90M reaktív páncél készlete:
T-90MS+armor.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 802
80 368
113
Attól hogy neked nem tetszik a tender eredménye, mégis ez lett a döntésük.
Te magad írod le, hogy T-90A meg 1991-es színvonalú Abrams. Áruld már el, hogy ennek a tesztnek az eredménye hogy a retekbe lesz releváns amikor T-90M és (többek közt) M1A2 Abrams SEP V3 a téma?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
Te magad írod le, hogy T-90A meg 1991-es színvonalú Abrams. Áruld már el, hogy ennek a tesztnek az eredménye hogy a retekbe lesz releváns amikor T-90M és (többek közt) M1A2 Abrams SEP V3 a téma?

Az M1A2 SEP V3 páncélzata és műszerezettsége ismeretlen. Csak annyit tudunk, hogy az M1A2 SEP V2 pilótafülkéje is borzasztóan zsúfolt, mármint indokolatlanul sokkapcsolós a lövegirányzó műszerfala, és csak a Pk-é szép, letisztult, új.

A T-90A azért releváns, mert abból több van, mint az M-ből. Meg elvileg egyetlen toronycserés, ez a könnyen modernizálhatóság fontos tervezési szempont volt. Posztoltam múltkorjában számítógépes grafikát róla.

De ha a T-90M-nél tartunk, abban K05 Buran-M és EPM-59G Mirage-K műszerek vannak, azok mennyire jók / rosszak ?
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Na, ezek már tudnának mesélni. Elgondolkoztam azon, hogy a világ egyik részének miért jó az, hogy az orosz hadsereg lecseréli a régi/elavult technikáját újra és jelenleg a legpotensebb/legharcedzettebb állománnyal fog rendelkezni még jó ideig.
A harckocsikat anélkül is le lehet cserélni, hogy a régebbi típusokat szétlövetnék a fronton. Nem azért nem cserélik le a T-72B és T-80BVM/U alapú harkocsikat, mert nincs meg rá a szándék, a T-55, T-62 és régebbi T-72/80 típusokat is be tudták tenni a raktárba (ami mint látható, jó ötlet volt, mert most elő tudják venni pótlásnak vagy hogy átadják őket a szövetségeseknek).
Nagyjából eddig is annyi T-90M -et és T-14 -et gyártottak és rendszeresítettek, amennyit a finanszírozás és a gyártókapacitás lehetővé tett, jelentősen nem ugranak meg ezek a számok. Ha nem lenne a háború, és a T-72B3/T-80U/T-80BVM -eket a szétlövetés helyett letárolnák, az az orosz hadsereg potenciális képességét növelné, és nem csökkentené

A légvédelem eddig is az egyik legjobb volt a világon, emellett a pilóták, tüzérek, páncélos egységek a logisztikával együtt, most már olyan éles helyzetben megszerzett harci tapasztalatokkal rendelkeznek, amit nehéz überelni bárkinek is. Ez a hadsereg messze nem az lesz, aki elkezdte, ráadásul, amikor behúzzák Ukrajnát, a megmaradt ukrán haderő is az övék lesz utána. Ezek az ördögtől sem fognak félni. Szép kilátások a jövőre nézve.
Az a helyzet, hogy ez a hadsereg tényleg nem az, mint amelyik elkezdte a háborút. Élesben tényleg kijött sok rossz berögződés és hiányosság, amit javítanak/javítottak, de összeségében sokkal több jól kiképzett katonát (pl VDV) és modern harceszközt veszítettek, mint amennyit pótolni tudnak legalább középtávon hasonló minőségben.
És bár tényleg harcedzettebb lesz az átlag baka, de nagyon nem látom az összfegyvernemi manőverező hadviselést, amire a páncélosokat kitalálták. Leginkább az irak-iráni háborúra hasonlít a helyzet, nagyon lassan mozgó frontvonalakkal, lövészárokháborúval. Ahogy a COIN központú iraki/afganisztáni megszállás elszoktatta valamelyest az amerikai hadsereget a hagyományos háborútól, a mostani tüzérségi és lövészárok-központú harcászat sem épp a harckocsizás csúcsa.
Irak is 8 évig háborúzott keményen 91 előtt, de a kb másfél évtizede csak hadgyakorlaton edződött amcsi/francia/britt harckocsizók így sem voltak rosszabbak.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
az összfegyvernemi manőverező hadviselést, amire a páncélosokat kitalálták.

Az USA sem szokott összefegyvernemi, manőverező hadviseléssel élni, hanem megy a légierő, szólóban szétver mindent, de azért marad bőven játszadozni való a harckocsizóknak. Az Izraeliek vannak rákényszerítve a manőverező, összefegyvernemi harcokra, mert nem tudnak mindent leuralni a légierővel.

Az Oroszoknak is az USAF stílust vinnék, egy-két sajátossággal, mint a rakétaerőkkel kitoldva, csak itt abszolút nem próbálkoztak az Ukrán kommunikációs hálózatok szétverésével, így tudtak az Ukrik reagálni, mozgósítani és megszervezni a védekezést és percre pontosan tudták, hogy hol kell őket várni. Meg Ukrán harckocsizók azok eleve nem, vagy csak nyomokban léteznek. Hogy engedhették meg maguknak, hogy bármi előkészítés nélkül csak úgy nekirohanjanak, totál meggondolatlanul ? Ebben a módszerbe bármely hadsereg ugyanígy felsült volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 802
80 368
113
Az M1A2 SEP V3 páncélzata és műszerezettsége ismeretlen. Csak annyit tudunk, hogy az M1A2 SEP V2 pilótafülkéje is borzasztóan zsúfolt, mármint indokolatlanul sokkapcsolós a lövegirányzó műszerfala, és csak a Pk-é szép, letisztult, új.

A T-90A azért releváns, mert abból több van, mint az M-ből. Meg elvileg egyetlen toronycserés, ez a könnyen modernizálhatóság fontos tervezési szempont volt. Posztoltam múltkorjában számítógépes grafikát róla.

De ha a T-90M-nél tartunk, abban K05 Buran-M és EPM-59G Mirage-K műszerek vannak, azok mennyire jók / rosszak ?
Nem érted, hogy ha a túróról beszélgetünk akkor a sajt irreleváns?
 
  • Vicces
Reactions: Mark1993

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 903
113
Egyébként van,volt olyan videó a mostani konfliktusból, de akár szíriaiból is, ahol harckocsi lő ki harckocsit? Van erről valami részleges statunk, infónk?
Mert ha ezen viszonyok közepette - mert Ukrajna, ahogy európa többi része sem, mégse madár se járta sivatag ahol x kilométerekre lehet durrogtatni - elenyésző számban történik ez meg, akkor annak, hogy a T-90 vs Leo 2 vagy vs bármilyen más harckocsi kérdésnek kicsi a relevanciája.
De mindig csak ezt olvasom a svitagi vihar óta.
Pedig ami kérdés mára szerintem marad az az, hogy minden NEM harckocsi ellen hogyan véd vagy nem véd.
A Leo is.
Pl egy terminátor NEM szemből milyen kárt tenne egy leóban? Vagy egy ifv. Vagy 2-3-4 kézből indított rakéta. Meddig bírnák a Leoink harckocsi nélküli városi környezetben, de minden más ellen?
De valszeg hülyeséget kérdezek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 158
113
Egyébként van,volt olyan videó a mostani konfliktusból, de akár szíriaiból is, ahol harckocsi lő ki harckocsit? Van erről valami részleges statunk, infónk?
Mert ha ezen viszonyok közepette - mert Ukrajna, ahogy európa többi része sem, mégse madár se járta sivatag ahol x kilométerekre lehet durrogtatni - elenyésző számban történik ez meg, akkor annak, hogy a T-90 vs Leo 2 vagy vs bármilyen más harckocsi kérdésnek kicsi a relevanciája.
De mindig csak ezt olvasom a svitagi vihar óta.
Pedig ami kérdés mára szerintem marad az az, hogy minden NEM harckocsi ellen hogyan véd vagy nem véd.
A Leo is.
Pl egy terminátor NEM szemből milyen kárt tenne egy leóban? Vagy egy ifv. Vagy 2-3-4 kézből indított rakéta. Meddig bírnák a Leoink harckocsi nélküli városi környezetben, de minden más ellen?
De valszeg hülyeséget kérdezek.

A Leókról a leó topikban lehet érdeklődni :)
A releváns részre válaszolva, hogy milyen gyakoriak a tankcsaták?
Hát vannak. Tettem be én is képeket ukrán T-64-ekről amiket nyíllövedékek ütüttek át.
De ott van pl. a már említett BMPT Terminátor jelentés, amiben leírják, hogy részt vett tankcsatában és, hogy elégedettek voltak a típus páncélzatával, azt hiszem 4 db nyíllövedéket fogott meg a teknő frontpáncélzata. (A T-90-esével lényegében azonos)
Szóval előfordul, de ezt a legnehezebb videóra venni :)
A sivatagi viharban pedig nem voltak igazán nagy tankcsaták, gyakorlatilag lebombázták az iraki erőket a levegőből.
Viszont az irak-iráni háborúban volt olyan tankcsata ahol 2 nap alatt több, mint 300 db tank lett kilőve Iráni oldalon és több tucat iraki oldalon. Összesen közel 400 tank maradt ott 2 nap alatt. Elképesztő szám.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 802
80 368
113
Egyébként van,volt olyan videó a mostani konfliktusból, de akár szíriaiból is, ahol harckocsi lő ki harckocsit? Van erről valami részleges statunk, infónk?
Mert ha ezen viszonyok közepette - mert Ukrajna, ahogy európa többi része sem, mégse madár se járta sivatag ahol x kilométerekre lehet durrogtatni - elenyésző számban történik ez meg, akkor annak, hogy a T-90 vs Leo 2 vagy vs bármilyen más harckocsi kérdésnek kicsi a relevanciája.
De mindig csak ezt olvasom a svitagi vihar óta.
Pedig ami kérdés mára szerintem marad az az, hogy minden NEM harckocsi ellen hogyan véd vagy nem véd.
A Leo is.
Pl egy terminátor NEM szemből milyen kárt tenne egy leóban? Vagy egy ifv. Vagy 2-3-4 kézből indított rakéta. Meddig bírnák a Leoink harckocsi nélküli városi környezetben, de minden más ellen?
De valszeg hülyeséget kérdezek.
Nem. Van olyan kép amin egyértelműen látszik, hogy APFSDS találat érte a harckocsit.

Az orosz 30-as gépágyúhoz van modern páncéltörő lőszer azzal nagy távolságból átlőhetőp minden harckocsi teknője oldalról. Azt kell látni, hogy olyan brutális erejű a páncéltörés, hogy komoly kompromisszummal készülnek a harckocsik. Csak szemből nézve a hossztengelyhez képest 30-30 fokos szögben olyan erős a védelmük, hogy bármilyen fenyegetést képesek lehtnek "kivédeni". Ennek az az ára, hoyg oldalról kb nincs számottevő védelmük a motortér védelme pedig csak olyan erős, hogy meglegyen a teknő egyenszilárdsága.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
De ott van pl. a már említett BMPT Terminátor jelentés, amiben leírják, hogy részt vett tankcsatában és, hogy elégedettek voltak a típus páncélzatával, azt hiszem 4 db nyíllövedéket fogott meg a teknő frontpáncélzata. (A T-90-esével lényegében azonos)

Az Ukránoknak milyen lőszereik vannak raktáron, nagy mennyiségben ?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 158
113
Az Ukránoknak milyen lőszereik vannak raktáron, nagy mennyiségben ?
Ezt szerintem még ők se tudják, nem hogy én XD
3BM15/22/42 volt nekik.
Azt, hogy szereztek e be "modernebb" 125-ösöket, pl. izraelből vagy a franciáktól azt nem tudom. (IMI/Nexter)
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
Ezt szerintem még ők se tudják, nem hogy én XD
3BM15/22/42 volt nekik.
Azt, hogy szereztek e be "modernebb" 125-ösöket, pl. izraelből vagy a franciáktól azt nem tudom. (IMI/Nexter)

Izraelben meg Franciában mióta gyártanának 125-ösöket ? És mivel fizetnének érte az Ukrik ? Hitelbe lenne ?

A Szovjetunió részeként, több önálló gyárral, az egész országban, Harkov, Kijev, Lemberg, mindent tudtak gyártani.

De miután önállósultak, amit lehetett, elpasszoltak, sok gyárat leépítettek, vagy minimálisra vették a futószalagot, és ha megpróbálkoztak az utángyártással, abban nem volt köszönet. És a 2014 - 2022 közötti, első fázisú, alacsony intenzitású háborúban is jól megcsappantak a 3BM32 / 3BM42 készletek, ellövöldözték.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 158
113
Izraelben meg Franciában mióta gyártanának 125-ösöket ? És mivel fizetnének érte az Ukrik ? Hitelbe lenne ?

A Szovjetunió részeként, több önálló gyárral, az egész országban, Harkov, Kijev, Lemberg, mindent tudtak gyártani.

De miután önállósultak, amit lehetett, elpasszoltak, sok gyárat leépítettek, vagy minimálisra vették a futószalagot, és ha megpróbálkoztak az utángyártással, abban nem volt köszönet. És a 2014 - 2022 közötti, első fázisú, alacsony intenzitású háborúban is jól megcsappantak a 3BM32 / 3BM42 készletek, ellövöldözték.

Szerintem ez itt nem a topik témája, szóval ne offoljunk.
Az izraeli és francia témában meg ajánlom az IMI vagy Nexter fegyver katalógust. 125/115/100 mm-s oroszhoz is gyártanak.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
Szerintem ez itt nem a topik témája, szóval ne offoljunk.
Az izraeli és francia témában meg ajánlom az IMI vagy Nexter fegyver katalógust. 125/115/100 mm-s oroszhoz is gyártanak.

Az, hogy a T-90A/M / BMPT-n levő integrált K-5 / Relikt elviseli a 3BM22-est, az a vicc kategória, elavult lőszerekkel powerkednek az Ukrik.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 158
113
Az, hogy a T-90A/M / BMPT-n levő integrált K-5 / Relikt elviseli a 3BM22-est, az a vicc kategória, elavult lőszerekkel powerkednek az Ukrik.

Igazából a K-5 a 3BM22-nél modernebb lőszereket is eltöri.
Innen nézve ha nincs szegmentált lőszerük (és szerintem nincs) az esélyeik közelítik a 0-át egy szemtől szembeni tankcsatában.

A múltkor túrtam a netet. Ott találtam egy magyarázó képet arról, hogy miért kellet a T-90A-t kifejleszteni.
Az eredeti T-72B alapú tankot az ábra szerint 6 km-ről képes volt átlőni az M829A2-es, a T-90A+Kontakt-5 esetén ez 1 km-en belül esélyes csak.
Az M829A2-es átütése több, mint 700 mm RHA 2 km-en....
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 815
15 017
113
Igazából a K-5 a 3BM22-nél modernebb lőszereket is eltöri.
Innen nézve ha nincs szegmentált lőszerük (és szerintem nincs) az esélyeik közelítik a 0-át egy szemtől szembeni tankcsatában.

A múltkor túrtam a netet. Ott találtam egy magyarázó képet arról, hogy miért kellet a T-90A-t kifejleszteni.
Az eredeti T-72B alapú tankot az ábra szerint 6 km-ről képes volt átlőni az M829A2-es, a T-90A+Kontakt-5 esetén ez 1 km-en belül esélyes csak.
Az M829A2-es átütése több, mint 700 mm RHA 2 km-en....

Köztudott, hogy a K-5 ripityára töri a 3BM42 Mangót, és jóeséllyel a 3BM32-est is.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 903
113
A Leókról a leó topikban lehet érdeklődni :)
A releváns részre válaszolva, hogy milyen gyakoriak a tankcsaták?
Hát vannak. Tettem be én is képeket ukrán T-64-ekről amiket nyíllövedékek ütüttek át.
De ott van pl. a már említett BMPT Terminátor jelentés, amiben leírják, hogy részt vett tankcsatában és, hogy elégedettek voltak a típus páncélzatával, azt hiszem 4 db nyíllövedéket fogott meg a teknő frontpáncélzata. (A T-90-esével lényegében azonos)
Szóval előfordul, de ezt a legnehezebb videóra venni :)
A sivatagi viharban pedig nem voltak igazán nagy tankcsaták, gyakorlatilag lebombázták az iraki erőket a levegőből.
Viszont az irak-iráni háborúban volt olyan tankcsata ahol 2 nap alatt több, mint 300 db tank lett kilőve Iráni oldalon és több tucat iraki oldalon. Összesen közel 400 tank maradt ott 2 nap alatt. Elképesztő szám.
Nem. Van olyan kép amin egyértelműen látszik, hogy APFSDS találat érte a harckocsit.

Az orosz 30-as gépágyúhoz van modern páncéltörő lőszer azzal nagy távolságból átlőhetőp minden harckocsi teknője oldalról. Azt kell látni, hogy olyan brutális erejű a páncéltörés, hogy komoly kompromisszummal készülnek a harckocsik. Csak szemből nézve a hossztengelyhez képest 30-30 fokos szögben olyan erős a védelmük, hogy bármilyen fenyegetést képesek lehtnek "kivédeni". Ennek az az ára, hoyg oldalról kb nincs számottevő védelmük a motortér védelme pedig csak olyan erős, hogy meglegyen a teknő egyenszilárdsága.
Ok, köszi!
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113