T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
Ha a Kamovok bevetéséről készült felvételekre gondolsz, azok durván lebutított videók. Már az ukrán konfliktus alatt mutattak szíriában készült Aligátoros videókat, és azért ott elég jó volt a felbontás.
Ha a tankok hőkameráira gondolsz, abból talán egyet láttam, de az is kívülről, másik kamerával rögzített anyag volt, elég krumpli minőségben.
Illetve vannak még a kézi hőkamerás videók, tipikusan rajtaütésekről - én nem láttam, hogy azok szarok lettek volna.
A nem butítottak sem érik el a nyugati színvonalat, azért ehhez nem kell szakértőnek lenni, elég csak megnézni a videókat (mert van fent nem butított is bőven).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 308
113
Ja! Amit a T-80U-ba raktak az álmában sem tudta ezt!
"Teszt 8: Célfelderítés éjszaka

T-80UE: Minden kritériumnak megfelelt. Agava-2 adatai:
Célpontok észlelése: 6400 m-ig
Célok felismerése: 4600 m
Célok pontos azonosítása: 2500m
Egy kis keresgélés után rájöttem, hogy ezek meg a parancsnoki eszköz adatai (TKN-4S):
Célpontok észlelése: 1750 m-ig
Célok felismerése: 1500 m
Célok pontos azonosítása: 1500m
A tesztet tiszta csillagfényes éjszaka, tiszta hegyi levegőn végezték"


Görög teszt a 90's évekből ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
Ausztria / Dánia bírnak 50 - 40 harckocsival. Finnország az, ami 250-el, de Finnország az nem fő csapásirány, meg az erdővidék, ezer tóval, és szűk kis ösvényekkel, ott nem lehet harckocsizni.

A Német Hadsereg iszonyatosan leépült, az 50 darab A7-es ugyanolyan kevés, mint a jóindulattal 50 T-90M.

A Görögök és Törökök meg egymást előbb fojtanák meg egy kanál vízben, mintsem Oroszok ellen háborúba vonulni.
Már megint mellébeszélsz mert nincs igazad. Igazán leszokhatnál erről. T-90M generális tűzerő vs. modern nyugati tankok generális tűzereje a téma. Ennek semmi köze a mennyiségekhez! Ezenkívül modern nyugati tankot írtam nem Leopard 2-t. Utoljára kérlek meg, hogy ne beszélj mellé!
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 938
48 710
113
A nem butítottak sem érik el a nyugati színvonalat, azért ehhez nem kell szakértőnek lenni, elég csak megnézni a videókat (mert van fent nem butított is bőven).
Én azt látom, hogy a Kamovok bőven a Vikhr rakéták hatótávjának széléről azonosítják be az ellenséges páncélost és vezetik rá a rakétát. Ha erre jó, akkor valószínűleg megfelel.
(Ezekre írtam, hogy lebutított videók, gondolom te is erre reagáltál)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 676
113
"Teszt 8: Célfelderítés éjszaka

T-80UE: Minden kritériumnak megfelelt. Agava-2 adatai:
Célpontok észlelése: 6400 m-ig
Célok felismerése: 4600 m
Célok pontos azonosítása: 2500m
Egy kis keresgélés után rájöttem, hogy ezek meg a parancsnoki eszköz adatai (TKN-4S):
Célpontok észlelése: 1750 m-ig
Célok felismerése: 1500 m
Célok pontos azonosítása: 1500m
A tesztet tiszta csillagfényes éjszaka, tiszta hegyi levegőn végezték"


Görög teszt a 90's évekből ;)
Ezek a hőkamerák francia alapúak mint amiket a 2000-es években használtak?
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 541
13 565
113
Már megint mellébeszélsz mert nincs igazad. Igazán leszokhatnál erről. T-90M generális tűzerő vs. modern nyugati tankok generális tűzereje a téma. Ennek semmi köze a mennyiségekhez! Ezenkívül modern nyugati tankot írtam nem Leopard 2-t. Utoljára kérlek meg, hogy ne beszélj mellé!

Én félnék, ha 3BM59 Szvinyec-1-es kopogtatna ...

Nyugaton a Leopárd 2-es az általános modell, Europa-Panzer, mint a Leopárd 1-es, nem az Abrams / Chally / Leclerc lett exportsiker.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 541
13 565
113
Ezek a hőkamerák francia alapúak mint amiket a 2000-es években használtak?

Az Agava-2-es önálló fejlesztés, a T-80U-hoz, 1995-ből. Az Agava-2-es utódjának a Nocturne-ot fejlesztették, de azzal eléggé megkéstek.

Viszont a T-90A 2004-től Thales Catherine-FC-t kapott, költséghatékonysági okokból egyszerűbb venni működőt, mint sajátot fejlesztgetni a megszorításos időszakban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
Konkrétan a DM63-as sem lövi át 2 km-ről a T-90A/M páncélzatát szemből, ez a helyzet.
A torony páncélzatát önmagába LOS 1-nek veszi a gyártó kinetikus lőszerekkel szemben, LOS 0.5 súly mellet.
Magyarán a T-90A fő páncéldobozai elviekben 700-800+ mm-ig védenek a tornyon, a teknő felső része meg valahol a két szám között.
A németek a DM53/63-al annó csináltak egy lőtesztett, amit orba szájba reklámoztak. Bele lőttek egy biliacél tömbbe és ott 750 mm átütést mértek....
Ez tényleg jó érték, csak ezt nem védte ERA....

Erre jön az, hogy törőpontos a lőszer. Igen ám csak az is WHA ötvözett.
Vajon ha letöröd egy lövedék hosszának a kb. 20%-át, mekkora energiát veszít? :rolleyes:
Mert szerintem pont ugyan ennyit...
Szóval olyan 600 mm RHA marad az átütésből....

Az amcsik annyival okosabbak voltak, hogy a 80+ cm-es M829A3/4 család esetén kb. 20 centis acéltüske van a lövedék elején. Az 3-szor könnyebb, mint a DU, ergó ők az amúgy is nagyobb átütésükből kb. 10%-ot veszítenek a legrosszabb esetben. Vagyis az amcsi lőszer ERA után is tudhat 700+ mm átütést.
Ezért írtam a múltkor , hogy szerintem a legjobb nyugati lőszer jelenleg, a szolgálatban álló lőszerek közül.

És az oroszoknak is van jó lőszere. Az urános Svinets-1-re (2002-es lőszer!) írnak 740 mm-t....
Én a longrodban 711 mm-t számoltam... Hát az is DM53/63 szint, szóval nem igaz, hogy ne lenne az oroszoknak hasonló.
Ellenben a Leopárd 2A5 svédek által kimért páncélvédelme a torony ékeken 700 mm, a teknőfronton 670 mm KE.

Ezek alapján én nem nagyon érzem a lemaradást. :D:D:D
Ezzel csak az a baj, hogy köszönik szépen szerintük ez bőven elég mindenre, hisz a DM73-nál nem nyúltak az átütéshez jelentősen (nyilván a nagyobb sebesség hozott átütés növekedést is, de ez nem volt cél, ez csak off design), csak a lövedék sebességén javítottak.

A számolgatásaid meg köszönjük szépen de lószart sem érnek egy olyan páncélzattal kapcsolatban amiről azt t udjuk hogy van, de a benne lévő anyagok pontos tulajdonságait nem ismerjük. Ez már nem T-72 és T-80BV, hogy kb semmi titok nincs a páncélzatban. Már a T-80U-nál sincs értelme aszámogatásaidnak. Főleg úgy, hogy rendesen szöget sem tudsz mérni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
Én azt látom, hogy a Kamovok bőven a Vikhr rakéták hatótávjának széléről azonosítják be az ellenséges páncélost és vezetik rá a rakétát. Ha erre jó, akkor valószínűleg megfelel.
(Ezekre írtam, hogy lebutított videók, gondolom te is erre reagáltál)
A Kamovoknak nem kell azonosítani! Tehát nem kell tudniuk eldönteni, hogy az adott tank orosz vagy ukrán, elég csak azt tudniuk, hogy tank, mert nem harcolnak olyan szituációkban ahol baráti tüzet lőhetnek. Az oroszoknál az a fajta CAS képesség nincs meg mint nyugaton, no nem is ugyanúgy oldják meg a CAS kérdést.
 
  • Vicces
Reactions: Centquri prime

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 308
113
Ezek a hőkamerák francia alapúak mint amiket a 2000-es években használtak?

Már megválaszolták. Az Agava-2 az orosz volt, SZU bukása miatt ment a levesbe.
Aztán megvették a francia hőkamerát ami a Leclerc XXI-ben is van.
Tudtommal akkor tankban az volt a világon a legmodernebb. Persze ma már 20 éves, de Európai harctávolságon meglepne ha nem lenne elegendő a tudása.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 938
48 710
113
A Kamovoknak nem kell azonosítani! Tehát nem kell tudniuk eldönteni, hogy az adott tank orosz vagy ukrán, elég csak azt tudniuk, hogy tank, mert nem harcolnak olyan szituációkban ahol baráti tüzet lőhetnek. Az oroszoknál az a fajta CAS képesség nincs meg mint nyugaton, no nem is ugyanúgy oldják meg a CAS kérdést.
Hm, érdekes, én pont fordítva gondolnám: az ukrán meg orosz haditechnika, főleg nagy távolságból elég könnyen összekeverhető.
Megköszönném, ha tudnál mutatni egy szerinted szar (és egyébként kurrens T-90-ben használt) hőkamera képet meg egy olyat, ami "Full HD", ahogy írtad.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
"Teszt 8: Célfelderítés éjszaka

T-80UE: Minden kritériumnak megfelelt. Agava-2 adatai:
Célpontok észlelése: 6400 m-ig
Célok felismerése: 4600 m
Célok pontos azonosítása: 2500m
Egy kis keresgélés után rájöttem, hogy ezek meg a parancsnoki eszköz adatai (TKN-4S):
Célpontok észlelése: 1750 m-ig
Célok felismerése: 1500 m
Célok pontos azonosítása: 1500m
A tesztet tiszta csillagfényes éjszaka, tiszta hegyi levegőn végezték"


Görög teszt a 90's évekből ;)
Pont erről beszéltem, a látótávnak kevesebb mint a fele az azonosítási távolság (és így látatlanba jól gondoltam, hogy az 5000 ami csak 4600 az a felismerési távolság). Az éjjellátó más világ, az nem ugyan úgy működik mint a hőkamera. Az éjjellátók sokkal részletgazdagabb, tisztább képet adnak mint egy hőkamera, ezért ott ezeknek a távolságoknak az arányai teljesen mások.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
Hm, érdekes, én pont fordítva gondolnám: az ukrán meg orosz haditechnika, főleg nagy távolságból elég könnyen összekeverhető.
Megköszönném, ha tudnál mutatni egy szerinted szar (és egyébként kurrens T-90-ben használt) hőkamera képet meg egy olyat, ami "Full HD", ahogy írtad.
Ha tudod, hogy az ukrán mélységben nincs saját harckocsi, akkor nem kell felismerési távolságra megközelítened a felderített célpontodat, mert bőven elég annyit tudnod, hogy harckocsi, hisz nem lehet más csak ellenség.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 308
113
Ezzel csak az a baj, hogy köszönik szépen szerintük ez bőven elég mindenre, hisz a DM73-nál nem nyúltak az átütéshez jelentősen (nyilván a nagyobb sebesség hozott átütés növekedést is, de ez nem volt cél, ez csak off design), csak a lövedék sebességén javítottak.

A nem tudnak meg a nem akarnak nem ugyan az.... Gondolom azért izzadnak vért a K2020 NEO-val, mert nincs szükség a nagyobb tűzerőre :D

A számolgatásaid meg köszönjük szépen de lószart sem érnek egy olyan páncélzattal kapcsolatban amiről azt t udjuk hogy van, de a benne lévő anyagok pontos tulajdonságait nem ismerjük.
Itt egyedül a te alaptalan hülyeségeid nem érnek semmit...
A 20 éves lőszerek adatai kb. ismertek. A németé konkrétan is. Ezekről beszéltünk.
A T-90A páncélzatát az UVZ mondta, a KWS II-est meg kimérték a svédek. Innentől kezdve azon hisztizel megint, hogy nem tetszik a valóság. :D
4RwCD9q.png



Főleg úgy, hogy rendesen szöget sem tudsz mérni.

Remélem ez örök nyílt seb marad a számotokra. XD
Nem mintha eddig bármit ki tudtál volna számolni vagy hasonló.... :D
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 541
13 565
113
A Perui tenderen komolyan vehető versenyben a T-84-es Oplot, az Öbölháborús M1A1 Abrams, és a T-90Sz versenyeztek, objektívan. Nem meglepő módon a T-90Sz lett a befutó, mert az Ukránok silány, olcsó minőségben gyártanak harckocsit, az Öbölháborús Abrams öreg, és akkor legharcképesebb a T-90Sz.

Ott is asztallap sivatag van, tiszta időjárással, és hegyvidékkel tarkítva, van kihasználható max lőtáv.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 308
113
Pont erről beszéltem, a látótávnak kevesebb mint a fele az azonosítási távolság (és így látatlanba jól gondoltam, hogy az 5000 ami csak 4600 az a felismerési távolság).

Csak az nem zavar, hogy ezek egy 80's években kifejlesztett szovjet hőkamera adatai, és nem ezt használják ma már....
De itt Európában, a terep nagy részén, tankok felismerésére még ez is elegendő lenne, ez a vicc az egészben.

Igen az és az itt a mondás, hogy az ugyanazt tudja mint a 15-20 évvel későbbi modern hőképalkotók.

Egyrészt nem 20 éve gyártják ugyan azt, azóta fejlesztettek rajta a fehéroroszok.
Másrészt ettől még Európa nagy részén a várható lőtáv 1800 méter...
Ezt az Agava-2 is magabiztosan tudta.
Te meg arról győzködsz minket, hogy a kb. kétszer ekkora tudású francia hőkamera az szar... XD
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 535
77 343
113
A Perui tenderen komolyan vehető versenyben a T-84-es Oplot, az Öbölháborús M1A1 Abrams, és a T-90Sz versenyeztek, objektívan. Nem meglepő módon a T-90Sz lett a befutó, mert az Ukránok silány, olcsó minőségben gyártanak harckocsit, az Öbölháborús Abrams öreg, és akkor legharcképesebb a T-90Sz.

Ott is asztallap sivatag van, tiszta időjárással, és hegyvidékkel tarkítva, van kihasználható max lőtáv.
Sikerült egy igazán releváns példát találnod a modern nyugati és keleti harckocsik témakörében.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Catles and Mark1993