Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 791
113
cinikus

"Bárkinek, hangsúlyozom: BÁRKINEK magyarázhatsz az állami szervek működéséről, nekem ne tedd. Nem tudsz újat mondani, akármit is hiszel."

Ezt én is mondhatnám a politikával kapcsolatban, csak kisebb az arcom... Meg attól még, hogy autokrácia párti vagyok meghallgatom mások véleményét, magyarázatait stb... Milyen érdekes.

"Egyébként tudod, hogy mi a neve annak, amit itt az imént ezzel előadtál?"

Irónia. De ha gondolod linkelek egy értelmező kéziszótárt.

Allesmor Obranna

Magyarázd el nekem kérlek, hogy ha állítólag minden demokratikus keret adott, a nép szuverén, akkor miért nem tud önmagáról gondoskodni?

Miért lehet faék egyszerű propagandával megvezetni? (és itt jön az a kérdés, hogy mennyire a saját döntése az amikor leadja a szavazatát)

Vagy miért szavaz meg a nép magának pénzt, mikor tudnia kéne azt, hogy ez hosszú távon nem jó?

Miért a lakossági rezsi csökkentéséért állnak ki az emberek akkor amikor a cégek adják a munkát és ott lenne erre szükség?

Miért van az, hogy az emberek nem fizetnek adót, amikor azt értük szedik be? Miért nem fizetnek jegyet amikor a szolgáltatás értük van?

Miért? Miért? Miért? És ez nem csak a mi kis országunkra igaz, hiába tagadják egyesek. Ez mindenhol így van, csak a mértéke változó.
Amíg az emberek ilyenek addig szerintem nincs miről beszélni.

"és helyezi előbbre a mindent befékező, rendszerint (a történelmi példák ismeretében) igen hamar önmagába roskadó autokráciát."

Ez azért nem igaz. Tudnék jó pár demokráciát mondani ami nem húzta sokáig és tudnék pár autokráciát mondani ami sokáig fönn állt.
Ráadásul én nem úgy látom, hogy az autokráciák mindent befékeznek, azért a világ nagy része, beleértve a mai nyugati országokat is, autokráciaként jutott el egy igen magas szintre, és alapozta meg ezzel a későbbi jóléti társadalmát.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
Ezt én is mondhatnám a politikával kapcsolatban, csak kisebb az arcom...
Mondhatnád, de te még azt is csak tanulod. :)

Meg attól még, hogy autokrácia párti vagyok meghallgatom mások véleményét, magyarázatait stb... Milyen érdekes.
Láttuk. Nem hinném, hogy az érdekes rá a legmegfelelőbb szó. (Az irónia bevetése magyarázkodásnak szánalmas, a tényekhez meg végképp köze sincs.)
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 572
15 530
113
Nagyon sok igazságot olvastam fentebb. Én azonban hozzá tenném mind az 53 évem tapasztalatát. Szerintem a mostani "demokrácia" Magyar változata egyenes következménye az elmúlt 70 év szocializációjának.
Egy működő, funkcionáló demokráciához fejlett, demokratikus gondolkodás is szükséges. Ebben az országban hetven éven keresztül mást sulykoltak az emberek fejébe. Azok próbálják jobb- és baloldalon egyaránt "eladni" nekünk a demokráciát, akik valójában sohasem gyakorolták. Sőt, a demokrácia gondolatának szándékos torzításával mindkét oldal saját demokráciát gyártott. nyugaton is csak annyiból jobb a helyzet, hogy őket nem agymosták Marx és Lenin összemosott agymenéseivel és a "szabad" Nyugat fogyasztásközpontú plutokráciájával.
A demokrácia valójában kemény szabadság-korlátozás, de ezt sem Nyugaton, sem nálunk nem reklámozzák. Az igazán működő demokrácia intelligencia és tudás kérdése, tehát az úgynevezett "pórnép" számára semmit sem jelent. TUDÁS kell, a vélemény kialakulásához és INTELLIGENCIA a képviseletéhez. Miért? Azt hiszem, ezt nem kell magyaráznom. Ha ez a valódi demokrácia működne, akkor a választásra jogosult állampolgárok körülbelül 60 százaléka azonnal kiesne. DE a döntések az ő érdekeikben születnének, mindenki javára, épülésére. Ezzel két-három generáció alatt megháromszorozható a választásra jogosultak, a demokraták száma. Ez jó az államnak is, mert több okos, intelligens ember jobb döntéseket eredményez.
Nos, a fentiek, fájdalom, nem az én tanításaim. Platón írta őket...
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 572
15 530
113
Javítás:
Nyugaton is csak annyiból jobb a helyzet, hogy őket nem agymosták Marx és Lenin összemosott agymenéseivel HANEM a"szabad" Nyugat fogyasztásközpontú plutokráciájával.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 791
113
cinikus

"Az irónia bevetése magyarázkodásnak szánalmas"

Nem hiszem, hogy bárki felé magyarázkodnom kéne, főleg nem feléd.

"a tényekhez meg végképp köze sincs."

Akkor most itt a remek alkalom, hogy leírd ezeket a tényeket. Én megvárom.

Littlejohn

Emlékszel arra, hogy milyen siránkozás volt itt a választási regisztrációval kapcsolatban??? Szerinted egy cenzus menne?

"Ha ez a valódi demokrácia működne, akkor a választásra jogosult állampolgárok körülbelül 60 százaléka azonnal kiesne."

Cenzusos demokrácia esetén biztos.
De vajon azok az emberek akik nincsenek benne abban a bizonyos 40%-ban nem élnék meg igazságtalan diktatúraként a dolgot?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Kelet Európa sajátságos helyzetben van.
Nem kitaposott úton járnak ezek az országok. Kommunizmus csinálásból, a kapitalista demokráciák világába vezetett az út. A rendszerváltás eufóriáját, hamar felváltotta a felismerés, nem kolbász a kerítés, teljesítmény nélkül sehol sem.
Ebben a helyzetben élünk most, több évtizedes gazdasági, társadalmi lemaradást próbálunk leküzdeni úgy, hogy közben a társadalom maga, azonnal az évtizedekkel előttünk járók színvonalán szeretne élni.
Nem megy, ami nem is csoda.
A korrupció általános a világban, nem hazai jelenség.
Az itteni politikai elit sem rosszabb, mint bárhol keleten mások.
A gond, a kádári agymosás következménye.
Az úgynevezett, több évtizedes proletár internacionalizmus máig élő gondolatvilága a bal oldalon.
Nevezetesen, egy országnak, nemzetnek, vannak nemzeti érdekei.
Külpolitikában, honvédelemben, környezetvédelemben, stb.
Még a többi kelet-európai országban is működik az a dolog, hogy otthon megeszik egymást a politikai küzdők, de a nemzeti érdek, az tabu.
Kül és biztonságpolitikában nincs jobb és bal oldal, egy normálisabb országban.
Lásd közelünkben Románia, Esetleg Szlovákia, Szerbia, Lengyelország.
Nálunk miért is nincs így ?
Mert itt volt egy a többitől eltérő gulyáskommunizmus.
Ahol a néppel megetették, elég bezabálni és más nem lényeg, nem kell mással törődni.
Volt ennivaló, innivaló, igaz egy fajta, de volt.
Nemzeti kötődés ? Tiltott dolog volt.
Még a kokárdát is nehezen viselték március 15-én, azok akik ma a demokrácia legnagyobb féltői.
Valamint, ha tehetik azonnal kinyalják bárki külföldiét, no meg rohannak hozzájuk, ha valami itthon nem a szájuk íze szerint alakul.
Megdöbbentő hogy a hazai belpolitika általános szereplői lettek, a nyugati világ politikai és média szereplői, általános demokráciaféltéstől vezérelve.
Amibe lehet beleszólnának, a bal liberális oldal tuningolásának köszönhetően.
Most leszünk majd bajban, ha Kelet Európában jelentős változások lesznek. Gondolok itt Ukrajna esetleges szétesésére. Mi lesz ha szomszédaink is igényt tartanak jelenlegi Ukrán területekre, mi pedig lábhoz tett fegyverrel végig kell nézzük egy esetleges ilyen jellegű annexiót ?
Minthogy nincs semmiféle katonai erőnk saját külpolitikai érdekeink érvényesítésére ?
Mert azt a vak is láthatja, hamarosan, nem is oly távoli időben talán errefelé ismét a hadseregeké lesz a döntő szó, pár országok közti probléma megoldásban.
Mosolyt fakasztó, ahogy nagy nevű biztonságpolitikai szakértők, vizionálják, az elkövetkező 10-15 évben errefelé nem lesz háború.
Nos, a XX. század egy háborúját sem lehetett megjósolni kitörése előtt, még hónapokkal előtte sem pontosan, nem 10-15 évvel előre. :)
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 572
15 530
113
fip7.......
Az utolsó mondatod kérdésére a válaszom: DE
De... éppen ez az elmúlt 70 év agymosásának következménye. Tisztelet a kivételnek, nem nézünk tükörbe.
Ebben az országban mindenki mindent jobban tud, mindenhez jobban ért. Ha és amennyiben sokan tükörbe néznek, rájönnének, hogy semmit sem tudnak, semmihez sem értenek. A demokrácia valódi szabálya szerint ők nem választhatnának. Most mégis megtehetik, kitéve magukat a média és a demagóg politikusok befolyásának. A valódi demokrácia valójában sem Nyugaton, sem máshol nem államérdek, bármennyire is hangoztatják.

A cenzus pedig - értsük már meg - nem az emberek ELLEN való dolog, hanem épp az emberekért történik. Kérdés, a cenzus MILYEN FELTÉTELEK mentén valósul meg? Én szubjektíve úgy tenném a dolgot, hogy két pillére lenne. Az egyik minimum az érettségi. (Persze, megfelelő oktatási rendszer mellett, hisz írástudatlan, félművelt érettségizetteknek nincs értelme).
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 572
15 530
113
A másik pillér egyelőre számomra megfoghatatlan. Egy bizonyos intelligenciatesztről lenne szó. Nem tudom, miképp lehetne megoldani a független értékelését és kizárni a csalást, de szükséges lenne..
Tehát..... lehet, hogy én sem vállaszthatnék? :) :)
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
A másik pillér egyelőre számomra megfoghatatlan. Egy bizonyos intelligenciatesztről lenne szó. Nem tudom, miképp lehetne megoldani a független értékelését és kizárni a csalást, de szükséges lenne..
Tehát..... lehet, hogy én sem vállaszthatnék? :) :)
Az intelligenciateszt szükséges lenne ilyen esetben mindenképpen, de nem elég, ugyanis az agyhalottak mellett az erkölcsi hullák kizárása is szükséges lenne.
Amúgy igen: az ilyen rendszerek lelkes rajongóit szerintem még az IQ teszt előtt úgy kivágnák a szavazásra jogosultak lehetséges köréből, mint macskát sz**ni. :) Ugyanis az általad felvetett lehetőség bennük fel sem merül. :D
Tehát az eddigiek alapján TE szavazhatnál. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 791
113
cinikus

"Olvasd vissza a hozzászólásodat, ott megtalálod a tényeket. Ha önállóan nem megy, kérj segítséget. :)"

Én a saját hozzászólásaimat általában tényekre szoktam alapozni.
Viszont én tőled várom leírva azokat a tényeket amikhez nekem semmi közöm. Mondom itt az alkalom, hogy közöld őket.

"Littlejohn "

Nyugaton sem vezethetnél be cenzust, pedig ott nem volt szocializmus.

"Ebben az országban mindenki mindent jobban tud, mindenhez jobban ért. Ha és amennyiben sokan tükörbe néznek, rájönnének, hogy semmit sem tudnak, semmihez sem értenek. "

Szerinted akire ráillik ez a személyleírás az rájön arra, hogy semmit nem tud? Ahhoz is komoly tudás kell szerintem, hogy valaki rájöjjön arra, hogy mennyi mindent nem tud még. Itt nem fognak tömegek önkritikát gyakorolni.

"A cenzus pedig - értsük már meg - nem az emberek ELLEN való dolog, hanem épp az emberekért történik. Kérdés, a cenzus MILYEN FELTÉTELEK mentén valósul meg? "

Ezzel is egyet értek. De azért megjegyzem, az autokráciára ez nem lehet igaz? Az nem lehet az emberekért? Ott nem kérdés az, hogy milyen feltételek mentén valósul meg?

Amúgy én azt sem értem, hogy miért akar mindenki beleszólni a politikába??? Miért nem jó az az embereknek ha valaki hozzáértő csinálja? A politika nem szakma? Egy ország vezetése nem szakma?
Ha nem szavazzuk meg azt, hogy hogy hegesszen a hegesztő, hogy dagasszon a pék akkor azt miért akarjuk megszavazni, hogy mit csináljon egy országot vezető ember?

A mostani paksi bővítés kapcsán szeretnének népszavazást. Hány olyan ember van aki valóban ért hozzá? 10? 100? 1000? És csak ők szavaznának?

Amúgy ha már Platón szóba került, ajánlom mindenkinek a hajó hasonlatot!
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
Én a saját hozzászólásaimat általában tényekre szoktam alapozni.
A kérdéses hozzászólásod ennek tökéletes cáfolata.

Viszont én tőled várom leírva azokat a tényeket amikhez nekem semmi közöm.
1. Ha ennyire izgat, járj utána magad vagy bérelj fel valakit a feladatra. Nem nagyok a csicskásod, ha még nem esett volna le.
2. A tényekhez a kérdéses esetben valóban nem volt közöd, mint már említettem, de örülök, hogy végre magad is belátod. Derék dolog. (Na, ez tényleg irónia! :D)

A másik pillér a bizonyos idejű munkaviszony (pl. 24 hónap) megléte kellene legyen a választásokat megelőző 4 évben.
Tegyük fel, hogy megfelelsz mindenben az elvárásoknak, de mivel nyertél egy mocskosul jelentős összeget a lottón, megengedheted magadnak, hogy egész nap otthon ülj (esetleg a Bahamákon vagy ahol jól esik, rád bízom :D) és a HTKA-n kommentelj. Vagy szimplán elmúltál 70 éves (a feltételeknek megfelelsz, vagyis se demencia, se Parkinson-kór, se semmi) és dolgoztál eleget, nyugdíjas vagy. Miért kellene dolgoznod csak azért, hogy szavazhass?
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 661
113
A másik pillér a bizonyos idejű munkaviszony (pl. 24 hónap) megléte kellene legyen a választásokat megelőző 4 évben.
Ja, hogy akinek nem volt munkája az később se tudjon semmit sem csinálni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 791
113
cinikus

Látom meddő az irányodba bármi. Én úgy látom, hogy te azon emberek tipikus mintapéldánya vagy aki önállóan nem tud egy saját koncepciót összerakni, de másokét ezerrel köpködi meg okoskodik. Szóval a részemről veled befejezve.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
cinikus

Látom meddő az irányodba bármi. Én úgy látom, hogy te azon emberek tipikus mintapéldánya vagy aki önállóan nem tud egy saját koncepciót összerakni, de másokét ezerrel köpködi meg okoskodik. Szóval a részemről veled befejezve.
A döntést támogatom, még akkor is, ha a többi csak egy újabb baromság a részedről. :D
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 572
15 530
113
Fip7....
Szerintem.. és ez a saját véleményem, a politikus és az országvezetés az tehetség, adottság, intelligencia kérdése. A segítő szakértők kiválasztása is adottság kérdése. Talleyrand mondta egykor: ....milyen kár, hogy akinek tehetsége van, annak ambíciója nincs, akinek ambíciója van, tehetsége nincs. Kivéve a Császárt... (Napoleon)