Épp a minap volt téma az elmélet, hogy az ólommérgezés volt Róma bukásának az oka (ólom ivóedények, ólom csövek, ólom-oxid édesítőszerként használata!). Az ólmozatlan benzin használata óta kimutathatóan csökkent az erőszakos bűnözés, korrelációt mutat a levegő ólomtartalma az erőszakra való hajlammal.
Mi lehet most a vízben/ételben, ami miatt majd pár évszázaddal később hülyének nézik a ma emberét, hogy hogy is gondolhatta, hogy ezt jó ötlet megenni? A mikroműanyagok miatt van? Mesterséges élelmiszer adalékok? Gyomirtók, permetszerek? Cukor? Ezek együtt? Fluorid? Nagyon érdekelne!
Egyik sem. Társadalommérnökök által gondosan megtervezett és végrehajtott PSYOP az európai kultúra és civilizáció szétverésére, egyik oldalról a kormányzat döntéshozatali struktúráiba évtizedek alatt beépített ügynökök, másik oldalról civil szervezeteknek álcázott ágensek segítségével.
Egy ügyesen felépített harapófogó, mert bármelyik oldalt is kezded megbontani, a másik oldal azonnal hangosan bevédi.
Egyébként a víz által kioldható ólom mennyisége a PH-tól függ, és mivel a rómaiak lágy forrásvizet használtak, ez korlátozta a ólom mennyiségét az ivóvízben. Persze a ólom poharak és a savanyú gyümölcslevek vagy bor kombinációja már nem volt ilyen szerencsés, ahogy az ólom acetáttal való édesítés sem (a mustot ólom edényekben főzték, hogy édesebb legyen). Egyes római csontvázakban fellelhető ólom mennyisége akár százszorosa is lehet a középkoriaknak. Ettől függetlenül ma az elfogadott nézet az, hogy még ez a megemelkedett szint sem volt elég arra, hogy komoly népegészségügyi problémákat okozzon, a legrosszabb esetben is, csak egy faktor volt a birodalmat sújtó problémák hálójában. Nem, a birodalom pontosan azért ment le a történelem kloákáján, ami most is a szemünk előtt elevenedik meg: a jólét okozta tespedés, céltalanság, korrupció, élvhajhászat, az oktatás, valamint a szellemi és morális alapok lassú szétesése, a társadalom immunrendszerének hanyatlása, és ebből fakadóan az ártalmas folyamatok és ágensek folyamatos térnyerése, amitől egyre kevésbé hatékony válaszokat tudott adni a környezete kihívásaira. Mindegy, hogy a modern technológia éppen az arkhimédészi csavar, gőzgép, vagy mikroprocesszor, ez mindig ugyanúgy megy.