Olvasva az eszmecseréteket, szerintem a rég múlt tanulságánál mind kettőtöknek igaza van. Csak talán nem is ugyan arról beszéltetek.
Egyfelől a Teutoburgi-csatában kik győzték le a Római Birodalmat? (És igen, tudom, ez még nem a nagy népvándorlás kezdete, több évszázaddal korábban, de ekkora a latinok elvesztették Germánia provinciájukat és később a történelem során már nem is tudták visszaszerezni.)
Ténylegesen két római hadvezér vívott csatát itt. Egy német születésű, akit a birodalom tanított, képezett ki. És akit elborzasztott, amikor látta, hogy a csatában az ő fajtája aránytalanul magasabb emberveszteségeket kénytelen elveszteni.
Nem kétségbe vonva, hogy akkor Róma fejlett logisztikával, remek kiképzéssel és jó stratégákkal rendelkezett ténylegesen nem egy csata rossz felállása, döntése okozta az egész birodalom porba hullását. Ahogy jelenleg sem vonja senki kétségbe, hogy Németország nagyon jó technikai fejlettséggel rendelkezik hadsereg és hadipar terén is.
Miért hoztam fel a Teutoburgi-erdő esetét? Kik a magyarokkal párban a legbüdösebbek ma Berlinben és az Európai Unióban? A lengyelek. Az a Lengyelország, aki lassan akkora haderőt vásárol össze, mint a BW. A katonái talán nem az afgán papucsosokra hajaznak, hanem közelebb vannak a legjobban képzettekhez. És az EU-n kívül kik vannak a NATO-ban az élen, akiket gyűlölnek és megvetnek Berlinben és Brüsszelben? Az a Törökország, aki szívesen lenne nem csak Németország, de egész Európa hűséges zsoldosa. És aki a Szövetségen belül a második legnagyobb létszámú sereggel rendelkezik.
Én így értelmezem a puhapöcs civil vezetés nemzetet fenyegető veszélyét. Ha a törökök ma-holnap megindulnak, ki állítja meg őket? Konstantinápolytól északra tudtok valakit? A románok? A keleti két bástya szalonképesebb oszlopa? Görögökön kívül senki nincs legalább csak félig felkészülve egy ilyen forgatókönyvre. (Ők is csak félig, de ennél többet nem tudnak, ha megfeszülnek sem.) Talán a Balkán kis népeit vagy Ausztriát megvédi majd a BW technológiai fölénye fele részt török katonával. Meg nézzük meg, hogy a lakosságban milyen az arányuk!
Ez az erő, ami azon a sziklás félszigeten van, nem magától vagy pusztán véletlenségből alakult ki. De ne a múlton keseregjünk, mert ma a magyar nép nincs abban a helyzetben, hogy akár csak 150 évig feltartsa őket. Mit csinál a Nyugat? Embargót hirdet ellenük és szemünk láttára nő fel a török hadipar ahhoz, hogy már egy csomó szegmensben élvonalbeli technológiával lássa el a sereget hazai fejlesztésből.
A Római Birodalom sem magától került olyan helyzetbe, hogy túlerővel szemben kellett zseninek lenni... mert valóban igaz az a meglátás, hogy a jóléttel együtt csökkent az emberek vágya, hogy akár brutális veszteségeket is pótoljanak saját népességből. Az az új métely, ami mentén nem a saját gyermekeinkkel erősítjük meg a munkaerő problémákat, a hadsereget, hazafias neveléssel a társadalmat, az valóban katonai kihívást is magában rejt a jövőre nézve.
És ebben senki nem a német tábornokok vagy egyszerű katonáját kárhoztatja szakmaiatlansággal, úgy érzem. De nehéz nem látni, hogy nemzetbiztonsági vonatkozásai is van, ami ellen állam szintén nem tesznek semmit.
Talán a francia katonák és nyugalmazott tisztek kiállását (is) hiányolja mindenki.