1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tupoljev PAK-DA

Diskurzus a(z) 'Stratégiai/taktikai bombázó repülőgépek' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. GrGLy

GrGLy Active Member Szerkesztőségi tag Moderátor

2. boki

boki Well-Known Member

Az orosz légiero kiválasztotta a PAK-DA 5 generációs orosz stratégiai bombázo projektjét. A gyoztes a KB Tupolev lett, amely csupaszárny(szubszonikus) és láthatatlan bombázót tervezett . Mostmár johet a technikai-taktikai -dokumentáció kidolgozása.

3. doca

doca New Member

http://hungarian.ruvr.ru/2013_03_04/Oroszorszag-legieroinel-jovahagytak-az-uj-bombazo-tervet/

Csupaszárny lesz ezek szerint.

4. Terminator

Terminator Well-Known Member

Vagyis 30 evvel a B-2 utan lehet egy hasonlo kepessegu gepe az oroszoknak is. A B-3 koncepciojarol mit lehet tudni?

5. boki

boki Well-Known Member

doca

itt már volt róla hír:

http://htka.hu/forum/strategiai-taktikai-bombazo-repulogepek-csatarepulok/tupoljev-pak-da/

6. duckdodgers

duckdodgers Active Member

ööö

Hát azt kötve hiszem hogy 2020-ban sorozatban fogják gyártani, tekintve hogy még egyetlen protot sem láttunk... De persze azért kíváncsi vagyok mi sül ki ebből.

7. boki

boki Well-Known Member

Hát a prototípus még messze van. Még ki kell dolgozni a taktikai-technikai jellemzoket, tervrajzokat, technologiákat fejlesztéseket......stb.

Szerintem jó , ha 2020-ra elkészul az elso prototípus.

8. igla

igla New Member

<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Csupaszárny bombázó készül Oroszországban
    Még a rendszerváltás után emlékszem egy híradóra, ahol jórészt kompozitból készülve ígértek egy csupaszárny (méghozzá igencsak széles törzsű) utasszállítót.
    Nyilván ehhez a projecthez nincs semmi köze, de érdekes volt látni, hogy nem tudtak ők se szabadulni a csupaszárny koncepció bűvöletétől :)

9. Janaj

Janaj New Member

<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Csupaszárny bombázó készül Oroszországban
    Ennek most mi értelme? A mostani gépeknek lejár az üzemidejük? Kit akarnak bombázni? Akinek atomja van azt nem lehet. Akinek meg nincs arra meg 2025-ben is jó lesz valami bombázó az akkori cirkáló halálosztó bizbasszal.

10. Littlejohn

Littlejohn Well-Known Member

Boki.... Láthatatlan???? Akkor belinkelem a képét:

Na.... milyen? :) :)

11. boki

boki Well-Known Member

Littlejohn;

Kimaradt az idézojel. :) 

Nem látom, ez tényleg láthatatlan. :D

12. fip7

fip7 Well-Known Member

Mondjuk könnyebb dolgunk lenne akkor, ha tudnánk mire akarják használni. 

Mert ha egy nagy hatótávolságú "láthatatlan" cirkálórakéta indítóplatform a cél, akkor annak tökéletesen megfelel. 

Esetleg haditengerészeti alkalmazásra is alkalmas lehet, persze itt nem arra gondolok, hogy anyahajókról fog üzemelni, hanem arra, hogy szárazföldről indulva képes a partoktól távol is "diszkréten" tevékenykedni. Egyfajta "szuper tengerészeti járőrgépként". 

Viszont a Tu-160 "ellenséges légvédelmen áttörő, első csapást mérő bombázó" feladatkörét nem tudom a PAK-DA-nál elképzelni. De lehet ez nem is cél, hiszen atomhatalmak ellen majdhogynem értelmetlen, kisebb országok ellen meg, szerintem fölösleges. 

Majd ha többet elárulnak az illetékesek, akkor okosabbak leszünk azzal kapcsolatban, hogy végül is mit akarnak orosz barátaink. 

13. F1End

F1End New Member

Az a gond, hogy az előzmények ismeretében nem lennék meglepődve, ha két hónap múlva meg(int) bejelentenék, hogy mégsem lesz PAK DA. Kicsit úgy vagyok vele, mint a kínai lopakodóval: majd ha lesz videó repülő a prototípusról, akkor elhiszem.

Egyébkén meg:
    Перспективный авиационный комплекс дальней авиации
    Perszpektívnij áviácionnij komplex dálnyej áviácii.
    Csakhogy szép magyarosan is meglegyen. :)

14. duckdodgers

Hát nem tudom...
    Az utóbbi idők konfliktusai alapján nem igazán látom értelmét egy ilyen gép kifejlesztésének. Kisebb országok ellen overkill, komolyabb ellenfélnek pedig valahogy nem látom nagy esélyét.
    Egyszerűen nem nagyon tudom elképzelni hogy Ki ellen lenne szükség egy ilyen nagy és drága gépre.Szerintem egy Tu-22 kategóriájú , gyorsabb és kisebb csapásmérő lenne a jobb választás mind anyagilag mind használhatóságban. Nem véletlen hogy az USAF is megelégedett 21 B-2essel, egyszerűen annyira drága hogy még ott sem tudnak többet átnyomni a költségvetésen. Mondjuk B-1ből is kb 3x annyival rendelkeznek mint ahány Tu-160 épült.

15. boki

boki Well-Known Member

Felteszek én is egy kérdést. Az USA-nak minek a stratégiai bombázók, miért fejleszt 6.generációs bombázót? Ki ellen?

Miért baj, ha ki akarnak fejleszteni egy modern gépet, amivel leváltanák a már elavult gépeket? Az nem azt jelenti, hogy valakit megakarnak támadni.......

16. duckdodgers

Az USA nem 6. hanem next. gen. Bombázót fejleszt :pPP

De félre a tréfával nem a szavaidat akarom kitekerni, az új amerikai vas is kisebb ún "közepes" bombázó lesz és nem B-2 szintű.

Egyszerűen már semmi sem indokolja egy akkora méretű gép fejlesztését/rendszerbeállítását. Már nincs szükség szőnyegbombázásra így feleslegessé váltak az ilyen hatalmas méretű vasak. Egyszerűen nem lehet kihasználni és nem is célszerű.

17. fip7

fip7 Well-Known Member

<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/strategiai-taktikai-bombazo-repulogepek-csatarepulok/tupoljev-pak-da/" rel="nofollow">duckdodgers</a>

Lehet a hatótávolság indokol egy nagyobb méretű gépet. Azt hiszem itt olvastam valamikor, hogy a NATO Afganisztánban bombázókat vetett be (talán B-52), mert azoknak nagyon hosszú volt a "járőrözési idejük". Lehet az új orosz gépben kisebb lesz a bombateher, de több üzemanyagot szállíthat. Ez is egy opció. Könnyebb dolgunk lenne ha tudnánk mire akarják használni. 

Kisebb csapásmérőnek amúgy is ott van nekik a Szu-34. 

18. Littlejohn

Littlejohn Well-Known Member

Szerintem nem építenek semmit. Azután bejelentik, hogy van már rendszerben 50 db., csak olyan jó lett, hogy láthatatlan....

19. gripen

gripen New Member

20. boki

boki Well-Known Member

Amit a szupertitikos projektrol sikerult megtudnom:
    Max. felszállotomege 170t
    abbol fegyverek 30t
    hatotávolság 12000-15000 km
    sebesség 850-900km/h

Ezen oldal megosztása