1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Type 10 MBT

Diskurzus a(z) 'Harckocsik' témában - fip7 által indítva @ 2014. május 21..

1. fip7

fip7 Well-Known Member

wolfram

Kicsit az off-hoz:

Én anno geopolitikából úgy tanultam, hogy 2 ország van aki ha akarná akár 1-2 hónapon belül tudna atomfegyvert előállítani. Az egyik Japán a másik Németország.
    Ezen felül két ország van akinek volt atomfegyvere, de lemondott róla. Az egyik Dél-Afrika, a másik Brazília. De ezekről kevés a nyilvános infó.

A tankhoz:

Mondjuk ha én terveznék MBT-t én is 160 centis emberekkel terveznék. Akár tonnákat is jelenthet súlyban egy 160 centis és egy 180 centis ember közti különbség.

Kerámiát meg nem biztos, hogy használtak. Más módon is lehet védekezni a kumulatív fegyverekkel szemben. Sok üreges réteg, üvegszálas hőálló műanyagok, vagy akár wolframkarbid. Vannak még megoldások.

2. wolfram

wolfram Well-Known Member

Én is ebből a két országból nézem ki, de szerintem a németek nem nagyon fognak a belátható jövőben ilyesmibe kezdeni, viszont a japánoknál esélyesnek tartom, pláne, ha Kína még agresszívebbre veszi a figurát.
    Hát, Dél-Afrika nyílt titok, még talán némi izraeli kooperáció is volt ott (jellemzően...), ha jól emlékszem, de Brazília nekem új.

Az oroszok is ezt csinálták (mármint, hogy kisebb emberkékre tervezték) és teljesen logikus, mert egy tankba lehet válogatni a legénységet. Persze azért az sem jó, ha túl kicsire tervezik, nehogy aztán ne jusson bele személyzet.

Persze, azt nem állítom, hogy csakis kerámia lehet, de abban szinte biztos vagyok, hogy nem csak acélt használtak. A fémkarbidokkal meg az a baj, hogy általában elég nagy a sűrűségük, szóval a súly szempontjából eléggé hátrányosak a "hagyományos" (mert tulajdonképpen a fémkarbidokat, oxidokat, nitrideket, boridokat is kerámiának tekintik) kerámiákkal szemben.

3. fip7

fip7 Well-Known Member

wolfram

"Persze, azt nem állítom, hogy csakis kerámia lehet, de abban szinte biztos vagyok, hogy nem csak acélt használtak."

Biztos van acél mellet más is. A régebbi tankoknál már kiderült az, hogy acél alkalmazásával mi a maximum.
    Persze azóta lettek jobb acélok, meg más téren is fejlődött a technológia, de szerintem ma már valamilyen kompozit minden tank páncélzata.
    <b>A kérdés az, hogy részben vagy egészben?</b>
    Én a Type-10 esetén valószínűnek tartom azt, hogy a harcjármű kevésbé védett részeit csak ez a különleges acél védi. (Páncéltest oldala, alja, hátulja, teteje, torony teteje)
    Mert <b>ha igazak</b> az információk, hogy az új acél háromszor akkora ballisztikai teljesítményű, mint a hagyományos páncélacélok, akkor 50 mm acél esetén az 150 mm RHA-t jelent. (RHA: Tömör, hengerelt páncélacél) Ez a védelem pedig elvileg ellenáll a 30/40 mm-s gépágyúk találatainak, ami szerintem egy elég jó adat.

Érdemes összevetni az adatait a Type-10-nek a T-62-vel. Miért is?
    Csak <b>elméletileg</b>, feltételezzük azt, hogy a Type-10 páncélvastagság adatai <b>megegyeznek</b> a T-62-sével.
    Nagyjából azonos a két harcjármű mérete, és 4 tonna difivel a súlya is.

A T-62 páncéladatai RHA-ban:
    Torony szemből: 242 mm
    Torony oldalról: 153 mm
    Teknő szemből: 102 mm
    Teknő oldalról: 79/15 mm
    Ezek a valós vastagságok.

Ha a Type 10 ugyan ilyen páncélvastagsággal rendelkezne, akkor mit tudna az új acél miatt RHA-ban? (3* szorzó)
    Torony szemből: 726 mm
    Torony oldalról: 459 mm
    Teknő szemből: 306 mm
    Teknő oldalról: 237/45 mm

Ez szerintem hatalmas védelem javulás ugyanolyan súly mellet. Erre alapozom azon feltételezésemet, hogy a Type-10-es harckocsi páncélzatának nagyon nagy része ez a különleges acél.
    Gondolom az arányok mások, illetve bizonyos kritikus részeken lehetnek különleges anyagok. De szerintem egy ilyen acéllal elég tisztességes védelmi adatok hozhatók ki. És a fenti táblázatban nincsenek benne a páncél döntési szöge miatti korrigálási értékek. Egy 30°-os döntés komoly csodákra képes.

4. wolfram

Hát, amennyiben elfogadjuk, hogy tényleg háromszoros a teljesítménye ennek az acélnak, akkor igazad van. Mert úgy valóban indokolatlan lenne a nem kritikus részeken egyéb anyagokból túl sokat alkalmazni. Nagyon kár, hogy ennyire kevés hivatalos adat van erről a tankról... :(

5. fip7

fip7 Well-Known Member

Pár jó minőségű kép a harcjárműről:

6. zotyek78

zotyek78 Well-Known Member

7. nyugger

nyugger Well-Known Member

8. nyugger

https://www.youtube.com/watch?v=y-nsld1z6xg

9. nyugger

10. boki

boki Well-Known Member

https://www.youtube.com/watch?t=290&v=lGgS1j3c6sI

11. altx

altx Guest

mennyi lehet az ara egy ileyen japan jatekszernek?

es megalna e a helyet a legujabb nyugati vagy ruszki tank ellen?

12. fip7

fip7 Well-Known Member

Ezt a poharas műsort a németek is előadták anno Leopárd 2-vel, csak ők még mentek is vele földúton és úgysem borult ki :)

<b>altx</b>

<i>"mennyi lehet az ara egy ileyen japan jatekszernek?"</i>

2014-ben , elvileg, 8.4 millió $.

<i>"es megalna e a helyet a legujabb nyugati vagy ruszki tank ellen?"</i>

Ezt nem tudhatjuk biztosan, de szerintem igen.

13. laiki

laiki Well-Known Member

Nem is olyan drága. Különösen japán viszonylatban nem.

14. laiki

laiki Well-Known Member

A japán nyelv ismerete komoly előny a videó megtekintésekor. Sajnos nekem kínai (illetve japán). Pedig biztos érdekes, mert részletesen magyaráznak az erőátvitelről, a felfüggesztésről, a kameráról, stb..

https://www.youtube.com/watch?v=0TWkrhm-N1M

15. nyugger

Type 10-k akcióban:

16. nyugger

17. Roni

Roni Well-Known Member

Ebből kéne nekünk nagyon jó kicsi és modern is.

Inkább egy t-90ms tudnám hasonlítani ezt

18. wolfram

Nekem nagyon tetszik. De sajna az egyik (ha nem a) legdrágább tank...

19. nyugger

20. Semmilyen forrás nincs rá csak ez:
    A kompozit páncélzat tömege a testen 2520kg, a tornyon 1940kg.

arbalest likes this.

Ezen oldal megosztása