Type 10 MBT (Japán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
wolfram

Kicsit az off-hoz:

Én anno geopolitikából úgy tanultam, hogy 2 ország van aki ha akarná akár 1-2 hónapon belül tudna atomfegyvert előállítani. Az egyik Japán a másik Németország.
Ezen felül két ország van akinek volt atomfegyvere, de lemondott róla. Az egyik Dél-Afrika, a másik Brazília. De ezekről kevés a nyilvános infó.

A tankhoz:

Mondjuk ha én terveznék MBT-t én is 160 centis emberekkel terveznék. Akár tonnákat is jelenthet súlyban egy 160 centis és egy 180 centis ember közti különbség.

Kerámiát meg nem biztos, hogy használtak. Más módon is lehet védekezni a kumulatív fegyverekkel szemben. Sok üreges réteg, üvegszálas hőálló műanyagok, vagy akár wolframkarbid. Vannak még megoldások.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
wolfram

Kicsit az off-hoz:

Én anno geopolitikából úgy tanultam, hogy 2 ország van aki ha akarná akár 1-2 hónapon belül tudna atomfegyvert előállítani. Az egyik Japán a másik Németország.
Ezen felül két ország van akinek volt atomfegyvere, de lemondott róla. Az egyik Dél-Afrika, a másik Brazília. De ezekről kevés a nyilvános infó.

Én is ebből a két országból nézem ki, de szerintem a németek nem nagyon fognak a belátható jövőben ilyesmibe kezdeni, viszont a japánoknál esélyesnek tartom, pláne, ha Kína még agresszívebbre veszi a figurát.
Hát, Dél-Afrika nyílt titok, még talán némi izraeli kooperáció is volt ott (jellemzően...), ha jól emlékszem, de Brazília nekem új.


A tankhoz:

Mondjuk ha én terveznék MBT-t én is 160 centis emberekkel terveznék. Akár tonnákat is jelenthet súlyban egy 160 centis és egy 180 centis ember közti különbség.

Az oroszok is ezt csinálták (mármint, hogy kisebb emberkékre tervezték) és teljesen logikus, mert egy tankba lehet válogatni a legénységet. Persze azért az sem jó, ha túl kicsire tervezik, nehogy aztán ne jusson bele személyzet.


Kerámiát meg nem biztos, hogy használtak. Más módon is lehet védekezni a kumulatív fegyverekkel szemben. Sok üreges réteg, üvegszálas hőálló műanyagok, vagy akár wolframkarbid. Vannak még megoldások.

Persze, azt nem állítom, hogy csakis kerámia lehet, de abban szinte biztos vagyok, hogy nem csak acélt használtak. A fémkarbidokkal meg az a baj, hogy általában elég nagy a sűrűségük, szóval a súly szempontjából eléggé hátrányosak a "hagyományos" (mert tulajdonképpen a fémkarbidokat, oxidokat, nitrideket, boridokat is kerámiának tekintik) kerámiákkal szemben.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
wolfram

"Persze, azt nem állítom, hogy csakis kerámia lehet, de abban szinte biztos vagyok, hogy nem csak acélt használtak."

Biztos van acél mellet más is. A régebbi tankoknál már kiderült az, hogy acél alkalmazásával mi a maximum.
Persze azóta lettek jobb acélok, meg más téren is fejlődött a technológia, de szerintem ma már valamilyen kompozit minden tank páncélzata.
<b>A kérdés az, hogy részben vagy egészben?</b>
Én a Type-10 esetén valószínűnek tartom azt, hogy a harcjármű kevésbé védett részeit csak ez a különleges acél védi. (Páncéltest oldala, alja, hátulja, teteje, torony teteje)
Mert <b>ha igazak</b> az információk, hogy az új acél háromszor akkora ballisztikai teljesítményű, mint a hagyományos páncélacélok, akkor 50 mm acél esetén az 150 mm RHA-t jelent. (RHA: Tömör, hengerelt páncélacél) Ez a védelem pedig elvileg ellenáll a 30/40 mm-s gépágyúk találatainak, ami szerintem egy elég jó adat.

Érdemes összevetni az adatait a Type-10-nek a T-62-vel. Miért is?
Csak <b>elméletileg</b>, feltételezzük azt, hogy a Type-10 páncélvastagság adatai <b>megegyeznek</b> a T-62-sével.
Nagyjából azonos a két harcjármű mérete, és 4 tonna difivel a súlya is.

A T-62 páncéladatai RHA-ban:
Torony szemből: 242 mm
Torony oldalról: 153 mm
Teknő szemből: 102 mm
Teknő oldalról: 79/15 mm
Ezek a valós vastagságok.

Ha a Type 10 ugyan ilyen páncélvastagsággal rendelkezne, akkor mit tudna az új acél miatt RHA-ban? (3* szorzó)
Torony szemből: 726 mm
Torony oldalról: 459 mm
Teknő szemből: 306 mm
Teknő oldalról: 237/45 mm

Ez szerintem hatalmas védelem javulás ugyanolyan súly mellet. Erre alapozom azon feltételezésemet, hogy a Type-10-es harckocsi páncélzatának nagyon nagy része ez a különleges acél.
Gondolom az arányok mások, illetve bizonyos kritikus részeken lehetnek különleges anyagok. De szerintem egy ilyen acéllal elég tisztességes védelmi adatok hozhatók ki. És a fenti táblázatban nincsenek benne a páncél döntési szöge miatti korrigálási értékek. Egy 30°-os döntés komoly csodákra képes.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Ez szerintem hatalmas védelem javulás ugyanolyan súly mellet. Erre alapozom azon feltételezésemet, hogy a Type-10-es harckocsi páncélzatának nagyon nagy része ez a különleges acél.

Hát, amennyiben elfogadjuk, hogy tényleg háromszoros a teljesítménye ennek az acélnak, akkor igazad van. Mert úgy valóban indokolatlan lenne a nem kritikus részeken egyéb anyagokból túl sokat alkalmazni. Nagyon kár, hogy ennyire kevés hivatalos adat van erről a tankról... :(
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Pár jó minőségű kép a harcjárműről:

Japanese_Type10_Tank_Side_View.jpg


JGSDF_Type10_tank_20120527-08.JPG


JGSDF_Type10_tank_20120527-11.JPG


JGSDF_Type10_tank_20120527-12.JPG


JGSDF_Type10_tank_20120527-10.JPG


Type_10_tank_.50_cal.jpg
 
A

altx

Guest
mennyi lehet az ara egy ileyen japan jatekszernek?

es megalna e a helyet a legujabb nyugati vagy ruszki tank ellen?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Ezt a poharas műsort a németek is előadták anno Leopárd 2-vel, csak ők még mentek is vele földúton és úgysem borult ki :)

<b>altx</b>

<i>"mennyi lehet az ara egy ileyen japan jatekszernek?"</i>

2014-ben , elvileg, 8.4 millió $.

<i>"es megalna e a helyet a legujabb nyugati vagy ruszki tank ellen?"</i>

Ezt nem tudhatjuk biztosan, de szerintem igen.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 087
113
Ezt a poharas műsort a németek is előadták anno Leopárd 2-vel, csak ők még mentek is vele földúton és úgysem borult ki :)

<b>altx</b>

<i>"mennyi lehet az ara egy ileyen japan jatekszernek?"</i>

2014-ben , elvileg, 8.4 millió $.

<i>"es megalna e a helyet a legujabb nyugati vagy ruszki tank ellen?"</i>

Ezt nem tudhatjuk biztosan, de szerintem igen.

Nem is olyan drága. Különösen japán viszonylatban nem.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 087
113
A japán nyelv ismerete komoly előny a videó megtekintésekor. Sajnos nekem kínai (illetve japán). Pedig biztos érdekes, mert részletesen magyaráznak az erőátvitelről, a felfüggesztésről, a kameráról, stb..

https://www.youtube.com/watch?v=0TWkrhm-N1M
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Másold be ide a keresőszót japánul leírva, amit be kell illesztenem a gugliba! :D

Úgy értettem, hogy aki tud japánul és a témával is képben van, az találhat valamit.
Amúgy sikerült némi adatot találnom. :D

https://www.mod.go.jp/atla/research/gaibuhyouka/pdf/TK-X_20.pdf

Van benne szép ábra is, a szöveget meg részben megeszi a fordító, de én ehhez nem értek.

A Mitsubishi melyik részlegére gondolsz? Mert egyszer olvastam, hogy a Mitsu a japán munkavállalók majd 10%-t tarja el. Atomerőmű, repülőgép, tankhajó, autó, szórakoztató elektronika stb. (még a régi világban hanyatt estem, mikor a haverom Mitsubishi VHS videoval állított haza az USA-ból. Persze jól megszívta, mert lefelejtette, hogy ott 110V, itt meg 220V(akkor) a hálózati feszültség. Szebb csak lett volna, ha Japánból hozza, ahol ráadásul 100V/60Hz a frekvencia).

Mitsuékat itt lehet zaklatni ezen ügyben:

https://www.mhi.com/cgi-bin/inquiry/index.cgi?code=10109&product=Special Vehicles

Persze túl sok esély nincs rá, hogy válaszoljanak is érdemben.

Én elengedem a Type 10-t.

Ilyen könnyen feladod? Ejjj... :p
 
  • Tetszik
Reactions: fip7