Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Kezdjük az új évet egy kis vízzel. Úgy tűnik, a Marson a deutérium szintje 7-szerese, vagy a sarkoknál 8-szorosa a Földön megszokottnak.
Szóval, ha lenne ipari szempontból működőképes és szállítható valamint deutériumot használó fúziós erőművünk, akkor egyszerűbb lenne a dolgunk mint a Földön. Vagy egyszerűbb lenne egy ilyen Földi létesítmény kiszolgálása, mert "csak" haza kéne hozni a cuccost. Oké, nem ebből fogunk meggazdagodni. Technikai szempontból viszont van egy szép, a dúsítás menetét bemutató playlist a tecsőn, ami a hsz ötletét adta.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Vasárnapra betevő:
Hétfői bejelentésében a SpaceX elmondta, hogy a második fázisú folyékony oxigént tartalmazó tartályhoz vezető egyik nagy nyomású vezeték hibája okozta a robbanást. Kijelentették, hogy a tapasztalatokat felhasználva áttervezik a vezetékeket.

A SpaceX reméli, hogy vasárnap útnak indíthat 10 Iridium NEXT kommunikációs műholdat a kaliforniai bázisról. A szövetségi légügyi hatóság jóváhagyta a SpaceX vizsgálati jelentését a szeptemberi kudarcról.
http://m.origo.hu/tudomany/20170103-keszen-all-a-felbocsatasra-az-uj-spacex-raketa.html
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Az origós-indexes hülyeségek helyett elolvastam a Space-x hivatalos beszámolóját.
Eszerint a kompozit héliumtanknál előfordulhat, hogy kívülről befolyik a folyékony oxigén a szénszálas és az alumínium rétegek közé. Aztán nyomás alá helyezed a héliumtartályt, amitől az kinyomódik, összepréselve a már eleve szuperhideg és nagyon sűrű oxigént a résekben, az meggyullad, kitágul, tovább növelve a nyomást maga körül és bumm, így készül a csokapikk. A szimpatikus kopasz bácsi ez magyarázza el az alábbi videóban:
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Érdekesebb a történetben, hogy november 27.-én szúrták ki azt az akármit, ami 1km átmérőjű, tehát a becsapódása világméretű katasztrófát okozna. A logika szerint ennél kisebbet valamivel később, nagyobbat valamivel korábban vennének észre (persze vannak más befolyásoló tényezők is), de lényeg, hogy hónapokról lenne szó ha valami ütközőpályán lenne, legjobb esetben 1-2 évről, amíg ki kellene találni és kivitelezni valamit a semlegesítésére.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
Az űridőjárásos oldal még nem jelzi. Febr. 24-i az utolsó. Majd később kiderül. (Csak ne fékezzen és pályára állás. :) )

Az oldal alján van táblázatba foglalva a problémás esetek.

http://spaceweather.com/
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 530
113
Érdekesebb a történetben, hogy november 27.-én szúrták ki azt az akármit, ami 1km átmérőjű, tehát a becsapódása világméretű katasztrófát okozna. A logika szerint ennél kisebbet valamivel később, nagyobbat valamivel korábban vennének észre (persze vannak más befolyásoló tényezők is), de lényeg, hogy hónapokról lenne szó ha valami ütközőpályán lenne, legjobb esetben 1-2 évről, amíg ki kellene találni és kivitelezni valamit a semlegesítésére.

Már az 1 km-estől is vége lenne mindennek? Elég védtelenek vagyunk, és nem is nagyon megy valami project, hogy változtatnánk ezen, rövid távon.... max valamelyik SM rakétával lehetne megpróbálni ledurrantani, hátha
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Már az 1 km-estől is vége lenne mindennek? Elég védtelenek vagyunk, és nem is nagyon megy valami project, hogy változtatnánk ezen, rövid távon.... max valamelyik SM rakétával lehetne megpróbálni ledurrantani, hátha
Nem lenne vége mindennek, ki nem irtana minket, de nagy területet ledarálna, egy kis országot képes lenne a földdel egyenlővé tenni. Ha valahol Szibériába pottyanna le 1000 km-re mindentől akkor mázli lenne és megúsznánk némi földrengéssel, a levegőben porral és hamuval stb, de ha pl az Atlanti óceába esne akkor a partmenti városokat nyugaton valószínűleg letarolná. Ezen az oldalon lehet játszani a számokkal, becsapdási szög, milyen anyagra esik, miből van, milyen gyors, milyen szögben ütközik, stb és megmutatja a következményeit. 100 Gigatonna fölött lenne a becsapódási energiája egy ilyennek.
https://www.purdue.edu/impactearth/
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Discovery küldetés - Psyche szonda - 2023.
Egy 200 km átmérőjű fémgolyó meglátogatása (ami lehet hogy egy ősi szétszakadt bolygó magjának egy darabja).
Szerintem több értelme van ezeknek a misszióknak mind a Mars utazásnak.
Ennek még akár gazdasági haszna is lehet a belátható jövőben, de akár potenciális építőanyagot is jelenthet a jövő űrállomás / űrhajó építőinek.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
Discovery küldetés - Psyche szonda - 2023.
Egy 200 km átmérőjű fémgolyó meglátogatása (ami lehet hogy egy ősi szétszakadt bolygó magjának egy darabja).
Szerintem több értelme van ezeknek a misszióknak mind a Mars utazásnak.
Ennek még akár gazdasági haszna is lehet a belátható jövőben, de akár potenciális építőanyagot is jelenthet a jövő űrállomás / űrhajó építőinek.
Szöveg
Discovery küldetés - Psyche szonda - 2023.
Egy 200 km átmérőjű fémgolyó meglátogatása (ami lehet hogy egy ősi szétszakadt bolygó magjának egy darabja).
Szerintem több értelme van ezeknek a misszióknak mind a Mars utazásnak.
Ennek még akár gazdasági haszna is lehet a belátható jövőben, de akár potenciális építőanyagot is jelenthet a jövő űrállomás / űrhajó építőinek.
Én ezt alapkutatásnak tartom.

A jelzett kisbolygó a Jupiter pályája mentén van, amely elérése nagyon-nagy kihívást jelent. Emberrel, jelenleg reménytelen, még a Mars sem megy.
Ahhoz, hogy ott ásványi anyagokat kitermelhessünk nagyon sok űrtechnikai műveletet gazdaságossá kellene tenni.

A Mars Naptól való távolsága 1,5 CSE, a Jupiteré 5,2 CSE.

Egy kis szöveg a témához.
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/nasa-targets-jupiters-mysterious-giant-9565477
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én ezt alapkutatásnak tartom.

A jelzett kisbolygó a Jupiter pályája mentén van, amely elérése nagyon-nagy kihívást jelent. Emberrel, jelenleg reménytelen, még a Mars sem megy.
Ahhoz, hogy ott ásványi anyagokat kitermelhessünk nagyon sok űrtechnikai műveletet gazdaságossá kellene tenni.

A Mars Naptól való távolsága 1,5 CSE, a Jupiteré 5,2 CSE.
Én is alapkutatásnak tartom, de olyannak amiben komoly gazdasági potenciál van.

Napjainkra az űripar már felnőtt annyira hogy kialakult egy fajta munkamegosztás.
A föld közeli műveleteket gazdasági vállakozások viszik, míg a mélyűr kutatás maradt az állami ügynökségeknél.
A gazdasági vállakozások akkor fognak tudni továbblépni a mélyűr felé ha találnak valamilyen gazdasági haszonnal kecsegtető célpontot.
Egy 200 km atmérőjű vas - nikkel (esetleg még pár egyéb értékes fém...) golyó lehet ilyen célpont.
A Mars kutatatással semmi bajom, de ott még elviekben is nehéz olyan célt elképzelni ami miatt egy földi vállalkozásnak megérné odamenni.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22
T

Törölt tag 1586

Guest
Megint én...de hát ennyi történés van.
Az USA-ban az NSTC (National Science and Technology Council) nyilvánosságra hozta az USA NEA (Near Earth Asteroid) kutatási és elhárítási stratégiáját.
https://www.whitehouse.gov/sites/de.../national_neo_preparedness_strategy_final.pdf

Egy beszédes ábra az anyagból
asteroiddefense.png
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Érdekes hírek: a márciusi Orbital-ATK Cygnus röptetését a saját Antares helyett a ULA Atlas V rakétájával oldják meg.
Szombat este 7 után pedig kiderül, mit bír a Space-X Falcon 9. Feltéve, hogy jó az idő és el tudnak indulni.

Nem néztem utána, én is észrevettem, de ha tippelnem kéne azért van így mert már előre kifizették ezt az indítást jóval korábban minthogy rendszerbe állt volna a saját javított eszközük.