Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
A meghibásodott "Progress MS-04" kapcsolatosan, ukrán gyártású volt a r.hajtómű.
Google:
"Ha volt egy hiba, az ok lehet egy a motor meghibásodásának RD-0110, előállított Voronyezs vagy hiba a rendszer, az előzetes adatok szerint, és amelyet a Harkov SSPE" Kommunar "- mondta a forrás."

https://lenta.ru/news/2016/12/01/uk...paign=v-padenii-progressa-nashli-ukrainskiy-s

Kéretik pontosabbra fordítani.
ROSCOSMOS honlapja szerint:
382. másodpercig minden rendben volt, majd nem érkezett telemetria adat és a radarok sem látták a számított pályán a teherűrhajót. 190 km magasan vészhelyzeti önmegsemmisítést hajtott végre, melynek eredményeképpen a teherűrhajó darabjai elégtek a légkörben. Angolul ez a legfrissebb.
Hajó mondta: bumm-bumm :(
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Minőségi összefoglaló a Progress pusztulásáról, benne egy érdekes részlettel: "a japán HTV-6 teherűrhajó december 9-én startol, január 22-én egy magán teherűrhajó, a Dragon repül a tervek szerint, majd februárban ismét egy Progressz és márciusban egy másik „szerződéses járat”, az Orbital Cygnus cargo-űrhajó vinne ellátmányt az ISS-re."
Nézem a Space-X honalpját, twitterét, de nem látom, hogy már engednék nekik a repülést.
Ha már itt tartunk, ULA rakott fel Atlas V-ról egy felszállós (1. fokozat leválasztós, fairing deployos, csomag kirakós) videót, ahol a kamera lefelé néz. Szép a kép.

És egy kis zöldség: már Floridában nézegetik-tanulmányozzák a 2017-ben ISS-re felküldeni szánt Advanced Plant Habitat-et, amiben Arabidopsis (gyomnövény, de miután biológusék ismerik a genomját, kedvelt modellnövény) magokat fognak felnevelni. Ez egy zárt rendszerű klímakamra, vörös, zöld, kék, infravörös és fehér led világítással. Vicces, mert Asszony mostanság pont ilyennel dolgozik itt lent a Földön (csak ezek hűtő méretűek). A zöld fényt csak azért használják, hogy alvó (elnézést: SÖTÉÉÉT*) állapotban is lehessen mintát venni a gizgaz leveleiből. A többi fény meg azért, hogy lehessen mérni a fényszabályozást* különböző megvilágítás mellett. Tök frankó meló, a rohadt kis dögök életciklusához kell igazítani az életedet, amelyet például egy otthonosan elhelyezett nyitható ágy is szolgál a sötét szobában. De szerencsére a kísérlethez kapcsolódó mintavételek során előbb-utóbb mindegyik növénykét kellően nagy számú darabra fogod szétvágni és folyékony nitrogében megfagyasztani, miközben hallod, hogy az életéért sikolt... (miért nem lettem biológus című rovatunkat olvashatták)
*: Asszony kiegészítései
További kiegészítése: 3 hetes kis növénykével fognak dolgozni, azt nem kell darabolni, azt a földön berakják táptalajban petribe, fellövik, ott bevágják a klímakamrába, aztán a csíranövényke megy be az eppendorf csőbe az meg a nitrogénbe (és ott sikít). Fontos azonban tudni, hogy mag állapotban ki kell rakni X ideig fehér fényre, mert különben nem fog csinálni semmit.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
Kukucskáló Göktürk-1 műhold indul az űrbe holnap.
Valahonnan volt pénzük, és meg kell mutatni az űrhatalmi státuszt is.
http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/gokturk-1-uydusu-yarin-uzaya-firlatilacak-286076.html

Annyira nem titkos lehet, mert kép is van.
660381.jpg


Bár nem voltunk éléggé hatékonyak:
"A Koppányi aga testamentuma (1967)"
http://www.veoh.com/watch/v88136173RS6JAEbZ

Vannak titkos összeesküvőink. :):)

  • December 13-24.: A Geminidák meteorraj látványos, óránként 40-60 meteor lesz megfigyelhető.
  • December 22-23.: Az Ursidák az év utolsó meteorraja
  • Január 3-4.: Quadrantidák meteorraj maximuma. A meteorraj-áramlat egy ma már nem létező csillagképről (Quadrans Muralis, azaz Fali Kvadráns) kapta a nevét, ami a mai Ökörhajcsár (Bootes) területén található.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Frissülés a Space-X háza táján:
December 7, 10:30am EDT
We are finalizing the investigation into our September 1 anomaly and are working to complete the final steps necessary to safely and reliably return to flight, now in early January with the launch of Iridium-1. This allows for additional time to close-out vehicle preparations and complete extended testing to help ensure the highest possible level of mission assurance prior to launch.
Szóval január elején ismét lesz mit nézni. Ez csak azért vicces, mert a https://spaceflightnow.com/launch-schedule/ adatbázisában meg december 16-i dátum jelent meg: "Dec. 16Falcon 9 • Iridium Next 1-10" (december 1-jén frissül utoljára)
Ugyanitt az ISS kiszolgálás január 22-re van datálva.
Addig is, tessék egy szép mai indiai rakétafellövés, "Resourcesat 2A" mezőgazdász és vidékfejlesztési műhold a "Polar Satellite Launch Vehicle" tetején.
Míg a szovjetek csak oroszul beszélő twitterrel rendelkeznek, addig az indiaiaké beszél angol: https://twitter.com/isro
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Frissülés a Space-X háza táján:
December 7, 10:30am EDT
We are finalizing the investigation into our September 1 anomaly and are working to complete the final steps necessary to safely and reliably return to flight, now in early January with the launch of Iridium-1. This allows for additional time to close-out vehicle preparations and complete extended testing to help ensure the highest possible level of mission assurance prior to launch.
Szóval január elején ismét lesz mit nézni. Ez csak azért vicces, mert a https://spaceflightnow.com/launch-schedule/ adatbázisában meg december 16-i dátum jelent meg: "Dec. 16Falcon 9 • Iridium Next 1-10" (december 1-jén frissül utoljára)
Ugyanitt az ISS kiszolgálás január 22-re van datálva.
Az FAA azt mondja hogy ők bizony még nem adtak engedélyt sem a decemberi sem a januári startra...
“The investigation into the SpaceX mishap is ongoing,” the agency spokesman said Wednesday. “The FAA continues to work closely with SpaceX as they conduct the investigation in compliance with all applicable regulations and license requirements. The FAA has not issued a license to SpaceX for a launch in December or January at this time.”
http://aviationweek.com/connected-a...m=email&elq2=00a875d663f142998f248d2292158807
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Az FAA azt mondja hogy ők bizony még nem adtak engedélyt sem a decemberi sem a januári startra...
Kedvenc kajak-oktatómat, Pista bácsit idézve: súlyoss, súlyoss, súlyoss.
Találomra fellapoztam az FAA oldalát, eszerint van aktív engedélyük:
LLS 14-087 (Rev 2) (PDF) Space Exploration Technologies Corporation Falcon 9 Version 1.2 Florida Feb 25, 2018
LLS 14-090 (Rev 2) (PDF) Space Exploration Technologies Corporation Falcon 9 Version 1.2 Florida Dec 31, 2016
Az idén decemberben lejáró engedély a műholdszállításról, a 2018-ig tartó engedély az ISS ellátásról szól.
Semmi olyat nem találok, hogy fel lenne függesztve az engedélyük, ami kimondottan érdekes, tekintettel arra, hogy a sajtóban tényleg így jelenik meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586
T

Törölt tag 1586

Guest
Kedvenc kajak-oktatómat, Pista bácsit idézve: súlyoss, súlyoss, súlyoss.
Találomra fellapoztam az FAA oldalát, eszerint van aktív engedélyük:
LLS 14-087 (Rev 2) (PDF) Space Exploration Technologies Corporation Falcon 9 Version 1.2 Florida Feb 25, 2018
LLS 14-090 (Rev 2) (PDF) Space Exploration Technologies Corporation Falcon 9 Version 1.2 Florida Dec 31, 2016
Az idén decemberben lejáró engedély a műholdszállításról, a 2018-ig tartó engedély az ISS ellátásról szól.
Semmi olyat nem találok, hogy fel lenne függesztve az engedélyük, ami kimondottan érdekes, tekintettel arra, hogy a sajtóban tényleg így jelenik meg.
Talán ez lehet a dilemma feloldása:
Azt mondja az FAA: "While SpaceX has an FAA license to launch Falcon 9 on commercial missions, the Sept. 1 mishap may require amendments to the company’s existing license before it can launch the “Iridium NEXT” spacecraft"
Vagyis a SpaceX-nek volt engedélye kilövésekre - tehát lehet engedélye több későbbi időpontra is - , de a szeptemberi baleset miatt v.színűleg ezeket felülvizsgálják és a SpaceX-nek ismét bizonyítani kell a hatóságnak hogy az űrhajói megfelelően biztonságosak.

Amúgy az én evezős oktatómat is Pista bácsinak hívták :)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Amúgy az én evezős oktatómat is Pista bácsinak hívták
Minden evezhető vízre jut egy Pista bácsi és egy Csónakda :D

A tegnapi indiai fellövés után következzék ma egy JAXA által elkövetett sikeres HTV-6 teherűrhajó indítás a Nemzetközi Űrállomásra:
1 óra 1 perc után jön az érdemi rész, de elég minimalista (főleg az indiai után): nincs walkie talkieba beszélő ember, vicces fehér esőkabátba öltözött nagyonmérnök arcok, meg onboard kamera, csak remek akcentusú japán angol. De 1 óra 17 percnél (HTV-6 leválik a 2. fokozatról) azért mutatják az irányító központot is, ahol illedelmesen mindenki meghajol mindenkinek. Szóval ez nem az a videó, ahol Saitama szétüti a meteort :(
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 600
113
Minden evezhető vízre jut egy Pista bácsi és egy Csónakda :D

A tegnapi indiai fellövés után következzék ma egy JAXA által elkövetett sikeres HTV-6 teherűrhajó indítás a Nemzetközi Űrállomásra:
1 óra 1 perc után jön az érdemi rész, de elég minimalista (főleg az indiai után): nincs walkie talkieba beszélő ember, vicces fehér esőkabátba öltözött nagyonmérnök arcok, meg onboard kamera, csak remek akcentusú japán angol. De 1 óra 17 percnél (HTV-6 leválik a 2. fokozatról) azért mutatják az irányító központot is, ahol illedelmesen mindenki meghajol mindenkinek. Szóval ez nem az a videó, ahol Saitama szétüti a meteort :(


Nagyon informatív kis filmet hoztak össze a kilövés előtt, igaz hogy japánul van és nincs angol felirat. De egy érdekes dolgot megtudtam, hogy most kerül az űrállomásra 24 db Li-ion akku pakk, amivel 48 db Ni-MH cserélnek le.

Akku_IMG_299374
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
Minden evezhető vízre jut egy Pista bácsi és egy Csónakda :D

A tegnapi indiai fellövés után következzék ma egy JAXA által elkövetett sikeres HTV-6 teherűrhajó indítás a Nemzetközi Űrállomásra:
1 óra 1 perc után jön az érdemi rész, de elég minimalista (főleg az indiai után): nincs walkie talkieba beszélő ember, vicces fehér esőkabátba öltözött nagyonmérnök arcok, meg onboard kamera, csak remek akcentusú japán angol. De 1 óra 17 percnél (HTV-6 leválik a 2. fokozatról) azért mutatják az irányító központot is, ahol illedelmesen mindenki meghajol mindenkinek. Szóval ez nem az a videó, ahol Saitama szétüti a meteort :(
Baj van velem. :eek:

Láttam, hogy hosszú a film, odébb kattintottam, közben nem nézve felvettem a fülhallgató. Olyan lelkes volt a női hang, hogy azt hittem valamilyen japán @ex filmet nézek, mert sötét is volt. Na akkor indult a raketta. (11:33):rolleyes::D
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Baj van velem. :eek:

Láttam, hogy hosszú a film, odébb kattintottam, közben nem nézve felvettem a fülhallgató. Olyan lelkes volt a női hang, hogy azt hittem valamilyen japán @ex filmet nézek, mert sötét is volt. Na akkor indult a raketta. (11:33):rolleyes::D
Az hagyján, eltekertem 11:33-ra, bejön a női hang, erre Asszony elkezdi automatikusan tolmácsolni hang alapján. Veszedelmes...
Lényeg, hogy a rakéta csúcsa nincs kipixelezve XD XD