Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 784
113
Az Astra megint elhasalt...
a cég nyolcadik indítása ami, az első üzemszerű, és az első Floridai misszió volt, sikertelenül végződött mert a payload fairing (a műholdat védő burkolat) nem vált szét..

Ráadásul a cég CEO és CFO-ja ellen eljárás is indult az értékpapír kereskedési törvények megsértése miatt..

A cég részvényei mélyrepülésbe is kezdtek...
IMG-20220211-171313.png
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 500
93 718
113
A kínai műhold vontatásról vki esetleg, aki képben van.

Ennek mi a stratégiai jelentősége?
A közeljövőben ennek van gyakorlati haszna?
Az oroszok, amcsik mennyire távol állnak ettől?

Köszi
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A Spacex régi (v1) és új (v2) Raptor hajtóműve. Döbbenetes egyszerűsítésen ment keresztül, eközben a teljesítménye (toló ereje) 185 tonnáról 230 tonnára emelkedett. Ha ez így beépítve is megbízhatóan működik (tesztelték már elég sokat), akkor nagyot léptek előre a sorozatgyárthatóság, megbízhatóság, teljesítmény terén, Bár súlycsökkentésről nincs info, de valószínűsíthetően az is jelentős, különösen a tervezett 32 hajtómű / booster viszonylatban.
Musk szerint még ebben az évben további érzékeny részek tűnnek el a hajtóműről, evvel együtt a hajtóműveket védő "szoknya" is eltűnik a boosterről. Ez is súlycsökkentéssel jár. Valaki tudja, hogy most mekkora a tömege a Spaceship első., második fokozatnak? Közel járnak ahhoz, hogy valóban 100t terhet tudjanak LEO-ra felvinni, vagy még csak a töredékét tudnák hasznos teherként felvinni?
FLSEbQqX0AIPqQz
A mostani Starship és Super Heavy változat még korai prototípus, amelyekkel a különféle gyártási technológiákat, részelemeket, eljárásokat, hajtóműveket, üzemanyagrendszert, navigációt, kommunikációt, hővédő pajzsot, irányítórendszert, stb. tesztelik.

Tehát előre vetítve: a jelenlegi Starship S20 és Super Heavy B4 nem is fog feltehetően komolyabb terhet vinni a világűrbe. Nem ez a céljuk.

De számoljunk, noha nagyon-nagyon sokat kell találgatnunk. Először is a

B4 tolóerő: 29 Raptor v1 = 29 x 185 tonna tolóerő = 5 365 tonna
S20 tolóerő: 6 Raptor v1 ~ 6 x 185 tonna tolóerő = 1 110 tonna
Induláskori tömeg (a tömeg / tolóerő arányból*) = 5 365 / 1.3 = 4 126 tonna
Starship 20 tömeg (a tömeg / tolóerő arányból*) = 1 110 / 1.3 = 853 tonna

* Ez erős változó, de legalább 1.3 körül szokott lenni, a létező minimum az 1.2, most 1.3-mmal számolok, de esélyesebb az 1.4-1.5 körüli érték.

Számoljunk tovább, az üres tömeg jelen esetben 0.1-el van számolva, tehát a teljes tömegnek a 10% a fokozat üres tömege. Ez esélyesen 0.07 körülre lesz csökkentve (legalábbis remélik, hogy sikerül)

Szerkezeti tömeg tehát a B4 esetén olyan 412 tonna, az S20 esetén pedig cirka 85 tonna körül lehet.
A Raptor ISP-je tenger szinten 330, vákuumban 363-nak van megadva. A visszatéréshez az üzemanyag 2% körüli értéke szükséges, illetve a világűrben 150 m/s delta-V tartalékkolunk az orbitális manőverekre. A fenti adatokat egy összetettebb táblázatba behelyettesítve az jön ki B4 - S20 páros nagyjából 25 tonnát lenne képes 9,4 km/s Delta-V igényű LEO pályára felvinni (az indítási helynek megfelelő pályaszögű, nagyjából 200 km-es magasságba) a mellett, hogy mind a B4, mind az S20 visszatér és leszáll.

Ha a v2 Raptor tolóerejéből és 33 hajtóműves első fokozatból indulunk ki, akkor a B7/B8 - S23/S24 ezek alapján így módosul:

B4 tolóerő: 29 Raptor v1 = 33 x 230 tonna tolóerő = 7 590 tonna
S20 tolóerő: 6 Raptor v1 ~ 6 x 230 tonna tolóerő = 1 380 tonna
Induláskori tömeg (a tömeg / tolóerő arányból*) = 7 590 / 1.3 = 5 838 tonna
Starship 20 tömeg (a tömeg / tolóerő arányból*) = 1 380 / 1.3 = 1 061 tonna

Ebből pedig az jön ki, hogy a 9,4 km/s Delta-V LEO pályára 50 tonnát lehetnek képesek felvinni.
Ahhoz, hogy adott adatok mellett elérjék a 100 tonna @ LEO értéket, az üres tömeget arányát a teljes indulótömeghez képest 0,07 értékre kellene csökkenteni. Nem kizárt, hogy valójában már a B4-S20 is e körül van (ez esetben a LEO-ra 61 tonnát lenne képes vinni), de ismét: ezt csak tippelni tudjuk.

A 2017-es IAC előadáson (ahol még szénszálas kompozit szerkezeti anyagról és nagyobb teljesítményű Raptorokról volt szó) ez 0,04-re jött ki.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kínai műhold vontatásról vki esetleg, aki képben van.

Ennek mi a stratégiai jelentősége?

Először is az űrszemetet lehet vele csökkenteni, a működésképtelen műholdakat, rakétafokozatokat megsemmisíteni a légkörben, vagy kivontatni a távolabbi (kevésbé zavaró) pályákra. A Shijian-21 is ezt demonstrálta most.

A közeljövőben ennek van gyakorlati haszna?

A LEO pályán keringő zavaró űrszemét mennyiségének csökkentése. Amit jelenleg senki nem tud igazán, hogy ki fogja ennek a költségeit fizetni...

Az oroszok, amcsik mennyire távol állnak ettől?

Európa: 2018-ban több különböző eljárást tesztelt a RemoveDEBRIS projekt keretében.
USA: Igazából egy fokkal tovább mentek a MEV-1 küldetésben 2020 óta egy hajtóanyag hiány miatt működésképtelen műholdat IntelSat-901) újra megfelelő pozícióban tartanak vele.

Japán még tesztelt egy hálóval elfogós megoldást 2014-ben, de az kudarcot vallott. Oroszország ugyan nem tesztelt ilyesmit tudomásom szerint.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
A kínai műhold vontatásról vki esetleg, aki képben van.

Ennek mi a stratégiai jelentősége?
A közeljövőben ennek van gyakorlati haszna?
Az oroszok, amcsik mennyire távol állnak ettől?

Köszi
.
.
Sajnos a kinai többnyire hazudik. Ha megnézed a műholdfellövéseik kommunikációját, náluk minden katonai hold békés célt szolgál, a termőterületek változásait követik, amerikai repülőgéphord.... ööö halrajok vonulását követik, technológiai kisérleteket végeznek, és hasonlók. Tulajdonképpen katonainak nevezett inditásuk alig van, a világ legbékésebb országa.
Persze az űrszemét eltakaritása szöveg is inkább azt takarja, hogy demonstráltak egy alternativ módszert, amivel konfliktus esetén tönkre lehet tenni az amerikai fontosabb műholdakat, pl a GPS rendszert. Megközelitik, és a robotkarral vagy mechanikailag tönkreteszik, vagy csak eltolják egy másik pályára, amivel minimum zavart okoznak.
Pár nagyméretű funkcióképtelen műhold esetén a félretolás éppen lehet egy eseti módszer, de az, hogy egy műhold félretol egy másik, biztosan nem lesz az űrszemét kérdés általános megoldása, illetve a módszer egyébként maga is új űrszemét (=a félretoló műhold, és az az feljuttató rakétafokozatok) produkálásával jár. A veszélyes apró űrszemét darabka esetében pedig ez a módszer használhatatlan.
-
Ekkor persze jöhetnek az önvédelmi eszközökkel felszerelt amerikai nagy műholdak, és elindulhat egy új űrfegyverkezési verseny a támadó műholdak és a védelem között. Ez az út valószinűleg vakvágánynak bizonyul, és az amerikaiak esetében nem zárom ki, hogy a következő megoldás az lesz, hogy a Starlink egy katonai célú rendszerré válik, vagy csinálnak egy Starlink szerű megakonstellációt. Több tizezer műholdat sokáig tologathat a kinai, illetve ha a Starlink holdak lézerrel kommunikálnak egymással, akkor még zavarni se lesz könnyű, pláne nem ilyen mennyiségben.
-
Érdekesség, anno a szovjet Energia első útján felvitt Poljusz-Szkif harci űrállomás potenciálisan fel volt szerelve pár ilyen önvédelmi koncepció demojával, pl támodó szenzorokat elvakitó lézerrel vagy pl maga köré bárium "gázfelhőt" létrehozó rendszerrel. Miután egy rosszul beszerelt érzékelő miatt a küldetés meghiúsult, igy eldöntetlen kérdés, hogy az Energia első útján mennyire felszerelt példány repült.
De ebből kiindulva azt gondolom, az oroszoknak is lesznek ötleteik a problémára.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
.
.
Sajnos a kinai többnyire hazudik. Ha megnézed a műholdfellövéseik kommunikációját, náluk minden katonai hold békés célt szolgál, a termőterületek változásait követik, amerikai repülőgéphord.... ööö halrajok vonulását követik, technológiai kisérleteket végeznek, és hasonlók. Tulajdonképpen katonainak nevezett inditásuk alig van, a világ legbékésebb országa.
Persze az űrszemét eltakaritása szöveg is inkább azt takarja, hogy demonstráltak egy alternativ módszert, amivel konfliktus esetén tönkre lehet tenni az amerikai fontosabb műholdakat, pl a GPS rendszert. Megközelitik, és a robotkarral vagy mechanikailag tönkreteszik, vagy csak eltolják egy másik pályára, amivel minimum zavart okoznak.
Pár nagyméretű funkcióképtelen műhold esetén a félretolás éppen lehet egy eseti módszer, de az, hogy egy műhold félretol egy másik, biztosan nem lesz az űrszemét kérdés általános megoldása, illetve a módszer egyébként maga is új űrszemét (=a félretoló műhold, és az az feljuttató rakétafokozatok) produkálásával jár. A veszélyes apró űrszemét darabka esetében pedig ez a módszer használhatatlan.
-
Ekkor persze jöhetnek az önvédelmi eszközökkel felszerelt amerikai nagy műholdak, és elindulhat egy új űrfegyverkezési verseny a támadó műholdak és a védelem között. Ez az út valószinűleg vakvágánynak bizonyul, és az amerikaiak esetében nem zárom ki, hogy a következő megoldás az lesz, hogy a Starlink egy katonai célú rendszerré válik, vagy csinálnak egy Starlink szerű megakonstellációt. Több tizezer műholdat sokáig tologathat a kinai, illetve ha a Starlink holdak lézerrel kommunikálnak egymással, akkor még zavarni se lesz könnyű, pláne nem ilyen mennyiségben.
-
Érdekesség, anno a szovjet Energia első útján felvitt Poljusz-Szkif harci űrállomás potenciálisan fel volt szerelve pár ilyen önvédelmi koncepció demojával, pl támodó szenzorokat elvakitó lézerrel vagy pl maga köré bárium "gázfelhőt" létrehozó rendszerrel. Miután egy rosszul beszerelt érzékelő miatt a küldetés meghiúsult, igy eldöntetlen kérdés, hogy az Energia első útján mennyire felszerelt példány repült.
De ebből kiindulva azt gondolom, az oroszoknak is lesznek ötleteik a problémára.


Enyhe OFF

Én a Starlink-et eleve egy jól (civil internet szolgáltatónak)álcázott katonai rendszernek tartom, ami zseniálisan oldja meg, hogy civil pénzből finanszírozza az USA jövőbeni drónháborúinak kommunikációs rendszerépítését!!!
...ezzel évtizedekre biztosítva egy kiemelten fontos területen az amcsi fölényt!!!

Erre finanszírozási megoldásra felhívnám a hazai katonai szak-politikusok figyelmét, a jelenleg számukra ismeretlen --de a valós konfliktusokban "mindent-eldöntő"-- költséghatékonyság mutató kiemelt fontosságára!!!

ON
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Enyhe OFF

Én a Starlink-et eleve egy jól (civil internet szolgáltatónak)álcázott katonai rendszernek tartom, ami zseniálisan oldja meg, hogy civil pénzből finanszírozza az USA jövőbeni drónháborúinak kommunikációs rendszerépítését!!!
...ezzel évtizedekre biztosítva egy kiemelten fontos területen az amcsi fölényt!!!

Erre finanszírozási megoldásra felhívnám a hazai katonai szak-politikusok figyelmét, a jelenleg számukra ismeretlen --de a valós konfliktusokban "mindent-eldöntő"-- költséghatékonyság mutató kiemelt fontosságára!!!

ON
.
.
Részben igen, amit mondasz, hogy eleve gondoltak a katonákra. De az is lehet, hogy ugyan valóban civil Starlinket akartak, de menet közben kiderül, hogy a távoli vidéken, hegyekben dekkoló, internettől elvágott népek vagy nem elég fizetőképesek a Starlink óriási bekerülési költségéhez, vagy nincsenek elegen, de a civil Starlink tegyük fel, óriási anyagi bukta lesz alapesetben. Ekkor Muskék lépéskényszerbe kerülhetnek, és itt jöhet képbe a military mint megmentő:
-pl kommunikáció és internet a sivatagban, hegyekben, tehát valóban a világtól távoli helyeket harcoló katonáknak,
-vagy továbbvihetik egyéb katonai alkalmazások felé, fegyverek irányitása stb
-nem tudom, navigációs feladatokra is használhatóvá tehető-e, de szerintem igen, és akkor az amerikai hadsereg Achilles pontja, a pár darab GPS műhold jelentette sérülékenység megszűnne.
 

Beni

Well-Known Member
2019. október 18.
78
263
53
Enyhe OFF

Én a Starlink-et eleve egy jól (civil internet szolgáltatónak)álcázott katonai rendszernek tartom, ami zseniálisan oldja meg, hogy civil pénzből finanszírozza az USA jövőbeni drónháborúinak kommunikációs rendszerépítését!!!
...ezzel évtizedekre biztosítva egy kiemelten fontos területen az amcsi fölényt!!!

Erre finanszírozási megoldásra felhívnám a hazai katonai szak-politikusok figyelmét, a jelenleg számukra ismeretlen --de a valós konfliktusokban "mindent-eldöntő"-- költséghatékonyság mutató kiemelt fontosságára!!!

ON
Tudomásom szerint van a Starlink-nek katonai szerződése már most is. Megpróbálok forrást keresni hozzá.

Találtam is, bár ez csak egy megállapodás az együttműködésre:
U.S. Army signs deal with SpaceX to assess Starlink broadband
 

Beni

Well-Known Member
2019. október 18.
78
263
53
Enyhe OFF

Én a Starlink-et eleve egy jól (civil internet szolgáltatónak)álcázott katonai rendszernek tartom, ami zseniálisan oldja meg, hogy civil pénzből finanszírozza az USA jövőbeni drónháborúinak kommunikációs rendszerépítését!!!
...ezzel évtizedekre biztosítva egy kiemelten fontos területen az amcsi fölényt!!!

Erre finanszírozási megoldásra felhívnám a hazai katonai szak-politikusok figyelmét, a jelenleg számukra ismeretlen --de a valós konfliktusokban "mindent-eldöntő"-- költséghatékonyság mutató kiemelt fontosságára!!!

ON


Ezzel kapcsoltosan már tettem fel itt a fórumon kérdést, hogy elképzelhető-e hogy a műholdsereg segítségével mint egy nagy apertúra szintézises radar másodlagosan fel lehet deríteni különféle földi célpontokat. Esetleg a hiperszónikus eszközök korai előrejelzését sem biztos, hogy lehetetlen belegondolni. ( Azt nem tudom, mivel nem értek hozzá, hogy az egyik műhold föld felé történő adaásának visszavert jeleit más műholdak képések-e észlelni. Azt tudom, hogy nagyon kis teljesítménnyel működnek a radarokhoz képest és nyilván más hullámhosszon, de amíg nem ismertük a FET-eket, addig nem gondoltuk, hogy milyen érzékeny rádió vevőket lehet építeni. ) :)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 543
32 032
113
Ekkor Muskék lépéskényszerbe kerülhetnek, és itt jöhet képbe a military mint megmentő:
Musk egy "deep state" arc. Like Cukibácsi, Soros Gyurka, Epstein, Maria Abramovics stb. A katonai szál eleve benne volt. Viszont van egy még érdekesebb elmélet, amivel össze lehet kötni a Starlink programot. Ez pedig egy "idegen invázió", kisbolygó közeledés kivetítése... Ez elég bizarrul hangzik, de vannak olyan elképzelések, amely szerint egy szimulált katasztrófával akarják a "világállam" szükségszerűségét alátámasztani.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Ezzel kapcsoltosan már tettem fel itt a fórumon kérdést, hogy elképzelhető-e hogy a műholdsereg segítségével mint egy nagy apertúra szintézises radar másodlagosan fel lehet deríteni különféle földi célpontokat. Esetleg a hiperszónikus eszközök korai előrejelzését sem biztos, hogy lehetetlen belegondolni. ( Azt nem tudom, mivel nem értek hozzá, hogy az egyik műhold föld felé történő adaásának visszavert jeleit más műholdak képések-e észlelni. Azt tudom, hogy nagyon kis teljesítménnyel működnek a radarokhoz képest és nyilván más hullámhosszon, de amíg nem ismertük a FET-eket, addig nem gondoltuk, hogy milyen érzékeny rádió vevőket lehet építeni. ) :)

Én is gondoltam erre korábban, földi műsorszóró/egyéb --sok-száz kW-os-- adók teljesítménye kell jelenleg és belátható időn --1-2 évtized-- nem várható reálisan ilyen érzékenységű radartechnika elterjedése, addigra pedig már a jelenlegi StarLink renszer dinoszaurusz lesz=> kihal/meg jött a következő generáció.

Emlékeim szerint @molnibalage és @Hpasp volt akik szépen le is írták --igazuk van elfogadtam-- ezt nem is olyan régen --nekem is az én e-témájú felvetésemre--, de bocs, sajnos nem emléxem melyik téma.

A Fórum-kereső/valaki más esetleg...

U.I.: Kb egy hónapja volt...
 
  • Tetszik
Reactions: Beni and Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 543
32 032
113
Én is gondoltam erre korábban, földi műsorszóró/egyéb --sok-száz kW-os-- adók teljesítménye kell jelenleg és belátható időn --1-2 évtized-- nem várható reálisan ilyen érzékenységű radartechnika elterjedése, addigra pedig már a jelenlegi StarLink renszer dinoszaurusz lesz=> kihal/meg jött a következő generáció.

Emlékeim szerint @molnibalage és @Hpasp volt akik szépen le is írták --igazuk van elfogadtam-- ezt nem is olyan régen --nekem is az én e-témájú felvetésemre--, de bocs, sajnos nem emléxem melyik téma.

A Fórum-kereső/valaki más esetleg...

U.I.: Kb egy hónapja volt...
5G? Az a gyanús, ami nem gyanús.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Ezzel kapcsoltosan már tettem fel itt a fórumon kérdést, hogy elképzelhető-e hogy a műholdsereg segítségével mint egy nagy apertúra szintézises radar másodlagosan fel lehet deríteni különféle földi célpontokat. Esetleg a hiperszónikus eszközök korai előrejelzését sem biztos, hogy lehetetlen belegondolni. ( Azt nem tudom, mivel nem értek hozzá, hogy az egyik műhold föld felé történő adaásának visszavert jeleit más műholdak képések-e észlelni. Azt tudom, hogy nagyon kis teljesítménnyel működnek a radarokhoz képest és nyilván más hullámhosszon, de amíg nem ismertük a FET-eket, addig nem gondoltuk, hogy milyen érzékeny rádió vevőket lehet építeni. ) :)

Én is gondoltam erre korábban, földi műsorszóró/egyéb --sok-száz kW-os-- adók teljesítménye kell jelenleg és belátható időn --1-2 évtized-- nem várható reálisan ilyen érzékenységű radartechnika elterjedése, addigra pedig már a jelenlegi StarLink renszer dinoszaurusz lesz=> kihal/meg jött a következő generáció.

Emlékeim szerint @molnibalage és @Hpasp volt akik szépen le is írták --igazuk van elfogadtam-- ezt nem is olyan régen --nekem is az én e-témájú felvetésemre--, de bocs, sajnos nem emléxem melyik téma.

A Fórum-kereső/valaki más esetleg...

U.I.: Kb egy hónapja volt...

U.I. 2.0:

Tudomásom szerint van a Starlink-nek katonai szerződése már most is. Megpróbálok forrást keresni hozzá.

Találtam is, bár ez csak egy megállapodás az együttműködésre:
U.S. Army signs deal with SpaceX to assess Starlink broadband

...igen, így van. "Tudunk róla" (HTKA, ;) ), de azért kösssz.

...de a nem-nyilvános military-kiegészitéseiről nem!!! Ami +szolgáltatás a jelenlegi --nem kevés-- nyilvánosságra hozottnál is nyilvánvalóan jóval több.
Ez pedig a jelen/közeljövő drón-háborúiban "game-changer"/mindent-visz szintű kommunikációs fölény!!!

Szerintem.


.
 
  • Tetszik
Reactions: Beni and Kim Philby

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Persze az űrszemét eltakaritása szöveg is inkább azt takarja, hogy demonstráltak egy alternativ módszert, amivel konfliktus esetén tönkre lehet tenni az amerikai fontosabb műholdakat, pl a GPS rendszert. Megközelitik, és a robotkarral vagy mechanikailag tönkreteszik, vagy csak eltolják egy másik pályára, amivel minimum zavart okoznak.

Ez megint annak a koncepciója lenne, hogy egy papírrepülőnek való feladatra űrrepülőgépet képzelünk oda.
Ahhoz, hogy XYZ műholdat tönkre tegyél, a legegyszerűbb az, ha szépen nekimész, vagy repeszfelhőt bocsátasz az útjába, stb. Ehhez nem szükséges megcsáklyázni, nem szükséges nagy teljesítményű hajtómű magas delta-V képességű hajtóanyag-mennyiséggel (mert hát a pályaváltoztatáshoz az kell, ráadásul ez esetben vontatsz egy másik műholdat is) és így tovább.

Ekkor persze jöhetnek az önvédelmi eszközökkel felszerelt amerikai nagy műholdak, és elindulhat egy új űrfegyverkezési verseny a támadó műholdak és a védelem között. Ez az út valószinűleg vakvágánynak bizonyul, és az amerikaiak esetében nem zárom ki, hogy a következő megoldás az lesz, hogy a Starlink egy katonai célú rendszerré válik, vagy csinálnak egy Starlink szerű megakonstellációt. Több tizezer műholdat sokáig tologathat a kinai, illetve ha a Starlink holdak lézerrel kommunikálnak egymással, akkor még zavarni se lesz könnyű, pláne nem ilyen mennyiségben.

Nem kell megakonstelláció, mert a civil piac elkezdte megelőzni a katonai célú kommunikációs és képalkotó rendszereket. A civil piac is nyújt már kommunikációt (ez az, amit a katonai célú Starlink felhasználásról papolnak sok helyen, de eddig is megvásárolta a hadsereg a civil kommunikációs sávszélességet, ha éppen kevés volt a sajátja - és már 2001-ben kiderült, hogy kevés) és képalkotást is. Például az Albedo most készül civil szinten 10 cm-es látható fény és négy méteres felbontású infravörös képalkotásra képes műholdrendszert létrehozni. Egyre inkább felesleges a katonai kémműholdakba fektetni, mivel drága és technikailag lemaradnak a civil fejlesztésekről...
Ugyanez már régebb óta igaz a kommunikációra...

Érdekesség, anno a szovjet Energia első útján felvitt Poljusz-Szkif harci űrállomás potenciálisan fel volt szerelve pár ilyen önvédelmi koncepció demojával, pl támodó szenzorokat elvakitó lézerrel vagy pl maga köré bárium "gázfelhőt" létrehozó rendszerrel. Miután egy rosszul beszerelt érzékelő miatt a küldetés meghiúsult, igy eldöntetlen kérdés, hogy az Energia első útján mennyire felszerelt példány repült.
De ebből kiindulva azt gondolom, az oroszoknak is lesznek ötleteik a problémára.

A gond az, hogy a Poljusz-Szkif egy demonstrációs óriásműhold volt, amelynek első sorban azt kellett demonstrálnia, hogy az Enyergia képes ekkora tömeget a világűrbe feljuttatni.
A műholdrendszerekben való gondolkodás pont arra mutat rá, hogy amennyiből te műholdvédelmi rendszereket építesz, annyiból építhetnél egy második vagy harmadik műholdat mindenféle védelem nélkül. Ez esetben nem egy, hanem rögtön három műholdad lesz, megháromszorozva az ellenfél célpontjait, és amíg működnek, megháromszorozva a begyűjthető információt.

Per pillanat nem látom igazából, hogy miért lenne értelme önvédelmi rendszerekbe fektetni...
Amibe van értelme fektetni, hogy minél pontosabb és folyamatosabb képet kapj arról, mi és milyen pályán kering odafent.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 784
113
Sajnos a kinai többnyire hazudik. Ha megnézed a műholdfellövéseik kommunikációját, náluk minden katonai hold békés célt szolgál, a termőterületek változásait követik, amerikai repülőgéphord.... ööö halrajok vonulását követik, technológiai kisérleteket végeznek, és hasonlók. Tulajdonképpen katonainak nevezett inditásuk alig van, a világ legbékésebb országa.
Ha igazad is van, nem tudható biztosra, hogy mindenről "hazudnak", és ilyen alapon elég sok US vagy egyéb műholdra is ráfogható ugyanez.
Vannak dedikált titkos missziók, és ehhez tartozó titkos kínai műholdak.
Persze az űrszemét eltakaritása szöveg is inkább azt takarja, hogy demonstráltak egy alternativ módszert, amivel konfliktus esetén tönkre lehet tenni az amerikai fontosabb műholdakat, pl a GPS rendszert. Megközelitik, és a robotkarral vagy mechanikailag tönkreteszik, vagy csak eltolják egy másik pályára, amivel minimum zavart okoznak.
Pár nagyméretű funkcióképtelen műhold esetén a félretolás éppen lehet egy eseti módszer, de az, hogy egy műhold félretol egy másik, biztosan nem lesz az űrszemét kérdés általános megoldása, illetve a módszer egyébként maga is új űrszemét (=a félretoló műhold, és az az feljuttató rakétafokozatok) produkálásával jár. A veszélyes apró űrszemét darabka esetében pedig ez a módszer használhatatlan.
A kínai műhold vontatásról vki esetleg, aki képben van.

Ennek mi a stratégiai jelentősége?
A közeljövőben ennek van gyakorlati haszna?
Az oroszok, amcsik mennyire távol állnak ettől?

Köszi

Ennek a módszernek a legnagyobb haszna elsősorban, (amit már az amerikaiak is demonstráltak) az egyenlítői síkban lévő geostacionárius nulla inklanációs pályán lévő "halott" műholdak eltávoltása- elvontatása, mivel erről a távoli ~36000km pályáról nem térnek vissza maguktól a műholdak, és a rendelkezésre álló hely relatíve korlátozott. Ezen a pályán elsősorban kommunikációs műholdak vannak. A katonainak közül csak az átjátszó műhold van itt. A kémműholdak sokkal alacsonyabb LEO pályán vannak, aktív pályakorrekciós képességekkel, ahogy erre már többször is láttunk példát, legutóbb pl pont egy US műhold próbált közelebb osonni egy kínaihoz.


Szerintem ez nem kifejezetten katonai alkalmazású rendszer, ahhoz túl komplikált, körülményes. Kínának (ahogy egyébként az USÁnak Oroszországnak és már Indiának is) van dedikált műhold "lelövésre" képes technológiája.

Egyébként meg, pont a kínaiak a leghangosabbak az egységes űrjogszabályok megalkotása, és alkalmazása iránt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Részben igen, amit mondasz, hogy eleve gondoltak a katonákra. De az is lehet, hogy ugyan valóban civil Starlinket akartak, de menet közben kiderül, hogy a távoli vidéken, hegyekben dekkoló, internettől elvágott népek vagy nem elég fizetőképesek a Starlink óriási bekerülési költségéhez, vagy nincsenek elegen, de a civil Starlink tegyük fel, óriási anyagi bukta lesz alapesetben.

A StarLink ötletét a WorldVu (később OneWeb) cégtől "lopta" el Musk, a két legnagyobb (civil) befektetőjével együtt, az egyik a Google (Alphabet), aki internetet szeretne vinni a világ félreeső helyeinek, a másik pedig egy befeketetési cég. Nem volt mögötte katonai megrendelés, a WorldVu eredetileg tisztán civil piacra indult.
Jelenleg a műholdas kommunikációs megrendelések oroszlánrésze is civil alapú, és annyira a civil megrendelők uralják azt, hogy a Hughes Network csúcsesetben majdnem másfél millió megrendelővel bírt csak az Egyesült Államok területén. A céget 2011-ben 2 milliárd dollárért vették meg, és éves forgalma másfél milliárd dollár körül van, a profitja mondjuk kevés, mert folyamatosan forgatják vissza a bevételt újabb és újabb műholdak felbocsátásába és a szolgáltatási területek bővítésébe.
Ebbe a piacba csapot volna bele két kézzel a WorldVu / OneWeb, de előzi meg őket a StarLink. Most meg jön még az Amazon, laza 10 milliárd dolláros befektetéssel a Project Kuiper programba.

Eszméletlenül nagy pénz van abban, hogy ma már mindenki mindenhol online szeretne lenni, és ehhez a legrugalmasabb szolgáltatási platform a műholdas elérés, ha nem is közvetlenül, de átjátszó állomások segítségével. A nagyon elszigetelt helyeken évtizedes történet, hogy műholdas interneten keresztül szolgáltatnak mobilhálózatot...

Szóval nem, én nem hinném, hogy óriási anyagi bukta lenne a StarLink, éppen ellenkezőleg, esélyesen 5-6 év múlva a SpaceX-et lehet már első sorban a StarLink kapcsán fogja mindenki ismerni, és nem is az rakéta indítási szolgáltatás kapcsán...

Ekkor Muskék lépéskényszerbe kerülhetnek, és itt jöhet képbe a military mint megmentő:
-pl kommunikáció és internet a sivatagban, hegyekben, tehát valóban a világtól távoli helyeket harcoló katonáknak,
-vagy továbbvihetik egyéb katonai alkalmazások felé, fegyverek irányitása stb
-nem tudom, navigációs feladatokra is használhatóvá tehető-e, de szerintem igen, és akkor az amerikai hadsereg Achilles pontja, a pár darab GPS műhold jelentette sérülékenység megszűnne.

Először is a különféle távoli helyeken való nyersanyag-kitermelések, az utasszállító gépeken, tengerjáró hajókon való internet biztosításáért sokkal több ember fog fizetni, mint ahány katonai műholdas rádió igény lehetséges. Ezért is nem hiszem, hogy a StarLink rászorulna a katonai befektetésekre - nyilván minden dollár dollár, függetlenül attól, honnan jön, szóval ha a katonaság kommunikációs szolgáltatást szeretne a világ végén, és ezt képesek biztosítani, akkor boldogan teljesítik azt...
Másodszor a GPS alapú navigációt nem lehet csak úgy más irányba terelni. Ahhoz más vevőeszközök, más navigációs rendszer, stb. kell. A GPS-nek amúgy is van zavarvédett(ebb) katonai sávja, és eleve keringenek fent tartalék műholdak...