Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Fura egy lista..Hátha nem volt még...
Köszönet az informálásért! Nagyon érdekes és roppant frappáns a leírás!A Webb teleszkópot szinte mindenki ismeri, aki pedig kicsit jobban érdekel a tèma, nyilván van fogalma képességeiről és az alkalmazott technológiáról.
Nem elvitatva az optikai távcsövek fontosságát, mègis èrdemes megemlíteni egy másik képalkotó technológiát, ami legalább annyira szofisztikált (ha nem jobban).
Az apropót az adja, hogy a Japánok publikáltak pár képet a vákuumpróba előtt álló XRISM teleszkópról.
A JAXA Tsukubai vákumkamrája se piskóta, de a teleszkóp az igazi látnivaló!
XRISM egy Röntgen tartományban dolgozó távcső. Nem az első ebben a kategóriában, és az alkalmazott technológia se új, de a legérzékenyebb készülék lesz ami kimaxolja azt.
A röntgen- és gammacsillagászat az asztrofizika egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A legújabb csillagászati eredmények igen nagy része a röntgen- és gammasugárzás, vagyis a nagy energiájú elektromágneses tartományában végzett megfigyeléseken alapul.
De mitől oly érdekes a csillagászok számára a röntgensugárzás? A válasz, hogy a legizgalmasabb, legaktívabb pontokat jelöli a Világegyetemben. A röntgenfotonok több százszor, akár több ezerszer nagyobb energiájúak, mint az optikai társaik, továbbá a röntgenszínkép ezerszer szélesebb energiasávot fog át, mint a szivárvány színeivel kijelölt optikai tartomány. A röntgensugarakat általában olyan kataklizmikus események keltik, mint a csillagok robbanásai, vagy az anyag közel fénysebességű örvénylése egy szélsőségesen erős gravitációs térben. A nagy energiájú röntgenfotonok ráadásul a galaxisok magját körülvevő porfelhőkön is át tudnak hatolni, amire a látható fény nem képes.
Ha nem lenne egyértelmű a kihívást pont ezek a nagy energiájú részecskék èszlelése adja. Amíg a látható fény, az infravörös és a rádió hullámok összegyűjtéséhez főleg homorú felületű tükröket illetve parabolaantennákat használunk. A nagy energiájú fotonok ezeken áthaladnának, ezért kimutatásukra más módszereket kellett kitalálni.
A röntgensugarak fókuszálhatók, ha a fotonok kis szög alatt, súroló beeséssel érkeznek egy jól felpolírozott fémfelületre. Az ilyen Wolter-féle távcsövekben koncentrikusan egymásba ágyazott, enyhén paraboloid és hiperboloid felületű vékony fémlemezek gyűjtik az érzékelőre a sugárzást. Erre a technológiára épül Japán vezette nemzetközi összefogással közösen fejlesztett XRISM is.
A szerkezet tükörrendszere.
Az XRISM széles látószögű röntgen képalkotó képessége mellett egy kriogén -nagy felbontású röntgenspektrométerrel is fel van szerelve, pontos plazmaviszony méréseket hajt majd végre a kiválasztott célpontokon.
A tervek szerint 2023 első felében indul majd a JAXA H-IIA rakétáján, 30° inklanaciós 550 km-es pályára.
Bővebben;
XRISM X-ray Imaging and Spectroscopy Mission
xrism.isas.jaxa.jp
Valahogy nem húzódik mosolyra a szám...."A Roszkozmosz TV stúdiója tréfásan demonstrálta annak lehetőségét, hogy Oroszország kilép az ISS-projektből
Napfolt AR3088. Kép: Spaceweather |
Na, ahogy a bagoly mondaná: a Putyinista USA ügynök árulók szabotálják itt is a SzU 2.0 megépítését, ami elkerülhetelen!A "Zevsz" nukleáris vontató egység makketje a Roszkozmosz standján. Az első útját a Jupiter környékére tervezik.
Ha megnézitek a videót, akkor az is látszik, hogy az "új seprű" (Boriszov) elkezdett dolgozni. Ugyanis szép csendben a Roszkozmosz logóját visszacserélték az eredetire. Aminek korábbi lecserélése a vörös csillagra, Rogozin egyik utolsó intézkedése volt, komoly bejelentés kíséretében. Itt nem volt semmi hangzatos bejelentés, csak egyszerűen visszajött az eredeti jelvény:
A Zarjat nem vihetik el az oroszok mert nem az ovek eleve. A Rasszvet meg a Zarjahoz van kapcsolva, kotve hiszem hogy tornek magukat hogy kifizessenek egy extra Progresszt ami elhordja."A Roszkozmosz TV stúdiója tréfásan demonstrálta annak lehetőségét, hogy Oroszország kilép az ISS-projektből