Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
kosmicheskii_yadernyi_buksir_zevs-3oz25hb6-1620891710.jpg

:) mennek az oroszok az Európára :)

hát pe
még a mars phobos akciójuk is kudarcos lett még 2009-ben
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
MEGLEPETÉSSZERŰ GEOMÁGNESES VIHAR (G3-OSZTÁLY): A Föld mágneses mezejének április 10-én nyugodtnak kellett volna lennie. Ehelyett erős (G3-osztályú) geomágneses vihar tört ki.
Mi okozta a vihart? Az első számú gyanúsított egy "tűzkanyon" CME, amely április 8-án csapódott a Föld mágneses mezejébe. A becsapódás gyenge volt, és eleinte úgy tűnt, hogy kevés hatása van. Április 9-én a geomágneses nyugtalanság fokozódott, amikor a Föld a CME erősen mágnesezett nyomvonalába került. Április 10-én egy ettől független napszél-áramlás megérkezése G3-as kategóriájú viharrá alakította a körülményeket.

A HALOTT NAPFOLK felrobban: Az AR2987 jelű öreg napfolt holtteste ma, április 11-én felrobbant, és a törmeléket közvetlenül a Föld felé repítette. A NASA Napdinamikai Obszervatóriuma rögzítette a robbanást:

s_explosion_strip_opt.gif


Röviddel a robbanás után a robbanás helyszínéről egy teljes félgömb CME emelkedett ki. Hamarosan közzétesszük a CME-ről készült filmet; a SOHO felvételei a közvetítés közepén vannak. A CME valószínűleg április 14-én éri el a Földet.


" A HALOTT NAPFOLK felrobban: Az AR2987 jelű öreg napfolt holtteste ma, április 11-én felrobbant, és a törmeléket közvetlenül a Föld felé repítette. A NASA Napdinamikai Obszervatóriuma rögzítette a robbanást:"
bassza meg...
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
T

Törölt tag 1711

Guest
Tehát ha jól èrtem az eddigi ígéreteket 2030-ra;
lessz új több modulos önálló orosz űrállomás,
kínaiakkal közös Holdbázis,
új Heavy hordozó rakéta,
új személyszállító űrhajó,
Mars roveres küldetés,
Vénusz misszió és Europa küldetés az új nukleáris vontatóval.
Felujított SeaLaunch indítóplatform, hozzá való rakétával,

Bocsánat ha kimaradt valami. Ha a fele összejön az is kisebb csoda lesz.

Rogozin megosztotta, hogy mi az Orosz űrkutatás sikerének titka; nem vicc!

Ha adnak egy légszűrőt a Holdbázisba akkor nevezhetik közösnek :D

Ha jól emlékszem Kínaiak 2028-ra lőtték be a Hold déli oldalára a bázisukat.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Egyik cikk sem írja, hogy milyen távolságról vették észre. Izgalmas, hogy lehetséges egy 45 centis, irtó gyors kavicsot észlelni. Gondolom, emiatt volt a titkosítás.
Igen ezen a 45 centin én is fennakadtam.
Kavics méretben ez nem túl nagy...
A titkosítás oka lehet ez is. Én elsőre erre nem gondoltam.
Meg egyéb ok is lehet.
Ott volt a omamura vagy hogy hívták azt a csillagközi szivart. Ott is ahányan nyilatkoztak annyi félét mondtak.
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 083
10 243
113

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 794
113
Egyik cikk sem írja, hogy milyen távolságról vették észre. Izgalmas, hogy lehetséges egy 45 centis, irtó gyors kavicsot észlelni. Gondolom, emiatt volt a titkosítás.
Hát a nuki elleni előrejelző radarokkal. Az pont erre való.
Úgy látom, hogy kevés az infó a külhoni meteorral kapcsolatban, de nagyon úgy tűnik, hogy a radar, esetleg csak az utolsó rövid időszakban észlelhetne 1 felvillanást.

Mivel külföldi meteorról van szó, nézzünk meg, hogy csak a házunk tája milyen sebességgel közlekedik /adatok km/sec/ -ben értendők/.

A Nap a Tejútrendszerben 224-gyel megy, a Föld keringési sebessége 30, a kerületi sebessége az egyenlítőnél 0,46. A Naprendszeren kívüli meteor is mehet bármennyivel.

Továbbá az ütközés történhet frontálisan, összeadódva a sebesség, vagy bármely irányból.

Lehet, hogy csak azért publikálták most, mert nem tudták, hogy mit észleltek, de persze a technikai paraméterek titkolása is közrejátszhat.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Úgy látom, hogy kevés az infó a külhoni meteorral kapcsolatban, de nagyon úgy tűnik, hogy a radar, esetleg csak az utolsó rövid időszakban észlelhetne 1 felvillanást.

Mivel külföldi meteorról van szó, nézzünk meg, hogy csak a házunk tája milyen sebességgel közlekedik /adatok km/sec/ -ben értendők/.

A Nap a Tejútrendszerben 224-gyel megy, a Föld keringési sebessége 30, a kerületi sebessége az egyenlítőnél 0,46. A Naprendszeren kívüli meteor is mehet bármennyivel.

Továbbá az ütközés történhet frontálisan, összeadódva a sebesség, vagy bármely irányból.

Lehet, hogy csak azért publikálták most, mert nem tudták, hogy mit észleltek, de persze a technikai paraméterek titkolása is közrejátszhat.
Mozgásra föld stb.
Jancsó Miklós egyik játékfilmjében /anyád! a szúnyogok/ volt hogy kiabálja a egyik színész
Mi meg fejjel lefelé lógunk és száguldunk egy világűrnek nevezett fekete kukában! :p
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
342
1 748
93
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 794
113
Az alábbi cikkben kicsit bővebben taglalják.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 980
13 997
113
Kialakulóban az ESA Oroszokkal érintett programjainak további sorsa.
Megerősítették, hogy a Orosz agresszió miatt bevezetett szankciók nyomán megszűntetik a Luna 25, 26, 27-ben való részvételüket, és az ExoMars Rover Proton rakétán való indítását.

Az eredetileg a Luna 27-hez tervezett PROSPECT holdfúró a NASA CLPS küldetésén fog repülni várhatóan 2025-ben.
IMG-20220413-165148.jpg


A szintén a Luna 27-hez tervezett Exospheric Mass Spectrométert egy a Japán JAXA-val múlt héten kötött megállapodás értelmében a JAXA/ISRO LUPEX Hold roverén kap majd helyet. Tervek szerint 2024-ben induló küldetés.
IMG-20220413-170038.jpg


Az PILoT-D navigációs kamera (amit eredetileg a Luna-25-höz terveztek) már oroszországban van, de hamarosan visszaszállitják európába.

A Vega rakéták 4.fokozatához hajtóművet gyártó Ukrán AVUM 2023 végéig van kellő mennyiség tartalékban, de a kialakult helyzet miatt várhatóan felgyorsítják a Vega-E rakéta hajtómű fejlesztéseit, amivel kiváltható lesz az Ukrán rész.
IMG-20220413-170420.jpg


Úgy tűnik egyenlőre csak ExoMars Rosalind Franklin Rover sorsa nem megoldott. Júliusra ígérik, hogy javaslat szültek majd a program 'hogyan továbbjáról'.
d41586-020-00746-6-17791902.jpg


 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Kialakulóban az ESA Oroszokkal érintett programjainak további sorsa.
Megerősítették, hogy a Orosz agresszió miatt bevezetett szankciók nyomán megszűntetik a Luna 25, 26, 27-ben való részvételüket, és az ExoMars Rover Proton rakétán való indítását.

Az eredetileg a Luna 27-hez tervezett PROSPECT holdfúró a NASA CLPS küldetésén fog repülni várhatóan 2025-ben.
IMG-20220413-165148.jpg


A szintén a Luna 27-hez tervezett Exospheric Mass Spectrométert egy a Japán JAXA-val múlt héten kötött megállapodás értelmében a JAXA/ISRO LUPEX Hold roverén kap majd helyet. Tervek szerint 2024-ben induló küldetés.
IMG-20220413-170038.jpg


Az PILoT-D navigációs kamera (amit eredetileg a Luna-25-höz terveztek) már oroszországban van, de hamarosan visszaszállitják európába.

A Vega rakéták 4.fokozatához hajtóművet gyártó Ukrán AVUM 2023 végéig van kellő mennyiség tartalékban, de a kialakult helyzet miatt várhatóan felgyorsítják a Vega-E rakéta hajtómű fejlesztéseit, amivel kiváltható lesz az Ukrán rész.
IMG-20220413-170420.jpg


Úgy tűnik egyenlőre csak ExoMars Rosalind Franklin Rover sorsa nem megoldott. Júliusra ígérik, hogy javaslat szültek majd a program 'hogyan továbbjáról'.
d41586-020-00746-6-17791902.jpg


"megszűnik...ExoMars Rover Proton rakétán való indítása"
Huh
2009-ben talán vagy 2010-ben kellett volna indulnia ennek a küldetésnek aztán tolták két éves mars ciklus miatt két évet a gazdasági válság miatt aztán még két évet még két évet.
Kb. 2018. körül mondtam azt hogy no ez akkor már így marad.
És tessék:(
Pedig előzni lehetett volna a nasat ezzel a 2 méter mélyre fúrásos kutatási projectel...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 980
13 997
113
"megszűnik...ExoMars Rover Proton rakétán való indítása"
Huh
2009-ben talán vagy 2010-ben kellett volna indulnia ennek a küldetésnek aztán tolták két éves mars ciklus miatt két évet a gazdasági válság miatt aztán még két évet még két évet.
Kb. 2018. körül mondtam azt hogy no ez akkor már így marad.
És tessék:(
Pedig előzni lehetett volna a nasat ezzel a 2 méter mélyre fúrásos kutatási projectel...
Két éve ugye problémák voltak az ejtőernyővel meg a COVID is hátráltatta a küldetést, most meg ugye a háború.
Még jó, hogy a Mars nem siet sehová, és nem maradunk le semmiről, ha csak 24-ben vagy később ér oda a Rover.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Két éve ugye problémák voltak az ejtőernyővel meg a COVID is hátráltatta a küldetést, most meg ugye a háború.
Még jó, hogy a Mars nem siet sehová, és nem maradunk le semmiről, ha csak 24-ben vagy később ér oda a Rover.
Nem ér rá 2024-ben.
Itt nézzen utána hogy miért marad ez a program így. Bár úgy látom nincs frissítve.

Helyesen emlékeztem hogy 2009 óta nyújtják mint a rétest.
Ezen a alapon a apollo 11 1980 körül
SE
szállt volna le a holdon...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 980
13 997
113
Nem ér rá 2024-ben.
Itt nézzen utána hogy miért marad ez a program így. Bár úgy látom nincs frissítve.

Helyesen emlékeztem hogy 2009 óta nyújtják mint a rétest.
Ezen a alapon a apollo 11 1980 körül
SE
szállt volna le a holdon...
Az egy hidegháborús verseny része volt, hozzá méretezett költségvetéssel.
Ez meg már a sokadik Mars Rover lenne. Nem lebecsülni akarom a küldetést, de nagy meglepetésre sem számítok.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Az egy hidegháborús verseny része volt, hozzá méretezett költségvetéssel.
Ez meg már a sokadik Mars Rover lenne. Nem lebecsülni akarom a küldetést, de nagy meglepetésre sem számítok.
Oké 2009 óta hány 2 éves mars időablak volt?
Mert én még olvastam hogy majd 2011-ben stb.
Ehhez képest több időablak után itt egy újabb cikk
Most 2022-van a cikk meg 2016-os.
Nem tudom más fog e hozzászólni.
Tudja mit?
Ha önnek ez a lelkivilága ilyen szintű programok kapcsán...
akkor jöjjön el hozzám fizikai munkát végezni
majd kapja a fizut
következő hó elején
ja bocs
MAJD A EZT KÖVETŐ HÓ ELEJÉN
stb.
mondjuk
5
alkalommal.
Csókolom dolgozzon nekem a első havi bérért 5 hónapot ja akkor se kapja meg
MAJD
2024 ben.
TALÁN:cool:
Ismétlem jelentkezzen nálam!!!
Olyan szakmunkásokat se találok akiket aznap fizetek meg...
De ön tök jónak tartja ezt a exo mars rover projectet
ami
Öööö
hányszor lépte túl a 2009-es indításhoz képest a költség keretet?
Bukarestből ne lepődjön meg ha önt vétó joggal beteszik a magyar költségvetési tanácsba.
Pleaeaeassseeee:hadonaszos:
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 980
13 997
113
Oké 2009 óta hány 2 éves mars időablak volt?
Mert én még olvastam hogy majd 2011-ben stb.
Ehhez képest több időablak után itt egy újabb cikk
Most 2022-van a cikk meg 2016-os.
Nem tudom más fog e hozzászólni.
Tudja mit?
Ha önnek ez a lelkivilága ilyen szintű programok kapcsán...
akkor jöjjön el hozzám fizikai munkát végezni
majd kapja a fizut
következő hó elején
ja bocs
MAJD A EZT KÖVETŐ HÓ ELEJÉN
stb.
mondjuk
5
alkalommal.
Csókolom dolgozzon nekem a első havi bérért 5 hónapot ja akkor se kapja meg
MAJD
2024 ben.
TALÁN:cool:
Ismétlem jelentkezzen nálam!!!
Olyan szakmunkásokat se találok akiket aznap fizetek meg...
De ön tök jónak tartja ezt a exo mars rover projectet
ami
Öööö
hányszor lépte túl a 2009-es indításhoz képest a költség keretet?
Bukarestből ne lepődjön meg ha önt vétó joggal beteszik a magyar költségvetési tanácsba.
Pleaeaeassseeee:hadonaszos:
Nem értem mire ez a kirohanása. Egyszer sem állítottam, hogy a sokadik költség túllépéssel ne lenne problémám, de egy űrkutatási projektet párhuzamba állítani a szakmunkásoktól elvárt munkamorállal is netto butaság, olyannyira hogy hozzászólása ezen részére nem is kívánok regálni.

De ha már így meg lettem szólítva elárulhatom, hogy speciel én úgy általában a Mars kutatással eléggé kritikus vagyok. A sokadik Rover küldetés sem hozott érdemi új információt, amit ne tudtunk volna nagy bizonyossággal. Persze van több tonnányi anyag amitől néhány geologus/marsológus bizonyára izgalomba jön, de ha egy általános iskolai könyvhöz kell összefoglaló a Marsról, kb ugyanazt tartalmazná, most amit 60èvvel ezelőtt.
Félre értés ne essék, nem akarom lebecsülni ezeket a missziókat, sok technikai képesség elsajátítására remek alapot szolgáltattak.
Hosszú távon várhatóan előbb utóbb úgy is eljut az ember a Marsa, ès akkor egy nap alatt elvégeznek majd annyi mérest, kutatást mint egy ilyen Rover egy év alatt. Addig meg elküldeni az n+1 újabb rovert csak mint technológiai demonstrátor látom értelmét (Landolás, robotikai, eszközök kipróbálása, automatizálas).
Persze előfordulhat, hogy majd pont a Rosalind Franklin fog rámcáfolni, és valami rendkívüli felfedezést tesz, de a Mars eddigi paramétereit ismerve, erre én nem számítok, ès ezért nem hoz túlzottan lázba, hogy idén vagy 2026ban indul csak útjára a küldetés.