Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1711

Guest

molnibalage


Azt kell megérteni, hogy ez az EU-s megújulós dolog nem önkéntes a részünkről hanem "kötelezően választható".
Ezen baromság okán kerül etanol a benzinbe, és ezen baromság okán lesznek majd naperőművek.
A vízenergia logikusabb lenne, de az Bős-Nagymaros szétkúrásával elúszott. Nem vállalják be a politikusok a vízlépcsőt.
Szél meg még annyira sincs, mint nap. A földhő megint nem járható, szóval maradt a napenergia ha van értelme ha nincs.
Az EU-t meg nem zavarja a valóság. Viszont ha nem teljesítjük az EU-s előírást akkor jön a kötelezettségszegési eljárás.

A lengyelek is ezzel szívnak. Ott a tök olcsó saját szenük. Mindent el tudnak látni vele ha akarják. De az EU közölte velük, hogy felejtsék el a szenet....


The recast directive moves the legal framework to 2030 and sets a new binding renewable energy target for the EU for 2030 of at least 32%, with a clause for a possible upwards revision by 2023, and comprises measures for the different sectors to make it happen. This includes new provisions for enabling self-consumption of renewable energy, an increased 14 % target for the share of renewable fuels in transport by 2030 and strengthened criteria for ensuring bioenergy sustainability.


Lehet építeni kell majd a fészerben egy tüzifával üzemelő aggregátort, mert ennek nem lesz jó vége.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 4082

Guest
Nem vállalják be a politikusok a vízlépcsőt.
Hát legalább nem csesszük szét a Duna ökoszisztémáját, és nem rakunk Bp fölé egy olyan izét, ami ha szakad, és volt ilyenre már példa a történelemben Burzsuá Nyugdíjasok Bunkó pestiek című számának refrénjét okozza
 
  • Vicces
Reactions: fip7
T

Törölt tag 4082

Guest

Redgreg


Ez ugye nem volt komoly?
Ezeknek a duzzasztási szintje 8-9 méter. Kisebb, mint egy tipikus árvíz. Senkit nem árasztana el semmi.
Ökoszisztéma szétbarmolásra megint nincs példa. Ellenben ott a Tisza tó, ajánlom figyelmedbe.
Nagyon jó pelda: A folyószabályozás előtti környezet visszaállítására. Apró szépséghiba, hogy a Duna 40%át nem folyószabályozták le.

A legnagyobb kreténségek egyike a síkvizi vízerőmű.

Lásd még Egyiptom.
 
T

Törölt tag 4082

Guest

Redgreg


A Dunán csak nálunk nincs vízlépcső. Mindenhol máshol van. Semmi baj sincs velük, ellenben N+1 hasznuk van.
Ezt ugye a Vizákkal is megbeszélted? Csak mert pl.: vízafogó lakótelepen leginkább emiatt nem fogsz vizát.

De baj van vele, nagyon sok baj. Mert minden ilyennek van környezeti hatása.

Na most amíg Ausztriában ahol a nagy esésű részekre ráraksz egy környezethez hasonló dolgot ez nem okoz nagy károkat, viszont cserébe megoldják az áramkérdésüket ezzel.

Tehát kis kár nagy haszon. Minden szuper

Nálunk Bős-Nagymaros lerombolta volna a dunakanyart, élőhelyek, életközösségek tucatjait tette volna tönkre, megváltoztatta volna a mikroklímát cserébe nagyon max egy Paksnyi blokk áramát adná.

Ehhez képest lehet a Dunára Atomerőművet építeni, aminek amúgy szintén van környezeti terhelése, de nem okoz radikális változást.

Végeredményben akkor melyik éri meg?

És tudom, ha a naperőműves baromkodáshoz hasonlítjuk, akkor jobb BNm, csak a porcukros szar is szar marad
 
  • Tetszik
Reactions: milagro
M

molnibalage

Guest




Lehet építeni kell majd a fészerben egy tüzifával üzemelő aggregátort, mert ennek nem lesz jó vége.
Lehet törvényeket hozni a faszságról, de a fizika mindig erősebb a törvénynél.
  • a víziengeriga potenciál véges az egész világon
  • a nap és szél intermittens, az évszakos eltérés és csúcs és mélyvölgy lekorlátozza azt, hogy hol lehet használni és milyen mértékben Ez kb. reálisan, ha stabil gridet akarunk, kakor valahol 15-20% táján lehet, de csak akkor, ha stabil és erős szél van. Ami Európa közepén csak Ausztirában van.
Ha a 32% megújuló faszság helyett -32% emissziót írnának elő, akkor ezt szén --> gáz átmenettel ÉS a fentiekkel esetleg el lehet érni.
Az, hogy amit megújulónak csúfolnak, azzal a 32% n+1 országban nem érhető el. Mert a fizika és földrajz korlátoz.

Ez németek. Kemény 10% a napenergia. A szélenergia az, ami 25%. Az legalább éjszaka is lehet.

De itthon a szélpotenciál nevetséges. A Kisalföld és néhány hegycsúcs táját leszámítva - természetvédelmi terület és n+1 faktor - gazdasági csőd letenni ezeket. Ahol 6 m/s vagy az alatti szélsebességek vannak a mértékadó magassásgban.


Hungary-wind-map6.jpg

F1.large.jpg


A napenergiát meg fent bemutattam. Reálisan a 3GW telepített mennyiséggel kb. 3,5 TWh jöhet ki. Ez 7-8%. Ez van.

Szóval a törvényhozó faszokat jó lenne tarkóbaszni, mert amikor a valóság fogja a fogyasztókat, mint Texasban, az fájni fog. Nagyon.

És sajnos a törvényhozó faszokat meg cserébe nem lehet felnégyelni és szétküldeni a testrészeket figyelmezhetve, hogy felelős döntések kéne hozni és nem vákuumban, zavaros ökobalfasz hippieleveket követve.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 084
10 284
113

molnibalage


"Lehet törvényeket hozni a faszságról, de a fizika mindig erősebb a törvénynél."

Nem voltál még magyar bíróságon.....
Volt-nem volt a természeti törvényeket a bíróság nem írhatja felül, nekünk csak az atomenergia és esetleg egy-két hegytetőre rakott csúcs vízi erőmű jöhet szóba. A Dunára lehet még rakni nálunk talán két-vagy három erőművet, természetesen a tájat és a vízi élővilágot teljesen átalakítja.
Én imádom a Tisza-tavat, ha tehetném ott laknék mellette, de az őshonos tiszai halak lehet (biztos) nem szeretik annyira. Egykoron a szovjet mérnökök azt mondták hogy 30-40 év alatt csak mocsár lesz mögötte, ez nem jött be, de azért a dolog folyamatban van. A Dunán mondjuk hordalék már nem sok jön, ott legalább a mocsarasodás lassabb lenne.
Nekünk sajnos Paks kell.
Sajnos nem megy jól a projekt. (mennyit agyaltam hogy vajon merjek-e jelentkezni oda dolgozni, nem tettem, mindig bánni fogom)
 
  • Tetszik
Reactions: bel and fishbed
M

molnibalage

Guest

molnibalage


"Lehet törvényeket hozni a faszságról, de a fizika mindig erősebb a törvénynél."

Nem voltál még magyar bíróságon.....
Büntetőperben vagy máshol lehet, de a gridet nem fogja érdekelni, sem az elektronokat, sem a gőzt, sem semmit, ha majd letérdel és nem lesz áram.
Ott nem lehet másra kenni, hogy ki volt a fasz. Legfeljebb a fogalmatlan plebsnek és hívőknek. De egy nem tökelütött embernek / mérnöknek nem.

Ha nem mi szopnánk, akkor venném a popcorn-t, de így...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A tengeralattjárós sorozat miatt, elég sok Siemens anyagot néztem át.
Szerintem teljesen jó az elképzelésük arról, hogy mit kellene csinálni a szél/nap/stb tranziens áram termelésből, ahelyett, hogy a villamos hálózatot tennék tönkre vele...
2021-03-10-17-46-19-Window.jpg

... szerintük hidrogént kell termelni, amiből metánt, metanolt üzemanyagnak, vagy ammóniát műtrágyának kellene gyártani.
Akit a részletek érdekelnek, erre...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A tengeralattjárós sorozat miatt, elég sok Siemens anyagot néztem át.
Szerintem teljesen jó az elképzelésük arról, hogy mit kellene csinálni a szél/nap/stb tranziens áram termelésből, ahelyett, hogy a villamos hálózatot tennék tönkre vele...
2021-03-10-17-46-19-Window.jpg

... szerintük hidrogént kell termelni, amiből metánt, metanolt üzemanyagnak, vagy ammóniát műtrágyának kellene gyártani.
Akit a részletek érdekelnek, erre...
Azt hiszem már írtam itt erről ha nem is ilyen részletességgel ! Teljesen reális és fenntartható lenne nulla káros anyag emisszióval ! De a kőolaj lobbi eddig eltudta fojtani ezt a folyamatot !
 
M

molnibalage

Guest
A tengeralattjárós sorozat miatt, elég sok Siemens anyagot néztem át.
Szerintem teljesen jó az elképzelésük arról, hogy mit kellene csinálni a szél/nap/stb tranziens áram termelésből, ahelyett, hogy a villamos hálózatot tennék tönkre vele...
2021-03-10-17-46-19-Window.jpg

... szerintük hidrogént kell termelni, amiből metánt, metanolt üzemanyagnak, vagy ammóniát műtrágyának kellene gyártani.
Akit a részletek érdekelnek, erre...
Ez tök jó, de egyszer valaki elmagyarázhatná nekem, hogy több tucat MW-os léptékű 0-24 órás ipari folyamatot hogyan kívánsz működtetni intermittens áramról?

Mert az nem úgy van ám, hogy akkor van egy igény és ami azon felül mutatkozik, akkor majd pont ez fogja elvinni nap és szelet és kész, passz tiszta lesz.
Ez is a griden fog lógni és ennek a plusz fogyasztása csak a piszkos áramot eszi, ha nem fúj a szél és süt Nap. Máskor meg a griddel együtt képes felvenni a szükséges áramot akkor is, amikor megszaladna a napszél miatt.

De nagy ipari gyártási folyamatok nem olyanok, hogy lekapcsolgatod vagy majd úgy termelsz, ahogy a Nap süt.
Amikor ezekre rákérdezek, akkor mindig csak bamba nézést kaptam válaszul és nem azt, hogy akkor ez hogyan működne...

Mert grid mindig termelés fogyasztás egyensúlyban van. De, ha az ipari fogyasztók szinte zsinór fogyasztók, akkor mi a búbánatot kezdjen az intermittens termeléssel?
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ez tök jó, de egyszer valaki elmagyarázhatná nekem, hogy több tucat MW-os léptékű 0-24 órás ipari folyamatot hogyan kívánsz működtetni intermittens áramról?
Felteszem hidrogént vízbontással. Vagy a fotoszintetikus elektrontranszportlánc blokkolásával. Igen, csináltak ilyen növényt. Habár még elég rövid életű, de kétségkívül napfényből Hidrogént termel
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez tök jó, de egyszer valaki elmagyarázhatná nekem, hogy több tucat MW-os léptékű 0-24 órás ipari folyamatot hogyan kívánsz működtetni intermittens áramról?

Mert az nem úgy van ám, hogy akkor van egy igény és ami azon felül mutatkozik, akkor majd pont ez fogja elvinni nap és szelet és kész, passz tiszta lesz.
Ez is a griden fog lógni és ennek a plusz fogyasztása csak a piszkos áramot eszi, ha nem fúj a szél és süt Nap. Máskor meg a griddel együtt képes felvenni a szükséges áramot akkor is, amikor megszaladna a napszél miatt.

De nagy ipari gyártási folyamatok nem olyanok, hogy lekapcsolgatod vagy majd úgy termelsz, ahogy a Nap süt.
Amikor ezekre rákérdezek, akkor mindig csak bamba nézést kaptam válaszul és nem azt, hogy akkor ez hogyan működne...

Mert grid mindig termelés fogyasztás egyensúlyban van. De, ha az ipari fogyasztók szinte zsinór fogyasztók, akkor mi a búbánatot kezdjen az intermittens termeléssel?

Pont az a lényeg, hogy akkor állítod elő a hidrogént, amikor megújuló csúcs van (és ócsó az áram, mer nem tudják hová tenni).
Amikor nem süt a nap, és nem fúj a szél, akkor a Siemens PEM cella, amivel előállítják a hidrogént (igen ugyanaz mint a 212A tengóban, csak fordítva bekötve), nem termel hidrogént, és annyi.