Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Vannak néhányan itt a fórumon olyanok, akik szerint a magyar kormány olyan zseniális szerződést kötött az oroszokkal, hogy hozzánk nem gyűrűzik be az európai gázárak emelkedése. Ebből a pénzből viszont az látszik, hogy máris többet kell fizetnünk a gázért mint amennyiért a lakosság kapja. A kérdés csak az, hogy ez a pénz mennyi időre elég. Mert ha negyedévente kell ennyivel kisegíteni az MVM -et, akkor az azért nem kevés.

Én családi házban élek, ezért nekem 2010 előtt elég komoly tétel volt a gázszámla. Azóta szigeteltük a házat + csökkent a gáz ára + volt infláció, ezért most nekem sem nagy tétel.
Én is családi házban lakom. Múlt hónapban 38E volt a gáz, és 16 a villany. A villanyban van egy 500W körüli kriptobánya is.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Szerencsére ez nem igaz. A magyar lakossági villany ára a tőzsdei zsinóráram ár alatt van. Egy-két hónapja néztem utána.
A saját hozzászólásoddal igazolod, hogy nem azért olcsó az áram és a gáz ára, mert olcsón szerezzük be, hanem azért mert a kormány nem közvetlenül a fogyasztókkal fizetetteti ki az árát. "A magyar lakossági villany ára a tőzsdei zsinóráram ár alatt van" :D
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Szerinted kivel vannak szerződésben? az MVM a nagykereskedő most.
A lakossági szolgáltatóknál az MVM. A távhős cégeknél nem mindenhol. Nemrég volt téma, hogy a Győri távhő cégnek felmondta a szerződését a szolgáltatója, és most csak 5 milliárddal drágábban tudna újat kötni.
 

hana

Well-Known Member
2014. június 4.
124
302
63
Egyrészt a gáz kb bő felét vesszük csak az oroszoktól, így az árnövekedés minket is érint, csak kevésbé durván. Az orosz gáz ára is növekedett valamennyire, mert a képletben benne vannak a világpiaci folyamatok. (Persze mivel mi nem szívózunk az oroszokkal, ezért sokkal jobb az ár, mint egyébként.)
Az MVM 2019-ben 20 milliárdos nyereséget könyvelt el, tehát a "rezsicsökkentés" vagy jobbanmondva fixálás nem minden évben ráfizetéses. A lényege, hogy stabilitást ad, kiegyenlít. Persze lehet károgni, hogy szigetelni kellene, csak most az építőipar nem azzal van elfoglalva, így nincs aki megcsinálja...az új építésűek meg szigetelve vannak jóesetben.
A kriptobányászást lakossági áron viszont betiltanám.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
A lakossági szolgáltatóknál az MVM. A távhős cégeknél nem mindenhol. Nemrég volt téma, hogy a Győri távhő cégnek felmondta a szerződését a szolgáltatója, és most csak 5 milliárddal drágábban tudna újat kötni.
És szerinted ennél ki lett végső menedékes nék kijelölve Itt? Megnyugodhatsz a távhőt visszamennek mind szépen az MVM hez.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A saját hozzászólásoddal igazolod, hogy nem azért olcsó az áram és a gáz ára, mert olcsón szerezzük be, hanem azért mert a kormány nem közvetlenül a fogyasztókkal fizetetteti ki az árát. "A magyar lakossági villany ára a tőzsdei zsinóráram ár alatt van" :D
Akkor lehet, rosszul írtam. Az jött, ki, hogy még így is van rajta nyereség.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A saját hozzászólásoddal igazolod, hogy nem azért olcsó az áram és a gáz ára, mert olcsón szerezzük be, hanem azért mert a kormány nem közvetlenül a fogyasztókkal fizetetteti ki az árát. "A magyar lakossági villany ára a tőzsdei zsinóráram ár alatt van" :D
Szóval: Tavaly a villany tőzsdei ára 50€/MW volt. A lakossági áramár meg 100€/MW. Ha ebből nem tudnak megélni, kapják be. Ebben már e rendszerhasználati díj benne van.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szóval: Tavaly a villany tőzsdei ára 50€/MW volt. A lakossági áramár meg 100€/MW. Ha ebből nem tudnak megélni, kapják be. Ebben már e rendszerhasználati díj benne van.
Tegnap viszont 174€ volt a tőzsdei ár.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Szóval: Tavaly a villany tőzsdei ára 50€/MW volt. A lakossági áramár meg 100€/MW. Ha ebből nem tudnak megélni, kapják be. Ebben már e rendszerhasználati díj benne van.
Most egy gyors kereséssel 200 EUR körüli tőzsdei árat találtam a mai napra.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Tavaly télen a fölgdáz tőzsdei ára 17€ /MW körül alakult. A lapossági gázár meg 30,7 € volt. Itt is van bőven hely nyereségnek.
Az a baj, hogy tegnap 135€ volt.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én is méláztam rajta, hogy anyóséktól elhoznám a régi gépet, csak utána meg kollégák hisztiznének, hogy éjjel-nappal zúg a szekrényemben valami :p
Ha a barátommal tíz éve megcsináltuk volna a bitcoin bányát hat géppel, már miliomos lennék. Csakhogy a napi ár épphogy fedezte volna a villányszámlát.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Csak, hogy kontextusba helyezzük.
4,5 millió aktív keresőt nézve is - ez nem háztartás - 46k HUF/fő.
Azt meg korábban ugye kifejtettem, hogy az a -20% nekem kb. kerekítési hiba a családi költségvetésben.
Az, hogy egy másféle zsebedből tömik be az miféle rezsicsökkentés?
Az, hogy @Ooorky min mosolyog nem egészen értem.
Nekem eddig a teljes rezsicsökkentés háztartásra nézve az elmúlt 6-7 évben kb. annyi, amit most nagyhirtelen az MVM-be pumpáltak, ennyi a háztartásra eső rész.

Ebben így mi a rezsicsökkentés?
Értem én, hogy beruházásra készült az MVM, de akkor nyilvánvaló, hogy a költségeket így is úgy is én állom, csak nincs rajta a számlámon, de cserébe a propit azt kapom mellé.
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81
M

molnibalage

Guest
Rajtunk mindig számon kéred, hogy kicsi a minta, de nálad mindig kimerül abban, hogy "nekem", "nálam"... :cool:
Ahogy kifejtettem, ha öten élnénk, akkor is pont úgy vonalvastagságnyi maradna a spórolás, mert akkor minden másra menne el sokkal több.
Az, hogy most akkor havi -1000 Ft helyett --2000 a villany? Nagy ügy...

Amikor már tételek meg havi 100k nagyságrendben vannak és mennek felfelé.
Vastaps.

Az egyén szintjén ez nem nagy cucc, csak a bevételi oldalt nézve akkor az ember elkezd gondolkozni, hogy a fejlesztés és állagmegőrzésre akkor miből jut majd?
 
  • Tetszik
Reactions: bel